×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : شنبه 12 اسفند 1402  .::.   برابر با : Saturday 2 March 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25165 خبر
عدم پرداخت 165 میلیارد تومان حقوق دولتی معادن به آذریایجان‌شرقی!/ شرایط شکننده جنگل‌های استان

به گزارش همنوا، سیروس داوودی پیش از ظهر امروز در نشست کارگروه معادن شهرستان ورزقان با تأکید بر اینکه منابع طبیعی جزو انفال الهی و ‌امانت نسل‌های آینده در دستان ماست، اظهار کرد: طبیعتاً فعالیت‌های معدنی در بستر منابع طبیعی رخ می‌دهد و این فعالیت‌های معدنی باید طوری اتفاق بیافتند که کمترین آسیب به منابع طبیعی برسد. 
وی افزود: همواره در همه برنامه‌های توسعه در بخش‌های مختلف، باید اصول توسعه پایدار مد نظر قرار گیرد. توسعه پایدار یعنی از منابع طبیعی طوری بهره‌برداری کنیم تا نیاز امروز و نسل‌های آینده همزمان تأمین و تضمین شوند.
داوودی تصریح کرد: در بهره‌برداری از معادن نباید طوری عمل شود که با تخریب عرصه‌های منابع طبیعی، حقوق نسل‌های آینده از انفال الهی مورد غفلت و ظلم قرار گیرد.

شرایط شکننده جنگل‌های آذربایجان‌شرقی
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به برخی تلاش‌ها برای معدن‌کاری در عرصه‌های جنگلی استان، گفت: برای به وجود آمدن جنگل‌ها حداقل ۶۰۰ میلی‌متر بارندگی سالانه مورد نیاز است که این رقم در مناطق جنگلی ما به ۴۰۰ میلی‌متر رسیده است و این به معنای شرایط شکننده جنگل‌های استان است و در این شرایط نباید طوری عمل کرد که موجبات تخریب بیشتر عرصه‌های جنگلی استان فراهم شود.
داوودی با تأکید بر لزوم حمایت از بخش صنعت و معدن برای رفع مشکلات اشتغال و افزایش تولید ناخالص ملی، افزود: ما در مجموعه منابع طبیعی استان تا جایی که قوانین اجازه دهند از معدن‌کاران حمایت کرده و تعامل داشته‌ایم، اما در جا‌هایی که صراحت قانونی در ممنوعیت بهره‌برداری معدنی از عرصه‌های جنگلی وجود دارد، قانون را اجرا خواهیم کرد.

حل مشکل ۳۰ معدن
وی ادامه داد: ما در ۶ ماهه اول سال‌جاری مشکلات ۳۰ معدن استان را در جهت کمک به توسعه استان و رفع مشکل بیکاری در شهرستان‌های استان را گره‌گشایی و حل کرده‌ایم.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌شرقی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه عرصه‌های منابع طبیعی بعد از برداشت معادن باید بازسازی و ترمیم شوند، متذکر شد: بازسازی عرصه‌های منابع طبیعی پس از معدن‌کاری یکی اصل و ضرورت است، اما متأسفانه حقوق دولتی مربوط به بازسازی عرصه‌های طبیعی محدوده‌های معدنی که در ۶ ماهه اول سال‌جاری بالغ بر ۱۶۵ میلیارد تومان می‌شود، هنوز به استان تعلق نگرفته است و این یکی از مطالبه‌های مهم ما از خزانه دولت است تا بتوانیم عرصه‌های منابع طبیعی تخریب شده در اثر معدن‌کاری را بازسازی کنیم.
داوودی بیان داشت: لازم است معدن‌کاران هم با استفاده از تجهیزات و فناوری‌های روز و پیشرفته، کمترین آسیب را به منابع طبیعی در روند بهره‌برداری از معادن وارد کنند و این مهم مستلزم احساس مسؤولیت، همت و هزینه کرد آنها در راستای حفاظت از منابع طبیعی و انفال الهی است.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.