×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 9 مهر 1402  .::.   برابر با : Sunday 1 October 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 24104 خبر
مدیر متخصص بدون تعهد فایده‌ای ندارد

حجت الاسلام والمسلمین مهدی عالی روز دوشنبه هفتم تیرماه، همزمان با هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی در مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد شهدای هفتم تیر، شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یارانش، در محل گلزار شهدای وادی رحمت تبریز، گفت: روز هفتم تیر، یکی از اتفاقات تاثیرگذار در تثبیت انقلاب اسلامی و اوج احساسات و جریانات انقلاب اسلامی است.

به گزارش پایگاه خبری هم نوا؛ به نقل از ایسنا، وی با اشاره به حوادث اواخر دهه ۵۰ و اوایل دهه ۶۰ از جمله‌ اعلام جنگ مسلحانه داخلی از طرف منافقین و ترور شخصیت‌های برجسته انقلاب، گفت: ما تلاطم‌ها و طوفان‌های بسیاری را پشت شر گذاشتیم تا امروز به برکت ولایت فقیه به استقرار درخت تنومند نظام رسیدیم.

وی با اشاره به زحمات و تلاش‌های شهید بهشتی در تدوین قانون اساسی، افزود: شهید بهشتی، شخصیت فوق العاده‌ای داشت و همزمان شاگرد علامه طباطبایی و محقق داماد بود. محقق داماد یکی از علمای بزرگ و دارای درس عمیقی بود که می‌گفت تعداد کمی از افراد می‌توانند در دریافت و انتقال مثل شهید بهشتی باشند.

حجت الاسلام عالی اظهار کرد: شهید بهشتی یک فقیه نواندیش، به روز و مسلط به مسائل جدید و اقتضائات زمان بود. بنا بر گفته امام راحل نیز شهید بهشتی به تنهایی یک ملت بود که این سخن حاکی از جامعیت علمی و سایر جامعیت‌های موجود در این بزرگوار است.

وی ادامه داد: امام راحل هم‌چنین در رابطه با مظلومیت آیت‌الله بهشتی می‌گفتند، شهید بهشتی مظلوم زیست، مظلوم مرد و خار چشم دشمنان بود. جریانات بنی صدر، منافقین، حزب توده، فداییان خلق و هجمه های مختلف دیگری از هر طرف به این شخصیت بزرگ انجام می‌گرفت و آنقدر یکه و تنها در مقابل این حملات قرار داشت که امام خمینی (ره) فرمودند، مظلومیت ایشان از سایر جهاتش بالاتر است.

وی با بیان این‌که دشمن به شخصیت شهید بهشتی واقف بود، گفت: این شهید والامقام، بزرگترین نقش را در قانون اساسی و تثبیت جایگاه ولایت مطلقه فقیه داشت، لذا از ابتدا دشمن سعی در ترور این شخصیت داشت.

وی متذکر شد: دشمنان انواع ترورهای شخصیتی و افتراها و تهمت‌ها از جمله آمریکایی بودن شهید بهشتی را مطرح کردند. تمامی این اتفاقات، برای ما تجربه هست و در نتیجه انسان باید دقت کند که نفاق جدید با تنوع و لباس جدید شکل گرفته است.

امام جمعه موقت تبریز با اشاره به وجود جریانات منافق در عرصه‌های مختلف، گفت: اکنون نفاق پنهان به مراتب بدتر از نفاق دهه ۶۰ است. در آن سال اعلام جنگ از سوی منافقین منجر به شهادت شخصیت‌های برجسته شد اما الان نفاق پنهان در فضای مجازی، تمامی باورهای دینی، شخصیت‌ها و اعتقادات جوانان را نابود می‌کند.

وی در ادامه با بیان این‌که شهید بهشتی در چندین جبهه در مقابل دشمن جنگ می‌کرد، گفت: در جبهه سیاسی و با جریان لیبرال‌ها آنقدر به شخصیت او حمله شده و عرصه را تنگ کردند که خواستار خروج از عرصه در صورت رفع مشکلات شد اما امام راحل معتقد بودند که اگر تمامی مردم ایران مخالف او شوند نیز باید بر اصول و اعتقادات خود پابرجا بماند.

وی با بیان این‌که یکی از تهمت‌های دشمن به شهید بهشتی انحصارگرا بودن او بود، افزود: با این حال او هم با حزب توده و هم با منافقین و فداییان خلق و سایر منافقین جلسات مناظرات برگزار کرد و به تنهایی در مقابل این جبهه‌ها ایستاد و با ثبات شخصیت و ایمان، هیچ گونه تزلزلی در او ایجاد نشد و در نهایت دشمن به این نتیجه رسید که باید این شخصیت بزرگ انقلاب را به همراه یارانش در چنین روزی به شهادت برساند.

حجت الاسلام عالی متذکر شد: شهادت شهید بهشتی اثر فوق العاده‌ای در کشور گذاشت و جریان انقلاب و نیروهای حزب اللهی و جریان جبهه، بعد از شهادت او جان دیگری گرفت و باعث شد تا چهره نفاق و لیبرال‌ها آشکار شود و شور دیگری در جبهه‌ها ایجاد شود.

