×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 14 خرداد 1402  .::.   برابر با : Sunday 4 June 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 21953 خبر
آیت‌الله میرباقری: بی‌شک جامعه ما پس از انقلاب دین‌دار‌تر شده است

به گزارش همنوا به نقل از فارس، شب گذشته چهارشنبه ۹ مرداد برنامه جهان آرا با موضوع تبیین بیانیه گام دوم انقلاب با حضور آیت‌الله سیدمحمدمهدی  میرباقری عضو مجلس خبرگان رهبری از شبکه افق پخش شد.

در ابتدای این برنامه آیت الله میرباقری در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره اینکه مبنای بیانات امیدوارانه رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم چیست، گفت: یکی از جلوه های این بیانیه این است که سرشار از امید بخشی و‌ بیان نعمت هایی است که خداوند به ملت ما داده است تا بتوانند سختی ها را پشت سر بگذارند. حرکت در راه خدا همواره با سختی همراه است و روح انسان در سختی ها است که بزرگ می شود و سنگینی بارهای بزرگ را از دوش انسان بر داشته می شود.

میرباقری با مقایسه بین دوران صدر اسلام و دوران کنونی گفت: دوران ما با دوران پیامبر شباهت هایی دارد اما در مقیاسی متفاوت زیرا پیامبر اسلام وظیفه سر پرستی امت اسلامی و بلکه جامعه بشری را داشتند اما سختی هایی که برای ما پیش می آید از جنس همان سختی ها ولی در مقیاسی کوچکتر است.

عضو‌مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در این بیانیه امیدواری با یک نگاه کلان بیان شده است. خداوند در قرآن به پیامبر وعده بزرگی را می دهد که در روایات از آن به دوران رجعت تعبیر شده است. وقتی به این وعده خداوند به پیامبر نگاه می کنیم در نگاه اول می بینیم که این وعده برای آینده خیلی دور است اما ما باید عظمت و بزرگی‌ طراحی خداوند را بفهمیم تا بتوانیم صبر کنیم و اگر نتوانیم این کار را بکنیم ضربه می خوریم.

وی در بیان شاخصه های رشد جامعه پس از انقلاب گفت: بی شک جامعه ما دین دار تر شده است. شاخص اصلی دینداری ولایت و تولی با اهل بیت است. اصلی ترین شاخص دینداری دفاع از پرچم خدا در مقابل پرچم کفر است و این همان چیزی است که مردم ما طی این چهل سال بار سنگین آن را بر دوش کشیدند و سختی های این مسیر را تحمل کردند. این حجم هجوم دشمن به هر ملتی شده بود قطعا سقوط کرده بود. اگر ملتی زیر پرچم مستکبرین بروند اما شب ‌و روز نماز بخوانند باز هم در دینداری ضعف دارند.

میرباقری عنصر شهادت طلبی، تجمع‌های عظیم مذهبی و بر افراشتن پرچم حق در جامعه را شاخصه های مهم دینداری مردم برشمرد و عنوان کرد: در ارزیابی نسبت به مظاهر دینداری باید به موج هجوم دشمن توجه کرده و نباید جامعه را متهم به بی دینی کرد.

عضو‌ مجلس خبرگان رهبری گفت: برخی در دوره ای با انقلاب همراهی می کردند اما وقتی سختی های راه را دیدند گذشته را مورد انتقاد قرار دادند اگر این دسته می خواستند جلودار مردم باشند هرگز انقلاب نمی کردند. جامعه شیعه از اول دوران غیبت که با مفهوم انتظار آشنا شده است منتظر تحقق دولت کریمه ای بوده که همه انبیا در جهت تحقق آن تلاش کردند. انتظار سه رکن دارد که یکی از آنها اهتراز است. یعنی جامعه منتظر جامعه ای است که مرزبندی ها را به دقت رعایت می کند و به شدت مواظب است که استحاله نشود. پس در قدم اول ما باید مواظب باشیم تا استحاله نشویم.

میرباقری عنوان کرد: قدم بعدی درگیری است و اگر شما ایستادگی کردید این درگیری تبدیل به یک درگیری همه جانبه می‌شود. البته منظور از این درگیری صرفا درگیری نظامی نیست بلکه منظور از آن یک درگیری همه جانبه سیاسی، فرهنگی و اقتصادی است.

