×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : جمعه 19 خرداد 1402  .::.   برابر با : Friday 9 June 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 22024 خبر
ربیعی: مرغ به قیمت مصوب بازخواهد گشت/کاهش ورودی‌ بیماران کرونا به بیمارستان/تماس شرکت‌های خارجی برای حضور در ایران

به گزارش همنوا به نقل از تسنیم، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران با اشاره به تشکیل جلسات هیئت دولت با موضوع بودجه گفت: به نحوی بودجه ریزی انجام شدکه در سال‌های 97، 98 و 99 دچار عدم تعادل نشدیم و فشاری به بانک مرکزی نیاورده شود.در واقع پول پرفشار به بازار وارد نکردیم.

وی افزود: در این دولت نه تنها از حدود 110 میلیارد دلار درآمد ارزی سالهای گذشته خبری نبود بلکه از سال 1397 با وجود فشارهای اقتصادی و تحریم های آمریکا و کاهش درآمدهای ارزی در این دولت و حتی انتقال پول اندک صادرات نیز بسیار محدود و با مشکل انجام می شود.

ربیعی خاطر نشان کرد: دولت به نحوی بودجه ریزی کرد که در سال‌های 97، 98 و 99 دچار عدم تعادل نشدیم و فشاری به بانک مرکزی نیاورده شد.

وی ادامه داد: تاکنون ما 12 تبصره همراه با اهداف بودجه را به تصویب رساندیم. از جمله مهمترین اهداف بودجه 1400 کاستن از بودجه جاری به نفت، درون زا شدن درآمدهای اداره کشور، تقویت بخش غیردولتی در اقتصاد، توجه خاص به مقابله با فقر مطلق، دنبال کردن حمایتهای معیشتی، گسترش اشغال های خرد، کوچک و متوسط، دنبال کردن طرح تامین مسکن ارزان قیمت، مولد کردن دارایی های دولت و توجه به بهره وری، توجه به محیط زیست، گسترش صادرات غیرنفتی، توجه به فناوری های نو و شرکتهای دانش بنیان، و نیز توسعه برنامه ای جهت حفظ سلامت مردم، ایجاد عدالت های منطقه ای واتمام پروژه های نیمه تمام است. سخنگوی دولت تاکید کرد: مهمترین اهداف بودجه 1400، کاستن از بودجه جاری و هزینه های دولت و کاستن از رابطه بودجه جاری با نفت است.

وی اضافه کرد: در بررسی لایحه بودجه 1400، اختصاص 15 هزار میلیارد ریال از منابع شرکت دولتی تابعه وزارت نفت برای اتمام طرح(پروژه)‌های نیمه‌تمام گازرسانی به روستاها و افزایش سهم سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از محل عوارض ماده (65) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)  از 20 درصد به 40 درصد و اختصاص کل حدود 50 درصد برای برای تأمین و استاندارد‌سازی سامانه گرمایشی یکصدهزار کلاس درس مدارس در نظر گرفته شده است.

ربیعی خاطر نشان کرد: استمرار جریان فروش سهام و دارایی‌های دولتی مطابق روشهای قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی و همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) و تعیین سقف تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس) معادل 30 میلیارد دلار که یک میلیارد دلار آن صرفا برای تجهیز آزمایشگاهها و کارگاههای دانشگاهها، دانشگاههای علوم پزشکی، مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری، مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی است.

وی گفت: امکان استفاده سرمایه‌گذاران بخشهای خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی از تسهیلات بانکی برای طرحهای توسعه‌ای بالادستی نفت و پیشگیری از خام فروشی گاز، صنایع تکمیلی و تبدیلی کشاورزی، برای توسعه حمل و نقل درون و برون‌شهری، امکان انتشار اوراق مالی اسلامی برای شهرداری ها برای طرح های قطار شهری و حمل ونقل شهری و استمرار جریان عملیات بازار باز به منظور اجرای سیاست پولی و مدیریت نرخهای سود و مهار (کنترل) بلندمدت نقدینگی، مهار (کنترل) تورم در بودجه در نظر گرفته شده است. 

ربیعی تصریح کرد: اجازه  برای تامین اعتبار عملیات طرح های بازآفرینی شهری و احیای بافت های فرسوده و تاریخی و همچنین طرح اقدام ملی تامین مسکن از محل منابع داخلی شرکت های تابعه وزارت راه و شهرسازی و مکلف شدن وزارت راه و شهرسازی برای تامین زمین رایگان مورد نیاز برای احداث مدرسه، پاسگاه و مراکز بهداشتی در طرح های مسکن مورد تصویب و در اختیار قراردادن آن به دستگاه های دولتی ذی ربط از دیگر موارد بودجه ریزی خواهد بود.

