×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه 3 مهر 1402  .::.   برابر با : Monday 25 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 23898 خبر
مخالفت وزارت بهداشت با برگزاری کنکور کارشناسی/ برگزاری کنکور دکتری منوط به رعایت پروتکل است

به گزارش همنوا به نقل از فارس، احمد نادری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست مشترک با وزیر بهداشت با محوریت زمان برگزاری کنکور اظهار داشت: جلسه ما با آقای نمکی وزیر بهداشت جلسه بسیار خوبی بود.

 

وی درباره جزئیات این جلسه افزود: آقای نمکی یک نامه پنج بندی در این جلسه تقدیم کرد که یک پروتکل‌نامه بود و به آقای رئیسی معاون وزارت بهداشت ابلاغ شده بود؛ همچنین رونوشت آن به مسئولان ذی‌ربط از جمله آقای غلامی وزیر علوم بود.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: طی این پروتکل‌نامه، در پنج مورد پروتکل‌ها به طور شفاف ابلاغ شده است که پروتکل‌های کنکور دکتری است که باید همه مو به مو اجرا شوند.

 

نادری تصریح کرد: اگر پنج بند این پروتکل اجرا نشود آقای نمکی وزیر بهداشت با برگزاری کنکور ارشد مخالفت جدی خواهد کرد و ما هم در مجلس مخالفت جدی خواهیم داشت.

 

وی در ادامه با تشریح جزئیات پروتکل پنج محوری که از سوی وزارت بهداشت به معاونت وزارت بهداشت و همچنین وزارت علوم ابلاغ شده است، عنوان کرد: این پروتکل‌ها شامل نحوه چینش و جانمایی داوطلبان، چیدمان، تهویه، شرایط محیطی و همچنین ماسک‌گذاری و گشتن و احراز هویت و نحوه بازرسی‌ها و گردهمایی‌ها است که پروتکل کامل و جامع پنج بندی است که چندین باید و الزام را برای مسئولان مربوطه به برگزاری کنکور به دنبال دارد.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در واقع این پروتکل‌ها یک پایلوتی است برای اینکه ببینیم سازمان سنجش چگونه این آزمون را برگزار می‌کند.

 

نادری افزود: اگر کنکور دکتری را برگزار کردند و این پروتکل‌ها به خوبی اجرا نشد قاعدتاً برای کنکور ارشد، جدی خواهیم گرفت و با هماهنگی وزیر بهداشت جلوی برگزاری آن را خواهیم گرفت و قطعاً برگزار نخواهد شد. پس اگر پروتکل‌های مشخص شده در کنکور دکتری رعایت نشود قطعاً و حتماً کنکور ارشد برگزار نخواهد شد.

 

وی همچنین در خصوص جزئیات و زمان برگزاری کنکور کارشناسی بیان کرد: وزیر بهداشت برای برگزاری کنکور کارشناسی به طور کلی مخالف برگزاری است.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: وزیر بهداشت به طور کلی مخالف برگزاری کنکور کارشناسی در این شرایط است و البته در این موضوع این یک اتفاق نظر بین وزارت بهداشت و ما وجود داشت که نهایتاً ما به این نتیجه رسیدیم که کنکور سراسری در حال حاضر و در شرایط فعلی نباید برگزار شود و برگزاری آن در چنین وضعیتی به صلاح نیست اما هنوز تصمیم نهایی را نگرفته‌ایم.

 

نادری اظهار داشت: باید در خصوص کنکور کارشناسی بررسی‌های بیشتری شود تا براساس آن تصمیمات نهایی اخذ شود اما در حال حاضر قطعاً برگزاری کنکور سراسری به صلاح نیست.

 

نماینده تهران درخصوص درخواست‌های مکرر برای لغو و یا تعویق کنکور در شرایط فعلی و نیز اقداماتی که در ماههای اخیر در این باره صورت گرفته، اظهار داشت: با همه‌گیر شدن ویروس کرونا در کل دنیا، همه عرصه‌های زندگی عمومی و خصوصی انسان‌ها درگیر این بیماری شد و این یک امر جهانی است و مختص کشور ما هم نمی‌شود. در همین راستا برگزاری یکی از مقاطع کنکور که کنکور دکترا بود، مصادف با موج اول فراگیری کرونا شد و در تصمیم‌گیری‌ها مقرر شد که به تعویق افتاده و به تیر ماه موکول شود و متعاقب آن، کنکور کارشناسی ارشد و سراسری نیز بعد از برگزاری کنکور دکترا و در مرداد ماه برگزار شود. 

 

عضو کمیسیون آموزش مجلس ادامه داد: با توجه به اینکه موج دوم کرونا از روزهای گذشته در کشور آغاز شده، ما  مجبور بودیم تمهیدی در این باره بیندیشیم. به همین دلیل تصمیم مسئولان بر این شد که کنکور دکترا بار دیگر به تعویق بیفتد. بحث‌های زیادی صورت گرفت و وزارت علوم و سازمان سنجش اصرار زیادی بر برگزاری کنکورها سر موعد اعلام شده دارند، منتها بنده و جمعی از همکاران در مجلس شورای اسلامی ایستادیم تا کنکورهای ارشد و دکترا به تعویق بیفتد چراکه حفظ جان مردم از تمامی مسائل مهم‌تر و در اولویت بالاتری قرار دارد.

