×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه 29 خرداد 1403  .::.   برابر با : Tuesday 18 June 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25622 خبر
ظرفیت‌های خارج از قوه قضائیه بهره‌گیری شود/ ضرورت اهتمام به اصلاح ساختاری و تحول ساز در بدنه قوه

فارس نوشت: کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در پی انتصاب آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضاییه با صدور پیامی از وی خواست علاوه بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های عظیم درون این قوه از ظرفیت نهاد های علمی و گروه های توانمند و خوشنام خارج از قوه نیز در پیشبرد امور به طور حساب شده بهره گیری شود.

متن پیام کانون دانشگاهیان ایران اسلامی به این شرح است:

آیت الله سید ابراهیم رئیسی دام عزه

با اهداء سلام و تحیت

انتصاب مسرت بخش جنابعالی از سوی رهبر حکیم انقلاب به ریاست قوه قضاییه که عملکرد آن مطمح نظر دوست و دشمن است در طلیعه دهه پنجم انقلاب اسلامی و پس از پایان دوره مسوولیت حضرت آیت آملی لاریجانی، مایه دلگرمی و چشم روشنی رهروان راستین امام و رهبری و همه سنگر نشینان جبهه انقلاب است.

حضرتعالی بحمد الله آنگونه که رهبری فرمودند متصف به دانش، تقوا و برخوردار از تجربه های گرانسنگی هستید که برای تحقق اصلی ترین وظیفه دستگاه عدلیه یعنی اجرا و نهادینه سازی عدالت و پیشگیری از جرم، امید فراوانی در دل امت برانگیخته‌اید.

حضرت آقای رئیسی !

خوب می دانیم که نظام جمهوری اسلامی در عرصه های مختلف از جمله قضا توفیقات شگرفی داشته است اما باید پذیرفت که راه نارفته نیز بسیار طولانی است و برای رسیدن به مقصد ، مرکب راهواری نیاز است که توان حرکت با سرعت و دقت را توامان داشته باشد.

دشمنان زخم دیده از اسلام و قسم خورده برای خصومت با نظام به مصداق " وَیَتَرَبَّصُ بِکُمُ ٱلدَّوَاۤئر..(التوبة/۹۸) هر لحظه در پی خلق فتنه ای جدیدند و در این میان قوه قضائیه از اصلی ترین اهداف تیرهای زهر آگین این طائفه شیطانی است .

چنانچه رهبر بزرگوار در حکم خود اشاره کردند قطعا جنابعالی با برنامه سنجیده و مطالعه شده وارد این عرصه شده اید و به مدد حضرت حق و در سایه بهره گیری از احکام نورانی اسلام و معارف بلند مکتب اهل البیت، میراث ماندگار امام (ره) و رهنمودهای رهبری معظم و با همت بلند خویش و یاری همکارانی مومن، انقلابی، کاردان و برخوردار از سعه صدر، سلامت اعتقادی ، مالی، اخلاقی و نقشه دقیق اجرایی زمان بندی شده، با شتابی عقلانی و انقلابی و بدون تفویت فرصت‌ها و در عین حال با پرهیز از هیجانات و احساسات زودگذر وکم اثر و بلکه مضر، امور را به خوبی پیش خواهید برد.

از منظر تشکل استادی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی که جنابعالی به ماهیت ولایی، انقلابی، توانمندی ، ارزشمداری و خیرخواهی اعضای متعهد و متدین آن واقفید بیان برخی نکات را که می تواند مفید فایده باشد، ضرورت دارد:

۱ - اهتمام به اصلاح ساختاری و تحول ساز در بدنه قوه قضائیه

۲ - به‌کارگیری نیروهای توانمند ، برخوردار از سلامت در همه ابعاد بویژه در رده های تصمیم گیری و تصمیم سازی.در این راستا چنانچه از شما معهود است ان شاء الله در انتخاب همکاران ویژگی هایی چون ایمان راسخ، ولایتمداری ، حفیظ و امین بودن، جوانی،توانمندی علمی و جسمی و سایر ملاک های عقلی و شرعی را مدّ نظر خواهید داشت که چاره سازترین راه حل است.

