×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 9 خرداد 1403  .::.   برابر با : Wednesday 29 May 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25548 خبر
ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری ایران و روسیه برای تأمین مالی پروژه‌های نفتی

حسین شاملی امروز در نخستین نشست شرکت‌های ایرانی و روسی در بخش نفت و گاز با بیان اینکه صنعت نفت و گاز در سال‌های آینده نقش کلیدی در روابط بین ایران و روسیه خواهد داشت، اظهار کرد: این ارتباط همراه با توسعه پایدار برای دو کشور را از این مسیر ایجاد خواهد کرد.

به گزارش هم‌نوا وی با بیان اینکه هر گونه راه‌حل برای ایجاد این ارتباط به توسعه ارتباط بین بخش‌های خصوصی و دولتی دو کشور بستگی دارد، گفت: ایران و روسیه در تأمین انرژی پایدار دنیا دو کشور تأثیرگذار هستند و همکاری شرکت دو کشور می‌تواند به تأمین انرژی دو کشور کمک کند.

به گفته دستیار ویژه معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل و بازرگانی، استفاده از فناوری به‌صورت مشترک در توسعه و بهره‌برداری منابع نفت و گاز دو کشور اثر کلیدی دارد و استفاده از تجربیات در آموزش منابع انسانی و ایجاد مکانیسم‌های جدید مالی با مشارکت بخشخصوصی محقق خواهد شد.

شاملی با بیان اینکه این موارد برای توسعه و تکمیل زنجیره ارزش بخش انرژی دو کشور ضروری است و دو کشور می‌توانند به ارتقا نقش خود در تأمین امنیت انرژی جهان و رشد اقتصادی خود بپردازند، گفت: تبادل دانش فنی و خدمات مهندسی بین دو کشور با حضور مؤثر و فعالانه برای افزایش همکاری‌های دانش بیان دو کشور می‌تواند توسعه پیدا کند.

وی با بیان اینکه افق همکاری‌های همه‌جانبه ایران و روسیه به‌ویژه همکاری‌های اقتصادی، روشن، بلندمدت و استراتژیک است، موقعیت مناسبی فراهم شده تا در موارد مختلف همفکری و رایزنی کنیم، افزود: بسیار مهم است که تبادل فناوری‌های مورد نیاز در دستور کار شرکت‌های دو کشور قرار گیرد.

دستیار ویژه معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل و بازرگانی با بیان اینکه ایران آماده است با حمایت از بخش خصوصی دو کشور سیاست‌ها را تا وصول نتیجه پیگیری کند، گفت: توسعه همکاری‌ها و مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان بخش اول همکاری‌های بخش خصوصی دو کشور است.

شاملی با بیان اینکه موضوع دیگر صادرات و تبادل خدمات فنی و مهندسی بین دو کشور است، گفت: موضوعی که در این سال‌ها توجه نشده توسعه تجارت، ترانزیت و سواپ نفت و گاز برای شرکت‌های فعال روسیه از مسیر ایران است.

وی با بیان اینکه ایجاد کنسرسیوم انرژی با حضور شرکت‌های بخش خصوصی ایران و روسیه برای بهره‌برداری از میادین نفت و گاز دو کشور است، گفت: پیشنهاد دیگر ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری بین دو کشور و استفاده از آن برای تأمین مالی پروژه‌های نفتی دو کشور است.

به گفته دستیار ویژه معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل و بازرگانی مشارکت شرکت‌های دولتی و خصوصی منجر به واگذاری‌های پروژه‌های مهم نفت و گاز به شرکت‌های خصوصی دو کشور می‌شود.

منبع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.