×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : جمعه 19 خرداد 1402  .::.   برابر با : Friday 9 June 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 22034 خبر
وزیر بهداشت: برای مافیا اصالتی قائل نیستم

به گزارش همنوا به نقل از فارس، سعید نمکی وزیر بهداشت امروز در حاشیه مراسم روز خبرنگار در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امیدوارم تا یکی دو ماه آینده هیچ حرکت غیرشفافی در وزارت بهداشت و بخش‌های دیگر وجود نداشته باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توانید مقابل مافیای دارو بایستید، گفت: معتقدم چون خدا همواره حامی حق و حقیقت است من چیزی به عنوان مافیا برای آن اصالتی قائل نیستم و اگر مشکلی وجود دارد نیز به خاطر بی‌عرضگی ماست.

وزیر بهداشت گفت: اگر ما قسمت‌های که تابع پیگیری و شفافیت هستند با رسانه‌ها به صورت منسجم حرکت کنیم قدرتی به نام مافیا نمی‌شناسیم و اصالتی برای آن قائل نیستیم.

نمکی گفت:‌ چیزی به نام مافیا اصالت ندارد و اگر هم وجود دارد به دلیل اینکه ما که تابع شفافیت هستیم همدیگر را خوب حمایت نکردیم.

وی بیان داشت: اگر ما که تابع شفافیت هستیم و نمی‌ترسیم و خدا را ناظر بر اعمال‌مان می‌دانیم و حامی حرکت‌های درست باشیم اصالت آن طرف به شدت آسیب پذیر است و حاکمیت آن اندیشه در جامعه نمی‌تواند رشد کند.

وزیر بهداشت متذکر شد:‌معتقدم اکنون در این مسیر راه زیادی را رفته‌ایم. ما در شفاف سازی که در سازمان غذا و دارو و چه قسمت‌های دیگر کار می‌کنیم و بنده از روزی که آمده‌ام این موضوع را شروع کردم و بسیاری از راه را رفته‌ایم.

نمکی افزود: تا یکی دو ماه آینده هر حرکتی در اینجا کاملا در یک اتاق شیشه‌ای برای همه رسانه‌ها و مردم قابل رصد است.

وی  در پاسخ به این پرسش که چه برنامه خاصی برای میزان کاهش مصرف نمک در مواد غذایی دارید،‌گفت:‌با اشاره به اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون ما دو بخش را دنبال می‌کنیم. اول اینکه موارد فشار خونی را که تاکنون مردم از آن اطلاعی نداشتند مورد توجه قرار دادیم و پیش‌بینی ما دو میلیون مورد جدید بود که در این طرح به دلیل اینکه 20 میلیون نفر را تحت پوشش قرار داده بودیم این میزان افزایش یافته و به 30 میلیون و 600 هزار نفر رسید.

وزیر بهداشت ادامه داد: در این طرح ما به دو میلیون و 700 هزار مورد جدید که فشار خون داشته و خود از این موضوع اطلاعی نداشتند، رسیدیم ضمن اینکه به 10 میلیون موردی که قبل از مرحله فشار خون بود و در مرز فشار نرمال و بالا قرار داشتند رسیدیم و در مجموعه این حدود 12 میلیون و 700 هزار نفر اگر طبق برنامه‌ای که طراحی کردیم و با توجه به پرونده الکترونیک سلامت و ارتباطی که با اینها خواهیم داشت  اینها قطعا مواردی در آینده خواهند بود که می‌توانند زندگی درست و سالمی داشته و گرفتار عوارض فشار خون نشوند.

نمکی با اشاره به اقدامات دیگر وزارت بهداشت در کنترل میزان مصرف نمک در مواد غذایی خاطرنشان کرد:‌ما چه در نان و چه بقیه فرآورده‌های غذایی که عرضه می‌شوند و نیز در رستوران‌ها و جاهایی که غذا را به صورت عمومی صرف می‌کنند و همچنین رستوران‌های ادارات، نانوایی‌ها و تولید کنندگان مواد غذایی برنامه مفصلی را در نظر گرفته‌ایم.

