×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 14 خرداد 1402  .::.   برابر با : Sunday 4 June 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 21952 خبر
«سیروس عسگری» به ایران بازمی‌گردد

به گزارش همنوا به نقل از ایسنا، سیدعباس موسوی صبح روز دوشنبه در نشست خود با خبرنگاران اعلام کرد: امروز رئیس جمهور  کشورمان در نشست سران جنبش عدم تعهد که به میزبانی کشور آذربایجان برگزار می‌شود به صورت ویدیو کنفرانس شرکت می‌کند.

 

شرکت ویدئو کنفرانسی رییس‌جمهور در نشست سران جنبش عدم تعهد

 

وی با بیان این‌که «در این نشست حدود ۴۶ تن از مقامات کشورها و سازمان‌های بین‌الملل شرکت دارند» ،اظهار کرد : محوریت این نشست کرونا و نحوه مقابله کشورها با شیوع این ویروس است.

 

 مرجع  تشخیص مسائل امنیتی وزارت اطلاعات است نه یک رسانه

 

سخنگوی  وزارت خارجه کشورمان در مورد ادعاهای  منتشر شده در یکی از روزنامه‌های صبح امروز تهران مبنی بر این‌که سفیر آلمان در تهران یک افسر اطلاعاتی است که با تل‌آویو نیز  در ارتباط است، گفت:  مرجع  تشخیص، مسائل امنیتی و مسائل مرتبط با این موضوع  وزارت اطلاعات است و یک رسانه نمی‌تواند بر اساس گزارش‌های خود چیزی را به کسی در این زمینه  منتسب کند.

 

وی با بیان این‌که «دیپلمات‌های خارجی که در تهران برای انجام وظیفه مستقر می‌شوند باید تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران باشند و برای کار دیپلماتیک آمده باشند و در این چارچوب فعالیت کنند»، ادامه داد : اگر خلاف این موضوع اتفاق بیفتد   وزارت اطلاعات به عنوان مسئول این امر به این موضوع رسیدگی می‌کند و گزارش‌های رسانه‌ای مبنای فعالیت ما در این گونه مسائل نیست.

 

وزارت امور خارجه پیگیر وضعیت «سیروس عسگری» است

 

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در مورد آخرین وضعیت «سیروس عسگری» پروفسور ایرانی که در بازداشتگاه اداره مهاجرت آمریکا زندانی است و طبق برخی اخبار به کرونا مبتلا شده است، گفت: وزارت امور خارجه برای پیگیری وضعیت ایشان در داخل اقداماتی را انجام داده است، همچنین دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن نیز پیگیری‌های لازم را در این زمینه انجام داده و از نزدیک از طریق مقامات قضایی آمریکا پیگیر  وضعیت ایشان هستند.

 

وی ادامه داد: قرار است امروز و فردا یک تست مجدد کرونا از ایشان گرفته شود و ان‌شاءالله اگر تست ایشان منفی باشد تمام تدابیر لازم برای بازگشت به کشور فراهم است و ایشان به زودی به ایران باز می‌گردد.

 

نگران جان گرفتن مجدد تروریست‌های تفکیری در عراق هستیم

 

به گزارش ایسنا، سیدعباس موسوی در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی مبنی بر افزایش حملات تروریستی از سوی گروه تروریستی داعش در عراق و این که آیا این احتمال وجود ندارد که داعش بار دیگر فعالیت‌های تروریستی خود را در عراق آغاز کند و آیا ایران نگران این موضوع هست یا نه گفت: ما از نزدیک تحولات عراق را دنبال می‌کنیم. نگران جان گرفتن مجدد تروریست‌های تفکیری به خصوص داعش در عراق هستیم و این احتمال وجود دارد که اتفاقات اخیر با درخواست مشروع دولت و ملت عراق مبنی بر خروج نیروهای اشغالگر آمریکایی به خصوص نظامیان آمریکایی از این کشور مرتبط باشد. شاید آنها می‌خواهند با این گونه اقدامات نشان دهند که اگر آنها در عراق حضور نداشته باشند و یا عراق را ترک کنند این کشور ناامن خواهد شد.

 

وی ادامه داد: در واقع این احتمال وجود دارد که این اقدامات تروریستی با پشتوانه اصلی حامیان داعش در عراق صورت بگیرد.

