×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 30 شهریور 1402  .::.   برابر با : Thursday 21 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 23819 خبر
ربیعی: پیشرفت‌های تکنولوژیک را حق خود می‌دانیم

به گزارش همنوا به نقل از ایرنا، «علی ربیعی» روز شنبه در نشست خبری ویدئوکنفرانسی سخنگوی دولت درباره موضع دولت درباره کارشکنی‌ها و اتهامات مقامات آمریکایی علیه ایران گفت: متاسفانه مجددا در میانه راه مبارزه با کرونا که همه مردم دنیا باید باهم اتحاد داشته باشند، شاهد چنین اظهار نظراتی هستیم. معتقدیم اولا بابد در منطقه به سمت صلح حرکت کنیم که بتوانیم با کرونا مقابله کنیم، دنیا نیاز به یک امنیت فیزیکی و امنیت روانی دارد که بتواند از این بحران عبور کند.  

 

سخنگوی دولت تصریح کرد: متاسفانه آمریکایی‌ها کماکان فرافکنی می‌کنند و ما هم می‌دانیم با شرایط سختی که پس از شیوع ویروس کرونا در آمریکا به وجود آمده است قطعا دولت آمریکا به‌ویژه رییس جمهوری این کشور برای منحرف کردن افکار عمومی از  اقدامات ناموفق در مبارزه با کووید ١٩ و همین طور فرار از مسئولیتهای بین المللی خود، چاره ای جز فرافکنی ندارد.

 

ربیعی گفت: آمریکا جمهوری اسلامی ایران را به دلیل انجام یک عمل مرسوم که کمترین مغایرتی با مقررات حقوقی و بین المللی ندارد به نقض قطعنامه متهم می‌کند. تردیدی نداریم که آمریکا در اثبات این اتهام شکست خواهد خورد.

 

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران پیشرفت‌های تکنولوژیک نظامی و غیرنظامی که منطبق با حقوق بین الملل و قوانین جاری بین کشورها است را حق لاینفک و مصالحه ناپذیر خود می‌داند، گفت: این نوع تهدیدها از طرف کشوری که به تهدید شماره یک امنیت جهانی تبدیل شده و در اعمال تبعیض قوانین سرآمدی خود را اثبات کرده، کوچکترین تاثیری در اراده ما برای ادامه مسیر قانونی‌مان نخواهد داشت.

 

سخنگوی دولت تصریح کرد:‌ به کشورهای اروپایی نیز توصیه می‌کنیم از سال‌های گذشته درس بگیرند تا باج‌دهی به این زورگو را هر چه زودتر خاتمه دهیم. در این صورت جهان در میانه عبور از کرونا و حتی پسا کرونا امنیت بیشتری خواهد داشت.

 

ربیعی تصریح کرد: ما هیچ  فعالیتی مغایر با قوانین و قطعنامه‌ها صورت ندادیم و این اقدام را حق خود می‌دانیم.

 

تمام تلاش خودمان را برای امنیت در خلیج‌فارس به‌کار خواهیم گرفت

 

ربیعی در بخش دیگری از اظهارات خود درباره لفاظی‌های دولت ایالات متحده آمریکا اظهار داشت: ما انتظاری جز لفاظی‌های بی‌فایده از آمریکا نداریم. ولی موضع‌ خود را اعلام می‌کنیم. ما از افزایش تنش در خلیج‌فارس نه تنها استقبال نمی‌کنیم بلکه تمام تلاش خودمان را برای امنیت در این خلیج‌فارس به‌کار خواهیم گرفت.

 

وی افزود: ‌ما و همه کشورهای منطقه، متضرر بزرگ ناامنی در خلیج فارس هستیم و کسی که از ناامنی در خلیج‌فارس سود می‌برد با توجه به شرایطی که در اقتصاد داخلی و قیمت نفت برای این کشور به‌وجود آمده،  ایالات متحده آمریکا است.

 

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری عنوان کرد: استراتژی ما کاهش تنش در خلیج فارس است ولی بدان‌معنا نیست که ما اعلام نکنیم که هشدار می‌دهیم که اگر ایالات متحده اگر آمریکا به دنبال بهانه‌جویی و ماجراآفرینی است مسئولیت هر حادثه‌ای و هرگونه حرکتی با آمریکا است. تا زمانی که ایالات متحده حضور مخرب نظامی خود در غرب آسیا ادامه می‌دهد و در تشخیص منافع خود به گروه‌ها و لابی های شکست خورده متوسل شده حتی منافع مردم آمریکا هم تامین نمی‌شود.

