×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : جمعه 31 شهریور 1402  .::.   برابر با : Friday 22 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 23822 خبر
رتبه پنجم کشوری دانشگاه تبریز در فعالیت‌های علمی بین‌‏المللی

به گزارش همنوا، مدیر همکاری‌های علمی و بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اعلام این خبر، افزود: این ارزیابی بر اساس اطلاعات مراکز علمی، آموزشی و دانشگاه های کشور که در سامانه ارزیابی بین‌المللی مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی به آدرسrms.cissc.ir بارگذاری و بر اساس فرآیند تعریف شده، مراحل سنجش و تحلیل وراستی ازمایی را طی کرده، انجام گرفته است.

به گفته سعید شجاعی تعداد نشست های مجازی با اساتید و پژوهشگران بین المللی (سمینار، کنفرانس، نشست، کلاس درس)، تعداد پروژه های مشترک تحقیقاتی جاری، میزان گرنت های بین المللی دریافتی (به هزار دلار)، تعداد دانشجویان بین الملل، تعداد دوره‌های آموزشی مشترک، تعداد اعطای فرصت مطالعاتی به دانشجویان پسا دکتری بین المللی و اعضای هیات علمی خارجی ، تعداد مقالات مشترک بر مبنای WOS، رتبه در بین دانشگاه‌های معتبر دنیا بر مبنای ISC از جمله شاخص­های مورد ارزیابی دانشگاه‌ها بوده است.

وی افزود: در این ارزیابی، دانشگاه تبریز با برگزاری ۸۰ رویداد علمی مجازی رتبه ششم، اجرای ۶۲ پروژه مشترک تحقیقاتی با اساتید خارجی جایگاه دوم، دریافت بیش از ۷۰۰ هزار دلار اعتبار بین‌المللی رتبه نهم، جذب ۶۸۷ دانشجویان خارجی جایگاه ششم، برگزاری ۲ دوره‌ مشترک آموزشی رتبه سوم، ارایه ۶ فرصت مطالعاتی به محققین پسادکتری و اعضای هیات علمی خارجی جایگاه سوم، ارایه ۱۰۲۶ مقاله مشترک بر مبنای WOS سال ۲۰۲۰ رتبه دوم و کسب جایگاه ۱۰۰۰-۹۰۱ دنیا در ارزشیابی بین المللی ISC رتبه چهارم را بدست آورده است.

وی ابراز امیدواری کرد که با چابک سازی و ساماندهی صورت گرفته در ساختار مدیریت همکاری‌های علمی و بین المللی و بازنگری درنحوه پیشبرد وظایف و برنامه ریزی های انجام شده در راستای ایجاد فرصت‌های جدید، دانشگاه تبریز جایگاه واقعی خود را به عنوان دانشگاهی پیشرو در عرصه همکاری‌های علمی و بین المللی بیش از پیش تثبیت کند.

بر اساس این ارزیابی علمی بین‏ المللی در بین واحدهای دانشگاهی، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه صنعتی شریف به ترتیب جایگاه اول تا چهارم را کسب کرده‌­اند.

دانشگاه تبریز با ۲۴ هزار دانشجو و ۷۵ سال سابقه فعالیت، دومین دانشگاه قدیمی کشور بعد از دانشگاه تهران محسوب می شود.

این مرکز دانشگاهی با دانشگاه هایی از کشورهای مختلف جهان به ویژه ترکیه، قفقاز و عراق همکاری های علمی، آموزش و پژوهشی دارد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.