×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 10 خرداد 1402  .::.   برابر با : Wednesday 31 May 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 21863 خبر
واریز ۱۳۷۰ میلیارد تومان از اعتبار تملک دارایی سفر ریاست جمهوری به آذربایجان‌شرقی

به گزارش همنوا، اکبر فتحی صبح امروز در دیدار مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز به مناسبت سالروز تشکیل نهاد مقدس جهاد سازندگی و هفته جهاد کشاورزی، اظهار کرد: اقدامات و فعالیت‌هایی که جهاد سازندگی سابق در دوره وقت انجام داده است را ما در دوره کنونی با امکانات بیشتر در حوزه جذب مشارکت‌های مردمی نمی‌توانیم انجام دهیم.

وی با بیان اینکه در باب جذب مشارکت‌های مردمی همین بس که نیروهای برق رسان جهاد سازندگی به روستاهای کشور رفته است، افزود: با مشارکت مردم فعالیت‌هایی را انجام می‌دادند که اگر امروز قرار باشد طرحی را در روستاها پیاده سازیم که نیازمند مشارکت بهره‌برداران و تولیدکنندگان باشد، با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شویم.

فتحی ادامه داد: اعتمادی که مردم به جهاد سازندگی داشته و با آن همراه بودند، باعث شده بود تا در عمر کوتاه این نهاد، کارهای بسیار وسیعی در راستای محرومیت‌زدایی از مناطق روستایی انجام بگیرد.

رئیس  سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه جهاد سازندگی در پشتیبانی جنگ نیز آنقدر کارهای شفاف و روشن انجام می‌داد که از معمار کبیر انقلاب، لقب سنگرسازان بی سنگر را دریافت کرده و این بزرگترین افتخاری است که جهادگران ما در زمان خود داشتند، خاطرنشان کرد: افتخار داریم که در زمان پس از ادغام جهاد سازندگی و وزارت کشاورزی، عنوان جهاد را تحت عنوان جهاد کشاورزی حفظ کردیم و ماموریت‌ها در باب محرومیت‌زدایی و گسترش و توسعه اقتصادی روستاها ادامه یافت و در همین زمینه نیز فعالیت‌هایی را در بعد زیرساخت‌های کشاورزی مثل شبکه‌های آبیاری، احداث کانال‌های آبیاری، احداث گلخانه‌ها و ... انجام می‌دهیم.

وی در ادامه با اشاره به شرایط امنیت غذایی در جهان، گفت: می‌توانیم ادعا کنیم که امنیت غذایی دنیا با جنگ اوکراین و روسیه تهدید شده و همین امر در کنار عامل دیگری به نام حوادث غیرمترقبه و خشکسالی شرایط را در کشور سخت تر کرد که اهمیت بخش کشاورزی و امنیت غذایی برای ممالکت مختلف جهان را نیز بیشتر نشان داد.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اصلاح نظام یارانه‌ای در کشور متذکر شد: مصرف‌کنندگان جامعه در راستای اصلاح نظام یارانه‌ای در مضیقه قرار دارند اما با دریافت یارانه‌ای که دولت در نظر گرفت، قسمتی از این مشقات برطرف می‌شود. جامعه تولیدکنندگان نیز بیشتر با این امر درگیر بوده و نهاده‌های دامی که قبلا با ارز ترجیحی دریافت می‌شدند امروز با ارز نیمایی ۲۵ تا ۲۶ هزار تومان دریافت می‌شوند.

وی با بیان اینکه اصلاح نظام یارانه‌ای مشکلاتی را از جمله تامین سرمایه در گردش برای بخش کشاورزی به وجود آورد،  تصریح کرد: سرمایه در گردش موردنیاز برای تامین نهاده چند برابر شده و هرچند وزارت جهاد کشاورزی در این مدت کوتاه تلاش کرد تا ۲۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی در اختیار بانک کشاورزی با هدف تسهیل کردن شرایط در اختیار تولیدکنندگان دام و طیور استان و کشور قرار بگیرد.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با اشاره به تولیدات مازاد بر مصرف در راستای اصلاح نظام یارانه‌ای، ادامه داد: پس‌زدگی مصرفی قابل پیش‌بینی با اصلاح نظام یارانه اتفاق افتاد که بهره‌برداران کشاورزی همراه با متولیان امر، تمام تلاش خود را در این مدت به صورت شبانه‌روزی انجام داده تا کمترین مشکلات و حاشیه در استان به وجود آید. در راستای خرید مازاد تولید شیر، گوشت و تخم مرغ کار بسیار وسیعی انجام گرفت و با یک برنامه ریزی منسجم، خریدها به نحو احسن اتفاق افتاد.

