×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 6 اردیبهشت 1403  .::.   برابر با : Thursday 25 April 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25395 خبر
ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل نخواهد شد

به گزارش پایگاه خبری هم نوا، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (شنبه) در آخرین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در دولت دوازدهم اظهار کرد: ما از آغاز کرونا تاکنون، بطور منظم همه هفته‌ها، جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا را تشکیل دادیم. در این جلسات مباحثی که در کمیته‌ها محل بحث و بررسی قرار گرفته بود را مطرح می‌کردیم. این جلسه به ستادهای استانی متصل بود و همه استانداران و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی به صورت برخط در این جلسه حضور داشتند.

روحانی افزود: ما در هر هفته تصمیماتی که احساس می‌کردیم ضروری است را اتخاذ می‌کردیم. مجموعاً در ۷۸ جلسه، ۵۷۳ مصوبه را گذراندیم و این مصوبات همگی ابلاغ و اجرا شده است.

وی تاکید کرد: این جلسه جزو نهادسازی‌های نظام بود، یعنی نظام ما از آغاز درگیری با این بیماری، احساس کرد که یک نهاد جدیدی را برای مقابله با این ویروس نیاز دارد. این نهاد از طریق شورای عالی امنیت ملی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تصویب شد و مقام معظم رهبری آن را تائید کردند و اختیارات این جلسه را مساوی اختیارات شورای عالی امنیت ملی قرار دادند. این مساله کمتر اتفاق می‌افتد. البته مواردی این چنینی را داشتیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: مثلاً در ماجرای عراق در سال ۲۰۰۳، شورای عالی امنیت ملی مصوبات یک جلسه‌ای در دبیرخانه را مساوی شورا تلقی کرد.

روحانی گفت: مصوبه شورای عالی امنیت ملی برای تأسیس ستاد ملی مقابله با کرونا در سوم اسفند ۹۸ به تصویب رسید. در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، هم نیروهای مسلح و هم قوای دیگر حضور داشتند یعنی در این جلسه تنها قوه مجریه نبود. این هماهنگی و همفکری که بین سه قوه در این جلسه وجود داشت، یک چیزی شبیه ترکیب خود شورای عالی امنیت ملی بود. این نهادسازی به موقع و سریع انجام شد.

وی تاکید کرد: وزارت بهداشت در خط مقدم بود و در کنار آن وزارت کشور با تأسیس قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا، فعالیت می‌کرد. تصمیمات ما همواره بر پایه خرد جمعی بوده است. این تصمیمات در سه تا چهار رده پخته می‌شد. ما تصمیمی را نمی‌بینیم که برخلاف اصول علمی و روندی که در جهان وجود دارد، باشد.

رئیس‌جمهور گفت: ما از آغاز شیوع این بیماری چاره‌ای نداشتیم که بر توان داخلی خودمان تکیه کنیم زیرا کسی به ما کمک نمی‌کرد. البته در آن اوایل هیچکسی به دیگری کمک نمی‌کرد. برای ماسک هم کسی به کسی کمک نمی‌کرد و حتی در هوا ماسک را می‌قاپیدند. در دارو نیز کسی حاضر نبود ما را یاری کند. در ماسک‌های ویژه هم کسی نبود که به ما بدهد. ما فقط به امکانات و توان داخلی خودمان تکیه کردیم.

روحانی گفت: ما در زمینه مواد شوینده هیچگاه کمبود نداشتیم، در ماسک هم خیلی سریع به سطح قابل قبولی رسیدیم و با قیمت مناسب در اختیار مردم گذاشتیم. وزارت صمت و شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه وارد عمل شدند.

وی گفت: در مواردی که نیاز ارزی داشتیم، علیرغم تحریم، بانک مرکزی و سایر بانک‌ها یاری کردند. وزارت امور خارجه در این زمینه فعال بود و کمک می‌کرد.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: نهادهای نیروهای مسلح با همه توان به صحنه آمدند. ستاد کل به صحنه آمد و قرارگاه ویژه ای به نام قرارگاه امام رضا (ع) را تشکیل داد. سپاه، ارتش و بسیج هم در این راستا کمک‌های زیادی کردند. ناجا هم بار سنگینی در اجرای مصوبات بر دوش داشت.

