×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 5 مهر 1402  .::.   برابر با : Wednesday 27 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 23969 خبر
نمکی: فقط ۵۰۰میلیون یورو دریافت کرده‌‌ایم/ برای کاهش مرگ‌‌ومیر کرونا برنامه مفصلی داریم/ تزریق ناکافی منابع و عادی‌انگاری دو عامل ناکامی مقابل کرونا

به گزارش همنوا به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا؛ نشست مشترک وزیر بهداشت به‌همراه معاونین و مدیران ارشد وزارت بهداشت با اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با موضوع بررسی وضعیت بیماری کووید19 در کشور برگزار شد.

سعید نمکی در این نشست که در مجلس برگزار شد، گفت: در اواخر دسامبر یا دی‌ماه سال گذشته متوجه شدیم که در چین، بیماری ویروسی جدیدی پیدا شده که مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است و همان روزهای اول، معاونین وزارت بهداشت را صدا کردم و گفتم که "یک موجود جدیدی پا به عرصه خلقت گذاشته که با آنچه تا امروز می‌‌دیدیم، متفاوت است و نباید این موضوع را ساده بگیرید."

وی افزود: به‌دلیل شناخت نسبی که دارم، کرونا را یک موجود جدید و عجیب دیدم و فکر کردم باید با شیوه‌‌ای خاص برنامه‌ریزی کرد که در سیاه‌چاله‌ای گرفتار نشویم. آن زمان چند اقدام را سریعاً انجام دادیم از جمله لغو پروازهای مستقیم ایران و چین، نصب گیت کنترل با اسکنر حرارتی در مبادی ورودی و خروجی کشور، تهیه و تدوین پروتکل‌های درمانی و طراحی کیت آزمایشگاهی.

در بهمن‌ماه تخت‌های بیمارستانی کافی در کشور را در نظر گرفته بودیم

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در انستیتو پاستور و مجموعه دانشکده بهداشت شروع به طراحی کیت‌های تشخیص کرونا کردیم. آن زمان فقط این دو مرکز به‌عنوان آزمایشگاه تشخیص کرونا فعال بودند و 57 دانشجوی ایرانی در ووهان را به کشور آوردیم و در قرنطینه نگه داشتیم و با کیت‌های ساخت داخلی، آن‌ها را آزمایش کردیم و در بهمن‌ماه، دکتر جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت را به تمام دانشگاه‌ها فرستادیم تا تخت بیمارستانی مورد نیاز را در نظر بگیرند.

نمکی افزود: قبل از طوفان بیماری، دوهزار تخت ICU را ایجاد و شروع به تولید تجهیزات مورد نیاز کشور از جمله دستگاه ونتیلاتور کردیم و در نهایت اولین طوفان بیماری به ایران رسید و در آخرین روز بهمن‌ماه، در قم گزارش دو مورد از بیماری به ما اعلام شد و سریعاً اطلاع‌رسانی کردیم.

شبهه برخی افراد در مورد زمان ورود ویروس به کشور

وی افزود: برخی ممکن است برای تخریب چهره جمهوری اسلامی ایران بگویند که "موج آنفلوآنزا در آذرماه در کشور، مواردی از کووید19 بوده است" و با این کار، مستند برای دشمنان ما فراهم می‌کنند که منشأ این بیماری، چین نبوده بلکه ایران بوده است اما تمام مواردی را که برای آنفلوآنزا تست گرفته بودیم یک بار دیگر آزمایش کردیم و فقط سه مورد از تشخیص‌های آنفلوآنزا که از 23 بهمن‌ماه به بعد بود، کرونا داشتند و تمام مستندات آن نیز موجود است و قبل از 23 بهمن‌ماه حتی یک مورد مثبت از کرونا در کشور وجود نداشت.

منشأ گرفتاری در گیلان از قم نبود

وزیر بهداشت یادآور شد: بعد از قم به‌تدریج استان‌های دیگر نیز درگیر این بیماری شدند اما منشأ گرفتاری در استان گیلان، از استان قم نبود که تک به تک ردیابی کرده‌ایم و مستندات آن را داریم، بلافاصله اقدامات درمانی را در شکل گسترده دنبال کردیم و خوشبختانه در اولین روزها، وادادگی نداشتیم اما قبل از اینکه طوفان بیماری به آمریکا و اروپا برسد، رسانه‌های بیگانه خیلی علیه ایران تبلیغات منفی کردند که در ایران مدیریت بیماری وجود ندارد اما وقتی طوفان به آن کشورها رسید و بیمارانشان پشت در بیمارستان‌ها و در پارک‌ها آواره شدند، دنیا متوجه شد که ایران در اوج تحریم چه کار عظیمی انجام داد.

