×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه 1 مرداد 1403  .::.   برابر با : Monday 22 July 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25747 خبر
واعظی: شایعات درباره توافق ایران و چین فقط توهم است

فارس به نقل از خبرگزاری صدا و سیما نوشت: محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما درباره قرارداد 25 ساله بین ایران و چین گفت: در دهه گذشته روابط ایران و چین در ابعاد مختلف گسترش پیدا کرد و در مقطعی، حجم روابط ایران و چین به 50 میلیارد دلار در سال رسید.

 

وی افزود: رئیس جمهور چین در سال 94 به تهران آمد و طی دیدار با رئیس جمهور ایران، مباحثی درباره حجم روابط اقتصادی، فعالیت های فرهنگی، مسائل سیاسی، منطقه ای و بین المللی به عنوان دو شریک که برای آینده همکاریشان می توانند مطمئن باشند مذاکراتی انجام شد.

 

وی تصریح کرد: در این سفر هر دو رئیس جمهور اعلام داشتند که به دنبال سندی برای آینده با یک نگاه راهبردی به روابط دو کشور در بخش های مختلف دارند.

 

واعظی ادامه داد: در ایران، روابط با چین مورد حمایت مسئولین است و همچنین مذاکراتی با این شرایط با کشور روسیه و برخی از همسایگان داریم.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: نسبت دادن این توافق به ترکمنچای برای اولین بار در کاخ سفید اتفاق افتاد و بعد رسانه های خارجی به آن پرداختند.

 

وی درباره در اختیار گرفتن جزیره کیش و قشم به مدت 25 سال توسط چین گفت: در این سند، نقشه راه همکاری مشخص شده است و به مصداق های تعهدآور وارد نشده ایم و در این سند اشاره ای به واگذاری این دو جزیره و حضور نیروهای نظامی در این جزایر نشده است.

 

واعظی ادامه داد: امریکا به دنبال ایجاد فاصله میان مردم و مسئولین است و چون از طریق فشار اقتصادی و جنگ روانی موفق نشدند الان متوسل به روش های دیگری شده اند.

 

وی درباره شایعات درباره این توافق گفت: این مطالب فقط توهم است.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به فروش نفت پایین تر از قیمت جهانی به چین نیز گفت: قیمت نفت بر اساس بازار تعیین می شود و روابط نفتی در داخل ایران یک ساز و کار خاص دارد و بر اساس یک قرارداد عمل خواهد کرد و در سند 25 ساله، وارد این مصداق های جزئی نمی شویم و مبنای ما در روابط خارجی بر اساس اعتقاد به اصول، قانون اساسی و عملکرد 40 سال گذشته می باشد.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر چین اقتصاد دوم جهان و ایران یک بازیگر بسیار مهم منطقه است و برای قدرت های جهانی به ویژه امریکا این روابط نزدیک ایران و چین از نظر اقتصادی، سیاسی و تحولات منطقه ای به منزله تغییر نظم منطقه می باشد.

 

واعظی گفت: این سند موجب تقویت ایران است و مجلس شورای اسلامی و مسئولین کشوری از آن حمایت کرده اند.

 

وی از مردم خواست به این توطئه هایی که بیشتر اتاق فکر آن در خارج از کشور است و به زبان برخی افراد در داخل کشور می آید توجه بیشتری داشته باشند.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره روند تصویب این سند گفت: اگر این سند تعهدی برای کشور به وجود آورد، براساس قانون اساسی حتماً باید به مجلس برود و این مسائل را نمی توان از نهادهای قانونی کشور پنهان کرد و ما تمامی مراحل قانونی آن را گام به گام طی خواهیم کرد.

 

وی افزود: اگر سندی در اختیارات دولت ها باشد مجلس نخواهد رفت اما به این معنا نیست که از مجلس و دستگاه های نظارتی پنهان کنیم و ما اصل را بر شفافیت قرار داده ایم و زمانی که این سند شکل نهایی به خود می گیرد حتی اگر یک بند آن تعهدآور باشد حتماً باید به مجلس برود.

 

واعظی گفت: در سال گذشته روند رو به رشدی در این سند داشتیم اما در 6 ماه گذشته به دلیل شیوع کرونا به تأخیر افتاد و احتمالاً تا پایان امسال به توافق برسیم.