 

سخنگوی دولت  با بیان اینکه به هیچ‌عنوان به دنبال تنش در منطقه نیستیم،  گفت: امنیت منطقه خواست اصلی ما است. پیام‌های متعددی به سران کشورهای منطقه برای امنیت منطقه ارسال کرده‌ایم. الان هم اعلام می‌کنیم در ماه رمضان و ماه صلح می‌توانیم کشورهای منطقه، پیمان‌های امنیتی و مقابله با کرونا را باهم مرور کنیم و بتوانیم منطقه‌ای عاری از خشونت در مقابله با کرونا برای حفظ جان انسان‌ها را هم دنبال کنیم. اما قطعا پاسخ‌های لازم را به متجاوزین  خواهیم داد.

 

متعهد به عالی‌ترین سطح شفافیت در مقابله با کرونا بوده‌ایم

 

 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه آمریکا باید به سمت حل مسائل داخلی خود بازگردد، اظهار داشت: اظهارات غلط و سخیف در مورد کنترل بیماری و اظهاراتی که در همان مرحله اول توسط انجمن‌های علمی و پزشکی رد می‌شود تنها برای این است که چالشی ذهنی در مردم آمریکا  ایجاد کند لذا  ترامپ بجای اینکه مشکلات کشور خود را حل کند به اتهام زنی علیه دیگر کشورها می‌پردازد.

 

وی خاطرنشان کرد؛ ما به سهم خود در ایران این اعتقاد را داریم که متعهد به عالی‌ترین سطح شفافیت در مقابله با بیماری کرونا بوده ایم و جان شهروندان خود را  به خطر نینداخته ایم.  

 

سخنگوی دولت تاکید کرد؛ از روز ٣٠بهمن که با آزمایش اعلام شد که بیماری کرونا قطعی است، آن‌را اعلام کردیم. هزینه زیادی هم برای این اعلام شیوع بیماری داده شد بنابراین جان حتی یک ایرانی هم برای ما مهم بوده است و به طور شفاف هم اعلام می‌کنیم.

 

وی گفت: اگر یک چالش هم درباره آمار وجود دارد بارها اعلام کرده ایم که یک شاخص استاندارد برای آمار گذاشتیم مبنی بر اینکه وزارت بهداشت و آزمایشگاه‌های ما قطعا پاسخ دهند که بیماری ناشی از کرونا بوده است. بنابراین گاهی روزها که این تعداد بالا می‌رود برای نتایج آزمایش‌هایی است که اعلام می‌شود.

 

ربیعی با بیان اینکه ما هیچ کوتاهی درمورد اعلام آمار مبتلایان به کرونا در کشور نداریم، گفت: شاخص آمار را نیز اعلام کرده ایم و نگرانی هم از مردم خود نداریم و جامعه جهانی را هم به روز در جریان آخرین اطلاعات علمی‌مان قرار داده ایم.

 

سخنگوی دولت با ابراز خرسندی از دستاوردهای کشور در زمینه ساخت ونتیلاتورها گفت:این دستاوردها را  در اختیار کشورهای همسایه و سازمان جهانی بهداشت قرار داده ایم و به اعتقاد ما می‌تواند به تشریک مساعی و به اشتراک گذاشتن دانش جهانی برای مقابله با کرونا بسیار کمک کند.

 

ربیعی اقدام آمریکا در تهدید سازمان بهداشت جهانی را اشتباه دانست و گفت: به همین اندازه اتکا کنیم که چه کار اشتباهی کرده اند، اتهام زنی به ایران نیز از همین جنس کار خطای آنها مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.

 

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری تصریح کرد: به مردم این اطمینان می‌دهم که در زمینه جان مردم، بر عهد و پیمان خود ایستاده ایم و به هیچ عنوان کوتاه نخواهیم آمد. حتما جان یک سالمند، بیمار و هر ایرانی به هر نوعی برای ما مهم است و مثل بسیاری از کشورها این افراد را کنار نگذاشتیم و نگفتیم که بیمارستان‌های ما جای کدام طبقه اجتماعی و کدام گروه سنی است

 

وی تاکید کرد: هر ایرانی که نفس می کشد برای دولت ما مهم است و جان هرکسی هم برای خودش و هم برای ما متصدیان و خدمتگزاران برای پاسخگویی در دولت مهم است.