وی در ادامه‌ با اشاره به نامگذاری سال جاری تحت عنوان  " تولید، دانش بنیان و اشتغال‌زایی"، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در ابتدای سال اشاره ویژه‌ای به بخش کشاورزی داشته و گفته بودند که بخش کشاورزی در بعد دانش بنیانی نسبت به سایر بخش‌ها عقب‌مانده و باید خودش را به این چرخه برساند. همکاران ما از همان ابتدایی‌ترین ساعتی که این امر مطرح شد، سعی کردند تا نیازمندی‌های دانش بنیانی را در زیربخش‌های مختلف احصا کنند و بعد از تعطیلات عید، راهکارهای اجرایی دانش بنیانی را ارائه دادند.

فتحی با بیان اینکه با توجه به محدودیت‌های منابع، لزوم استفاده از علوم و فنون جدید برای حفظ امنیت غذایی جمعیت رو به رشد اهمیت بالایی داشته و یک ضرورت است. نامگذاری سال‌جاری نیز یک تلنگری از سوی مقام معظم رهبری به ما بود تا از ظرفیت دانش برای ارتقای بهره‌وری و افزایش عملکرد در واحد سطح بیشترین بهره را ببریم‌ خاطر‌نشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی نیز در همان روزهای اول، طرحی را در هیات دولت به تصویب رساند که تمام راهکارهای اجرایی افزایش ضریب نفوذ دانش به بخش کشاورزی با اتکا به ظرفیت‌های این بخش و همکاری و همراه بودن کارشناسان و کشاورزان در آن‌ گنجانده شده تا این دو گروه به کمک هم بتوانند دانش جدید و تجربه را ادغام کنند تا به افزایش بهره‌وری و تولید محصولات کشاورزی برسند.

وی در ادامه در تشریح اقدامات سازمان جهاد کشاورزی استان طی سال گذشته، گفت: ما در سال گذشته، بیشتر در حوزه رفع تداخل پلاکات ثبتی که یکی از مشکلات بخش کشاورزی بوده و اختلاف بین کشاورز و منابع طبیعی است، فعالیت کردیم. قانون‌گذار تکلیف این دعاوی را به مراکز جهادکشاورزی استان‌ها محول کرده و ما در این راستا به عنوان استان دوم کشور مطرح و بسیاری از پلاکات ثبتی استان تعیین تکلیف شده‌اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با اشاره به مقام نخست استان در حوزه توسعه گلخانه‌های کشور، افزود: توسعه گلخانه‌ها یک ضرورت بوده و ناچار به این امر هستیم، چرا که در راستای تولید، اشتغال و توسعه اقتصادی استان اثرگذار است.

فتحی از استفاده از ظرفیت‌های خالی واحدهای موجود و افزایش ظرفیت در واحدهای مرغداری استان خبر داد و  با بیان اینکه میزان تولیدات گوشت مرغ استان به مازاد بر نیاز مصرف استان رسیده است ادامه داد: در حوزه صنایع تبدیلی و زیرساخت‌ها، اقدامات خوبی انجام گرفته و این امر میسر نمی‌شد مگر این‌که خود کشاورزان عامل اصلی آن بوده و علی رغم محدودیت‌های کرونایی، کشاورزی را تعطیل نکردند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی در ادامه با اشاره به مصوبات سفر رئیس جمهور به استان، اظهار کرد: مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبارات تملک دارایی برای بخش کشاورزی در این سفر مصوب شده که در حوزه‌های عشایر، منابع طبیعی، آب و خاک، باغبانی، رفع تداخلات، سنددار کردن اراضی و ... استفاده می‌شود که تاکنون ۱۳۷۰ میلیارد تومان از مجموع اعتبار کل تخصیص یافته به همه  ادارات استان واریز شده و سهم بخش کشاورزی هم مشخص شده است که به زودی عملیات اجرایی این منابع شروع خواهد شد تا بتوان از این مصوبات سفر بهترین بهره را ببریم.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.