×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403  .::.   برابر با : Wednesday 24 April 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25392 خبر
سید حسن نصرالله: طرح فرانسه را تایید می‌کنیم اما ماکرون باید در حرف‌هایش بازنگری کند

به گزارش همنوا به نقل از ایسنا، به نقل از سایت شبکه العهد، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان امروز، سه‌شنبه ضمن تسلیت به ملت و دولت کویت به مناسبت درگذشت صباح الاحمد الصباح، امیر کویت گفت: لبنان هرگز نقش شخص او در پایان دادن به جنگ داخلی کشور، جنگ ژوئیه و بازسازی لبنان را فراموش نمی‌کند و ما نیز موضع شریف کویت در حمایت از قدس و فلسطین را فراموش نمی‌کنیم.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: کویت موضع شریف خود را در قبال قدس و فلسطین در نقطه مقابل قطار عادی سازی حفظ کرده است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه تاکید کرد: از تلاش‌های ارتش لبنان تشکر می‌کنیم و به خانواده‌های شهدای ارتش در مبارزه با تروریسم تسلیت می‌گوییم و از موضع مردمی در شمال و همبستگی مردم با ارتش و نیروهای امنیتی تقدیر می‌کنیم. مقادیر سلاح‌هایی که از این گروه‌ها کشف و ضبط شده امری خطرناک است. گروه‌های مختلفی در شمال لبنان و تشکیل و مجهز به سلاح شده‌اند که می‌خواستند برای عملیات نظامی گسترده آماده شوند.

او خاطرنشان کرد: ارتش دشمن همچنان در بالاترین سطح آماده باش است و این طولانی‌ترین دوره‌ای است که ارتش اشغالگر در چنین وضعیت آماده‌باش است و سربازانش جرات هیچ تحرکی را ندارند.

دبیرکل حزب الله لبنان ضمن درخواست هشیاری و احتیاط نسبت به آنچه در منطقه رخ می‌دهد بیان کرد که دشمن در مرزهای جنوبی همچنان در بالاترین وضعیت آمادگی، پنهانکاری، احتیاط شدید و توجه قرار دارد.

سید حسن نصرالله یادآور شد: واشنگتن تلاش می‌کند حضور خود در منطقه را با عنوان ائتلاف بین‌المللی مقابله با داعش توجیه کند؛ داعشی که به دنبال احیای آن در منطقه است. ما بارها نسبت به تلاش‌های احیای داعش در عراق و سوریه هشدار دادیم و طبیعی است که مقدمات در لبنان برای توجیه بقای آمریکا در منطقه آغاز شود.

دبیرکل حزب‌الله لبنان تاکید کرد: ما اوضاع را دنبال و صبر پیشه کردیم مهم این است که هدف را محقق کنیم و در روزها و هفته‌های آینده خواهیم دید چه اتفاقی در مرزهای جنوبی لبنان با فلسطین اشغالی می‌افتد. نتانیاهو ادعا می‌کند حزب‌الله موشک‌ها را در مکانی نزدیک ایستگاه گاز ذخیره می‌کند. روابط عمومی حزب‌الله به زودی رسانه‌ها را برای حضور و بازدید از مکانی که نتانیاهو مدعی است موشک‌ها در آنجا انبار شده‌اند، دعوت خواهد کرد تا دروغ او معلوم شود و مستقیما این بازدید پخش خواهد شد. روابط عمومی حزب‌الله راس ساعت ۱۰ شب بازدید رسانه‌ای از منطقه الجناح - الاوزاعی ترتیب می‌دهد تا حقیقت ماجرا مشخص شود و وضعیت آنجا را همه بدانند و ادعاهای دورغین نخست وزیر دشمن برملا شود.

این رهبر مقاومت لبنان اشاره کرد: ما موشک‌ها را نه در بندر بیروت و نه در نزدیکی ایستگاه گاز قرار ندادیم و به خوبی می‌دانیم کجا باید موشک‌هایمان را قرار دهیم. این کار ما برای این است که لبنانی‌ها نسبت به نبرد واقف باشند. ما موشک‌هایمان را بین خانه‌ها قرار نمی‌دهیم.