ربیعی با اشاره به نتیجه انتخابات آمریکا گفت:‌ همچنین فارغ از نتیجه انتخابات آمریکا، آنچه مردم را خوشحال کرده است شکست سیاست فشار حداکثری و طراح و حامیان این سیاست است. امروز تحریم‌های غیرقانونی علیه ملت ما در شکننده‌ترین و ناکارآمدترین وضعیت خود در سه سال اخیر قرار گرفته است و مردم و بازارها به روشنی‌ای پیام را دریافت کرده‌اند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: صدای خرد شدن دیوار تحریم و سیاست فشار حداکثری در سراسر دنیا هم به خوبی شنیده شده است. علت فروریختن دیوار تحریم، مقاومت و ایستادگی مردم ما در برابر قلدری و همینطور بخاطر منطق ضعیف، غیرانسانی و زورگویانه آن برای جامعه بین المللی بود نه جابه جایی دولت ها در آمریکا. ما عمیقاً باور داریم که حتی اگر ترامپ پیروز انتخابات آمریکا می شد، سیاست تحریم نتیجه ای از جز شکست نداشت.

ربیعی افزود: امروز دولت مانند سال های گذشته، با توان و با تمام تجارت و توان خود پیگیر تضمین منافع مردم خواهد بود. لازم است در اینجا توضیح بدهم که تلاش دولت در ماه ها و سال های گذشته، چهار مرحله داشت: اول، دور زدن تحریم ها برای تقویت خط مقدم مبارزه با کرونا و حمایت از اقتصاد ملی، دوم، بی اعتبار کردن فلسفه وجودی فشار حداکثری از راه اعتبار بخشیدن به تاب آوری ملی و تاثیرناپذیر کردن اراده دولت در تأمین معیشت و تضمین سلامت مردم. سوم، تضعیف رژیم تحریم های یکجانبه با کمک دیپلماسی چندجانبه. چهارم، برگشت ناپذیر کردن یا حداقل پرهزینه کردن اعمال تحریم ها در آینده.

سخنگوی دولت اظهار داشت: ما دو مرحله را پشت سر گذاشته ایم و در آستانه مرحله سوم یعنی تلاش برای تضعیف تحریم ها با کمک دیپلماسی چندجانبه قرار داریم. این مرحله حساسی در تاریخ ایران است که مستلزم هم صدایی، هم سویی و انسجام ملی و حمایت از وزارت امور خارجه به عنوان سکاندار سیاست خارجی است.

** مرغ به قیمت مصوب بازخواهد گشت

ربیعی همچنین با اشاره به افزایش قیمت مرغ در بازار گفت:‌ در کنار مباحث بودجه مساله علت گرانی بی منطق مرغ هم در جلسه مطرح شد. تا چند روز آینده قیمت مرغ بنابر گزارش وزیر جهاد کشاورزی این قیمت با برنامه ریزی صورت گرفته به قیمت مصوب خواهد رسید.

وی افزود: در جلسه ویژه هیات دولت برای بودجه‌ریزی عنوان شد که برای تنظیم بازار عمده فروشی ها وزارت جهاد کشاورزی ورود پیدا کرده است و در روز یکشنبه 320 تن مرغ (160 تن مرغ گرم به قیمت 18500 تومان و 160 تن مرغ منجمد به قیمت 15000 هزار تومان) وارد بازار کرده است تا قیمت را پایین بیاورد.

سخنگوی دولت گفت: توزیع در میادین میوه و تره‌بار انجام می‌شود که مستقیما به دست مردم برسد و اضافه بارها به فروشگاههای زنجیره ای و ... داده می شود. قیمت در میدان بهمن به عنوان شاخص روز یکشنبه 34 هزار تومان بوده است.

وی خاطرنشان کرد: دیروز دوشنبه، حداقل 650 تن مرغ (300 تن مرغ گرم به قیمت 18500 و 350 تن مرغ منجمد با قیمت 15000 تومان) وارد بازار شده است. قیمت در میدان بهمن ساعت 13 روز دوشنبه، به 28000 رسید.

ربیعی گفت: در سطح خرده فروش ها هنوز بعضی از فروشگاهها مرغ روزهای گذشته را دارند و مقاومت می کنند. از امروز این توزیع افرایش پیدا خواهد کرد و قیمت ها پایین خواهد آمد. قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار، 20400 تومان می باشد.