وی با بیان اینکه اگر ما در راه دفاع از اعتقاداتمان حتی مجبور به جنگ نظامی شویم یک امر کاملا اخلاقی است گفت: زمانی که بوش جنگ بر علیه دنیای اسلام را آغاز کرد ۶۰ نفر از تئوریسین های آمریکایی نامه ای نوشتند ودر آن ضمن دفاع از این اقدام بوش تاکید کردند که این جنگ یک جنگ کاملا اخلاقی است زیرا از ارزش‌ها آمریکایی دفاع کرده و آنها را گسترش می دهد.

عضو مجلس خبرگان رهبری سازندگی را رکن سوم انتظار عنوان کرد و اظهار داشت: این استراتژی علمای شیعه در طول تاریخ بوده و بر اساس این سه اصل بوده است که جامعه شیعه در طول تاریخ شکل گرفته است.

وی با اشاره به موضوع مذاکره ایران و آمریکا طی سال های اخیر گفت: باید دید ما با چه رویکردی مذاکره را تعریف می کنیم. اگر رویکرد ما در مذاکره غلبه تمدنی باشد این خوب است و منتهی به اتمام حجت می شود. اگر مذاکره برای هماهنگی با جامعه کفار باشد این حتما بد است. ما طی این چند سال پیروز مذاکره بودیم. برخی هم به دنبال مذاکره بودند تا ما تبدیل به یکی از عناصر هماهنگ با تمدن غرب شویم‌ و از رقابت تمدنی با غرب دست بر داریم.

میرباقری ادامه داد: تمدن غربی یک تمدن ضد دین است و اصلی ترین شاخصه آن زمینی کردن تمدن انسان است . ما با چنین تمدنی مواجه هستیم و باید در مقابل آن یک حرکت تمدنی ایجاد می کردیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: در مقابل این تمدن در ابتدا می بایست یک انقلاب اسلامی بدون وابستگی به شرق و غرب صورت می گرفت که حضرت امام این کار را کردند. بعد از انقلاب می بایست یک نظام اسلامی شکل بگیرد و بعد از تحقق آن رقبای تمدنی مارا شناختند و با ما درگیر شدند و به تعبیر رهبر انقلاب نظام دو قطبی در جهان تبدیل به نظام سه قطبی شد.

وی تاکید کرد: در این درگیری یک قطب که کمونیست ها بودند شکست خورده و حذف شدند و امام نامه پایان آن را در ده سالگی انقلاب نوشتند. رقیب بعدی ما که لیبرال دموکراسی است در حال سست شدن است. وقتی ما وارد این مرحله شدیم موضوع برخورد تمدن ها مطرح شد و جنگ همه جانبه علیه ما را آغاز کردند. در این حدود ۱۹ سالی که از این درگیری همه جانبه می گذرد ما نسبت به آمریکایی ها قوی تر شده ایم.

 میرباقری گفت: حال اگر مذاکره بر این مبنا است که ما تمدن برتر هستیم و می خواهیم حجیت خودمان را اثبات کنیم این مذاکره خوب است. غرب این موضوع را فهمید و می خواست با طرح موضوع مذاکره در ما خطای محاسباتی ایجاد کند و امپراطوری رسانه ای خود را به کار گرفت تا بگوید انقلاب اسلامی تمام شده است و این رقیب تمدنی را از سر راه برداشته است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه الان مذاکره به نقطه ای رسیده است که غرب نمی تواند این مذاکره را بپذیرد و وقتی به این نقطه رسید آن مذاکره را زیر پا گذاشت گفت: ما درحال رسیدن  به نقطه ای هستیم که یا غرب تسلیم می شود یا اینکه ما از این مذاکره سرافراز بیرون می رویم و‌ تمام هفت سال تبلیغی که علیه ما کردند فرو می ریزد و آمریکا تا کنون نتوانسته دوگانه اسلام و غرب را از بین ببرد. امروز به نظر من آمریکایی های با طرح مسائلی مانند چین و روسیه به دنبال احیای جنگ سرد هستند و حتی به نظر بنده طرح موضوع کره شمالی هم برای از بین بردن دوگانه اسلام و غرب است. امروز می شود از این ظرفیت استفاده کرد و حتی از شرایط قبل از مذاکره هم یک قدم جلو رفت.

