×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 6 مهر 1402  .::.   برابر با : Thursday 28 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 24052 خبر
کرونا، نفس‌های تئاتر آذربایجان‌شرقی را به شماره انداخت

به گزارش همنوا به نقل از ایسنا، کرونا همه چیز را زیر و کرد و بسیاری از فعالیت‌ها و مشاغل را تحت تاثیر قرار داد که هنرمندان هم مستثنی از این خسارات نبودند، اما در این میان هنرمندان تئاتر و گروه‌های نمایشی شاید بیش از برخی‌ها دچار خسران شده و دوایی هم برای دردهای خود نیافتند، چراکه برخی از فعالیت‌های هنری در ایام کرونا به شکل‌های مختلف تداوم دارند، اما فعالیت‌ هنرهای نمایشی در استان به طور کامل تعطیل شده است.

هنرمندان حوزه تئاتر استان و به ویژه آنانی که درآمدشان صرفا از طریق تولید و اجرای نمایش تامین می‌شد، اکنون حدود هفت ماه است که هیچ نمایشی اجرا نکرده و هیچ درآمدی هم نداشته‌اند؛ در این راستا، حمایت‌های دولتی هم در حد پرداخت حق بیمه و تصویب وام ۱۶ میلیونی با کارمزد ۱۲ درصدی و اقساط ۸۰۰ هزار تومانی بوده است، حمایتی که به قول تئاتری‌ها مصداق بارز "از چاله به چاه افتادن" است.

آذربایجان‌شرقی دارای ۳۸ گروه تئاتر بوده و طبق گفته رییس انجمن هنرهای نمایشی استان بیش از ۱۰۰۰ هنرمند در حوزه‌های مختلف تئاتر استان مشغول فعالیت هستند؛ هنرمندانی که امروز با شیوع کرونا بی‌کار و بی‌درآمد شده‌اند.

 

هنرمندان تئاتر در فراموشی کامل قرار دارند

صدیق جمالی در این رابطه می‌گوید: از دوم اسفند ۹۸ تاکنون، تمامی فعالیت‌های تئاتری اعم از تمرین، تولید و اجرای تئاتر تعطیل شده و حدود هفت ماه است که هیچ حمایتی از هنرمندان و فعالان حرفه‌ای تئاتر استان انجام نشده است و هنرمندان تئاتر در فراموشی کامل قرار دارند.

او ادامه می‌دهد: چنین به نظر می‌رسد که با توجه شیوع کرونا و تداوم این روال تا پایان سال، شاهد نابودی کامل تئاتر استان باشیم، چراکه هیچ حمایت و برنامه‌ای در این رابطه انجام نشده و هیچ مسئولی کمترین توجهی به این موضوع ندارد؛ شک نکنید که روند فعلی تئاتر استان حرکت به سوی نابودی است و بعد از اتمام کرونا و با توجه به وضعیتی که برای هنرمندان تئاتر پیش آمده نیز ایجاد اعتماد دوباره بین مخاطب و گروه نمایشی، جذب مردم و... یکی دوسال زمان خواهد برد.

این کارگردان هنرهای نمایشی با انتقاد از بی‌توجهی‌ها به جامعه تئاتر، خاطرنشان می‌کند: اداره کل ارشاد هم جلسه برگزار کرده اما خروجی نداشته و هیچ برنامه‌ای ندارند. چه فایده از جلساتی که هیچ خروجی ندارد؟

او به برخی حمایت‌های اعمال شده برای هنرمندان در شهرهای مشهد و تهران اشاره کرده و تشریح می‌کند: شهرداری مشهد چهار میلیارد تومان در اختیار خانه هنرمندان مشهد گذاشته و در تهران نیز توسط خانه تئاتر، ماهانه یک میلیون تومان کارت هدیه به هنرمندان بیکار ارائه می‌شود تا حداقل نیازهای اولیه خود را برطرف کنند.

او با یادآوری این‌که هنرمندان تئاتر هفت ماه است که هیچ درآمدی در این حوزه ندارند، ابراز کرد: مشابه این شرایط را برای مسئولان آرزو می‌کنم، بلکه درک کنند که هنرمندان این حوزه چه کشیده‌اند و در آتیه نیز با چه مشکلاتی روبه رو خواهند شد.

حتی تماسی هم نگرفته‌اند که بدانند زنده‌ایم یا مرده!

سیامک افسایی، نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر نیز در این رابطه می‌گوید: از جمله هنرمندانی هستم که ۱۰۰درصد درآمد زندگی‌ام از حوزه تئاتر تامین می‌شود، یعنی اگر کار نکنم پولی برای تامین مخارج زندگی، پرداخت اجازه خانه و هزینه‌های معیشتی نخواهم داشت که با شیوع کرونا، از دوم اسفند تا امروز که حدود هفت ماه است بیکار هستم و هیچ درآمدی نداشته‌ام.