نمکی گفت: یکی از گرفتاری‌های ما در روزهای اول، کمبود ماسک و لوازم حفاظت فردی برای نیروهای بهداشتی و درمانی بود البته مقداری از این وسایل را با ممنوعیت صادرات آن‌ها در کشور، ذخیره کرده بودیم اما کافی نبود و برای تأمین این وسایل در خارج از کشور، به هر دری زدیم و شب‌های زیادی تا صبح منتظر بودیم که محموله‌های ماسک و لوازم حفاظت فردی به کشور برسد اما آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها در فرودگاه‌های مختلف از جمله در عمان، اجازه پرواز به‌سوی ایران را نمی‌دادند و حرف‌هایی که می‌زنند که "دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم نیست"، کاملاً کذب است.

توفیقات ایران در مبارزه با کرونا

وی اضافه کرد: خوشبختانه در طول دو ماه در کشور توانستیم میزان مرگ‌ومیر بیماران را به کمتر از یک‌پنجم و میزان تخت‌های اشغال‌شده را به یک‌پنجم برسانیم و موارد مرگ روزانه به کمتر از 40 مورد رسید و با استفاده‌ای که از ساختار قدرتمند نظام شبکه بهداشتی و درمانی کردیم و نیز با کمک سامانه 4030 در کشور توانستیم حدود 78 میلیون نفر در فاز اول و حدود 40 میلیون در فاز دوم را با همکاری 350 هزار اکیپ بسیجی غربالگری کنیم و بار بیمارستانی را با این اقدام و البته ایجاد یک‌هزار و 200 مرکز 16ساعته و 160 آزمایشگاه تشخیصی در 45 روز و افزایش تعداد آزمایش‌ها از یک‌هزار و 200 مورد به بیش از 25 هزار مورد، به‌شدت کاهش دادیم و بیماران را در مراحل اول شناسایی و افرادی را که با آن‌ها در تماس بودند کنترل کردیم.

قیمت هر کیت در روزهای اول کرونا چقدر بود؟

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: روزهای اول مجبور بودیم کیت PCR را وارد کنیم و هر کیت برای ما حدود 12 دلار هزینه داشت و تعدادی نیز از سوی سازمان جهانی بهداشت و کشورهای دیگر به ایران اهدا شد که البته برخی از کیت‌های اهدایی که با محبت هم ارسال شده بود، کیفیت چندانی نداشت و مجبور بودیم برخی از آن‌ها را کنار بگذاریم. انجام هر تست PCR برای ما حداقل 250 هزار تومان هزینه دارد و انجام روزانه 25 هزار تست، حدود 6 میلیارد و 250 میلیون تومان برای کشور هزینه داشت و این در شرایط بسیار سخت اقتصادی کشور بود.

تا امروز حدود 50درصد از یک‌میلیارد یورو را دریافت کرده‌ایم

نمکی ادامه داد: روزی که به وزارت بهداشت آمدم، معوقات کارانه پرستاران حدود 18 تا 24 ماه بود که به‌طور متوسط به حدود 8 ماه رساندیم و نیروهای بهداشتی و درمانی در این ایام، سختی‌های زیادی را تحمل کردند و یک‌میلیارد یورویی که مقام معظم رهبری برای مقابله با کرونا موافقت کردند و رئیس‌جمهور نیز دستور داده است که تا 99.8.8 با ما تسویه کنند اما تا امروز حدود 50 درصد از آن را دریافت کرده‌ایم و می‌دانیم که امسال، سخت‌ترین سال اقتصادی دولت‌ها در بعد از انقلاب اسلامی است.

