×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه 3 اردیبهشت 1403  .::.   برابر با : Monday 22 April 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25379 خبر
قطع و حمل درختان جنگلی و شهری بدون دریافت مجوز، جرم است

به گزارش همنوا به نقل ار ایسنا بابک محبوب علیلو در نامه‌ای به رؤسای دادگستری و دادستان‌های عمومی و انقلاب شهرستان‌های تابعه استان و رؤسای حوزه‌های قضايی بخش‌های تابعه استان، خواستار جلوگیری از قطع و حمل درختان جنگلی بدون دریافت مجوز شد.
وی افزود: در روزهای اخير، قطع و حمل درختان جنگل و غيرجنگلی اعم از مثمر و غيرمثمر در برخی از شهرستان‌ها و بخش‌های استان، افزایش يافته و موجب نگرانی عموم در سطح استان، شده است؛ استمرار اين رويه می‌تواند آثار نامطلوبی بر فضای سبز شهرها و مناطق برجای گذاشته و موجب تخريب منابع طبيعي، محيط زيست و آلودگی هوا شود.
وی بیان کرد: بريدن، ريشه كن كردن و سوزانيدن نهال و درخت و تهيه چوب، هيزم و زغال از منابع ملی و توده‌های جنگلی بدون اخذ پروانه از دستگاه متولی و مسئول، حمل چوب، هيزم و زغال حاصل از درختان جنگلی بدون تحصيل پروانه حمل از سازمان مربوطه و قطع هرنوع درخت يا نابود كردن آن به هر طريق در معابر، ميادين، بزرگراه‌ها، پارک‌ها، بستان‌ها باغات و نيز محل‌هايی كه به تشخيص شورای اسلامی شهر، باغ شناخته می‌شوند (در محدوده و حريم شهرها) بدون اجازه شهرداری و رعايت ضوابط مربوطه، ممنوع و دارای وصف مجرمانه و قابل تعقيب كيفری است.
معاون قضایی رییس کل دادگستری استان بر ضرورت عمل به تكليف قانونی، ذاتی و سازمانی مديران و مسئولين دستگاه‌های متولی و مسئول از جمله ادارات منابع طبيعی و آبخيزداری، محيط زيست و شهرداری‌های مربوطه در راستای جلوگيری از قطع بی‌رويه درختان و حمل آن با لحاظ مقررات مرتبط از جمله مواد 42، 48 و 54 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع تأکید کرد.
وی از مسئولین قضایی شهرستان‌های استان خواست تا از اقدام افراد سودجو و فرصت طلب در قطع درختان جنگلی و غير جنگلی مثمر يا غير مثمر كه مشمول ممنوعيت‌های قانونی اشاره شده و ساير مقررات مشابه به جد جلوگیری کرده و نسبت به تعقيب كيفری افراد سودجو و فرصت طلب كه رفتار آن‌ها مجرمانه محسوب می‌شود در محدوده مقررات اقدام کنند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: اطلاع رسانی و آگاه سازی عمومی شهروندان به نحو مقتضی و ممكن و با استفاده از ظرفيت‌های موجود در شهرستان‌ها صورت پذیرد.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.