×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه 1 مرداد 1403  .::.   برابر با : Monday 22 July 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25747 خبر
زمینه مشارکت نخبگان در مراکز تحقیقاتی فراهم شود

به گزارش همنوا، بهرام عین ‌اللهی، در گردهمایی معاونین تحقیقات و فناروی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که در تبریز برگزار شد، با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب و تقدیر ایشان از نظام سلامت، اظهار کرد: مفتخر هستیم که امسال رهبر معظم انقلاب در بیاناتشان به موضوع نظام سلامت توجه داشتند و در درجه اول رضایت ایشان از عملکرد شما عزیزان در حوزه‌ی کرونا و افتخاراتی که به وجود آمده است، قابل توجه بود و به لطف الهی در مقایسه با سایر کشورها که تمام امکانات را دارند، توانستیم خیلی موفق عمل کنیم.

وی با اشاره به آمار قابل توجه واکسیناسیون و کاهش آمار ابتلا به کرونا در کشورمان، ادامه داد: ما به آمار سه نفر فوتی رسیدیم، در حالیکه کشورهایی مانند آمریکا، آلمان، ایتالیا و فرانسه هنوز هم با حجم زیاد مبتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا مواجه هستند اما ما توانستیم به لطف الهی با تلاش عزیزان در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با واکسن‌های موفق و گسترده، ایمنی را برای مردم ایجاد کنیم، این از افتخارات جامعه پزشکی است.

به دنبال حرکت‌های محتوایی هستیم نه نمایشی

عین اللهی متذکر شد: ما به دنبال حرکت‌های محتوایی هستیم نه نمایشی؛ در طی سال‌های گذشته نیز تلاش‌های خوبی در مراکز پژوهشی ما انجام گرفته است و وضعیت وزارت بهداشت بنابه خروجی‌ها و آمارها مطلوب‌تر است.

وی با اشاره به فعالیت‌های علمی و پژوهشی شاخص در مجموعه وزارت بهداشت، گفت: انجمن‌های علمی ما به‌روز هستند و علی‌رغم همه تحریم‌ها، از دنیا عقب نیستیم و قدرت علمی دانشگاه‌های ما در عرصه‌ی درمان و ارائه خدمات به مردم در این حوزه خود نشان از توانمندی فعالیت‌های علمی و پژوهشی وزارت بهداشت دارد.

لزوم ایجاد تغییرات ساختاری و تشکیلاتی در عرصه پژوهش و فناوری

وزیر بهداشت، ایجاد تغییرات ساختاری و تشکیلاتی در عرصه‌ی پژوهش و فناوری در بدنه این وزارتخانه را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: در وزارت بهداشت ما شوراهای مختلفی چون شورای گسترش و برنامه ریزی داریم اما در پژوهش شورای عملیاتی نداشتیم؛ از این رو در بحث دانش بنیان شورای عالی فناوری و پژوهش را پیش بینی کرده‌ایم تا به‌عنوان یک شورای عملیاتی با حضور افراد حقیقی و حقوقی این شورا تشکیل شده و وظیفه تصمیم سازی و تصمیم گیری را بر عهده داشته باشد.

عین اللهی ادامه داد: این شورا به عنوان قرارگاه دانش بنیان با فرماندهی وزیر تشکیل می‌شود و تصمیمات این شورا به شورای عالی سلامت ارائه می‌شود و برخی از پیشنهادات در یک ساختاری دیده شده و با ارجاع به مراجع بالاتر جنبه عملیاتی خواهد داشت.

وی، گسترش ارتباطات دانشگاه‌ها با نمایندگان مجلس را مهم ارزیابی کرد و گفت: ارتباط ما با نمایندگان در تحقق برنامه‌های پیش بینی شده حوزه پژوهش و فناوری بسیار حائز اهمیت است.

وزیر بهداشت خواستار ارزیابی کمی و کیفی فعالیت مراکز پژوهشی توسط دانشگاه‌ها شد و گفت: بزرگترین ضعف ما در ارزیابی است، نباید در سطوح مدیریتی دچار رودربایستی شویم؛ رانت و تعارض منافع فقط برای بخش‌های اقتصادی نیست، برای بخش‌های پژوهشی نیز باید دقت کافی داشته باشیم و این مهم در ارزیابی‌ها مورد توجه قرار گیرد و ما نیز نتایج ارزیابی دانشگاه‌ها را مجدد در سطح وزارتخانه بررسی خواهیم کرد.