او در ادامه خاطرنشان کرد: طرح فرانسه منتشر شد و همه این طرح را تایید کردیم و گفتیم از آن حمایت می‌کنیم و گام اول معرفی نخست وزیر بود. تلاش‌ها شروع شدند و فراکسیون‌های پارلمانی برای توافق بر سر معرفی سعد حریری یا هر کسی که او معرفی می‌کند رایزنی کردند در این حین باشگاه چهار نخست وزیر پیشین تشکیل شد. ما با معرفی مصطفی ادیب بدون هیچ مشکل و پیچیدگی‌هایی موافقت کردیم تا این دولت توافق همه را به دست بیاورد. 

سید حسن نصرالله تاکید کرد: کسی به نخست وزیر مکلف گفت دست به مذاکرات بزند اما هیچ تماسی با فراکسیون‌های پارلمانی و رئیس‌جمهوری برقرار نکرد. ادیب با رئیس‌جمهوری مشورت نکرد و پرونده آماده شده را تقدیم او کرد و در حالی‌که مهمترین اختیارات رئیس‌جمهوری مشارکت در تشکیل دولتی بود که سقوط کرد. فرانسوی‌ها باید متوجه باشند مهمترین اختیارات رئیس‌جمهوری این است که حکم تشکیل دولت را صادر می‌کند. کسی که با ما درباره دولت مذاکره می‌کرد ادیب نبود بلکه سعد حریری بود. باشگاه نخست‌وزیران سابق می‌خواست پست‌ها را توزیع و وزیران را معرفی کند. ما تنها از معرفی وزیران و شیوه توزیع پست‌ها بر طوایف مطلع می‌شدیم. ما شیوه تعامل از طریق معرفی تمامی وزیران بدون پرسیدن نظر فراکسیون‌های پارلمانی را رد کردیم. ما آنچه به ما مطرح شد را رد کردیم زیرا خطری بر کشور است و غیرقابل بحث است. ما گفتیم نخست وزیر می‌تواند اسامی وزیران را بررسی و رد کند و این بر اختیارات نخست وزیر می‌افزاید. از سال ۲۰۰۵ تا امروز عرف این بوده بین نخست وزیر و فراکسیون‌های پارلمانی بر سر پست‌ها و معرفی وزیران که هر فراکسیونی وزیری داشته باشد، توافق وجود داشته باشد.

او افزود: در مذاکرات حول دولت با بررسی بر سر عدم حزبی بودن وزیران و امور دیگر به منظور تسهیل روند تشکیل دولت توافق کردیم. می‌خواهند عرف‌های جدید بر ما تحمیل کنند که برخلاف قانون اساسی و به نفع برخی طرف‌هاست که نماینده اکثریت نیستند. آنچه درباره موضوع دولت به ما مطرح شد برخلاف عرف‌های چند ساله در لبنان بود. زمانی که سوال کردیم آیا طرح فرانسه شامل طرح باشگاه نخست‌وزیران سابق می‌شود گفته شد این‌گونه نیست. طرح فرانسه شامل تعداد وزیران و چرخشی بودن پست‌ها و طرفی که پست‌ها را توزیع می‌کند و معرفی وزیران نیست.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: در مرحله‌ای تلاش‌هایی وجود داشت که دولت به صورت یک واقعیت طرح شود. طی ماه گذشته به ما مطرح شد فراکسیون‌های پارلمانی و سیاسیون کشور را تقدیم باشگاه نخست‌وزیران سابق کرده‌اند. آنچه مطرح شده بود دولت نجات نبود بلکه دولتی بود که باشگاه نخست وزیران سابق آن را معرفی می‌کردند و تصمیم‌گیری‌هایش در دست یک تیم بود. شیوه‌ای که جریان پیدا کرد در مورد دولت حال هر که ناظر و حامی‌اش باشد، قابل قبول نبود.