۲ - تلاش در جهت ارتقاء و ترمیم چهره دستگاه قضا. در این خصوص گرچه می دانیم برخی آسیب های جدی و ضعف های اساسی در بخش های مختلف وجود دارد اما باید پذیرفت که جنگ همه جانبه تبلیغاتی ، روانی و رسانه ای دشمن و عوامل مزدور داخلی‌اش برای تخریب و اعتبار زدایی از این رکن مهم نظام که در واقع حافظ و نگاهبان حسن اعمال حکمرانی است بسیار اثرگذار بوده است . به همین منظور تقویت جدی رسانه‌های قوه ، وجود مشاوران و تیم های پرتوان رسانه ای، فرهنگی و هنری و مسلح به فن روز ، در کنار تعامل بیشتر و سازنده با سایر رسانه ها بسیار ضروری می نماید.

۳ - اینک که دشمن پس از به کارگیری تمام توان خود برای مقابله با نظام در دوره طولانی چهل ساله در جبهه های متعدد دچار ضعف و ناکامی شده، تمام عده و عده خود را بر عرصه اقتصاد متمرکز نموده است . انگار صحنه اقتصاد تنگه احدی است که در واقع از یکسو تحریم های ظالمانه و بی سابقه را اعمال می کند و از دیگر سو سعی در گسترش فساد مالی دارد و با بزرگنمایی ، غیر قابل کنترل بودن آن را از طریق رسانه های جیره خوار و معاند و یا مهره های نفوذی و احیانا انقلابیون بریده ترویج می نماید . مردم شریف انتظار بسیار جدی دارند که مقابله قاطع ، دقیق ، سریع و همه جانبه با ااژدهای هفت سر فساد، برابر قانون و اختیارات خاص اعطا شده از سوی رهبری به نوعی صورت گیرد که علاوه بر زمین گیر کردن مجرمان و غارتگران بیت المال، زمینه های هوس به دست درازی و سوء استفاده و ارتکاب جرائم مالی و اقتصادی را از بین ببرد.

رجای واثق آن است که جنابعالی با تمهیداتی حکیمانه این توقع به حق را با عنایت به حسن ظن عمومی که به شما وجود دارد به بهترین وجه جامه عمل بپوشانید.

۴ - در مقوله قوانین مرتبط با مسوولیت های محوله و مسائل متفرع بر آن نظیر خلاهای قانونی ، تعارض ، تراکم ، تزاحم و تنقیح قوانین و نیز راه های اجرای درست آن انتظار عمومی و جامعه دانشگاهی آن است که حسن تدبیر جنابعالی و همکاران متخصص و سلیم النفس کارگشایی نماید.

۶ - طبیعتا ، اولین گام برای پیمایش صحیح و سریع این راه طولانی رویکرد اصلاح مدبرانه و همه جانبه در بخش های مختلف قوه ( اعم از بخش قضایی و اداری ) ، زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری و..می باشد این مهم برای جنابعالی که از متن این قوه برخاسته اید شامل آسیب شناسی وضع موجود ، شناسایی فرصت ها و تهدید ها ، مقابله با موریانه های رسوخ کرده که چهره اکثریت شریف و خدوم را مشوه ساخته اند و قلع ماده فساد و نیز ایجاد زمینه های توسعه و تطور مطلوب بسیار قابل دسترس است. امید که در انجام این رسالت خطیر ( با امعان نظر ویژه به قانون اساسی ، اسناد بالادستی و از جمله پیام ۸ ماده ای معروف رهبر فرزانه ) قرین توفیقات حضرت باریتعالی باشید.

۵ - انتظار جامعه دانشگاهی آن است که قوه قضائیه در عرصه های بین الملل برای تبیین مبانی و معارف اسلام در حفظ کرامت انسانی و بسط و نشر حقوق واقعی بشر و دفاع از حقوق حقه ملت ایران در همه ساحت‌ها و پشتیبانی حقوقی و قضایی از مستضعفان و مظلومان عالم بویژه در حمایت از کشور ها و ملت های تحت ستم و اشغال و یا دچار فتنه جنگ شده همچون فلسطین ، بحرین ، عراق ، افغانستان ، یمن ، سوریه، پیروان مظلوم اهل بیت در عربستان ، مسلمانان مظلوم میانمار و نیز ملت های مورد ستم در امریکای لاتین و مردم تحت سرکوب در قلب اروپا به دلیل جنبش ضد سرمایه داری چون پاریس، ساطع تر از گذشته بدرخشد و منطق قوی و قویم جبهه ایمان و مقاومت را به رخ جهانیان و مستضعفان فکری بکشد و جبهه ظلم و شرک و استکبار را منکوب دلائل باهره ی خود نماید .