 

عضو کمیسیون آموزش مجلس ادامه داد: با در نظر گرفتن این شرایط و با فشارهایی که ما در مجلس آوردیم و نیز تاکید وزیر بهداشت بر تعویق کنکور، دولت و سازمان سنجش در نهایت مجبور به عقب نشینی شدند و کنکور را بار دیگر به تعویق انداختند منتها ما همچنان  چالش برگزاری کنکور دکترا در نهم و دهم مرداد و پس از آن، برگزاری کنکور ارشد را داریم  و اگر این دو را هم کنار بگذاریم با کنکور سراسری مواجه هستیم که بالای یک میلیون نفر داوطلب در آن حضور دارند که این دغدغه جدی‌تر ما است.

 

نادری افزود: آزمون دکتری با صد هزار داوطلب را شاید بتوان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار کرد اما آزمون سراسری با بیش از یک میلیون نفر داوطلب، بالاترین درصد داوطلبین را بین مقاطع دیگر دارد. حال سوال جدی این است که با توجه به پیک شیوع کرونا که همچنان ادامه دارد، آیا به صلاح است در این شرایط جان هموطنان خود را به خطر بیندازیم؟

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه در همین دوران کرونا، آمار مبتلایان در آزمون نهضتی‌ها بسیار افزایش پیدا کرد، گفت: مساله فقط مبتلا شدن فرد داوطلب نیست؛ بلکه خانواده ها و اطرافیان این افراد هم در معرض خطر قرار می گیرند. شما فرض کنید داوطلبی از روستا برای آزمون به شهر دیگری برود و با بازگشت خود، آلودگی را به یک روستا و شهر سفید ببرد.

 

وی خاطرنشان کرد: وقتی این اجتماعات پر خطر، احتمال مبتلا شدن به این ویروس را بیشتر می‌کند آیا برگزاری کنکور به صلاح است؟ وزارت علوم و سازمان سنجش با این استدلال که ما پول خرج کرده‌ایم و عده‌ای را در قرنطینه داریم خواهان برگزاری کنکور هستند؛ اما به شما بگویم این ادعا که طراحان سوال در قرنطینه به سر می‌برند کذب محض است. من در سال‌های قبل، طراح سوال آزمون ارشد و دکتری بوده‌ام و هیچ وقت هم به قرنطینه نرفتم. مساله این است که هزینه برای چاپ و سخت افزار می‌دهید درست؛ اما هزینه جان آدم‌ها چقدر است؟

 

* فشار مافیا برای برپایی کنکور

 

نماینده تهران در مجلس گفت: اگر یک انسان مبتلا به کرونا شود و فوت کند آیا با تمام هزینه‌های سازمان سنجش برابری می‌کند؟ من امروز در گفت‌وگوی دیگری در خصوص مافیای کنکور در خصوص فشاری که به این مساله وارد می‌کند صحبت کردم. این مافیا به همکاران من، وزارت علوم و سازمان سنجش فشار می‌آورد که کنکور برگزار شود.

 

وی تصریح کرد: نفع 8 هزار میلیارد تومانی سالانه برای مافیای کنکور، یک رقم عجیب و غریب است. خیلی جالب است، کنکور 99 هنوز برگزار نشده اما اگر شما به کلاس‌های کنکور مراجعه کنید می‌بینید در حال ثبت نام‌های خود برای کنکور 1400 هستند.

 

نادری با اشاره به میانگین 200 نفر فوتی در روز به دلیل شیوع کرونا در کشور، خاطرنشان کرد: در کنار آن، اجتماعات پرخطر و آزمون‌ها را نیز داریم.

 

*  اگر از تصمیم وزیر بهداشت تبعیت نشود برخورد می‌کنیم

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه پیک این بیماری به دلیل بی اراده بودن دولت و شهرداری برای ایجاد محدودیت‌ها ادامه خواهد داشت، گفت: ما در مجلس به جدیت پیگیر مساله کنکور هستیم و امروز هم بنده با وزیر بهداشت در این خصوص دیداری خواهم  داشت و آنجا بحث مفصلی در رابطه با برگزاری کنکور خواهیم کرد. اگر نظر وزیر بهداشت به عدم برگزاری کنکور باشد من تمام تلاش خود را در مجلس برای برگزار نشدن کنکور و همراهی همکارانم در این خصوص خواهم کرد.

 

وی اضافه کرد:رئیس کمیسیون بهداشت در مجلس نیز موضع بسیار خوبی در خصوص عدم برگزاری کنکور دارند و طبیعتا در صورت مخالفت دکتر نمکی با برگزاری کنکور، ستاد ملی کرونا هم باید از نظر ایشان تبعیت کند.

 

نادری در پایان گفت: اگر وزارت علوم و سازمان سنجش یا دیگر دستگاه‌هایی که در این قصه نقش اجرایی دارند بخواهند مقاومت یا سرپیچی کنند ما در مجلس تصمیم جدی در موردشان خواهیم گرفت آن هم با ابزارهایی که قانون در اختیار ما قرار دارد.

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.