×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه 8 فروردین 1402  .::.   برابر با : Tuesday 28 March 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 21003 خبر
نگاهی به چهارمین دورۀ کتاب سال آذربایجان‌شرقی

هم‌نوا / ابوالفضل حمامی: آیین معرفی نفرات برتر چهارمین دوره جایزه کتاب سال آذربایجان‌شرقی با حضور اصحاب فضل و فرهنگ و پژوهش و مدیران استانی شنبه بیست و ششم آذرماه ۱۴۰۱ در محل تالار خاقانی خانه فرهنگ تبریز برگزار شد.

این رویداد فرهنگی با همکاری معاونت اﻣﻮر ﻓﺮﻫﻨگی وزارت ﻓﺮﻫﻨﮓ و ارﺷﺎد اﺳﻼمی و ﻣؤﺳﺴۀ ﺧﺎﻧﻪ ﻛﺘﺎب و ادبیات ایرانیان،  و با هدف شناسایی و معرفی نویسندگان فعال و ارتقای سطح کیفی نشر استان، حمایت و تشویق مولفان، مترجمان و مصححان و متخصصان کتاب استان، ارتقای فرهنگ جامعه اسلامی و حفظ و استقلال و هویت فرهنگی برگزار شد.

در آیین تجلیل از برگزیدگان چهارمین دورۀ کتاب سال آذربایجان شرقی، از مؤلفان ۲۶ عنوان کتاب تجلیل شد که ۱۰ کتاب برگزیده،‌ ۱۰ کتاب شایستۀ تقدیر، و ۶ کتاب به مرحلۀ دوم داوری راه یافتند.

کتاب‌های کدام نشر، بیش از بقیۀ نشرها برگزیده شدند؟

در چهارمین دورۀ کتاب سال آذربایجان شرقی انتشارات دانشگاه تبریز با ۱۱ عنوان کتاب در رتبه‌های برگزیده، شایستۀ تقدیر و راه‌یافته به مرحله دوم داوری بیشترین حضور را داشت.

جایزۀ چهارمین دورۀ کتاب سال آذربایجان شرقی بیشتر به کدام موضوعات رسید؟

از میان کتاب‌های شرکت‌کننده در چهارمین دورۀ کتاب سال آذربایجان شرقی، کتاب‌های علمی و دانشگاهی بیش از سایر موضوعات در این رویداد فرهنگی رتبۀ برتر را کسب کردند که انتشارات دانشگاه تبریز حضور درخشانی بین ناشران دانشگاهی این رویداد فرهنگی داشته است.

جای خالی تألیفات مربوط به آذربایجان و فرهنگ آذربایجان

در این جشنواره، اگرچه کتاب‌های علمی و دانشگاهی حضور پررنگی داشتند اما جای خالی کتاب‌ها و تألیفات مربوط به فرهنگ و هنر آذربایجان در این جشنواره جای تأمل دارد. از میان نویسندگان نام‌آشنای آذربایجان شرقی در حوزۀ جنگ و دفاع مقدس، جناب آقای غلامرضا قلی‌زاده با کتاب «عموی خالد، عموی من است» در این رویداد فرهنگی حضور داشتند.

سهم بانوان نویسنده در این رویداد فرهنگی

از میان ۲۶ عنوان کتاب برتر چهارمین دورۀ کتاب سال آذربایجان شرقی، ۲۹ مؤلف زن با ۱۳ تألیف مشترک و ۴۲ مؤلف مرد با ۲۶ تألیف مشترک در این رویداد فرهنگی، حائز رتبۀ برتر شدند.

حضور نشرهای بومی در چهارمین دورۀ کتاب سال آذربایجان شرقی

در این رویداد فرهنگی، در میان رتبه‌های برتر، تعداد اندکی از ناشران کتاب‌های تألیفی غیربومی بودند.
حضور هرچه پررنگ‌تر ناشران بومی و بی‌نیازی از ناشران غیربومی در نشر آثار مؤلفان آذربایجان، تأثیر زیادی در شکوفایی فرهنگ و هنر و ادب آذربایجان دارد که توجه به این مسئله، بیش از پیش باید حائز اهمیت باشد.
چنان‌که گفته شد در چهارمین دورۀ کتاب سال آذربایجان شرقی، کتاب‌های علمی و دانشگاهی حضور پررنگ‌تری نسبت‌به سایر تألیفات داشتند و امید این است که کتاب‌های تألیفی در حوزۀ فرهنگ و هنر و ادب آذربایجان در سال‌های آتی حضور بیشتری در چنین رویدادهایی داشته باشند.

آثار برگزیدۀ جشنواره:

- کتاب «مقدمه‌ای بر اختر فیزیک ستاره‌ای - نشر دانشگاه تبریز» به تألیف حسین عبادی، محمد احمدی؛
- کتاب «پاتولوژی خواب انسان - نشر عمیدی» به تألیف شاهین‌اسعدی، گلعذار محمودزاده‌ مندولکانی، یاسمن چاوشی، ساحل کثرت، بهارک شجاعی، لعیاالسادات نقیبی، سعید جلوه‌دار و شراره اقتداری؛
- کتاب «اصول و مبانی پرستاری پاتر و پری - نشر جامعه‌نگر» به ترجمۀ اکرم قهرمانیان، امیررضا نبی‌قدیم، ناصر پریزاد، منصور غفوری‌فرد، زهرا شیخ‌علیپور، فاضل دهون، مصطفی قاسم‌پور و راضیه پریزاد؛
- کتاب «طب دامپزشکی: معاینۀ بالینی، کنترل عفونت و بررسی وضعیت‌های بالینی عمومی در دام‌های مزرعه و تک ‌سمی‌ها - نشر دانشگاه تبریز» تألیف محمد طلوعی؛
- کتاب «پست‌های فشار قوی و مبانی طرح تجهیزات - نشر دانشگاه تبریز» تألیف حسین صباوند منفرد و سیدحسین حسینی؛
- کتاب «بهینه‌سازی محدب: کاربردها و الگوریتم‌ها - نشر دانشگاه تبریز» تألیف جعفر پوررستم، سیدحسین موسوی و میرمهدی صفری؛
- کتاب «مقدمه‌ای بر آنالیز تصمیم‌گیری - نشر دانشگاه تبریز» تألیف جواد نعمتیان، میرصدرا باحجب و سیدرضا طباطبائی؛
-کتاب «شناخت طرح و نقش قالی‌های کردی خراسان - نشر دانشگاه هنر اسلامی» تألیف علی وندشعاری، اکرم بخشی‌امقانی و عبدالله میرزایی؛
- کتاب «زندگی و آثار معمارعلی تبریزی: عجم‌علی ـ اسیرعلی - نشر نباتی» تألیف محمود قربانی؛
- کتاب «عموی خالد عموی من است - نشر معبر آسمانی» تألیف غلامرضا قلی‌زاده.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.