بزرگ‌ترین علت کامیابی ایران در مبارزه با کرونا، حمایت‌های بی‌بدیل مقام معظم رهبری بود

وی تأکید کرد: یکی از بزرگ‌ترین علل کامیابی‌ها و موفقیت ایران در مبارزه با کرونا، حمایت‌های بی‌بدیل مقام معظم رهبری بود و ایشان در هدایت، رعایت و حمایت، کم نگذاشتند و بین رهبران سیاسی، اجتماعی و مذهبی جهان کسی را نمی‌شناسم که به‌اندازه مقام معظم رهبری، پروتکل‌ها را رعایت کرده باشند. ایشان هدایت‌های بی‌نظیری داشتند. زمانی می‌خواستیم حرم آقا امام رضا(ع) را به‌روی مردم ببندیم یا نماز جمعه و مساجد را تعطیل کنیم که از نظر عاطفی، روحی، اعتقادی و اجرایی کار ساده‌ای نبود و اگر حمایت‌ها و هدایت‌های ایشان نبود، یکی از این اقدامات، امکان‌پذیر نبود.

وزیر بهداشت با اشاره به حمایت‌های رهبر معظم انقلاب از نیروهای بهداشتی و درمانی، گفت: ایشان بارها و بارها محبت کردند و در اوج خستگی از نیروهای بهداشتی و درمانی حمایت کردند و اگر بخواهم بزرگ‌ترین علت توفیق ایران را بگویم، حمایت‌های بی‌بدیل مقام معظم رهبری و در رتبه‌های بعدی همکاری سایر نهادها و ارگانها، نیروهای مسلح، مردم و رسانه‌ها به‌ویژه صدا و سیما بود.

عادی‌انگاری مردم خوب نیست اما عادی‌انگاری مسئولان بسیار بدتر است

نمکی تصریح کرد: دو علت اصلی ناکامی برای مقابله با کرونا از نظر بنده وجود داشت؛ یکی عادی‌انگاری و ساده‌انگاری نسبت به این بیماری بود که لطمات زیادی به ما زد. به‌محض اینکه در فروردین و اردیبهشت به پایین‌ترین رقم مرگ‌ومیر روزانه رسیدیم، ناگهان همه تصور کردند که کرونا تمام شده است، همان زمان نامه‌ای نوشتم و تأکید کردم که عادی‌انگاری بیماری توسط مردم خوب نیست ولی عادی‌انگاری توسط مسئولان، بسیار بدتر است و برخی تصور کردند که "کرونا و نقش محوری وزارت بهداشت تمام شده است و باید به سایر بخش‌ها بپردازیم."

وی یادآور شد: بنده اولین وزیر بهداشت در جهان هستم که همکارانم را در اوج گرفتاری جمع کردم که "برای بازگشایی مشاغل و عدم تعطیلی صنعت و حمایت از اقتصاد کشور، پروتکل بنویسید". آن زمان یک‌هزار و 400 پروتکل نوشتیم تا اقتصاد کشور را در زمان تحریم، روی پا نگه‌داریم. دکه‌داری را که تمام زندگی‌اش با این دکه می‌چرخد نمی‌توانستیم تا ابد تعطیل کنیم و برای تمام مشاغل پروتکل نوشتیم و تاوان آن را هم ما پرداخت کردیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: نوشتن پروتکل‌ها به این معنی نیست که دیگر هیچ فردی بیمار نمی‌شود و به مردم هم اعلام کردیم "ما کنار شما هستیم". در همه جای دنیا معمولاً اقتصاد در شرایط اپیدمی بیماری‌ها از حوزه سلامت حمایت می‌کند اما در ایران ما از اقتصاد کشور حمایت کردیم اما برخی‌ها تصور کردند که کرونا تمام شده و عادی‌پنداری و عادی‌انگاری در تمامی عرصه‌ها به ما آسیب‌های زیادی زد.

نمکی گفت: دومین اتفاقی که به‌نظر بنده موجب ناکامی ما شد، تزریق ناکافی منابع در حوزه سلامت و وزارت بهداشت بود. طرح بیماریابی گسترده با استفاده از ظرفیت تست زیاد و ده‌ها طرح دیگر، در ماه‌های گذشته هم وجود داشت و مطرح شده بود اما به‌دلیل کمبود منابع، اجرای آن‌ها به مشکل خورد و به‌سراغ افراد با علائم و افراد نزدیک با آن‌ها رفتیم. کمبود منابع به ما لطمه قابل توجهی زد و موجب شرمساری ما مقابل نیروهای خدوم بهداشتی و درمانی شد.