 

وی ادامه داد: از سال 92 دولت بحث سیاست خارجی را بر اساس تعامل سازنده قرار داد و مذاکرات با همسایگان و کشورهای مختلف در راستای منافع کشورمان است.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: در شرایط فعلی هر چه روابطمان با چین، روسیه و کشورهای همسایه گسترده تر باشد نقطه قوت ما محسوب می شود و ما در روابط خارجی، مذاکرات را بر اساس منافع دو طرف می بینیم.

 

وی افزود: سندی که هنوز توافق نشده و در حال مذاکره می باشد و خارجی ها به آن حساسیت دارند حتماً فراتر از یک توافق ساده است و ما باید هوشیار باشیم تا دیگران با دلسوزی برای ما تصمیم نگیرند.

 

واعظی درباره انتشار جزئیات و متن کامل توافق 25 ساله گفت: این بستگی به توافق دو کشور دارد و تا الآن سندهایی که با کشورهای دیگر داشته ایم با توافق آنها اعلام کردیم.

 

وی اظهار داشت: سه کشور اروپایی عملاً بعنوان کشورهای دست بسته با فشار امریکا در موضوع برجام عمل کردند و این کشورها تعهد کردند تا مواردی از برجام را خودشان اجرا کنند اما در عمل با فشار امریکا مواجه شدند و عقب رفتند که این نشان از ضعف آنهاست.

 

رئیس دفتر افزود: سه کشور اروپایی در برجام ضعف بسیار زیادی نشان دادند و در مقابل رفتار آنها، ما هم تعهدات برجامی خودمان را در 5 مرحله لغو کردیم و در حال حاضر در بخش های مختلف به ویژه در فعالیت های هسته ای کارهای مهمی را انجام می دهیم.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: آنچه که الآن سه کشور اروپایی انجام می دهند در تقابل با عملکرد چین و روسیه است و سیاست های آنها یکی نیست و در بیانیه پیشنهادی سه کشور و همچنین اتفاقی که در سه هفته گذشته در شورای امنیت رخ داد چین و روسیه مخالفت کردند و در اینجا شرایط تغییر کرد و اروپایی ها در این شرایط خاص با امریکایی ها در ارتباط با برجام همراهی نکردند.

 

وی ادامه داد: به نظر می رسد سه کشور اروپایی علاقمند به حفظ برجام هستند و در حال حاضر با فشار امریکا نمی توانند به تعهدات خودشان عمل کنند.

 

واعظی تصریح کرد: آنچه که اروپایی ها تاکنون نشان داده اند بر اساس هیچ اصول و منطقی استوار نبوده است و به دلیل ضعفی که در نوع تعامل با آمریکا دارند در حال زمان خریدن تا انتخابات امریکا هستند.

 

محمود واعظی گفت: محبوبیت ترامپ بسیار کاهش پیدا کرده و محبوبیت جو بایدن افزایش داشته است و بسیاری از کشورهای دنیا که با سیاست های امریکا موافق نبودند به آینده امیدوار شده اند.

 

وی افزود: ما هدفی بر داشتن روابط با آمریکا نداریم و منافع ما براساس انتخابات آینده آمریکا به هیچ وجه گره نخورده است اما سیاستی که در ارتباط با تحریم در حال حاضر دنبال می کنیم باز کردن زنجیره تحریم ظالمانه می باشد که موجب فشار بر معیشت و اقتصاد مردم شده است.

 

واعظی درباره عملکرد دموکرات ها نیز گفت: دموکرات ها و جمهوریخواهان اگر فرصت پیدا کنند ضربه ای به ایران خواهند زد اما در مورد مسائل هسته ای و در ارتباط با مذاکراتی که حزب آنها با ایران داشتند به نظر می رسد شرایط مانند امروز نباشد.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه امریکایی ها نمی توانند به برجام استناد کنند گفت: کشوری می تواند به برجام استناد کند که عضو برجام باشد و امریکا زمانی که از برجام خارج شد اعتقادی به ماندگاری برجام نداشت اما این اتفاق نیفتاد و فشار به سه کشور اروپایی آوردند و امروز می خواهند از ساز و کار داخلی برجام برای ضربه زدن به ایران و یا لغو یکی از بندها استفاده کنند که با مخالفت اعضای برجام مواجه شده اند.