 

موسوی با بیان اینکه درخواست مردم و دولت عراق برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور کاملا مشروع است، گفت: آنها ممکن است بخواهند با این گونه اقدامات و تقویت و حمایت از گروه‌های تروریستی در عراق مانع خروج خودشان از عراق شوند یا خروجشان را به تاخیر بیندازند.

 

این دیپلمات کشورمان گفت: ایران همواره در موضوع مبارزه با تروریسم در کنار دولت و ملت عراق بوده و ما از انجام هر کمکی به این کشور همسایه در این زمینه دریغ نمی‌کنیم و همواره حمایت خود را از دولت و ملت عراق به صورت علنی و عملی بیان کرده‌ایم و خواهیم کرد.

 

آمریکایی‌ها سعی کردند با خروج از برجام، به دستاوردهای ما ضربه بزنند

 

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به  این سوال که اخیرا آقای شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در توییتی با اشاره به تلاش آمریکا جهت تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت اعلام کرده که اگر این تحریم‌ها تمدید شود ایران از برجام خارج می‌شود، اظهار کرد: آنچه از سوی ایشان مطرح شده مهم و دقیق است، همانطور که پیش از این اشاره کردیم برجام دستاوردهای مختلفی در زمینه‌های مختلف داشته و آمریکایی‌ها سعی کردند که با خروج خود از برجام به این دستاوردها ضربه بزند و مانع تحقق این دستاوردها شوند.

 

اگر دستاوردهای ایران تامین نشود،‌ واکنش قاطعی نشان می‌دهیم

 

وی با بیان اینکه یکی از این دستاوردها رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران پس از چندین سال است، گفت: اگر بخواهند که مانع تحقق این دستاورد شوند و منافع ما در این زمینه تامین نشود طبیعی است که ایران در برابر این موضوع واکنش قاطعی نشان می‌دهد و همانطور که اشاره شده در آن صورت چیزی از برجام باقی نمی‌ماند و آن وقت ایران در ارتباط با این گونه اقدامات تدابیری که اتخاذ کرده است را اجرا می‌کند.

 

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد روند بازگشت ایرانیان خارج از کشور به داخل کشور در پی شیوع ویروس کرونا در کشورهای محل اقامتشان و برخی از مشکلاتی که برای تعدادی از آنها در زمینه بازگشت به وجود آمده است، گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان باید توجه داشت که شرایط عادی نیست وحتی اگر شرایط هم عادی بود وقتی با درخواست عظیمی از افراد برای بازگشت کشورها رو به رو می‌شود انجام کارها سخت می‌شود همانطور که اشاره شد شرایط در ایران و همچنین کشورهایی که بیماری شیوع پیدا کرده و شهروندان ایرانی می‌خواهند از آن جا به کشور بازگردند عادی نیست بسیاری از پروازها به خاطر کرونا لغو شده است و از سوی کشورها در زمینه انجام پروازها پروتکل‌های بهداشتی دقیقی اعمال می‌شود و بنابراین پیشبرد امور و انجام هماهنگی در این زمینه کمی زمان بر است.

 

تعداد شهروندان ایرانی که برای درخواست به سفارت خانه‌ها، مراجعه می‌کنند زیاد است

 

وی ادامه داد: در حال حاضر تعداد شهروندان ایرانی که برای درخواست به سفارت خانه‌های ما مراجعه می‌کنند زیاد است بنابراین هم وطنان باید مقداری صبور باشند تا مجوزهای لازم برای پرواز از ستاد ملی کرونا و وزارت کشور اخذ شود هماهنگی لازم از سوی ایرلاین‌ها انجام بگیرد و مجوز پرواز از سوی کشورهای مبدا صادر شود.

 

وی با بیان این که البته تعداد زیادی از شهروندان متقاضی برای بازگشت به کشور تاکنون این زمینه برای آنها فراهم شده است که به کشور بازگردند گفت: امروز خبر دارم که از یکی  از کشورهای منطقه برای بازگشت ایرانیان به کشور پرواز رفت و برگشتی در نظر گرفته شده است.