یکی از مهمترین توصیه‌های رهبر معظم انقلاب نقش محوری وزارت بهداشت بود

وی با اشاره به جلسه اخیر ستاد ملی کرونا با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: ایشان توصیه‌‌های زیادی کردند که یکی از مهمترین آن‌ها، نقش محوری وزارت بهداشت در شرایط کنونی و دوم حل‌وفصل مشکلات اقتصادی این بخش بود و ایشان فرمودند "به همان میزانی که اولویت بخش سلامت بر اقتصاد و امنیت در شرایط کنونی اپیدمی کرونا واجب است، پرداخت منابع مورد نیاز برای مقابله با این بیماری نیز واجب است."

امروز نیازمند ایستادگی بر رعایت پروتکل‌ها هستیم

وزیر بهداشت تصریح کرد: الآن وارد مرحله جدیدی شده‌ایم که در این مرحله غیر از تأمین منابع، نیازمند ایستادگی بر رعایت پروتکل‌ها هستیم. در وزارت بهداشت عاملی برای اجرای پروتکل‌ها نداریم و فقط مأمور اعلام پروتکل‌ها هستیم نه مأمور اقدام. اگر یک نفر از نیروهای ما در بیمارستان‌ها مورد هجمه قرار بگیرد باید از نیروی انتظامی و سایر مراجع کمک بگیریم.

نمکی افزود: برای نظارت بیشتر مردمی بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی، QR Code را تعریف کردیم اما اگر فردی که بیمار است و به او گفته‌ایم "باید در منزل بمانی"، از منزل خارج شد نمی‌توانیم او را کنترل کنیم بلکه دستگاه اجرایی دیگری باید فرد بیمار را به خانه بفرستد و حتی او را جریمه کند. ماه‌ها برای استفاده همگانی و جریمه عدم‌استفاده از ماسک، چانه‌زنی کردیم و اگر این اقدام عملی نشود، مردم باور نمی‌کنند که باید موضوع بیماری را جدی بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند که باید قرارگاهی برای اجرایی شدن دستورالعمل‌‌ها، تشکیل شود و اگر نتوانیم برای اجرایی شدن دستورالعمل‌ها، اقدام گسترده ملی کنیم، کار ما ابتر می‌‌ماند و وزارت بهداشت فقط به‌عنوان نهادی که پروتکل می‌نویسد و ابلاغ می‌کند، نقش غیرمحوری خواهد داشت.

در وزارت بهداشت بی‌برنامگی نداریم

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: منحنی ابتلا و مرگ‌ومیر بیماران امروز قابل مقایسه با روزهای نخست شیوع ویروس در کشور نیست و اگر آن شرایط ادامه پیدا می‌‌کرد، ممکن بود امروز مرگ‌ومیر بیش از یک‌هزار نفر در روز را تجربه می‌کردیم و برای کاهش موارد مرگ‌ومیر در کشور، برنامه‌‌های مفصلی داریم. بی‌برنامگی در وزارت بهداشت نداریم. بنده هر روز و شب تا ساعات ابتدایی صبح، روند بیماری در کشور را مطالعه و رصد می‌‌کنم.

نمکی گفت: به این نتیجه رسیدیم که بزرگ‌ترین عامل نجاتبخش بیماران کووید19 در بیمارستان‌ها، تأمین اکسیژن مورد نیاز آن‌ها است و نمی‌دانید که چه شب‌ها را صبح کردیم تا اکسیژن مورد نیاز بیمارستانهای مختلف کشور از جمله در سنندج، نیشابور، قروه و مریوان و... تأمین شود.

به‌دنبال مجوز استخدام 30هزار نفر دیگر در وزارت بهداشت هستیم

وی یادآور شد: حتما برای تأمین نیروهای بهداشتی و درمانی مورد نیاز برنامه مفصل و جدی داریم اما اولویت استخدام و جذب نیرو هم با نیروهای شرکتی و قراردادی است و مقام معظم رهبری نیز تأکید کردند که باید نیروی مورد نیاز وزارت بهداشت استخدام شود. علاوه بر 22هزار نیرویی که استخدام می‌کنیم، به‌دنبال مجوز استخدام 30 هزار نفر دیگر هستیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: از زمان شیوع کرونا، هر دارویی مانند رمدسیویر و فاویپراویر که در دنیا گفتند برای این بیماری مؤثر است در کشور تأمین و پس از مدت بسیار کوتاهی آن را در داخل، تولید کردیم تا مردم تصور نکنند که دارویی را از آن‌ها دریغ کرده‌ایم.