رهبر مقاومت لبنان خاطرنشان کرد: همواره گفته‌ایم علت حضور ما در دولت حمایت از پشت مقاومت است باید برای حمایت از مقاومت در دولت باشیم تا آنچه در لبنان در پنج مارس ۲۰۰۸ رخ داد، تکرار نشود. دلیل دوم حضور ما در دولت نگرانی ما از بخش‌های اقتصادی و دیگر زمینه‌هاست. آیا ما با دولتی موافق باشیم ممکن است تمام شروط صندوق بین‌المللی پول را بدون بحثی امضا کند. آیا باید با دولتی موافق باشیم که مالیات‌ها را بر شهروندان می‌افزاید. ما نگران اموال و املاک ملت هستیم. آیا طرح فرانسه می‌گوید نخست وزیران پیشین دولت را تشکیل دهند و وزیران را معرفی کنند؟

او خطاب ماکرون گفت: دنبال فردی بگرد که می‌خواست بر کشور مسلط شود و گروه‌های سیاسی را با سرپوشی از شما نادیده بگیرد و حذف کند. ما مانع شدیم کشور به سمت وضعیت بدتر و بدتر برود امیدواریم لبنانی‌ها با هم کار همکاری کنند تا کشور به سمت بدتر نرود. الحاج محمد رعد، رئیس فراکسیون مقاومت به ماکرون گفت ما ۹۰ درصد موافق سند فرانسه هستیم و اینجا این سوال را مطرح می‌کنیم چه بود که با آن توافق کردیم و به آن احترام نگذاشتیم؟

دبیرکل حزب‌الله لبنان تاکید کرد: آیا حق نداریم نگران دولتی باشیم که احتمالا اموال کشور را زیر فشار مالی چوب حراج بزند و به سمت خصوصی سازی و بستن مالیات‌ها برای جبران کسری بودجه برود. اگر دولت تشکیل می‌شد همانطور که بر ما عرضه شد اولین تصمیم آن افزایش مالیات بر ارزش افزوده بود. به رئیس‌جمهوری فرانسه می‌گویم برود و دنبال کسی بگردد که مرحله اول طرحش را با شکست روبه‌رو کرد. جناب رئیس‌جمهوری فرانسه ما نزد دوست و دشمن به پایبندی‌مان به وعده‌هایمان معروفیم و برای عمل به وعده‌مان فداکاری می‌کنیم.

سید حسن نصرالله خطاب به ماکرون گفت: آنچه می‌خواهی مغایر با دموکراسی است و اکثریت پارلمانی سر خم کند و تسلیم بخشی از اقلیت شود. ما نمی‌پذیریم کسی با این ادبیات و لحن با ما صحبت کند. تصمیم‌گیران در امور لبنان ما هستیم و ایران در امور ما مداخله نمی‌کند و هیچ چیز را دیکته نمی‌کند بلکه همیشه همه را به خود ما ارجاع می‌دهد. اگر می‌خواهی بدانی چه کسی طرح تو را در خارج لبنان به شکست کشاند سراغش را از آمریکایی‌ها و ملک سلمان و سخنرانی اخیرش بگیر. ما همچنان طرح فرانسه را تایید می‌کنیم اما باید در سخنرانی‌ ماکرون بازنگری شود زیرا دو روز پیش در حرف‌هایش عزت ملی لبنان را زیر پا گذاشت. ما همچنان براساس منافع کشور از طرح فرانسه استقبال می‌کنیم و بر همکاری برای عبور از بدی به خوبی اصرار داریم.

او خطاب به ماکرون همچنین گفت: ما تنها با موافقت دولت سوریه برای جنگ با گروه‌های تروریستی به این کشور رفتیم و حضور شما در سوریه غیرقانونی است. همچنین ما جنگ با اسرائیل را شروع نکردیم بلکه او به ما تجاوز کرده و منابع ما را به تاراج می‌برد.

نصرالله تاکید کرد: ما در مقابله با عادی سازی ملت‌ها تکیه کرده‌ایم و کسانی که عادی سازی کردند مشخص خواهد شد که اشتباه کرده‌اند و آینده نزدیک است و این را ثابت خواهد کرد. از ملت سودان می‌خواهیم تاریخ و مبارزه‌اش را بداند و اجازه ندهد تحت عنوان لوایح تروریسم و اقتصاد تسلیم طرح آنها و عادی سازی شود. 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.