 

وی ادامه داد: همانطور که اشاره کردم ما از هم وطنان می‌خواهیم که در این ارتباط صبوری پیشه کنند و همچنین پروتکل‌های بهداشتی تعیین شده در این زمینه را نیز به صورت دقیق رعایت کنند.

 

آلمانی‌ها خود را یک بدهکار تاریخی به صهیونیست‌ها می‌دانند

 

موسوی همچنین در مورد اقدامات اخیر دولت آلمان علیه حزب الله لبنان و تعدادی از مساجد مسلمانان در این کشور اروپایی از جمله یورش پلیس این کشور به این مساجد اظهار کرد: ما احساس می‌کنیم که آلمانی‌ها خود را یک بدهکار تاریخی به صهیونیست‌ها می‌دانند و در این چارچوب عمل می کنند و متاسفانه متوجه نیستند که این اقدامات در نقاط مختلف دنیا از سوی مسلمانان و افکار عمومی با چه واکنش هایی مواجه می‌شود.

 

وی افزود: نمی‌شود به بهانه این که آنها احساس می‌کنند جمعی در  این کشور کار غیر قانونی انجام می‌دهند که از نظر ما این تصور آنها کاملا اشتباه است، آنها کلا مسلمانان را مورد هجمه قرار دهند.

 

سخنگوی وزارت خارجه همچنین با اشاره به موضع گیری وزارت خارجه ایران در ارتباط با تحریم حزب الله لبنان از سوی دولت آلمان و تروریستی قلمداد کردن این گروه از سوی این کشور اروپایی اظهار کرد: حزب الله لبنان در بدنه حاکمیت و مجلس لبنان حضور دارد و این گونه اظهارنظرهای عجیب و غریب از سوی مقامات آلمانی از نظر ما وجهی ندارد و قانونی نیست.

 

ما در رایزنی نزدیک با شرکای برجامی خود هستیم

 

بر اساس این گزارش،‌ سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که در مورد اصرار آمریکا مبنی بر تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تاکنون کشورهایی چون فرانسه و روسیه موضع گیری کردند ولی به نظر می‌رسد دیگر شرکای برجامی ایران از جمله چین، آلمان و انگلیس در این ارتباط موضع گیری نکردند و آیا ایران در مورد این موضوع با آنها رایزنی داشته است؟ تصریح کرد: ما در رایزنی نزدیک با شرکای برجامی خود هستیم و این رایزنی‌ها را از قبل با توجه به سر و صدای آمریکایی‌ها و پیش از این که به ددلاین مربوطه نزدیک شویم آغاز کردیم.

 

وی با بیان این که در این زمینه به تمام شرکای خود در برجام اعلام کرده‌ایم که این موضوع، موضوعی نیست که ایران بتواند به راحتی از آن بگذرد، افزود: این رایزنی‌ها ادامه دارد؛ البته آمریکایی‌ها نیز در این زمینه مصر هستند، ولی ما احساس می‌کنیم  که به احتمال قوی این تلاش‌ها از سوی آمریکا به نتیجه‌ای نمی‌رسد.

 

ما اصولا حضور آمریکایی‌ها در منطقه خلیج فارس را به رسمیت نمی‌شناسیم

 

موسوی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که در طی چند وقت اخیر شاهد افزایش تنش بین واشنگتن و تهران در خلیج فارس هستیم و با توجه به افزایش تنش‌ها برخی معتقدند که باید خطوط برقرای ارتباط نظامی بین ایران و واشنگتن با توجه به سطح تخاصم بین دو کشور وجود داشته باشد، نظر ایران در این زمینه چیست؟ گفت: ما اصولا حضور آمریکایی‌ها به ویژه حضور نظامی آنها در منطقه خلیج فارس را به رسمیت نمی‌شناسیم و آن را غیر قانونی می‌دانیم؛ معقتدیم این حضور مخل  ثبات و امنیت در منطقه است.

 

وی ادامه داد: در همین چارچوب شاهد این بودیم که در مقاطعی آمریکایی‌ها مانع گشت زنی‌های آزاد و قانونی گشت‌های دریایی ایران در خلیج فارس شده‌اند و با توجه به این موضوع ما در یک جاهایی مجبور شدیم هشدارهای لازم را به آمریکایی ها بدهیم.

