×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 9 خرداد 1403  .::.   برابر با : Wednesday 29 May 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25548 خبر
4.8 درصد معادن کشور در آذربایجان‌شرقی فعال است

به گزارش همنوا به نقل از فارس، حیدر فتح‌زاده اظهار کرد: توليد مواد معدني همواره به عنوان نقطه آغازین يك زنجيره تأمين با ارزش در بخش‌هاي تأمين‌كننده مواد اوليه بخش صنعت و مصالح مورد نياز براي ساختمان، بنادر، سدها، فرودگاه‌ها و ... محسوب مي‌شود. 
وی افزود: استان آذربايجان‌شرقي از نظر وجود ذخاير مختلف و متنوع معدني، يكي از مناطق غني كشور به شمار می‌رود؛ به‌طوریکه همواره ذخاير غني مواد معدني را به عنوان يك امكان بالقوه در توسعه صنعتي استان در نظر می‌گیرند. 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی یادآور شد: در این استان تاکنون 52 ماده معدني متنوع شناسايي شده است و همواره معادن فلزي استان را رنگين‌كماني از معادن توصيف کرده‌اند. 
وی توضیح داد: آخرین نتایج منتشر شده از نتایج حاصل از اجرای طرح معادن فعال استان در سال 1402 حاکی از آن است که تا پایان سال 1401 تعداد 279 واحد معدنی در استان فعال بوده که از نظرتعداد، 4.8 درصد از کل معادن فعال کشور را به خود اختصاص داده و برای هفت هزار و 280 نفر به‌طور مستقیم اشتغال ایجاد کرده است که سهم 5.4 درصدی از کل شاغلان بخش معدنی کشور را در برمی‌گیرد. 
فتح‌زاده ابراز داشت: فعالیت‌های صورت گرفته در بخش معدنی استان، منجر به ایجاد ارزش افزوده‌ای به مبلغ 181 هزار و 358 میلیارد ریال شده است که با نسبت 7 درصدی، رتبه 4 کشوری از کل ارزش افزوده ایجاد شده را به خود اختصاص داده است. 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی ادامه داد: همچنین نتایج نشان می‌دهد نسبت به سال 1400 میزان رشد ارزش افزوده ایجاد شده در معادن فعال استان حدود 13.7 درصد بوده است.
وی افزود: میزان رشد ارزش سرمایه‌گذاری صورت گرفته در معادن در حال بهره‌برداری کل کشور در سال 1401 نسبت به 1400 برابر 69.4 درصد بوده که این میزان در آذربایجان‌شرقی دارای 211.5 درصد رشد بوده است و با 9 هزار و 492 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری، 7 درصد از کل میزان سرمایه‌گذاری صورت گرفته در بخش‌های معدنی کشور را به خود اختصاص داده است.
 

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.