×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403  .::.   برابر با : Wednesday 24 April 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25392 خبر
مدیریت منابع آب و الگوی کشت گامی ضروری در جهت احیاء دریاچه ارومیه است

به گزارش همنوا به نقل از ایسنا، محمد مخبر در این جلسه با اشاره به اقدامات سخت افزاری برای احیای دریاچه ارومیه نظیر اجرای طرح های آبرسانی، احداث تصفیه خانه و خطوط انتقال آب گفت: مهمتر از اقدامات سخت افزاری برنامه های نرم افزاری و غیرسازه ای است که باید در قالب مدیریت منابع آب و کنترل برداشت های غیرمجاز دنبال شود.

معاون اول رئیس جمهور افزود: یکی از آسیب های جدی به دریاچه ارومیه ناشی از برداشت های غیرمجاز و گسترش چاه های غیرمجاز است که باید برای مدیریت این موضوع تدابیر لازم اندیشیده شود.

مخبر با توجه به گزارش های ارائه شده در خصوص مصرف ۴,۷ میلیارد متر مکعب آب برای محصولات کشاورزی، مدیریت منابع آب حوضه دریاچه ارومیه و تعیین الگوی کشت را گامی ضروری برای احیای این دریاچه دانست و وزرای نیرو، جهاد کشاورزی و استاندار آذربایجان غربی به عنوان دبیر ستاد ملی احیاء دریاچه ارومیه را مکلف کرد در اسرع وقت و تا جلسه آتی ستاد، برنامه ای دقیق برای مدیریت منایع آب تدوین کنند به نحوی که در این برنامه موضوع معیشت کشاورزان و کشت جایگزین را نیز مدنظر قرار دهند تا کشاورزان متحمل آسیب نشوند.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: باید با اقدامات سخت افزاری و نرم افزاری و از طریق مدیریت منابع آب شرایطی را فراهم کنیم تا حقابه دریاچه ارومیه تا حد امکان تامین و از آسیب به این دریاچه جلوگیری شود.

در این جلسه وزیر نیرو نیز گزارشی از آخرین وضعیت دریاچه ارومیه و اقدامات صورت گرفته برای احیای این دریاچه ارائه کرد و گفت: طرح ها و پروژه های در دست اقدام شامل طرح های آبرسانی و خطوط انتقال تا دهه فجر به اتمام می رسد و تلاش خواهیم کرد برنامه ای جامع برای مدیریت منابع آب تدوین و اجرایی کنیم.

وی با اشاره به وجود ۷۳ هزار حلقه چاه غیرمجاز در حوضه دریاچه ارومیه، افزود: متاسفانه در دهه اخیر رشد تعداد چاه های غیرمجاز در حوضه دریاچه ارومیه از سایر حوضه ها بیشتر بوده و همین برداشت های غیرمجاز یکی از عوامل آسیب به دریاچه است.

در این جلسه که وزرای کشور، جهاد کشاورزی، معاون اجرایی رئیس جمهور، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و سخنگوی دولت نیز حضور داشتند، استاندار آذربایجان غربی و دبیر ستاد ملی احیاء دریاچه ارومیه گزارشی از اقدامات دبیرخانه در راستای تکمیل پروژه های نیمه تمام ارائه کرد و افزود: پروژه های در دست اقدام با محوریت وزارت نیرو در حال اجرا هستند به نحوی که هر دو ماه یکبار یک طرح افتتاح و بهره برداری می شود.

در ادامه این نشست مقرر شد وزرای نیرو، جهاد کشاورزی و استاندار آذربایجان غربی جلساتی را برگزار کنند و ضمن جمع بندی موضوع الگوی کشت و مدیریت منابع آب، نتایج حاصله را جهت تصمیم گیری نهایی در جلسه آتی ستاد ارائه دهند.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.