 

آمریکایی‌ها باید از نزدیک شدن به مناطق ویژه برای ایران پرهیز کنند

 

موسوی با تاکید بر این که ما اساسا حضور آنها در خلیج فارس را غیرقانونی می‌دانیم و معتقدیم که این امر مخل ثبات و امنیت در منطقه و آزادی کشتیرانی است، گفت: آنها می‌بایست از نزدیک شدن به مناطق ویژه برای ایران پرهیز کنند.

 

وی ادامه داد: ما سعی کردیم که از طریق قوانین و شرایط جاری  در عرصه بین الملل طبق قوانین و حقوق بین الملل با آنها برخورد کنیم.

 

ارتباط رادیویی طبق مقررات دریانوردی بین کشتی‌های ایرانی و آمریکایی برقرار است

 

وی افزود: ارتباط رادیویی طبق مقررات دریانوردی بین کشتی‌های ایرانی و آمریکایی برقرار است ولی آن چه که شما اشاره کردید بین مقامات نظامی و غیر نظامی ایران و آمریکا برقرار نیست.

 

موسوی در پاسخ به این سوال که آیا به نظر وی این راه مورد اشاره کافی است؟ تصریح کرد: راه‌های ارتباطی دیگری وجود دارد از جمله این که ما با سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران تماس نزدیکی داریم. یا از طریق نمایندگی‌مان در سازمان ملل این ارتباطات و کانال‌ها وجود دارد که در مواقع لازم هشدارهای لازم به آمریکایی‌ها در قبال اقداماتشان داده شود.

 

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین در  پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با تهدیدهای آمریکا مبنی بر اینکه تلاش دارد تحریم‌های تسلیحاتی ایران که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در آبان ماه باید لغو شود را بار دیگر تمدید کند و نظر ایران در این ارتباط چیست؟ گفت: در ارتباط با این موضوع ما تاکنون چندین بار موضع گرفته‌ایم همانطور که می‌دانید برجام تاکنون دستاوردهای مختلفی داشته که موضوع رفع تحریم‌های تسلیحاتی یکی از دستاوردهای آن است.

 

وی ادامه داد: آمریکا از برجام خارج شد تا به نحوی تمامی دستاوردهای سیاسی امنیتی و اقتصادی برجام را از بین ببرد و با خیال خودشان فکر می‌کردند که می‌تواند این کار را انجام دهند.

 

وی افزود: بعد از خروج از برجام دولت واشنگتن تحریم‌های اقتصادی را علیه ایران بازگرداند و فشارهای حداکثری علیه تهران را افزایش داد، ولی دیدیم که با توجه به مقاومت مردم ایران و تدابیری که در کشور اندیشیده شد از جمله موضوع اقتصاد مقاومتی و همکاری کشور با شرکای سنتی خود و همچنین همسایگانش آنها به نتیجه دلخواهشان نرسیدند.

 

وی ادامه داد: آنها اکنون می‌خواهند به صورت غیر قانونی دستاورد دیگری را از برجام از بین ببرند که ما فکر نمی‌کنیم در این زمینه موفق شوند، آنها از برجام خارج شدند عضوی از برجام نیستند و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض کرده‌اند.

 

بعید است دنیا تن به زورگویی آمریکا بدهد

 

سخنگوی وزارت خارجه گفت: در ارتباط با موضوع ذکر شده با اعضای باقی مانده در برجام در حال رایزنی و گفت و گو هستیم ما معتقدیم که کار آمریکایی‌ها خلاف است و مبنای قانونی ندارد و بعید است که دنیا تن به زورگویی آمریکا در این زمینه بدهد.

 

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری که اگر آمریکا در ارتباط با این موضوع موفق شود ایران چه واکنشی نشان می دهد؟ گفت: احساس می‌کنیم که کار به آنجاها نکشد ولی اگر به فرض محال چنین موضوعی رخ بدهد پاسخ ایران به این اقدام پاسخی مقتضی و قاطعی خواهد بود البته به نظرم در ارتباط با این موضوع باید منتظر ماند و دید که امور چگونه پیش می‌رود.