۶ - ساده زیستی و مردمی بودن مسوولان از اصلی ترین سرمایه های این نظام است و خدا را شکر که سابقه حسنه جنابعالی در پست های مدیریتی مختلف ، تجربه حضور در رقابت انتخاباتی و از همه مهم تر توفیق تولیت آستان مقدس حضرت ثامن الحجج (ع )، همگی شاهد صادقی بر مشی تواضع ، مردمی بودن ، چابکی و پرکاری است. ان شاء الله سایر همکاران شما در سطوح مختلف مدیریت ستادی و استانی و حتی قضات محترم به این خصلت ها و خلق عظیم که مورد توصیه ی قرآن و معارف نبوی و اهل بیتی علیهم صلوات الله است متجلی گردند تا افکار عمومی چنین تلقی نکند که قضات و حتی کارکنان قوه قضائیه تافته ای جدا بافته اند. در همین راستا سفرهای استانی هدفمند قطعا اثرات نیکو خواهد داشت و صلاح و سداد را به ارمغان خواهد آورد.

۷ - جان کلام آن که توقع مردم و نظام از قوه قضائیه اجرای عدالت ، پیشگیری از ظلم و فساد و تباهی ، اعمال قانون و مجازات قاطع هنجار شکنان، به دور از تبعیض و سفارش پذیری و یا اعمال نفوذ لابی های قدرت و ثروت و نظارت جدی برابر وظائف و اختیارات محوله است. این عزم و همت را در جنابعالی به وضوح می بینیم ؛ ان شاء الله که در عرصه عمل این حسن ظن تجلی حداکثری پیدا خواهد کرد. ۸ - آنچه مایه دلگرمی است در کنار سرور و شادکامی انتصابتان ، واکنش های وقیحانه جبهه کفر و استکبار و عقده گشایی های معمول آنان و اذناب منطقه ای و حتی داخلی شان در خصوص شخصیت جنابعالی است که خود دلیل قاطعی بر اتصاف شما به صفت قرآنی " اشداء علی الکفار رحماء بینهم " است . خداوند شما را بر این شیوه مرضیه ثابت و مستدام بدارد. در واقع انتظار می رود که دوران تولی جنابعالی عموم مردم قوه قضائیه را بیش از گذشته مامن و پناهگاه برای رسیدن به حقوق خویش بدانند و مجرمان متعدی به حقوق عمومی و خصوصی در هر سطحی هراس واقعی از وجود قاطعیت و عزم جدی در اجرای عدالت داشته باشند. در پایان کانون دانشگاهیان ایران اسلامی ضمن دعای خیر و دعوت عموم ملت و شخصیت های حقیقی و حقوقی و روسا و بدنه قوای مجریه و مقننه برای همکاری و همراهی ، به عنوان یک مجموعه عظیم اساتیدی و با برخورداری از انبوه دانشوران ارزشمدار و انقلابی آمادگی خود را برای هرگونه همکاری در جهت تحقق آرمانهای بلند نظام اسلامی با حضرتعالی اعلام می دارد. و بدیهی است که در گذر زمان و از باب خیر خواهی و مساعدت و ادای وظیفه دینی و انقلابی ، مطالبات و نقطه نظرات خود را به شیوه های منطقی در میان خواهد گذاشت . در همین راستا پیشنهاد می شود علاوه بر بهره گیری از ظرفیت های عظیم درون قوه از ظرفیت نهاد های علمی و گروه های توانمند و خوشنام خارج از قوه نیز در پیشبرد امور به طور حساب شده بهره گیری شود.

عزت مستدام

کانون دانشگاهیان ایران اسلامی

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.