 

ربیعی درباره وضعیت کارگرانی که در اثر تعطیلی‌های ناشی از شیوع کرونا شغل خود را از دست دادند و حمایت دولت از آن‌ها فارغ از اعطای وام به برخی کارگاه‌های تولیدی گفت: این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و از دغدغه‌ها و نگرانی‌های ما در دولت است.  

 

 شناسایی سه میلیون نفر از کارگران غیررسمی 

 

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: در صورت تداوم تعطیلی امکان ریزش شغلی زیادی وجود داشت و به طور قطع امکان بازسازی و برگشت به بازار کار از دست می‌رفت. شاغلان به سمت بیکاری می‌رفتند که این نگرانی زیادی دارد و پیامدهای اجتماعی زیادی بیکاران جدید به جود خواهد آورد و در صورت تداوم نگرانی های بیشتری هم ایجاد خواهد کرد. ایجاد شغل جدید هم پرهزینه است.  

 

ربیعی ادامه داد: بنابراین  اولین گام ما در این زمینه بازگشایی مشاغل کم ریسک بود که تصمیم درستی بود تا از بیکاری جلوگیری کنیم. علاوه بر آن مقرر شد تمام کارخانه‌های تولیدی با پروتکل‌های بهداشتی کار خود را ادامه دهند بنابراین وزارت بهداشت پروتکل‌های بازگشایی و کار زیر سقف در کنار هم با رعایت مسایل بهداشتی را برای همه واحدهای تولیدی تنظیم کرد.  

 

سخنگوی دولت گفت: وظایف مدیران کارخانه‌ها و صنایع این است که تمام تمهیدات بهداشتی را به کار ببرند و با غربالگری به کمک وزارت بهداشت از ورود افراد بیمار جلوگیری کنند و مناسبات داخلی تولید به شکلی اجرا شود که با کمترین امکان درگیر شدن افراد با این ویروس به تولید ادامه دهند. بنابراین بعد از بازگشایی مشاغل کم ریسک دادن پروتکل به واحدهای تولیدی از جمله اقداماتی بود که انجام دادیم.  

 

وی بیکاری کارگران غیررسمی و روزمزد را از نگرانیهای دولت عنوان کرد و گفت: البته معتقدیم بخشی از کارگران غیررسمی در بازگشایی مرحله اول مشاغل کم ریسک به کار بازخواهند گشت، علاوه بر این وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسوول شده است که این دسته از افراد را شناسایی و در چتر حمایتی دولت قرار دهد.

 

ربیعی ادامه داد: ۳ میلیون نفر از افرادی که در مرحله اول شناسایی کردیم و مورد حمایت معیشتی قرار دادیم، دقیقا افرادی بودند که در هیچ یک از بانک‌های بیمه‌ای ما سابقه نداشتند و جزو شاغلین ما بودند. بنابراین با مساعدت دولت و سازمان‌ها و نهادهای عمومی مثل بنیاد مستضعفان یا ستاد اجرایی، پیک موتوری‌ها و دست فروشان با همکاری شهرداری شناسایی شدند و مورد حمایت قرار گرفتند.  

 

وی تاکید کرد: دولت فکر می‌کند با مجوز بازگشایی و آغاز به کار مجدد واحدهای صنعتی و تولیدی و مشاغل کم‌ریسک و با رعایت طرح فاصله گذاری هوشمند و حمایت از افراد بیکار از طریق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، می‌توانیم از بیکاری کارگران جلوگیری و یا از آن‌ها حمایت کنیم. در نتیجه این مسئله یعنی بیکاری کارگران به ویژه آن دسته از افرادی که به صورت رسمی شاغل نبودند، دلشوره و نگرانی ما در دولت است و به حمایت‌های خود از این قشر ادامه خواهیم داد.

 

 

نباید این پیام غلط دریافت شود که اوضاع عادی است 

 

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره برنامه دولت برای کنترل ازدحام جمعیت در شهر تهران اظهار داشت: من روزانه با مسئولان ستاد مقابله با کرونا تماس دارم. امروز با هم دکتر زالی صحبت کردم. حرف وی بسیار درست است. پیام غلط نباید توسط مردم دریافت شود که اوضاع عادی است. اگر هم تغییری رخ داده بر اثر همکاری با مردم بوده است که باید کماکان ادامه یابد.  

 

ربیعی با تاکید بر اینکه کسی نگفته اوضاع عادی است، تصریح کرد: اعلام کرده‌ایم در شرایط عادی در مقابله با کرونا به سر نمی‌بریم و قدری اشتباه، موجب ایجاد شرایط سخت‌ می‌شود. همکاری مردم تاکنون خوب بوده و نیازمندیم مردم در ابرشهر تهران به مراعات بیشتری تن دهند.  

