×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : شنبه 8 مهر 1402  .::.   برابر با : Saturday 30 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 24067 خبر
زاکانی: بخش عمده مشکلات به دلیل وجود جریان لیبرال است/ جریان دانشجویی نهضت خدمت‌گزاری به مردم را پرچم‌داری کند

به گزارش همنوا به نقل از فارس، علیرضا زاکانی نماینده مردم قم در مجلس و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در نشست مجازی بسیج دانشجویی دانشگاه صداوسیما که به مناسبت ۱۶ آذر « با موضوع جریان شناسی نفوذ در جنبش دانشجویی» برگزار شد، گفت: وقتی به جریان دانشجویی توجه می کنید ۲ نماد را در جریان دانشجویی می توانید به زیبایی ببینید. اول ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ و دوم ۱۳ آبان ۱۳۵۸.

وی ادامه داد: در ۱۶ آذر سال ۳۲ به واسطه اعتراض به حضور نیکسون در کشور و حضورش در دانشگاه تهران که برنامه‌ریزی شده بود جریان دانشجویی آن جوهره حقیقی خودش را به نمایش گذاشت. آن زمان حاکمیت ستمشاهی به واسطه سرسپردگی به نظام سلطه، دانشجو را بر علیه خودش می شوراند و جریان اصلی دانشجویی قبل از انقلاب علیه  حکومت وقت بود. لذا ویژگی ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ این وجه امتیازش نسبت به سایر حرکات قبل از انقلاب خیلی بارز است.

زاکانی در ادامه با اشاره به روندی که در طی سال های گذشته در جنبش دانشجویی طی شده و همچنین نفوذ برخی جریانات در جنبش دانشجویی، ادامه داد: به اعتقاد من شناخت جریان نفوذ و جریان استحاله بسیار مهم است و نکته اول اینکه جریان دانشجویی باید این دقت ها را از خودش را آغاز کند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: نکته دوم این است که اگر جنبش دانشجویی نسبت به جریان نفوذ در درون حکومت حساس است باید برگردد به ابتدای انقلاب. در ابتدای انقلاب ما یک اتفاقی افتاد ، اتفاق این بود که ما یک اشتباهی را کردیم که هنوز ۴۱ سال است که داریم چوب آن یک اشتباهمان را می خوریم.

وی ادامه داد: امام فرمودند که ما اشتباه کردیم که به دولت موقت آنها اعتماد کردیم و به دولت موقتی اعتماد شد که به فرموده امام، آنها به کمتر از سپردن انقلاب به دست آمریکا به چیزی بسنده نمی کردند. پس شما اگر صحبت از جریان نفوذ می‌کنید در واقع از جریانی صحبت می کنید که اساس آن قائل بر اساس انقلاب نبود.

زاکانی با اشاره به عدم همراهی بازرگان با انقلاب تصریح کرد: بازرگان به مردم می گفت بروید خانه هایتان بنشینید و مردم که ادامه مسیر انقلاب را دنبال می‌کردند مورد اعتراض دولت موقت قرار گرفتند و بعد از اینکه دولت موقت بعد از ۱۳ آبان و ۳ خرداد گفت انقلاب به بن بست رسیده است، امام فرمودند که نه شما خودتان به بن بست رسیده اید، انقلاب به بن بست نرسیده است.

این نماینده مجلس اظهار داشت: متاسفانه ابتدای انقلاب به جریان لیبرال اعتماد شد و به این جریان رسمیت بخشیده شد و جریان نفوذ در دل حکومت اسلامی و در دل جمهوری اسلامی تا امروز ادامه پیدا کرد و ما طی این ۴۱ - ۴۲ ساله هرچه آسیب خوردیم بخش عمده آن از این جریان بوده است.

زاکانی ادامه داد: امروز یک جریان انفعال و وادادگی در مقابل دشمنان و جریان تسلیم و جریانی که به نوعی دلداده به غرب را شما مشاهده می کنید. حالا اگر این جریان را قبلا در قالب یک پرچم مشخص یا یک حزب مشخص می دیدید امروز در قالب بسیاری از کسانی که ممکن است مسئولیت هم در کشور داشته باشند می‌‌بینید و همان شعارهای قبل را می دهند و همان مسیر را می روند اما عملاً آن تابلو را ندارند. لذا این جریان نفوذ را باید شناسایی کنیم و با دقت آسیب‌های آن را ملاحظه کنیم.

وی در ادامه تاکید کرد: جریان نفوذ در قالب یک جریان اشتباه از ابتدای انقلاب وجود داشت و ۴۱ سال ما داریم چوب آن را می خوریم، و این جریان توانست اثرات خاص خودش را هم بگذارد.

زاکانی یادآور شد: امروز وقتی شما دقت می کنید می بینید دوگانه هایی هست، این دوگانه ها در کشور شرایطی را ایجاد کرده که شما دیگر با یک جریان سیاسی مواجه نیستید دقت کنید که کلاه سر من و شما نگذارند.

وی تاکید کرد: دانشجو به عنوان عنصر فعالی که بناست نفی نظام سلطه را بکند، بناست تقویت حاکمیت و نظام اسلامی را در دستور کار داشته باشد و بنا دارد که مطالبه جدی کند و حکومت و اجزای آن و سه قوه را در اهداف انقلاب اسلامی بسیج کند و به میدان بیاورد و مطالبه داشته باشد و آنها را نقد اساسی کند؛ این دانشجو باید دقت کند که امروز در صحنه عمل با یک جریان قدرت و ثروت مواجه است که برای کسب قدرت و برای کسب ثروت هر بهایی را به جامعه و مردم تحمیل می‌کند و مصالح انقلاب و منافع ملی را زیر پایش می گذارد.