نمکی در خصوص برخی اظهارات که گفته می‌شود مردم ایران موش آزمایشگاهی برای آزمایش داروهای جدید کرونا هستند، گفت: مطالعه‌‌ای توسط سازمان جهانی بهداشت ساماندهی شده بود که داروهایی مانند رمدسیویر و فاویپراویر در بیماران بستری کووید19 تأثیر دارد یا خیر و جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشوری فعال و با مشارکت بالا در این مطالعه حضور دارد و به جهان پاسخ بِروز دادیم که برداشت ما و کمیته علمی ایران از تأثیر این دارو در بیمارستان‌ها چگونه بوده است.

موش آزمایشگاهی هیچ کشوری نیستیم

وی افزود: امروز جلسه واکسن داشتیم و مدت‌ها است که به ما می‌‌گویند که واکسنی که در چین یا فلان کشور ساخته شده است به‌روی مردم ایران نیز تست شود که گفتیم "ما موش آزمایشگاهی نیستیم". اگر چین و سایر کشورهای سازنده واکسن با ایران قرارداد بستند که این فاز را مقدمه فاز تولید بعدی قبول داریم، اجازه واکسیناسیون آن را در کشور می‌‌دهیم و یک قرارداد سه‌جانبه در مورد مطالعه اولیه، تولید و توزیع واکسن در کشور را قبول داریم چون موش آزمایشگاهی هیچ کشوری نیستیم و غرور ملی ما اجازه چنین کاری را نمی‌‌دهد و امکان ندارد تا زمانی که در وزارت بهداشت هستم، اجازه چنین حقارتی را به ملت ایران بدهم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: امروز در جلسه واکسن گفتم که برای ساخت واکسن قطعاً باید به توانمندی‌‌های داخلی توجه کنیم چون اقدامات زیادی در این زمینه در کشور انجام شده است، چرا باید از یک کشور خارجی که سازمان جهانی بهداشت گفته است، واکسنی را که هنوز مورد تأیید هم نیست بخریم؟ شرکت‌‌های دانش‌بنیان افتخارات بزرگی در کشور رقم زده‌اند و در این زمینه هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارند.

شهدای مدافع سلامت، شهدای بی‌توجهی به پروتکل‌ها هستند

نمکی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: باید همه متوجه مظلومیت و تلاش‌‌های بی‌حد نیروهای بهداشتی و درمانی و خجالت بنده از شهید مدافع سلامت باشند. شهدای مدافع سلامت، شهدای کرونا نیستند بلکه شهدای بی‌توجهی به پروتکل‌هایی هستند که ماه‌هاست ابلاغ کرده‌ایم. ما یک‌هزار و 400 پروتکل نوشتیم اما 14 درصد آن رعایت می‌‌شود.

نخواهم گذاشت زحمات نیروهای بهداشتی و درمانی پایمال مباحث سیاسی شود

وی افزود: دکتر جان‌بابایی حتی یک روز هم کنار خانواده خود نبوده است از خراسان می‌‌آید به خوزستان می‌رود و از این استان به آن استان، به او می‌گویم "حداقل استراحت کن". مدتی آب یکی از مناطق کشور قطع شد دیدید که چه اتفاقات و بلوایی رخ داد، اما چه‌کسی به‌خاطر کرونا به خیابان آمد و اعتراض کرد؟ نیروهای وزارت بهداشت در اوج تنهایی، بی‌کسی، غربت، بی‌پولی و تحریم برای کشور افتخار آفریدند و نخواهم گذاشت زحمت آن‌ها پایمال مباحث سیاسی شود و فردی برای جمع کردن فالوئر، به آن‌ها بی‌احترامی کند.

نمکی در پایان گفت: خوشبختانه در کشور ما علاوه بر درمان کووید19، توجه جدی به مباحث بهداشتی شده و افت واکسیناسیون در کشور ما در این شرایط حدود سه درصد بوده است در حالی که متوسط آن در منطقه 33 درصد بوده و مراقبت از زنان باردار توسط سامانه‌ای پیگیری می‌شود اما اشکال ما این است که خیلی حرف نمی‌زنیم و نمی‌گوییم که چه اقداماتی انجام می‌دهیم.

گفتنی است در این نشست علاوه بر قرائت گزارش دیوان محاسبات کل کشور توسط مهندس بذرپاش، جمعی از نمایندگان به بیان نقطه‌نظرات و کمبودهای امکانات در مناطق حوزه انتخابیه خود پرداختند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.