×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 30 شهریور 1402  .::.   برابر با : Thursday 21 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 23807 خبر
پروین اعتصامی پس از دوران انقلاب به جامعه شناسانده شد

به گزارش همنوا به نقل از ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، محمدرضا پورمحمدی در آیین اختتامیه جشنواره بین المللی پروین اعتصامی اظهار کرد: پروین اعتصامی شاعر معاصر و هم دوره ما بوده، اما با این وجود در خصوص ویژگی‌ها و شخصیت وی، آگاهی و دانش در جامعه ما محدود است.
وی افزود: یکی از علل آن خلوت گزینی وی، گریز از جمع‌های دوستانه و حضور در محافل ادبی بوده است.
وی با بیان این که با مطالعه دیوان پروین اعتصامی می‌توان به روحیات وی پی‌برد، گفت: اگر کسی کم‌ترین سررشته‌ای از شعر و ادب داشته و دیوان پروین اعتصامی را مطالعه کند، به علاقه شدید وی به پدرش به عنوان استاد والگوی خود و اشتیاقش به علم، دانش و ادب پی می‌برد.
پورمحمدی با تاکید بر لزوم توجه به روحیه ظلم ستیزی پروین اعتصامی، ادامه داد: روحیه‌ی  شاعران را نباید تنها به قریحه و استعداد شاعری محدود کرد و باید پروین را از نگاه سیاسی و مسائل زمان خودش نیز بررسی و مطالعه کرد.
وی با بیان اینکه دربار از اشعار پروین اعتصامی خشنود نبود، گفت: زمانی که اشعار او را می‌خوانیم، متوجه می‌شویم که او در چه شرایطی این اشعار را سروده است. رنگ سیاسی اشعار وی به اندازه‌ای محسوس است که برخی از منتقدان شعر او را شعر سیاست و اخلاق نامیده‌اند.
استاندار آذربایجان شرقی اظهار کرد:  پروین اعتصامی با هنرمندی و قدرت فکر در عین استفاده از واژگان و مفاهیم ساده و ملموس، توانسته حقایق آسمانی و عرفانی را در کنار مسائل اجتماعی با زبانی فصیح و استوار بیان کند.
وی با بیان این که در اشعار وی از عشق خبری نیست، گفت: شعر پروین سرشار از مهربانی ومحبت است.
پورمحمدی با اشاره به عواملی که شعر پروین را ممتاز کرده است، اظهار کرد: دیوان او سرشار از حقایق الهی و مفاهیم عالی انسانی، پند اندرز، توصیه به خردمندی، نکوهش کبر و غرور، نفرت از فقر، تبعیض و اختلاف طبقاتی و همدردی با بی‌نوایان است.
 وی در خصوص جایگاه پروین اعتصامی در جامعه امروزی گفت: اکنون پروین اعتصامی شهرت و جایگاهی والا در عالم شعر، تاریخ و ادبیات داشته و اشعار وی در همه دوره‌های تحصیلی جای خود را در کتاب‌های درسی تثبیت کرده، تعدادی از ابیات او به صورت ضرب‌المثل درآمده و نویسندگان، گویندگان و حتی سخنرانان مذهبی در بیان مقاصد خود از اشعار او استفاده می‌کنند.
پورمحمدی با بیان این که ستاره اقبال پروین اعتصامی پس از حیات وی درخشیده است، گفت: تعداد مدرسه‌ها و گذرگاه‌هایی که در سراسر ایران به نام او نامگذاری شده از شمار بیرون بوده و در سال‌های اخیر هر سال از دیوان او چندین چاپ به بازار کتاب روانه شده که با استقبال خوانندگان رو به رو می‌شود.
وی افزود: استقبال گسترده از این جشنواره نیز نشان دهنده احترام والا به شخصیت و شعر پروین اعتصامی در نزد شرکت‌کنندگان آن است.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.