×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه 4 مهر 1402  .::.   برابر با : Tuesday 26 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 23942 خبر
وجود ۴۵۲ پروژه دارای بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی در آذربایجان‌شرقی

به گزارش همنوا، حسین فتحی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در ادبیات برنامه ریزی و بودجه کشور مجموعه فعالیت هایی که به منظور تحقق اهدافی صورت می‌پذیرند، پروژه نامیده می‌شود و به مجموع پروژه ها طرح گفته می شود، بر این اساس پروژه مجموع چندین فعالیت است که می تواند اهداف بسیار خرد نظیر حمایت از یک زنبوردار و یا اهداف کلان نظیر احداث یک سد را مشتمل شود.

وی افزود: برخی از این پروژه ها در طی مدت زمان یک سال خاتمه یافته و بصورت مستمر سالیانه تکرار می‌شوند و برخی در طی مدت زمانی و برای یکبار اجرا می گردند. لذا در انتخاب تعداد و نوع پروژه ها باید به تعاریف دقت کافی نمود. مراجع مختلف در تعدد پروژه ها و نوع آنها به استناد منابع مالی مختلف و نوع تعاریف پروژه، اعلام نظر می کنند.

فتحی ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ تعداد پروژه‌های تامین اعتبار شده از محل اعتبارات در اختیار آذربایجان شرقی ۹۹۳ مورد در قالب ۲۳۵ طرح و طرح های تفویض شده از محل اعتبارات ملی ۳۴ مورد تحت عنوان استانی ویژه و طرح های ملی  از محل اعتبارات ملی ۶۱ مورد است.

معاون هماهنگی امور بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان همچنین گفت: بر اساس اعتبارات در اختیار وزارتخانه ها، پروژه ها و طرح های دیگری نیز در استان در حال اجرا بوده که مستلزم اخذ اطلاعات از دستگاه های اجرایی مربوطه است.

فتحی ادامه داد: از مجموع پروژه های استانی و استانی ویژه به تعداد یک هزار و ۳۰ مورد، تعداد ۶۶۴ مورد پروژه به صورت احداثی و توسعه می باشد و بقیه در قالب پروژه های مستمر دسته بندی می شوند که در میان این پروژه های احداثی و توسعه ۴۵۲ مورد دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد هستند.

معاون هماهنگی امور بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی همچنین گفت: اعتبار مورد نیاز برای خاتمه ۴۵۲ پروژه احداثی و توسعه دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد در سال جاری مبلغ ۸۳۰ میلیارد تومان است که در صورت تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبارات این پروژه ها خاتمه می یابند.

وی ۶ طرح مهم از این مجموعه طرح های یاد شده را نام برد و گفت: به منظور اولویت بندی پروژه های مهم استان از میان تمام طرح های استانی و ملی که شاید در سطور بالا به آن اشاره ای نشد می توان به پروژه هایی مانند احداث محور جدید راه‌آهن میانه-تبریز-ایستگاه خاوران-ایستگاه راه‌آهن قدیم، احداث آزادراه تبریز- بازرگان، احداث بزرگراه خواجه -ورزقان-سه راهی آقابابا، احداث قطار شهری تبریز، ایجاد مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهر تبریز و انتقال آب ارس به دشت تبریز اشاره کرد.

 فتحی در خصوص اینکه آیا اعتباری برای اجرای آنها وجود دارد، گفت: اعتبار این پروژه ها در مبلغ ذکر شده بالا نمی‌گنجد و به اشکال مختلف نظیر سرمایه‌گذاری بانک‌ها، بخش خصوصی، فاینانس، اعتبارات عمومی صورت می‌گیرد که در سال‌‎های اخیر به دلیل تغییرات قابل توجه در هزینه، انجام کار نیازمند بازنگری در اعتبار مورد نیاز برای شروع برخی و خاتمه این پروژه ها می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.