 

وی درباره تحریم تسلیحاتی ایران گفت: رئیس جمهور ایران در نامه ای که سال گذشته به اعضای برجام نوشت به صراحت اعلام کرد که یکی از منافع برجام برداشتن تحریم های تسلیحاتی ایران است که در 23 مهرماه تحریم تسلیحاتی به پایان می رسد که بر اساس آن می توانیم با کشورهای مختلف معامله تسلیحاتی در زمینه فروش و در صورت نیاز خریداری کنیم و اگر شرایط برجام برای ما منافعی نداشته باشد برجام برای ما فاقد ارزش است.

 

واعظی تصریح کرد: ما هیچ وقت به امریکا اعتماد نکرده و به اروپا هم اعتماد نمی کنیم و تفاهم را بر اساس منافع انجام می دهیم و تا زمان حفظ منافع، به تعهدات خودمان پایبند هستیم و اگر منافع ما حفظ نشود آنچه که در این تفاهم برای طرف مقابل هم هست به آن نخواهد رسید.

 

وی ادامه داد: مذاکرات برجام بر اساس اعتماد نبود چون مذاکره طولانی مدت به دلیل عدم اعتماد است.

 

واعظی افزود: ما تا زمانی که تحریم هستیم سعی می کنیم وابستگی به نفت را کم و خودکفایی، تولید داخلی و صادرات را افزایش دهیم و متکی بر دانشمندان خودمان باشیم ولی علاقمند به زندگی در شرایط تحریم نیستیم و تحریم برای ملت ما مزاحمت به وجود می آورد و صادرات ما را گران و همچنین مبادلات ارزی ما را با مشکل مواجه می کند و تلاش خواهیم کرد تا تحریم ها برداشته شود.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره روابط تجاری و سیاسی با کشورهای همسایه هم گفت: کرونا موجب کوچک شدن اقتصاد در دنیا شده و صادرات کاهش پیدا کرده و به اقتصاد دنیا ضربه زده است ولی ما از سه سال گذشته همواره با جنگ اقتصادی و روانی همزمان با شدیدترین تحریم ها مواجه بوده ایم و روابط با کشورهای همسایه جزو اولویت های روابط خارجی ایران است.

 

وی درباره آزادسازی منابع بلوکه شدن ایران در کره جنوبی گفت: با کشور کره جنوبی در حال مذاکره در سطح سفیر و وزارت امور خارجه و همچنین بانک مرکزی هستیم و اقداماتی توسط کره جنوبی برای مجوز از اوفک در راستای آزادسازی منابع ایران انجام شده است و اگر مذاکرات به نتیجه نرسد ایران از طریق حقوقی اقدام خواهد کرد.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره وضع معیشت مردم نیز گفت: ما در ماه های گذشته با مشکل جدی صادرات به دلیل شیوع کرونا مواجه بودیم و در مقایسه با سه ماهه سال گذشته صادرات ما افت حدود 90 درصدی در مقطع اسفند، فروردین و اردیبهشت داشت.

 

وی افزود: صادرات ما از خرداد آغاز شده است و نسبت به خرداد سال گذشته شرایط بهتری داریم و پیش بینی می کنیم فشار ارزی جبران شود.

 

واعظی ادامه داد: در حال حاضر کالا با قیمت بالاتری به دست مردم می رسد و ما تلاش می کنیم کمبودی در کالای اساسی در کشور نباشد و قیمت ها را کنترل و پایین بیاوریم. ارز 4 هزار و 200 تومانی را حفظ و بسیاری از کالاهای ضروری مردم و دارو با ارز 4 هزار و 200 تومانی وارد می شود.

 

وی درباره تعامل بین مجلس و دولت گفت: اکثریت مجلس یازدهم منتقد دولت هستند ولی انتظار مردم از منتخبین آنها در قوه مجریه و قوه مقننه حل مشکلات کشور است .

 

واعظی افزود: سیاست دولت، همکاری با مجلس است و وظیفه خود می دانیم با مجلس همکاری صمیمانه داشته باشیم و امیدوار هستیم مجلس هم این سیاست را دنبال کند و ما با اکثریت مجلس می توانیم برای حل مشکلات کشور و مردم همکاری نزدیک داشته باشیم.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: در موضوع اجاره بها در ستاد ملی کرونا تصمیمی گرفتیم که کمک بزرگی به مردم شد و همچنین طرح گسترش حریم شهرها که بین وزارت راه و جهاد کشاورزی معطل مانده بود توافق کردیم و در حال حاضر یک وسعت بزرگ در اختیار وزارت راه برای انجام این کار می باشد.

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.