وی با تاکید بر لزوم بازخوانی تاریخ انقلاب اسلامی، گفت: شهید بهشتی اندیشه‌ها و اعتقادات متعددی داشت و در جنبه مدیریتی و مدیریت سیاسی شهید بهشتی، نخبه پروری و شایسته سالاری مهم بود و خود او یک فرد مدیر و مدبر، باصلابت و به قول مقام معظم رهبری معتقد، مومن و ملتزم به ایمان بود.

وی متذکر شد: بنا بر گفته‌ی شهید مطهری، با وجود زندگی طولانی مدت شهید بهشتی در آلمان اما زندگی در منطقه غرب، اندکی بر تنزل شخصیت او تاثیر نگذاشته بلکه به مراتب از نظر معنویت و قدرت ایمان به درجه بالاتری رسیده بود. 

وی با تاکید بر این‌که از جمله تفکرات و اندیشه‌های شهید بهشتی، تقدم تعهد بر تخصص است، گفت: جریان تفکر لیبرال که ماحصل آن تفکر تکنوکرات بود و ما بعد از جنگ تحمیلی، ضربات آن را می‌بینیم، شهید بهشتی، شهید چمران و سایر بزرگان معتقد بودند که در حوزه مدیریت، در عین حال که شایسته سالاری و تخصص لازم است اما از همه مهمتر تعهد لازم است

امام جمعه موقت تبریز افزود: شهید بهشتی یکی از شخصیت‌های به تمام معنا اصول گرا بود که یعنی به اصول و حاکمیت دین در جامعه و این‌که دین پاسخگوی تمامی نیازهای جامعه است، باور داشت.

وی با اشاره به گفته‌ی شهید بهشتی مبنی بر این‌که "آفت انقلاب اسلامی این است که دچار بازیگرانی باشد که اسلام و انقلاب و هر چیزی را دکان کنند، اعم از دکان قدرت، دکان ثروت، دکان شهرت و دکان ریاست"، افزود: باید سخت مراقب باشیم تا جلوی این خطری که در طول تاریخ همواره، انقلاب‌های الهی را تهدید کرده را بگیریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به احساس مسئولیت مردم برای حضور انتخابات روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰، اظهار کرد: مهمترین قضیه بعد از رای دادن، مطالبه گری از منتخب مردم است‌. شهید بهشتی در کتاب بایدها و نبایدها می‌گوید، مطالبه گری یکی از بایدهای مردم و از مصادیق امر به معروف و نهی از مسئولان است و باید مسئولان را به خاطر وعده‌هایشان بازخواست کرد.

حجت الاسلام عالی تاکید کرد: بازرسی و نظارت همگانی در اصلاح مدیریت جامعه نسبت به مسئولان تاثیر فوق العاده‌ای دارد. اگر این وظیفه یعنی موضوع مطالبه گری از مسئولان تعطیل شود، باعث می‌شود که هیچ‌گاه اصلاحات در جامعه اتفاق نیفتد.

وی افزود: اصلی ترین وظیفه حاکمیت، پیاده سازی عدالت در تمامی ابعاد جامعه است تا زمینه رشد و رسیدن به تکامل را برای انسان‌ها فراهم شود.

وی در ادامه خطاب به منتخبان شوراها، گفت: افرادی پیش از شما به این عرصه آمده و بعد از شما نیز خواهند آمد اما خاصیت دنیا این است که در پیش روی شما یک آخرت و دوره سوال و جوابی وجود دارد که باید پیش از هر چیزی در دوره مسئولیت خود به آن توجه کرد. 

امام جمعه موقت تبریز ادامه داد: عده‌ای از مسئولان نام بد خود را بر جا گذاشته‌اند که در نهایت موجب نفرین مردم شده‌اند اما عده‌ای نیز انسان‌های خوبی بوده و نام نیک از خود به جا گذاشته‌اند لذا باید در مقابل خدا پاسخ گو بود که چرا در صورت داشتن تخصص، مشکلات جامعه حل نشده و تاکنون مثلا شهر تبریز حاشیه نشین زیادی دارد و یا تعداد فقرای شهر افزایش یافته‌اند.

وی گفت: ستادهای کاندیدای منتخب مردم نیز باید از امروز به ستادهای مطالبه گری تبدیل شوند.

حجت الاسلام میکائیل اسکندری، سرپرست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی نیز در ادامه با اشاره به همکاری دستگاه‌های مختلف استانی در برگزاری این مراسم، گفت: بالغ بر ۳۸ عنوان برنامه براب این هفته پیش بینی شده است.

وی تاکید کرد:، هفته جاری که به عنوان هفته "بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی" نامگذاری شده و از ششم تیرماه تا ۱۲ تیرماه برنامه‌هایی در این راستا برگزار می‌شود، تمامی این برنامه‌ها جهت تبیین و تشبیه جنابات آمریکا از بمبگذاری و سوقصد به جان مقام معظم رهبری گرفته تا شهادت شهید بهشتی، بمباران شیمیایی سردشت و ... است.

وی افزود: امیدواریم خروجی این جلسات تبیینی و افشاگری آمریکا، نقش بسزایی در اذهان نوجوانان و جوانان و روشن گری در این خصوص داشته باشد.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.