×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 11 خرداد 1402  .::.   برابر با : Thursday 1 June 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 21905 خبر
آیت‌الله جوادی آملی: حقوق بشر را بشرآفرین باید تنظیم کند

به گزارش همنوا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اسراء، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در دیدار حجت الاسلام والمسلمین سید مصباح عاملی رئیس حوزه علمیه استان خراسان اظهار کرد: طبق فرمایش قرآن کریم ما وظیفه دارید حرف اول را در میان مکاتب مختلف بزنیم.

وی با بیان اینکه قرآن کریم در سه حوزه سخن می‌گوید اظهار کرد: حوزه محلی که می‌فرماید «یا ایها الذین آمنو» و مخاطب آن مسلمانان هستند، حوزه منطقه ای که می‌فرماید «یا ایها الکتاب» که منظور آن موحدان عالم است و حوزه بین المللی که می‌فرماید «یا ایها الناس» که مخاطب آن عموم انسانها در سراسر جهان هستند چه موحد و چه غیر موحد! ما برای هر سه قسمت در قرآن برنامه داریم.

این مرجع تقلید ادامه داد: قرآن کریم می‌فرماید هدف آن است که دین الهی به دست انسان بالا برود و فراگیر و جهانی شود، حقوق بشر را بشر آفرین باید تنظیم کند. قرآن می‌فرماید ما برای همه بشر حقوق آوردیم، سخن از همه جهان است، بنابر این ما وظیفه داریم که حرف جهانی بزنیم و وسیله آن را نیز در اختیار داریم و این امر شدنی است چرا که اگر نشدنی بود از ما نمی خواستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به نسبت عقل و دین اشاره کرد و ادامه داد: وقتی به قرآن کریم رجوع می‌کنیم سه اصل را به ما تفهیم می‌کند؛ هدف چیست؟ صراط چیست؟ و سراج چیست؟؛ ما تا فرق «صراط» و «سراج» را نفهمیم کاری از پیش نمی‌بریم، تا تشخیص ندهیم که عقل سراج است و تنها باید بفهمد که صاحب و مهندس این صراط چه می‌گوید! در ابتدای راه هستیم.

آیت‌الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: عقل مهندس نیست، عقل چراغ است و تنها راه را تشخیص می‌دهد، ما باید بین صراط و سراج فرق بگذاریم، عقل اساسا منبع دین نیست. آنها که با فلسفه مخالف هستند فکر می‌کنند که فلسفه در صراط راه دارد، حال آنکه فلسفه می‌فهماند که عقل نمی فهمد و تنها یک چراغ خوبی است که راه را برای انسان روشن می‌کند.

وی ادامه داد: اما همین عقل را قرآن مقام والا می‌دهد، در سوره مبارکه نساء می‌فرماید من اگر پیامبران را نمی فرستادم همین عقل با من خدا احتجاج می‌کرد و علیه من حجت اقامه می‌کرد که چرا برای من راهنما نفرستادی؟! تو که می‌دانستی من چیزی نمی دانم!، مقام عقل اینچنین است، این عقل نباید در حوزه‌ها مغفول بماند، این سراج باید در حوزه‌ها تقویت شود.

آیت‌الله العظمی جوادی آملی در پایان در توصیه ای به طلاب خراسانی تصریح کرد: بر همه طلاب خراسانی لازم است سیر تاریخی علما خراسان را مورد مطالعه قرار دهند و آنها را بشناسند، در واقع ریشه‌های علمی خود مانند شیخ طوسی‌ها را بشناسند و بدانند که علم نیز وقف شخص خاصی نشده است بنابر این تا عمر داریم باید به دنبال علم و عالم شدن باشیم. از سوی دیگر مسؤولان حوزه نیز وظیفه دارند نگذارند طلاب مستعد از حوزه‌ها خارج شوند و از نهال فروشی پرهیز کنند.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام و المسلمین عاملی گزارشی از سیر تحولات صورت گرفته در حوزه علمیه خراسان بر مبنای راهبردها و مطالبات رهبر معظم انقلاب، خدمت این مرجع تقلید ارائه کرد.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.