 

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در مورد وضعیت برخی از زندانیان ایرانی که به دلایل ناموجه از جمله ادعای واهی دور زدن تحریم‌ها در اروپا و یا آمریکا در زندان به سر می‌برند، گفت: همانطور که شما اشاره کردید برخی از زندانیان ایرانی به اتهامات نادرست و دلایل ناموجه در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکایی زندانی شدند که ما همواره پیگیر وضعیت آنها هستیم چنان که می‌بینیم برخی از شهروندان ایرانی به ادعای واهی دور زدن تحریم‌ها در این کشورها در حبس قرار دارند ما همواره خواستار آزادی این زندانیان شده‌ایم متاسفانه برخی از کشورهای اروپایی به درخواست‌های آمریکا تن دادند و این شهروندان ایرانی را به آمریکا استراداد دادند.

 

وی ادامه داد: ما همواره اعلام کرده‌ایم که از هر تلاشی و اقدامی برای آزادی این زندانیان استقبال می‌کنیم و در این ارتباط از هیچ کوششی فروگذار نیستیم.

 

موسوی گفت: ما حتی در خصوص برخی از این زندانیان پیشنهاد تبادل داده‌ایم که در برخی از موارد این اتفاق انجام شده است.

 

وی همچنین ضمن نگرانی از وضعیت اتباع ایرانی زندانی در آمریکا از نظر سلامتی با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در این کشور گفت: ما خواستار آزادی این زندانیان هستیم و اعلام هم کرده‌ایم اگر مواردی باشد که بتوانیم تبادل انجام دهیم این آمادگی را داریم.

 

توضیح موسوی درباره جذب برخی افراد در وزارت خارجه با ضابطه‌ای خاص

 

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی دیگری مبنی بر این که طبق برخی اخبار به نظر می‌رسد  که در سال‌های پایانی حضور آقای ظریف در وزارت خارجه، این وزارت خانه با توسل به ماده ۲۰ اقدام به جذب برخی از افراد  به این وزارت خانه کرده  که این موضوع به نظر می‌رسد دارای شائبه سیاسی است، خطاب به خبرنگار پرسش کننده، گفت: سوال شما کاملا اشتباه است و نکاتی که در این سوال مطرح شد بر اساس اطلاعات  اشتباهی است.

 

وی ادامه داد: وزارت خارجه از محدود وزارت خانه‌هایی است که دارای اساس‌نامه است و بر اساس اساسنامه خود که مصوب مجلس است اداره می‌شود و همچنین با توجه به دیگر قوانین عام موجود در کشور از جمله قانون مقررات با سازمان امور استخدامی .

 

موسوی ادامه داد: ماده ۲۰ اساس‌نامه وزارت خارجه به این وزارت خانه اجازه می‌دهد که در شرایط خاص، افراد خاصی که دارای ویژگی‌های علمی وتخصصی خاص هستند را جذب کند بدون در نظر گرفتن برخی از شرایط.

 

وی با بیان این که از شروع کار آقای ظریف در این وزارت خانه طی ۷ سال گذشته حدود ۴ نفر از طریق ماده ۲۰ جذب وزارت خارجه شده‌اند و در واقع استخدام شده‌اند گفت: این ۴ نفر دارای مدرک دکترا و استاد دانشگاه هستند و روند استخدامی آنها حدود یک و سال نیم طول کشید.

 

موسوی ادامه داد: اخیرا حدود ۵ نفر دیگر نیز معرفی شده‌اند که حتی برخی از آنها را آقای دکتر ظریف به صورت شخصی نمی‌شناسد. سوابق این افراد باید در شورای معاونین وزارت خارجه بررسی شود سپس در کمیته مشخص شده با آنها مصاحبه خواهد شد و آنها پس از طی کردن مراحل سخت استخدام می‌تواند به استخدام وزارت خارجه درآیند. بنابراین با توجه به این توضیحات من سوال شما را رد می‌کنم.

 

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ارتباط با وضعیت تعدادی از شهروندان افغانستانی که گفته می‌شود در مرز بین ایران و افغانستان برای آنها مشکلاتی ایجاد شده و آنها به رودخانه افتاده‌اند گفت: در ارتباط با این موضوع در تماس نزدیک با مقامات افغانستانی هستیم مقامات مرزی و سیاسی ایران با همتایان افغانستانی خود  در این زمینه در تماس هستند. ادعاهای مطرح شده در ارتباط با این موضوع از سوی مرزبانی ایران رد شده و این موضوع صحت ندارد که این اتفاق از سوی مرزبانی ایران رخ داده است.