او با بیان این‌که هیچکس به دادمان نمی‌رسد و مسئولان هیچ توجهی نداشته و کاری هم نمی‌کنند، ادامه می‌دهد: یا فقط جلسه‌های بدون خروجی می‌گذارند و یا یک سری وام‌هایی تعریف می‌کنند که شرایط بسیار سخت و ناممکنی دارد و درحقیقت از چاله به چاه افتادن است.

او با بیان این‌که نمی‌دانم حمایت‌هایی که می‌گویند چیست و بسته‌های حمایتی کجاست؟ تاکید می‌کند: بعد از دوندگی‌های بسیار، برای من وام ۱۶ میلیونی با کارمزد ۱۲ درصد تصویب کرده‌اند که برای هر قسط ماهانه‌اش باید ۸۰۰ هزار تومان پرداخت کنم، یعنی باید کاری داشته باشم که وام را دریافت کرده و ماهانه ۸۰۰ پرداخت کنم! اگر هم دیرتر از موعد پرداخت شود، کارمزد آن ۲۴ درصد خواهد بود.

افسایی با بیان این‌که نمایشش با شیوع کرونا در ابتدای اسفند ماه نیمه تمام ماند، اضافه می‌کند: قرار بود ۲۰ بهمن و تا پایان اسفند ۹۸ نمایش خرس‌های پاندا را اجرا کنم که از ۲۰ بهمن شروع به اجرا کردم، اما با شیوع کرونا اجرای نمایش نیمه تمام ماند.

او خاطرنشان می‌کند: از یک طرف گفتند برای نمایش‌های نیمه تمام خسارت می‌دهیم، حمایت می‌کنیم، این و آن می‌کنیم، اما فقط حرف زدند و هیچ کمکی نکردند؛ حتی زنگ نزدند که بپرسند مرده‌اید یا زنده! چگونه زندگی می‌گذرانید؟

او با تاکید بر این‌که با این روند، آینده تئاتر استان را بسیار تیره و تار می‌بیند، توضیح می‌دهد: کرونا، کاملا روزنه‌های امید تئاتر استان را هم بست، چراکه مسئولانمان هنرمند نیستند و دغدغه‌ای در این رابطه ندارند.

 

باید از هنرمندان حمایت شود

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان نیز در گفت‌وگو با ایسنا به کمبود بودجه وزارت ارشاد اشاره کرده و از نبود حمایت‌ها سخن می‌گوید.

احمد رجب پور، رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان با بیان این‌که نه تنها تئاتر استان، بلکه تئاتر کشور تحت تاثیر شیوع کرونا قرار گرفته است، اظهار می‌کند: اخیرا فقط یک بازبینی داشتیم و برنامه‌های تئاتر استان از ابتدای اسفند تاکنون تعطیل شده است.

او با بیان این‌که شاید در سایر صنف‌ها فعالیت‌ ممکن باشد، اما فعالیت‌های تئاتر به کل تعطیل بوده و البته شاید تماشاگرها هم در چنین شرایطی رغبتی برای آمدن نداشته باشند، می‌گوید: واقعیت این است که معیشت هنرمندان این حوزه تحت تاثیر قرار گرفته است.

او اضافه می‌کند: این درحالی است که تحصیل کرده تئاتر نیز در استان پرشمار بوده و بیش از ۳۰۰ نفر دارای مدرک کارشناسی، حداقل ۸۰ نفر دارای مدرک فوق لیسانس بوده و چند نفر هم مدرک دکتری در حوزه هنرهای نمایشی دارند و درس خوانده‌اند تا به نوعی معیشت‌شان را از این طریق تامین کنند، اما الان زندگی‌شان لنگ مانده و تعدادی از هنرمندان نیز شرایط بسیار سختی را می‌گذرانند.

رجب‌پور با اشاره به کارساز نبودن حمایت‌ها نیز اضافه می‌کند: تنها حق بیمه هنرمندان تئاتر توسط وزارت ارشاد پرداخت می‌شود و یک وام ۱۲ درصدی هم تصویب شده که معتقدم خوب نیست، ارائه وامی با این بهره برای هنرمندان؛ متاسفانه جز این حمایت دیگری از هنرمندان تئاتر اعمال نشده است.

او با بیان این‌که هنرمندان از جمله اقشار حساس و زحمت‌کش جامعه هستند و باید مورد حمایت واقع شوند، می‌افزاید: اگر مسئولان حمایت کنند، دستبوسشان هستیم و باید کمک کنند؛ چراکه هنرمندان نقش موثری در حوزه فرهنگی دارند و مقابله با تهاجم فرهنگی هم از طریق همین هنرمندان میسر می‌شود.

او در ادامه با اشاره به وجود ۳۸ گروه نمایشی در استان، از فعالیت بیش از ۱۰۰۰ هنرمند در حوزه هنرهای نمایشی آذربایجان‌شرقی خبر می‌دهد.

 

آذربایجان شرقی به مرکزیت تبریز به عنوان خاستگاه هنر تئاتر ایران مطرح بوده و دارای بیش از یک قرن سابقه در این حوزه است.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.