 

 ۳۶۵ دستگاه اتوبوس به ناوگان شهر تهران اضافه می‌شود

 

وی با اشاره به محدودیت‌های ایجاد شده برای حمل و نقل عمومی شهر تهران خاطرنشان کرد: سوار شدن به متروها قرار شد با تعداد مشخصی انجام شود. شهرداری مکلف به برنامه‌ریزی شده است. علاوه بر ایزولاسیون، قرار است اتوبوس با تعداد محدود مسافران داشته باشند. ۳۶۵ اتوبوس در فاصله بسیار کمی به تهران برای حمل و نقل اضافه خواهند شد.

 

سخنگوی دولت با بیان اینکه در حال بررسی هستیم تا اتوبوس‌های بین شهری بتوانند در شهر قدرت مانور داشته باشند، آنها را به حمل و نقل شهری اضافه کنیم، ابراز داشت: در این رابطه در حال رایزنی با شهردار تهران هستیم.

 

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری یادآورشد: برای عدم فشار بر حمل و نقل عمومی، طرح ترافیک توسط شهرداری متوقف شد. دچار این تناقض‌ که هم تهران بیشترین اشتغال را دارد، هم سهم بالایی در اقتصاد دارد و هم اینکه تهران ظرفیت بیشتر شیوع بیماری را دارد، روبه‌رو هستیم.  

 

 باز بودن پارک‌ها نباید موجب اتراق شهروندان شود/ ممکن است در تصمیمات تجدید نظر شود

 

ربیعی با اشاره به آخرین گزارش‌های روزانه وزارت بهداشت در باره کرونا گفت: آخرین اطلاعات بدست آمده از نظر تعداد بستری و فوتی، در مرحله مدیریت شده و به تعبیر برخی از دوستان در مرحله خوب و بسیار خوب قرار داریم و نسبت به اوج بیماری تعداد بستری‌ها و فوتی‌ها در برخی  تقریبا به نصف رسیده است و در برخی نقاط نیز کمتر شده است.

 

سخنگوی دولت افزود: هنوز این بیماری به طور قابل توجهی در کشور وجود دارد نباید فراموش کنیم انتشار اول با یک نمونه در شهرستان قم اتفاق افتاد.

 

ربیعی گفت: تا زمانی که ویروس در کشور وجود دارد و دارویی برای درمان آن کشف نشده است، ما باید تمام اقدامات لازم را انجام دهیم. در حال حاضر و ظرف همین روزهای اخیر کرونا در ایران وارد فاز مدیریت شده قرار گرفته است اما این به معنای کنترل و مهار بیماری نیست

 

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: هیچ استانی اکنون در وضعیت قرمز کرونا نیست اما وضعیت عادی را هم نمی توانیم اعلام کنیم. ما باید دقیقا متوجه تعابیر اعلامی بشویم و برداشت شخصی از سخنان مسوولان مبارزه با کرونا نکنیم.

 

سخنگوی دولت گفت: نباید دریافت پیام غلط از سوی مردم صورت بگیرد اگر تغییری هم رخ داده است نشان از کنترل بیماری است ما نباید رفتار بهداشتی را کاهش دهیم چرا که با کاهش این رفتارها ممکن است دچار مشکل بشویم.

 

ربیعی بیان کرد: مردم با هشدار در رعایت بهداشت فردی و رعایت پروتکل‌های فاصله گذاری اجتماعی هوشمند استفاده از ماسک حتی ماسک‌های خانگی در اماکن شلوغ که عدم رعایت فاصله گذاری وجود دارد دولت را کمک کنند تا کنترل نسبی بیماری را تداوم ببخشیم.

 

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری افزود: هنگامی که با همراهی بزرگ مردم به یک کنترل بزرگ در این بیماری رسیدیم می‌توانیم این اپیدمی صحبت کنیم. کماکان درخواست ما از مردم این است که فقط برای کارهای ضروری از خانه بیرون بیایند با رعایت و انجام پروتکل‌های بهداشتی در محیط‌های صنعتی محیط تولید و کار قرار بگیریم.