روحانی تاکید کرد: صداوسیما هم نقش زیادی در این زمینه داشت زیرا هم باید آنچه ما تصمیم گرفتیم را اعلام، منعکس و تبیین کند و هم باید حرف‌های ناروایی که خارج نشین‌ها می‌گفتند و ذهن مردم را مشوش می‌کردند را پاسخ دهد.

وی افزود: در این مدت دوگانه‌هایی بوجود آمد. اولین دوگانه‌، دوگانه علم و دین بود که بسیار خطرناک بود. البته عدد کسانی که به این دوگانه دامن زدند زیاد نبود ولی به هرحال عده‌ای این دوگانه را ایجاد کردند. ما هم توسلی به اهل بیت و اتکال به خداوند داریم و هم باید از یافته‌های علمی استفاده کنیم. در رفع این دوگانه، حرف و عمل مقام معظم رهبری بسیار کمک کرد. ایشان مصوبات ستاد را تشویق می‌کردند و حتی خود ایشان می‌گفتند که من تابع مصوبات هستم. در عمل هم این‌چنین بودند. اگر روضه و جلسه‌ای بود، ایشان پروتکل‌ها ر رعایت می‌کردند.

رئیس‌جمهور گفت: مراجع عظام و بزرگان حوزه و دانشمندان و فرهیختگان هم به صحنه آمدند. یک عالم و مرجع نبود که بخواهد این دوگانگی را ایجاد کند. البته عده‌ای در سطوح پایین حرف‌هایی می‌زدند اما نگذاشتیم این دوگانگی شکل بگیرد.

روحانی با بیان اینکه دوگانه دیگر، دوگانه سلامت و معیشت بود، گفت: در این راستا یک راهی تصمیم‌گیری شد مبنی بر اینکه سلامت در اولویت و در عین حال معیشت هم مهم است. تمام تولیدگرهای ما کار خود را انجام دادند و یک روز هم کار خودشان را تعطیل نکردند. در بخش خدمات، همه کارها انجام می‌شد اما گاهی هم لازم می‌شد که یک تا دو هفته مغازه‌ها، مشاغل خاصی و سفرها تعطیل می‌شد. به هرحال ما اجازه ندادیم این دوگانه نیز شکل بگیرد و از آن عبور کردیم.

وی افزود: برخی خواستند در آئین‌های مذهبی دوگانه درست کنند که ما تاکید کردیم آئین‌های مذهبی در محرم و ماه رمضان خواهد بود و تعطیل نخواهند شد اما آنها باید بیش از دیگران پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند زیرا این پروتکل‌ها جنبه الزامی و وجوب دارد و آن مناسک جنبه مستحب دارد و مستحب و واجب باید در کنار هم تلفیق شوند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: در بحث آموزش نیز بحث‌های زیادی صورت گرفت. در این مورد هم فضای مجازی و سیستم سایبری و صداوسیما کمک کرد و دیدیم که آموزش میلیون‌ها دانش آموز و دانشجو انجام گرفت.

روحانی با اشاره به دوگانگی در موضوع واکسن گفت: درباره واکسن داخلی و خارجی و اینکه واکسن بخریم یا نخریم نیز یک دوگانگی ایجاد شد. خب ما این دوگانه را برداشتیم و گفتیم ما باید واکسن بخریم و در داخل هم باید با همه توان بسازیم. واکسن داخلی ما هم خیلی از واکسن دنیا عقب نبود. واکسن ساختن که کار ۲ ماه و ۶ ماه نیست بلکه واکسن سازی زمان می‌برد. گاهی برخی واکسن‌هایی بودند که ۱۲ تا ۱۵ سال زمان برده تا به نقطه نهایی تولید رسیده اند.