وی با بیان اینکه بیانیه گام دوم لایه های مختلفی دارد عنوان کرد: ‌در یک لایه همه مخاطب آن هستند. در یک لایه هم یک نسل انقلابی نخبه مخاطب آن هستند. انقلاب اگر می خواهد حرکت کند باید جوشش داشته باشد و این نیاز به یک نسل جهادگر دارای معنویت و آگاهی و علم و مهارت و فناوری و بصیرت به جبهه درگیری دارد که متولد شده است. این نسل ایجاد شده و بسیاری از اقشار مردم به آنها ملحق می شوند.

میرباقری گفت: رقبای ما هم فهمیده اند که آمریکا آنقدر ها هم قدرتمند نیست. ما می خواهیم به عالم اعلام کنیم اینها آنقدر هم قدرتمند نیستند. می شود با آنها مذاکره کرد ‌و تسلیم نشد ‌ اگر آنها زیر مذاکره زدند ما هم از مذاکره بیرون بیاییم. اگر ما قدرتمند تر از آمریکا نیستیم چرا آنها ۱+۵ تشکیل داده اند و آمریکا پای اروپایی ها را هم به میان کشیده است.؟

عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: دشمن ابزارهایی دارد که یکی از آنها دیپلماسی است ما در حال گرفتن این ابزار از دست دشمن هستیم و برخی کشورهای آمریکای لاتین و حتی کره شمالی هم از ما الگو‌گرفته اند. یکی از مهمترین ابزارهای آنان محاصره اقتصادی بود و سخت ترین محاصره را علیه ما کردند ولی به فضل الهی ما داریم از این بحران عبور می کنیم این ابزار هم شکست می خورد و این یعنی ابزار محاصره اقتصادی علیه تمام مستضعفین عالم شکسته می شود. ما باید تمامی ابزار های دشمن را بشکنیم و در حال انجام این کار هستیم. دشمن متوجه این موضوع نیست و اگر این را می دانست این محاصره را بر می داشت و ما در حال رسیدن به موفقیت در مقابل انسدادهای تاریخی هستیم که رقیب تمدنی ما آنها را ایجاد کرده است. پس اقتدار درونی ما رو به افزایش است.

وی اظهار داشت: این بیانیه ظرفیتی دارد که می تواندبرای نخبگان یک بنیان فکری ایجاد کند تا رویکرد آنها تبدیل به رویکرد تمدنی شود. در مقابل یک تمدن باید نگاه تمدنی داشت. تمدن اسلامی افق قابل دست یابی ما است و تمام علما در طول تاریخ این کار را کرده اند اما امام مقیاس مبارزه را عوض کردند چون سطح رقیب عوض شده بود. جمع نخبگان و‌جوانان انقلابی باید به این بیانیه به چشم یک منشور فکری نگاه کرده و روی آن کار کنند.

میرباقری خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم هفت موضوع را مطرح می کنند و‌ می‌گویند برای ادامه حرکت انقلاب باید این هفت موضوع حل شود. همین جمع نخبه ای که از دل انقلاب بیرون آمده اند باید جمع شوند و این هفت مساله را حل کنند. رهبر انقلاب مبانی زیادی در این بیانیه دارند که باید به عنوان شاخص شناخته شود و یک قرارگاه تشکیل دهیم و نیروهای آنش به اختیار باید در این قرارگاه منسجم شوند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: آرمان انقلاب ما رسیدن به عصر ظهور است و این آرمان پنج مرحله دارد. ابتدا باید انقلاب کرد و بعد نظام تشکیل داد. در این مرحله است که برخی دچار اشتباه می شوند و فکر می کنند که انقلاب برای عبور از نظام گذشته و رسیدن به جامعه جهانی است. ما انقلاب نکردیم که به لیبرال دموکراسی بپیوندیم . ما باید مدار ارزش در وجود خودمان را خدا و اولیای خدا قرار دهیم. اگر غیر از این باشد نمی توانیم حرکت تمدنی انجام دهیم. همچنین باید درگیری بین حق و باطل را. یک نظام فکری روشن بفهمیم و درگیر مسائل کوچک نشویم. اتفاقا حل مسائل کوچک جز از طریق راه حل های بزرگ امکان پذیر نیست.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.