×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 6 آذر 1401  .::.   برابر با : Sunday 27 November 2022  .::.  اخبار منتشر شده : 19761 خبر
سه راهبرد مهم وزارت بهداشت برای کنترل ویروس کرونا

به گزارش همنوا به نقل از ایرنا، ایرج حریرچی روز چهارشنبه در نشست ستاد مقابله با ویروس کرونای آذربایجان شرقی، افزود: این سه استراتژی باید با تعامل مردم و نیز همکاری سایر دستگاه ها، نیروهای نظامی و انتظامی، بسیج و استانداری ها و فرمانداری ها به انجام برسد، چون با توجه به شرایط جهانی انتقال و انتشار ویروس کرونا چاره ای جز عمل به این استراتژی ها نیست.

 

وی فاصله گذاری اجتماعی را مهمترین بخش مقابله با گسترش ویروس کرونا برشمرد و اظهار داشت: فاصله گذاری اجتماعی به معنی به حداقل رساندن تماس افراد سالم با یکدیگر تا اطلاع ثانوی است که در این طرح بهترین و مهمترین عامل خود مردم است و البته باید اذعان کرد که بیشترین عامل موفقیت جمهوری اسلامی ایران برای مدیریت موضوع، همکاری مردم می باشد.

 

حریرچی، شرط لازم برای اجرای موفق فاصله گذاری اجتماعی را مربوط به حکومت و دولت دانست و ادامه داد: با اینکه در این زمینه ایران برخلاف برخی از کشورها خیلی سخت گیرانه عمل نکرد و تنها از ۸ فروردین جاری اقدامات سخت اعمال شد، در حالیکه تا اواخر اسفند مغازه ها و واحدهای تولیدی و صنعتی و ادارات دولتی فعال بودند.

 

وی با تاکید بر اینکه فاصله گذاری اجتماعی هنوز مکفی نیست، یادآوری کرد: در حال حاضر نیز اجرای فاصله گذاری هوشمند بدین معنی است که دولت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می دانند که ۶۰ درصد واحدهای صنفی کشور به صورت استیجاری فعالیت می کنند و باید محل درآمد آنها در نظر گرفته شود.

 

حریرچی اضافه کرد: در زمینه فاصله گذاری اجتماعی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تنها درخواست کننده است و باید سایر دستگاه ها و ارگان ها همکاری های لازم و کافی را به انجام برسانند. 

 

وی با بیان اینکه تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و زیارتگاه ها و سایر اماکن عمومی به معنی پرسه زدن مردم در معابر نیست، از آحاد مردم درخواست کرد تا نسبت به رعایت موارد مربوط به فاصله گذاری اجتماعی توجه ویژه ای داشته باشند.

 

حریرچی، ایزولاسیون بیماران مبتلا به کرونا را دومین استراتژی وزارت بهدشت، درمان و آموزش پزشکی برای مقابله با شیوع این ویروس اعلام و اضافه کرد: در این زمینه باید این بیماران از افراد سالم و کسانی که با آنها ارتباط نزدیک دارند، جداسازی شوند، چون بر اساس یافته های اخیر مشخص شده است ۸۰ درصد انتقال ویروس کرونا توسط افراد کم علامت یا بدون علامت صورت می گیرد که اگر از آنها  تست گرفته شود، جواب مثبت خواهد بود.

 

وی گفت: تاکنون هیچ داروی اختصاصی برای ویروس کرونا تولید نشده است و بهترین داروها در این زمینه تنها ۴۰ درصد تاثیر دارد که آن نیز با کلی عوارض جانبی همراه می باشد.

 

حریرچی تولید واکسن کرونا در شرایط کنونی را غیرممکن دانست و گفت: تولیدات کل کشورهای جهان برای  مهار آنفلوآنزا ۱۵۰ میلیون دز بوده است که این رقم تا ۲۵۰ میلیون دز قابل افزایش است، در حالی که برای مهار کووید ۱۹ نیاز به ۳ میلیارد دز واکسن است.

 

وی افزود: هم اکنون ما در مرحله دوم اقدامات هستیم و روی افراد کم علامت و بی علامت تمرکز کرده ایم و باید تمام استان ها به سمت مراجعان سرپایی برای تست گیری سوق داده شوند.

 

این مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سومین استراتژی این مجموعه برای مقابله با کروناویروس را قرنطینه افراد نزدیک با بیماران کرونایی بیان کرد و ادامه داد: باید در این زمینه با جدیت وارد عمل شد و افراد مزبور باید تحت قرنطینه قرار بگیرند.