وی ابراز داشت:‌از طریق سیستم پیام رسان با تلفن همراه ارتباط گرفته و تا چند روز دیگر نیز پرونده الکترونیک به تلفن همراه مردم وصل خواهد شد.

وزیر بهداشت در باره سامانه تیتک در سازمان غذا و دارو و شائبه تخلفات ارزی در آن گفت: سامانه تیتک سامانه‌ای است که می‌توانسته به ثبت و ضبط درست به اطلاعات بپردازد البته بعضا نارسایی‌هایی وجود داشته که هنوز از بین نرفته و ما هنوز روی این سامانه 4 ماه است کار می‌کنیم.

نمکی افزود: اکنون سامانه تیتک را بازنگری کرده و تعمیرات لازم را برای شفافیت بیشتر انجام می‌دهیم  و داشبوردهای مدیریتی قابل پیگیری را نصب می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: سامانه تیتک اشکالاتی داشته و اینکه همه ادعاهایی در خصوص تخلفات در این راه تائید کنم لازم است در این خصوص بررسی بیشتری انجام شود.

وزیر بهداشت تصریح کرد:‌ اخیرا چند پرونده جدید را در خصوص وجود مشکلاتی در دریافت ارز توسط برخی افراد تحویل مقامات قضایی دادیم. البته بنده پرونده‌ای را که آقای توکلی مطرح کرده به دلیل اینکه برای دو سه سال گذشته بوده شخصا به آن ورود نکردم. بنده پرونده‌هایی که در زمان خودم بود رسیدگی کردم و پریروز 5 پرونده را تقدیم مراجع ذیربط کردم تا آنها را بررسی کنند.

سیاست وزارت بهداشت حمایت از داروهای تولید داخل است

سعید نمکی وزیر بهداشت گفت: در گام دوم طرح تحول نظام سلامت دنبال می کنیم به تقدم پیشگیری و درمان و تقدم درمان سرپایی بر بستری است که طرح ملی کنترل فشار خون و پرونده الکترونیک سلامت از این موارد بوده و موضوع سیستم ارجاع پزشکی، پزشکی خانواده و بحث بهداشت روان و دیابت و سایر موارد با همکاری رسانه‌ها دنبال خواهد شد.

وی گفت: ما معمولاً مجری مصوبات قانونی مجلس هستیم یک سری از این مصوباتی که عزیزان در مجلس ابلاغ کرده‌اند و اجرا می‌کنیم خود ما هم که بعضی از این رویه‌ها که دانشجویانی با تفاوت هوش و استعداد است در کنار یکدیگر نمی‌نشینند موافق نیستیم به این دلیل که کیفیت دانش آموختگان پایین می‌آید و در صددیم ساختاری را تعریف کنیم که کیفیت آموزش پزشکی کشور در آینده بتوانند ارتقا پیدا کند.

وی تصریح کرد: روز اولی که به وزارت بهداشت آمدم اعلام کردند که وزیر بهداشت به دنبال حق و حقیقت و مدافع مردم است و صنعت دارو هر جا و هر کس که سرمایه گذاری کرده است به آنها پیغام داده ایم که سرمایه‌گذاری باید در راستای ارتقاء صنعت دارو باشد و وزارت بهداشت از این اقدام حمایت می کند اما در واردات دارو اگر صنعت دارو دارویی را تولید کند اجازه واردات را نخواهیم داد.

وزیر بهداشت گفت: برخی از این شرکت‌ها هم به عنوان وارد کننده و تولید کننده دارو در حال فعالیت هستند که به آنها اعلام کردیم که داروهای وارداتی خود را در داخل کشور تولید کنند و وزارت بهداشت از این اقدام حمایت می‌کند تمام بروکراسی های اداری درحال هستند و باید ارتقای کیفیت دارو را در نظر داشته باشیم.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.