 

وی افزود: اتراق در پارک ها ممنوع بود اما گزارش شده است عده ای در کنار هم روبروی هم با فاصله‌های کم می‌نشینند و شطرنج بازی می‌کنند  اگر این روند تداوم داشته باشد و پروتکل‌ها رعایت نشود در بازگشایی بوستان‌ها و در برخی تصمیم‌ها تجدید نظر می‌کنیم

 

ربیعی تصریح کرد: درخواست ما این است که از هر بازگشایی که آن طوری که پروتکل ابلاغ کرده قوانین رعایت شود.

 

عرضه‌های جدیدی را در بورس شاهد خواهیم بود

 

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره برنامه دولت برای محافظت از سرمایه‌های وارد شده به بازار بورس اظهارداشت: سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه مانند خریدن سهام همواره ممکن است با فراز و نشیب‌هایی روبه‌رو باشد اما مسیر درستی  توسط مردم انتخاب شده و دولت پیش روی مردم باز کرده است، تمام تلاش‌مان را می‌کنیم امنیت سرمایه‌گذاری مردم صورت بگیرد.

 

ربیعی اضافه کرد: خوشبختانه مردم پول‌هایشان را به سمت بازار مسکن، ارز و سکه نبردند بلکه پولشان را به سمت بورس بردند و این علامت بسیار خوبی برای جامعه است. این نشان می‌دهد جامعه منطقی و درست تصمیم می‌گیرد. با افزایش نقدینگی در بازار بورس، امکان سرمایه‌گذاری جدید توسط شرکت‌هایی که خود را عرضه می‌کنند، به وجود می‌آید.

 

وی افزود: اکنون شستا که خود را عرضه کرد، منابع جدیدی به دست آورده که آن را حتما در جهت سرمایه‌گذاری‌های جدید که موجب ایجاد اشتغال شود - بدون به وجود آمدن بنگاهداری – استفاده خواهد کرد. خوشبختانه هم بخشی از ستا به بورس می‌آید و هم ایمیدرو در روزهای آینده به بورس خواهد آمد و عرضه‌های جدیدی در بورس را شاهد خواهیم بود.

 

سخنگوی دولت در توصیه‌ای به مردم گفت: صندوق‌های ETF که صندوق‌های قابل معامله در بورس هستند و دولت تا ۲۰ درصد تخفیف خواهد داد. آنها صندوق‌های بسیار ایمنی برای سرمایه‌گذاری هستند. تداوم نشاط بازار، سیاست و استراتژی دولت است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: دولت در حال انجام دو کار است؛ هم کنترل ریسک بازار و تداوم سودآوری واقعی آن و هم تداوم  نشاط بازار.

 

ربیعی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم شرکت‌های دولتی و شرکت‌های متعلق به نهادهای عمومی غیردولتی را به بورس عرضه کنیم، اظهار داشت: برای این کار برنامه‌ریزی دقیقی انجام شده است تا شرکت‌هایی که کلیه یا بخشی از سهام‌شان متعلق به دولت یا نهاد عمومی غیردولتی است، به تدریج وارد بورس شوند. عرضه ایمیدرو تا حدود زیادی نهایی شده و تا یک ماه دیگر به بورس عرضه می‌شود.

 

وی اضافه کرد: در مورد سایر شرکت‌ها هم تلاش می‌کنیم تا پایان این عرضه‌ها صورت گیرد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با تخفیف ۲۰ درصدی تضمین بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری هستند.

 

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس‌جمهور با بیان اینکه در مورد کنترل ریسک بازار و تضمین سود هم ما تمام تلاش خود را می‌کنیم مشارکت مردم را از طریق روش‌های کم‌ریسک‌تر مانند صندوق‌های مورد اشاره را توسعه دهیم، تصریح کرد: باید مراقبت کنیم تا بتوانیم کماکان نشاط بازار بورس را نگه داریم و امیدواریم مردم همچنان سرمایه‌گذاری خود را در جای خود مانند صندوق‌های ETF انجام دهند.

 

ربیعی با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌هایی هم انجام شده بخشی از سهام نهادهای عمومی را به افرادی از صاحبان صندوق‌ها واگذار کنیم که هنوز این مسئله نهایی نشده است، خاطرنشان کرد: صاحبان صندوق‌های نهادهای عمومی مطمئن باشند تلاش‌های زیادی انجام می‌شود که بخشی از سهام‌ها با کسر از حقوق یا سودشان، به طبقات پایین اجتماعی تعلق بگیرد.

 

 سخنگوی دولت یادآورشد: تلاش می‌کنیم بخشی از سهام‌های شرکت عمومی را به صندوق‌ها واگذار کنیم.

 

 

برچسب ها : ,

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.