 

حریرچی اهمیت قرنطینه این افراد را بسیار موثر و با اهمیت برشمرد و اظهار داشت: این اهمیت به اندازه ای است که نخست وزیران کانادا و رژیم صهیونیستی و صدراعظم آلمان روزها تحت قرنطینه قرار گرفته اند.

 

وی مسئولیت اصلی این استراتژی را مربوط به دانشگاه های علوم پزشکی مراکز استان ها دانست و خواستار همکاری و تعامل سایر نهادها در این زمینه شد.

 

 اوج گیری شیوع کرونا در فصل پاییز محتمل است

 

معاول کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه ویروس کرونا به طور دائم در حل چرخش است، گفت: اوج گیری و شدت گیری شیوع این بیماری در فصل پاییز به ویژه در مناطق سردخیز مثل تبریز بسیار محتمل است.

 

حریرچی اظهار داشت: با توجه به اینکه فصل سرما موجب شیوع آنفلوآنزا نیز می شود و طبق بررسی های علمی هر ۱۰ سال یکبار شاهد اوج این ویروس نیز بوده ایم، در فصل سرمای سالجاری شاهد یازدهمین سال پس از آخرین اوج آنفلوآنزا خواهیم بود که این وضعیت، به مراتب شرایط سخت تری را متصور می کند.

 

وی از ایران به عنوان بیست و یکمین کشور جهان که با ویروس کرونا درگیر شد، نام برد و ادامه داد: اما به لحاظ شدت شیوع این ویروس بعد از چین در رتبه دوم جهان قرار گرفتیم، اما سپس کشورهای ایتالیا، اسپانیا، انگلیس و  آمریکا از ایران پیشی گرفتند.

 

حریرچی افزود: بر اساس آمارهای بهداشت جهانی، عملکرد جمهوری اسلامی ایران در کنترل ویروس کرونا بسیا خوب بوده است که در این زمینه ما دست خدای بزرگ را می بینیم که اگر یاری و مساعدت خدا نبود، امروز شاهد وضعیت رو به کاهش بیماری نبودیم.

 

به گفته وی، غربی در ۳ ماهه اول شیوع ویروس کرونا ابتلای ۷۰ هزار ایرانی را پیش بینی کرده بودند که با اقدامات انجام شده چنین تصوری غلط از آب درآمد، در حالی که امروز ایران علاوه بر مبارزه با کرونا با تحریم های سخت نیز مبارزه می کند.

 

حریرچی با اشاره به اینکه اغلب کشورهای جهان به جز ۲ تا ۳ کشور در مقابله با ویروس کرونا غافلگیر شدند، اظهار داشت: اما هم اکنون ایران روند نزولی در شیوع این ویروس را در پیش گرفته و به جز ۶ استان که هنور سیر صعودی دارند، در بقیه استان ها شاهد سیر نزولی مبتلایان هستیم.

 

مدیریت کرونا در آذربایجان شرقی خوب است

 

معاول کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه وضعیت آذربایجان شرقی در حوزه مدیریت شیوع ویروس کرونا مناسب بوده است، در عین حال گفت: البته این به معنای رفع خطر نیست.

 

حریرچی، وضعیت آذربایجان شرقی به لحاظ شدت شیوع کرونا را در حد متوسط اعلام و اضافه کرد: طبق بررسی های انجام شده با وجود اینکه این استان جزو استان های متوسط است، اما به دلیل باز شدن مغازه ها هر لحظه احتمال افزایش آمار مبتلایان و فوت شدگان می رود.

 

وی ادامه داد: وضعیت آذربایجان شرقی در زمینه کیس های جدید بیماری کرونا هنوز سه رقمی و به طور متوسط بین ۱۳۰ تا ۱۴۰ است و آمارهای مربوط به بستری شده ها در این استان رو به کاهش نیست که به همین دلیل باید مدیران استانی مراقبت های خود را بیش از پیش اجرایی کنند.

 

حریرچی از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی تبریز خواست تا نسبت به افزایش تعداد آزمایش ها اقدام کنند چون هر چقدر درصد تست ها بالاتر باشد آمارهای مربوط به مثبت بودن آزمایش کرونا کمتر خواهد شد.

 

وی آمار ۱۲۰ بستری روزانه بیماران کرونایی در آذربایجان شرقی را مثبت ارزیابی کرد و افزود: اگر اقدمات پیشگیرانه  در این استان به خوبی مدیریت نمی شد این آمار امروز به ۱۷۰ بستری رسیده بود.

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.