×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 3 تیر 1403  .::.   برابر با : Sunday 23 June 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25643 خبر
باید شیوه‌های خودمراقبتی فرزندان‌مان را در سریال‌ها، آموزش دهیم

به گزارش همنوا به نقل از تسنیم، محمدرضا جعفری جلوه مدیـر شبکه دو، معصومه آشتیانی‌زاد مدیر گروه خانواده  و قاسم سیلسپور ناظر کیفــی برنامه از پشت صحنـــه «در کنار هم2»  بازدید و با عوامل این پروژه تلویزیونی دیدار کردند.

وی با حضور در پشت صحنه برنامه نمایشـی «در کنار هم2» ضمن تاکیـــد بـــر اهمیت آموزش خودمراقبتی در تربیت فرزندان گفت: قانون‌گرایی و بی‌قانونی بیش از اندازه در خانواده‌ها هر دو یک آسیب است. نظارت بیش از حد بر فرزندان در خانواده اگرچه ظاهراً امری درمان‌گر است، اما لزوماً مثبت و نتیجه‌بخش نیست. باید همزمان با احساس نظارت بیرونی ناظر درونی یا همان وجدان و احساس مسئولیت را در فرزندان تقویت کنیم.

در این دیدار که با هدف اطلاع از کم و کیف پیشبرد این سریال 40 قسمتی انجام شد، آرزو ابوحمزه تهیه‌کننده با اشاره به ویژگی‌های کلی اثر بیان کرد: در سری دوم این برنامه با اضافه شدن خانواده جدیدی به خانواده اصلی در واقع ماجرای دو خانواده که یکی از آن‌ها متعادل و دیگری سهل انگار است، مطرح می‌شود. با این قصه در واقع دو سبک فرزندپروری با محوریت پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدرنیز مورد توجه خواهد بود.

وی افزود: در نگارش داستان تیمی تحقیقاتی و یک کارشناس مواد مخدر نویسندگان را همراهی می‌کنند. هر قسمت با یک موضوع آغاز و در نهایت در کلام یکی از بازیگران مقابل دوربین جمع‌بندی می‌شود. اگرچه مستقیم گویی نیز در مواردی وجود دارد اما به شکل ارائه یک مانیفست یا بیانیه نیست.

این تهیهکننــده با اشــاره بــه نمایش ارتباط بیـــن نسل‌های مختلف در خانواده‌های محـــوری «در کنار هم2» عنوان کرد: این برنامه نمایشی اثری به اصطلاح شیرین با اتفاقات بامزه و طنازانه است و بر ارتباط بین نسل‌ها با یکدیگر تاکید می‌کند. همچنین به سبک زندگی ایرانی- اسلامی که از مباحث مهم امروز در رسانه است، نیز پرداخته می‌شود.

آشیانی‌زاد مدیر گروه خانواده شبکه دو سیما نیز با اشاره به مفاهیم اصلی این اثر بیان کرد: حمایت اعضای خانواده از یکدیگر، دورهم بودن و صمیمیت و کمک به حل مشکلات در این سریال پررنگ است. خانواده اصلی قصه دارای کتاب قانونی است که چارچوب‌ها و معیارهای رفتاری و ضوابط اخلاقی را برایشان تعیین می‌کند.

مدیر شبکه دو سیما نیز درباره چگونگی بازنمایی ویژگی‌های خانواده‌ها در اثر جویا شد. وی با تاکید بر اینکه نکات ظریف آموزشی باید در قصه‌ها نمایشی شوند، افزود: قانون‌گرایی و بی‌قانونی بیش از اندازه در خانواده ها هر دو یک آسیب است. نظارت بیش از حد بر فرزندان در خانواده اگرچه ظاهرا امری درمان گر است، اما لزوما مثبت و نتیجه بخش نیست. باید همزمان با احساس نظارت بیرونی ناظر درونی یا همان وجدان و احساس مسئولیت را در فرزندان زنده و تقویت کنیم. متاسفانه خانواده‌ها به اهمیت خودکنترلی در فرزندان توجهی نمی‌کنند.

وی افزود: یک پدر خوب، خود فرزند خانواده‌ای بوده است که برای تجربه کردن به موقع از وی حمایت و دستگیری شده است و او باور به خود و خود مراقبتی را فراگرفته است. بسیاری از فرزندان نسبت به والدین خود و محیط پیرامونی حریم نگه می‌دارند و به همین دلیل اجازه تجربه‌های ناصواب را در هر مسئله‌ای به خود نمی‌دهند و این مساوی خود مراقبتی است و نکته‌ای که  می‌بایست در برنامهها و سریال‌ها گنجانده شود.

مدیر شبکه دو سیما با اشاره به شیوه‌های تربیت فرزند توضیح داد: در مباحث مدیریتی از انواع سبک‌های کنترلی، مشارکتی، انعطافی چه به معنای اعم و چه به معنای اخص مثل مدیریت در خانواده صحبت می‌شود و به نظرم تلفیق این روش‌ها می‌تواند شیوه بهتر و متناسب‌تری با آموزه‌های دینی باشد.

وی تأکید کرد: در آموزه‌های دینی شخصیت‌سازی تا رسیدن فرزند به مقام انتخاب‌گری جایگاه برجسته‌ای دارد. فرزندان ما به پیامبر بیرونی، درونی و مرشدانی که از درون و برون راهنمای آن‌ها در جامعه باشند، به طور توامان نیازمندند تا به چنیــن موقعیتی برسند. غایت دین نیز همین اختیار عمــل و انتخابگری آدمی است.

وی در پایـان به تماشای سکانس‌هایــی از قسمت های در حـال تدویــن «در کنار هــم2» نشسـت.

مجموعـه تلویزیونـی « در کنار هــم 2»  با مشارکت ستاد مبارزه با مواد مخــدر، کاری است از گروه خانواده شبکه دو سیما که روزهای تصویربرداری خود را سپری می‌کند. تهیه‌کنندگی این اثر را آرزو ابوحمزه و کارگردانی آن را داریوش جهانگیری برعهده دارند.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.