وی، ضمن تاکید بر ضرورت توجه به کیفیت در امر پژوهش، بر ارتباط بین مراکز در افزایش بهره وری و استفاده بهینه از امکانات تاکید کرد و گفت: عدم ارتباط مراکز با یکدیگر مشکلی است که باید رفع شود و مراکز ضمن ارتباط تنگاتنگ، از امکانات یکدیگر استفاده کنند.

تعریف ساختارها بر مبنای اثر بخشی

وی گفت: باید دید مراکز تحقیقاتی چه نیازی از کشور را رفع می کنند و ساختارها را بر مبنای اثر بخشی تعریف کنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به انتظارات این وزارتخانه از مراکز پژوهشی و تحقیقاتی، گفت: نکات مجهول بسیار زیادی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به وضعیت بیماری‌ها، علت بیماریها، توزیع بیماری‌ها اشاره کرد که نیازمند ورود جدی پژوهشگران به این عرصه هستیم.

عین ‌اللهی توجه به زیر ساخت‌های پژوهشی را مورد تاکید قرار داد و افزود: ما به دنبال یکپارچه سازی ساختارها هستیم و توجه به زیرساخت‌ها با تمرکز بر صرفه‌ جویی و استفاده بین بخشی از خدمات محقق خواهد شد.

وی اظهار کرد: با مدیریت صحیح منابع و همکاری یکدیگر، دانشگاهها باید یک شبکه قوی شکل دهند و در بحث‌های پژوهشی به سمت پژوهشکده شدن حرکت کنند؛ ما باید به سمت متمرکز کار کردن پیش رویم و ضمن استفاده بهینه از امکانات، شاهد هم افزایی و همکاری‌های بین بخشی باشیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود ورود بخش خصوصی در عرصه‌های دانش بنیان را ضروری دانست و اظهار کرد: در این عرصه باید ضمن کمک گرفتن از بخش خصوصی، آیین‌نامه‌های دقیقی را نیز در این بخش داشته باشیم تا مجموعه‌هایی با نام دانش بنیان از امکانات، تسهیلات و منابع استفاده نکنند و این موضوع نیز نیازمند نظارت و ارزیابی دقیق است.

وی بر لزوم استفاده از توان علمی و تخصصی دانشجویان در بحث‌های پژوهشی تاکید کرد و گفت: در دنیا بهترین و بیشترین پژوهش‌ها توسط دانشجویان انجام می‌شود و باید زمینه‌ی استفاده از دانشجویان در مراکز تحقیقاتی فراهم شود.

دیپلماسی پزشکی نیازمند ورود به عرصه‌های بین المللی است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توجه به مسئله‌ی دیپلماسی پزشکی را مورد تاکید قرار داد و گفت: یکی از نکات مهم بحث بین ‌المللی شدن و ارتباطات خارجی است؛ باید زبان بین المللی شدن را یاد بگیریم و ضمن یاد گیری آداب و روش‌ها به سمت بین‌المللی شدن پیش برویم چرا که این ضرورت می‌تواند تاثیر مهمی در ارتباطات ما داشته باشد.

وی ادامه داد: دانشجویان سفیران ما هستند و در عین حال که دانش می‌آموزند، ضمن حفظ هویت باید ان را انتقال دهند.

وزیر بهداشت با اشاره به مرجعیت علمی و تمرکز بر این محور، گفت: در سال‌های ۹۰ یا ۹۱ بحث مرجعیت علمی توسط رهبر انقلاب اسلامی مطرح شد و این مهم راهکارهای خاص خود را دارد و ما در برخی از رسته‌ها در منطقه مطرح هستیم و یکی از جاهایی که باید در این عرصه برنامه ریزی را به دست بگیرد، معاونت پژوهشی است.

عین اللهی در پایان ضمن تقدیر از دانشگاه علوم پزشکی تبریز برای میزبانی گردهمایی معاونان پژوهشی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: بالاتر از برگزاری نشست باید شاهد نتایج عملیاتی شدن تصمیمات و دستورالعمل‌ها و بیانیه‌های راهبردی در این گردهمایی‌ها باشیم.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.