وی افزود: واکسن زدن با نزدن قابل مقایسه نیست. الان یکی از موفقیت‌های ما در دولت دوازدهم مساله واکسن و نوع مدیریت آن است. بهداشت و درمان خط مقدم بودند و فداکاری کردند و شهید دادند اما همه حضور پیدا کردند و کسی عقب نشینی نکرد و اختلاف و دودستگی ایجاد نشد. گاهی حرف‌هایی گفته می‌شد اما همه در یک مسیر حرکت کردند. احزاب و جناح‌های مختلف سلیقه‌های متفاوت داشتند اما در این ماجرا همه همصدا بودند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: من خیلی خوشحالم در طول این یکسال و نیم علاوه بر تخت‌های بیمارستانی که ما قبلاً در این ۸ سال آماده کرده بودیم، ۱۳ هزار تخت بیمارستانی و ویژه را هم اضافه کردیم. امروز بعدازظهر نزدیک ۲ هزار تخت بیمارستانی افتتاح می‌کنیم. بزرگترین بیمارستان تاریخ ایران با بیش از هزار تخت، هم مراحل نهایی خود را سپری می‌کند و تا چند هفته آینده به بهره‌برداری می‌رسد. برخی معتقد بودند که این بیمارستان را امروز افتتاح کنیم اما من گفتم افتتاح را بگذارید برای چند هفته بعد تا همه چیز آن تکمیل شود.

روحانی گفت: واکسن یکی از افتخارات بزرگ ماست. پیش بینی که ما برای واکسن می‌کردیم، الان یک قدم جلوتر هستیم. آنهایی که قرار بود به ما واکسن بدهند، سر موقع ندادند. کواکس خیلی تخلف کرد و به ما نداد. ما هم در زمینه ارز و پول یک مشکلاتی داشتیم اما در عین حال ما در کل جلو هستیم. قرار ما این بود که تا پایان این دولت ۶۵ ساله‌ها و کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند واکسینه شوند اما الان بحث واکسیناسیون ۵۰ ساله‌ها است. حتی در برخی مناطق عشایری و جزایر، افراد ۱۸ سال به بالا واکسینه شدند.

وی افزود: من خوشحالم در کنار واکسن خارجی، واکسن داخلی هم به وفور به بازار می‌آید و دردسترس قرار می‌گیرد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: من از ملت ایران باید تشکر کنم که همراهی کردند. ما صف خرید برای امکانات بهداشتی و مواد غذایی نداشتیم زیرا همه مردم و نهادها در این زمینه کمک کردند.

روحانی گفت: ایستادگی مدافعان سلامت بعنوان یک نقطه بارز در تاریخ ما ثبت شده است. آنها در شرایط سخت، یکسال و نیم پذیرای بیماران بودند و فداکاری کردند.

وی افزود: مردم بدانند عامل اصلی حفاظت در برابر این بیماری اجرای پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های پیشگیری است، حتی اگر واکسن زده باشند.

رئیس‌جمهور گفت: من از کمک‌های مومنانه هم متشکرم که در مقاطع مختلف از نیازمندان حمایت کردند. دولت هم از نظر اقتصادی و مالی در حد توانش کمک کرد. ما در دو مقطع بسته‌های ویژه‌ای را به ۳۴ میلیون نفر پرداخت کردیم. کمک دولت توانست تا حدودی بر آلام مردم تخفیف ایجاد کند.

روحانی گفت: مردم بدانند که ما آنچه در توان داشتیم برای مقابله با کرونا انجام دادیم و همه در این زمینه تلاش کردیم. مردم و مسئولین در کنار هم توانستند در مقابل این بیماری به وظیفه خودشان به خوبی عمل کنند.

رئیس‌جمهور گفت: ان‌شاءالله همین روند در دولت سیزدهم ادامه پیدا می‌کند و مسئولین دولت آینده نیز در همین راستا تلاش خواهند کرد.

روحانی بابیان اینکه ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل نخواهد شد و باید فعالیت خودش را در دولت آینده ادامه دهد، گفت: ۷۸ جلسه در دولت دوازدهم برگزار شد و جلسه بعدی در دولت سیزدهم خواهد بود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.