 

وی با بیان این که ما از این موضوع که تعدادی از شهروندان افغانستانی جان خود را از دست دادند ناراحت هستیم وبا خانواده‌های آنها اظهار همدردی می‌کنیم ادامه داد: باید توجه داشت که در این میان بر خی در صدد بر هم زدن برخی مناسبات در منطقه و همچنین تعامل بین ایران و افغانستان هستند با توجه به این که در این مدت  ایران تلاش کرده است که در روند تحقق صلح در افغانستان و ایجاد یک دولت واحد و فراگیر در این کشور نقش  به سزائی ایفا کند.

 

موسوی ادامه داد: در همین چارچوب به رسانه‌ها، اتباع افغانستانی و مسئولان توصیه می‌کنیم که مراقب برخی از توطئه‌ها در این زمینه باشند.

 

وی ادامه داد: ما امیدواریم که با نهایت همکاری که با مقامات افغانستانی انجام خواهد شد این موضوع به صورت کامل مشخص و تبیین شود.

 

آخرین وضعیت مرزهای ایران با کشورهای همسایه‌

 

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ارتباط با آخرین وضعیت مرزهای ایران با کشورهای همسایه‌ با توجه به برخی از مسائل که با توجه به شیوع کرونا رخ داده بود، گفت: موضوع مرزها تبادلات تجاری بین  ایران وکشورهای همسایه همواره در دستور کار ماست و  ما این موضوعات را با دقت و حساسیت دنبال می‌کنیم.

 

وی با اشاره به بازگشایی برخی مرزها و جریان داشتن مبادلات تجاری در آنها گفت: در ارتباط با موضوع مرزها با توجه شرایط از جمله بحث شیوع ویروس کرونا تصمیم گیری می‌شود مثلا این که ما یک جاهای احتیاط کردیم و مرزها را موقتا بستیم ولی مجددا باز کردیم بنابراین این موضوعات با توجه به شرایط انجام می‌گیرد و در مورد انها تصمیم گرفته می‌شود.

 

وی گفت: به طور طبیعی کشورها به دنبال این هستند که مرزها باز باشند و مبادلات تجاری انجام شود و همانطور که اشاره شد اکنون در تعداد زیادی از مرزها این موضوع با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و هماهنگی‌های که انجام شده در جریان است.

 

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: ما تعامل خوبی با مجلس فعلی داشتیم. امیدواریم این تعامل در مجلس یازدهم نیز ادامه پیدا کند و ان‌شاءالله در مجلس پیش رو موضوع دیپلماسی پارلمانی با رویکرد مثبت ادامه پیدا کند.

 

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی دیگری مبنی بر این که گفته می‌شود  دو تبعه کرد ایرانی توسط پهپادهای ترک در مرز ایران و عراق کشته شده‌اند و چرا وزارت خارجه نسبت به این موضوع  واکنش نشان نداده است، اظهار کرد: طبق اطلاعاتی که مقامات استانی به ما داده‌اند تعرضی به خاک ایران نشده است و این نکاتی که شما گفتید از جمله محل جان باختن و چگونگی جان باختن این دو هم وطن که من تایید رسمی آن را ندارم. باید توسط مراجع ذی‌صلاح بررسی شود که این موضوع در حال انجام است. اگر جزئیات این موضوع مشخص شود ما در این زمینه اطلاع رسانی می‌کنیم وهمانطور که اشاره شد این موضوع در حال بررسی است.

 

موسوی همچنین با تاکید بر این که دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در شرایط کرونایی همچنان ادامه داشته چرا که دیپلماسی تعطیل پذیر نیست ادامه داد: در چندروز اخیر آقای ظریف با تعداد زیادی از همتایان خود و مقامات بین المللی رایزنی و تماس داشته است و در مورد مسائل منطقه‌ای و بین المللی و همچنین موضوع کرونا با آنها رایزنی کرده است.

 

وی با بیان این که به سالگرد خروج آمریکا از برجام نزدیک می‌شویم، ادامه داد: آمریکا دارای سابقه تاریکی در عدم پایبندی به تعهدات بین المللی دارد چنان که فهرست طویلی را می‌توان در این زمینه ارائه کرد.

