×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه 8 فروردین 1402  .::.   برابر با : Tuesday 28 March 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 21000 خبر
ماماها رکن پر اهمیت نظام سلامت در ارتقای تندرستی مردم

دکتر سعید نمکی، در پیام ویدئویی به مناسبت فرارسیدن روز جهانی مامایی، ضمن تبریک روز ماما، گفت: در ابتدا به روح پاک شهدای سلامت به خصوص همکاران ماما که در بحران کووید 19 و در راه خدمت رسانی به مردم، جانشان را نثار کردند، درود میفرستم.

وی افزود: ماماها در سرزمین ما نقش بسیار مهمی در تامین، حفظ و ارتقای تندرستی مردم به خصوص زنان و کودکان به عنوان دو گروه آسیب ‌پذیر داشتند. در سال‌ های بعد از انقلاب برای اصلاح شاخص MMR یا مرگ زنان در هر ۱۰۰ هزار بارداری و زایمان و همچنین NMR یا مرگ نوزادان به ازای هر ۱۰۰۰ تولد زنده و حتی IMR یا مرگ و میر کودکان زیر یک سال به ازای هر ۱۰۰۰ تولد زنده، نقش مهمی ایفا کردند.

وزیر بهداشت ادامه داد: ماماها در تمام سال‌ های پس از انقلاب در نظام شبکه بهداشتی درمانی کشور با ارتقای سواد بهداشتی زنان، سبب شدند تا این افزایش سواد علاوه بر افزایش سطح سلامت در خود زنان، به عنوان یک عامل بسیار موثر در ارتقای تندرستی دیگر گروه آسیب ‌پذیر یعنی کودکان، نقش بسیار مهمی ایفا کند.

 

نقش پررنگ ماماها در افزایش سطح سواد سلامت زنان

وی گفت: ماماها توانستند با آموزش مداوم تغذیه به زن باردار هم در سلامت او و هم در سلامت جنین اش موثر باشند. ماماها با آموزش زن باردار برای شیوه درست زندگی، سبب شدند نوزادان سالم به دنیا آیند. ماماها باعث شدند با آموزش مناسب تغذیه با شیر مادر، کودک از حیاتی ‌ترین غذای آسمانی محروم نشود و همینطور ماماها بودند که توانستند با زایمان ایمن و توسعه زایمان بهداشتی، از مرگ و میر زنان به ویژه در عامل مهمی مثل کزاز بند ناف، تاثیرگذار باشند. به خاطر دارم در زمان جوانی که مسئولیت بهداشت کشور را به عهده داشتم، یکی از گرفتاری ‌های ما کزاز بند ناف بود که ماماهای سنتی (قابله های قدیمی) با قیچی‌ های آلوده به کزاز بند ناف قیچی می ‌کردند و ما هم به اندازه کافی مامای دوره دیده در روستاها نداشتیم. یکی از اقدامات من این بود که ماماها و قابله ‌های سنتی را آموزش دادم و کیف بهداشتی قابل استریل کردن در اختیار آنها قرار دادم و با این شیوه مقدار قابل توجهی در کاهش کزاز بند ناف و مرگ و میر ناشی از آن اثر گذار بودیم.

دکتر نمکی در ادامه تاکید کرد: پس از این اتفاق، ماماهای دوره دیده و تحصیل کرده بیشتری به مجموعه اضافه شدند و دانشگاه‌ ها، دانشحویان بیشتری گرفتند و بهورزان عزیز که یکی از قابلیت ‌هایشان آموزش همین شیوه‌ ها بود، توانستند در تندرستی این دو گروه آسیب پذیر موثر باشند. امروز هم ماماها می ‌توانند یکی از اصلی‌ ترین ارکان تاثیرگذار نظام سلامت باشند. امروز ماماها می ‌توانند با توجه به سیاست‌ های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در رابطه با بحث جمعیت و فرزندآوری و با توجه به وسواس و اضطرابی که بزرگان نظام از کاهش رشد جمعیت دارند، در آموزش زنان و دختران جوان در رابطه با شیوه درست فرزندآوری، مراقبت‌ های قبل از زایمان و افزایش سواد زنان با توجه به دگرگونی‌ های زندگی مردم تاثیر گذار باشند و شیوه درست زندگی را به زنان آموزش دهند.

وزیر بهداشت عنوان کرد: فشارخون بالا، چاقی و افسردگی و بسیاری از مسائلی که امروزه می‌ تواند جمعیت بزرگ زنان را متاثر کند، با کمک ماماها می ‌توانند مدیریت شوند.

دکتر نمکی تاکید کرد: امروز ماماها می‌ توانند به عنوان یکی از ابزار مهم و کارساز در مدیریت کرونا کنار ما باشند؛ همانگونه که امروز در مراکز جامع خدمات سلامت به شدت نقش آفرینی می ‌کنند و به همین دلیل برخی از این عزیزان هم به شهادت رسیده‌ اند.

وزیر بهداشت در پایان عنوان کرد: امروز انتظار داریم ماماها به عنوان یکی از کلیدی ‌ترین عناصر نظام سلامت برای توسعه پروژه "هر خانه یک پایگاه سلامت" و انتقال دانش ها برای پیشگیری اولیه و درمان در منزل و بازتوانی ها، به سفیران سلامت که زنان خانواده هستند، در کنار ما باشند. بدون تردید ماماها رکن پر اهمیت نظام سلامت در ارتقای تندرستی مردم هستند و امیدواریم از این ظرفیت بی بدیل استفاده مطلوب را ببریم.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.