زاکانی ادامه داد: دانشجویان باید به این مسائل توجه کنند. پشت این جریان قدرت و ثروت که سرپنجه های نفوذ هستند جریان‌های حامی و جریان‌های اطلاعاتی وجود دارند. بخشی از جریانات اطلاعاتی کشور که در ادوار گذشته خطاهای جدی را از آنها شاهد بودیم مثل قتل‌های زنجیره‌ای که خاستگاه آن خاستگاه دشمن و نظام سلطه بود و محکوم کردن چهره نظام اسلامی.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: عناصری در پشت این جریان قدرت و ثروت وجود دارند و عمیق تر که می شویم می‌بینیم که جریان دشمن خواه را در پشت این صحنه با یک عیار بالا مشاهده می کنیم. لذا امروز دیگر ۴۱ سال ۴۲ سال پیش نیست که ما تابلوها را نگاه کنیم باید برویم برنامه ها و ایده ها و نظرات و کارکردهای گذشته تا امروز افراد و گروه‌ها را ببینیم، نسبت به آنها دقت داشته باشیم و اگر یک عنصر یا کسی که روحیه انقلابی گری دارد به عنوان انقلابی به روی صحنه می آید او را هم باید محک بزنیم که این ۴۲ سال بعد از انقلاب کجا بوده و اگر سن او به قبل از انقلاب می رسد آنجا کجا بوده است.

وی افزود: باید ببینیم این فرد در صحنه‌های مختلف حاضر بوده یا نه، حاشیه نشینی کرده و اگر یک جایی موضعی  گرفته به نفع جریان انقلاب بوده یا نه، این موضع چیزی بوده که دشمن دنبالش بوده یا نه. این یک ملاک است ممکن است عنوان انقلابی هم به خودش بدهد اما نفاق داشته باشد.

زاکانی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در لشکر سیدالشهدا فرمودند که ما یک دشمن داریم که دشمن قطعی و قهری ما است و آن آمریکا است. اگر کسی در جریان انقلاب مواجه شد‌ با یک ایده های، نظری، فردی، جریان، گروهی که داعیه انقلابیگری هم داشته باشد اما حرف‌هایش به نفع آمریکا و در راستای او بود باید به او تذکر بدهیم، اگر تذکر دادیم و او خودش را اصلاح کرد معلوم است که او اشتباه کرده است، اما اگر این فرد به حرف نادرست و عمل نادرست و رفتار نادرست خودش اصرار داشت، و برخلاف منافع ملت، انقلاب و دولت و در راستای خاستگاه آمریکا بود باید انگشت نفاق را به سمت او قرار داد و او را در دایره نفاق دید، این فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی است در دهه هفتاد.

نماینده مردم قم در مجلس گفت: باید در دوران جنبش دانشجویی ابتدا این تطهیر را صورت بدهید و آن هم به روش خالص سازی و ایده های خوبتان را تکثیر کنید. در واقع عناصر فعال تان را در جامعه دانشجویی تکثیر کنید بعد بیایید با یک جریان شناسی دقیق فعالان عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی ،اقتصادی ،فرهنگی کشور را مرور کنید و جریان نفوذ را در دل آنها در قاب جریان قدرت و ثروت پیدا کنید و ریشه ها و عقبه های آن را بدانید تا بتوانید در این مسیر گام جدی بردارید.

زاکانی ادامه داد: به اعتقاد من اگر بخواهیم نگاهی به آینده داشته باشیم دو وظیفه عمده و اساسی داریم نسبت به مردم. جریان دانشجویی نسبت به خودش هم وظیفه دارد. وظیفه دارد که خودش را بسازد و در صحنه‌های مختلف حاضر و فعال باشد و از تجارب دوران دانشجویی استفاده کند برای اینکه آینده این کشور را که با آن عنصر انسانی ساخته شده، درست رقم بزند.

وی گفت: وظیفه اول این است که بتواند به عنوان چشمان روشن و زلال و دقیق بتواند با ایده های ناب و درست و با یک فعالیت سریع و اساسی ظرفیت آگاهی بخشی به جامعه را بالا ببرد‌. یعنی خود جمع دانشجویی باید اینقدر برون مایه و داشته هایی را داشته باشد که وقتی به جامعه تزریق می کند از عطر منتشرشده در فضای جامعه، جامعه استشمام کند و رشد پیدا کند و نشاط و رشد و جریان دانشجویی بتواند به جامعه تزریق کند، این کار اول ناظر به مردم است.

زاکانی تاکید کرد: کار دوم این است که جریان دانشجویی بتواند یک نهضت خدمتگزاری را در مسیر خدمت به مردم پرچم داری کند، سپس این نهضت خدمتگزاری با آن نهضت آگاهی‌بخشی و رشد جامعه شرایط را باید به سمتی ببرد که این نهضت مواسات با آن نهضت آگاهی‌بخشی جریان دانشجویی به عنوان پیشران و اثرگذار در متن جامعه قرار بگیرد.

وی افزود: جریان دانشجویی یک نسبتی هم با مسئولین دارد که نسبت آن با مسئولین این است که بتواند نقد منصفانه و دفاع واقع بینانه کند، اگر مسئول کار خوبی می کند یک دفاع واقع بینانه و تحلیل داشته باشد و اگر مسئولی کار بدی می کند یک نقد منصفانه ای جریان دانشجویی داشته باشد و یک نسبتی هم باید با نظام سلطه برقرار کند و آن هم این است که بتواند یک نفی اساسی در مسیر تحقق اهداف نظام سلطه در جامعه را پیش بگیرد و این هم نمی‌شود جز با تبعیت از رهبری معظم انقلاب اسلامی و فهم و درک خاستگاه های این حکیم عالی‌مقام و این فرزانه بزرگ که ما دلداده او هستیم  و به او عشق می ورزیم.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.