 

موسوی با اشاره به رویکرد آمریکا و عدم توجه این کشور به تعهدات بین المللی اظهار کرد: رویکردی که آمریکا در این زمینه در پیش گرفته است خطرناک است. آمریکا نشان داده که پایبندی به هیچ کدام از تعهدات بین المللی خود ندارد و هر جا که منافعش اقتضا کند از این تعهدات خارج می‌شود.

 

وی با انتقاد از تهدیدهای آمریکا علیه سازمان بهداشت جهانی ادامه داد: در حالی که شاهد شیوع گستره ویروس کرونا در کشورهای مختلف هستیم و همه کشورها باید از سازمان جهانی بهداشت در این ارتباط حمایت کنند این رژیم با وقاحت در چنین شرایطی این سازمان را تهدید به قطع بودجه کرده است و این موضوع جای تاسف دارد.

 

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد نشست آستانه و سفر دو هفته پیش وزیر خارجه کشورمان به دمشق و برگزاری نشست وزاری خارجه سه کشور عضو روند آستانه به صورت ویدئو کنفرانس اظهار کرد: روند آستانه زنده است و ادامه دارد و وقفه‌ای برای برگزاری اجلاس‌های مرتبط با آن از جمله اجلاس سران ایجاد شده به خاطر شیوع کرونا در دنیا است.

 

وی با بیان این که سه کشور ایران، روسیه و ترکیه معتقدند که این روند می‌تواند منطقه و سوریه را از این وضعیت کنونی خارج کند، گفت: در نشست ویدئو کنفرانس وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه بر این موضوع تاکید شد که روند آستانه پابرجا است و امیدواریم بعد از عادی شدن شرایط بهداشتی در جهان شاهد برگزاری نشست سران سه کشور عضو آستانه در تهران باشیم ولی اگر این ویروس ادامه پیدا کنند شاید به سمت برگزاری ویدئو کنفرانس سران برویم. که البته در مورد آن هنوز تصمیمی گرفته نشده است و باید ببنیم روند مبارزه با شیوع این ویروس چگونه خواهد بود سپس در مورد نحوه برگزاری این جلسه تصمیم گیری کنیم.

 

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین در مورد مطالبه ایران از عاملان حمله شیمیایی به کشورمان  در زمان دفاع مقدس و نقش برجسته برخی شرکت‌های آلمانی در این زمینه در دادن سلاح شیمیایی به صدام، گفت: حمایت آلمان‌ها از صدام و فروش سلاح شیمیایی به آن کشور علیه مردم ایران و عراق امری واضح و بدهی است که به اثبات رسیده است آلمان‌ها سهم برجسته‌ای در این جنایات دارند بعد از پذیرش قطعنامه و پایان یافتن جنگ ، اقدامات حقوقی علیه دولت وقت عراق و حامیانش در این زمینه ادامه یافت و بسیاری از آزمایشگاه‌های که در آلمان بودند مقصر شناخته شدند احکامی علیه برخی از آنها صادر شد.

 

وی با تاکید بر این که این پیگیری‌ها ادامه دارد گفت: خاطره دو ملت ایران و عراق از بابت این موضوع مکدر است و امیدواریم کسانی که در ردیف اول صادر کنندگان تسلیحات شیمیایی به صدام حسین بودند محاکمه شوند و دولت آلمان هم رسما در ارتباط با این موضوع از دولت و ملت ایران و عراق عذرخواهی کند.

 

بر اساس این گزارش نشست امروز سخنگوی وزارت خارجه به صورت حضوری برگزار شد و موسوی در این ارتباط گفت: با توجه به پیشنهاداتی که دوستان مطرح کرده بودند و برخی از مشکلاتی فنی که بعضا در نشست‌های خبری به صورت ویدئو کنفرانس وجود داشت تصمیم گرفتیم به صورت محدود تر  و با رعایت فاصله اجتماعی نشست را به صورت حضوری برگزار کنیم.

 

به گزارش ایسنا، امروز خبرنگاران حاضر در نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه  اکثرا همراه با ماسک و دستکش  حضور پیدا کرده بودند و فاصله اجتماعی بین آنها رعایت شد.

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.