وی تصریح کرد: تعزیزات ورود جدی پیدا کرده و با تشدید بیشتری وارد خواهد شد. توزیع هم از جنوب شهر، میادین خزانه، نواب، پیروزی و ... شروع شده است.

** کاهش ورودی بیماران کرونایی به بیمارستان

سخنگوی دولت با موفقیت‌امیز خواندن طرح اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی در سطح کشور گفت:‌ بر اساس اطلاعاتی که به دست آمده ورودی‌ها به بیمارستان‌ها کاهش یافته است. در تهران حدود 300 هزار مسافر در مترو و اتوبوس کاهش داشته‌ایم. در کل کشور در روز اول طرح متوسط تردد ساعتی وسایل نقلیه 38/3 نسبت به هفته قبل از آغاز طرح کاهش داشته است.

ربیعی در پاسخ به این سوال که درآمدهای نفتی در بودجه سال آینده چه وضعیتی خواهد داشت:‌ امسال بودجه را بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری که بر اصلاح ساختار بودجه تاکید کردند دنبال کردیم و سعی کردیم این دیدگاه در بودجه متبلور شود. دولت تجربه شدیدترین تحریم‌ها را دارد و همین دوستان این تجربه عظیم را دارند و اتکا به نفت بیشتر از سال گذشته نخواهد بود.

وی گفت:‌ اتکا به درآمد نفت در بودجه جاری بیش از سال گذشته نخواهد بود. این یک اصلاح ساختار اساسی است. هر گونه افزیش درامد از حاصل فروش نفت صرفا صرف توسعه زیرساخت ها و حمایت های اجتماعی خواهد شد. کم کردن اتکا بودجه کشور به نفت یک آرزوی تاریخی و دیرینه ایرانیان است که دولت با تجربه مقاومت در برابر تحریم آن را برآورد کرده است.

ربیعی با بیان اینکه تصمیم بر این است که در سال 1400 حتی کمتر از سال 1399 از درآمد نفت برای بودجه امور جاری استفاده شود، اظهار داشت: ما سهم مالیاتها را بدون اینکه به مالیات دهندگان ثابت فشار جدید وارد شود افزایش داده‌ایم. دولت از فرار مالیاتی جلوگیری کرد. و منابع جدیدی در بخش مالیات اضافه شد و نقش مالیات شفاف شده است. بنا به گفته رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور در 7 ماهه سال 1399، 100 درصد درآمدهای پیش بینی شده مالیاتی تحقق یافته است .

به گفته سخنگوی دولت علاوه بر مالیات، مولد کردن دارایی های دولت یکی از راهکارهای مهم جایگزین نفت بوده است. کاهش هزینه های غیر ضروری صورت گرفته است.

وی در پاسخ به سوالی درباره حضور شرکت‌های خارجی در ایران پس از انتخابات آمریکا و اینکه تکلیف شرکت‌هایی که گذاشتند رفتند چه می‌شود؟ گفت:  ایران برای سرمایه‌گذاری دارای ظرفیت‌های مهمی است و شرکت‌های خارجی از این فرصت غافل نخواهند بود.

* برخی شرکت‌های خارجی قصد بازگشت به ایران را دارند

سخنگوی دولت اضافه کرد: اخیرا تماس‌هایی برای آمدن و مذاکره کردن شرکت‌ها با برخی وزارتخانه‌ها داشتیم که گزارش آن در ستاد اقتصادی دولت داده شد. تماس برای حضور شرکت‌های صورت گرفته و روز به روز هم بیشتر شده است.برخی اجازه برای بازگشایی دفاتر را دنبال می‌کنند که البته برخی شرکت‌ها حضور داشتند و تعطیل نکرده بودند و قطعا این شرکت امکان بیشتری برای حضور خواهند داشت.

وی تصریح کرد: بازار 600 میلیون همسایگان، 67 نوع ماده معدنی که این نوع تنوع در دنیا بی نظیر است، دومین کشور به لحاظ همسایگان، موقعیت خاص اجتماعی  دارای نیروی انسانی متخصص و منابع انرژی ارزان، بی شک این زمینه های جذابی هست برای سرمایه گذاری شرکتها خارجی در ایران.

** بهتر بود اختلاف نمکی و ملک‌زاده در عرصه عمومی بیان نمی‌شد

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص اختلاف میان نمکی وزیر بهداشت و ملک زاده معاون سابق وی گفت: من این اختلاف را یک امر طبیعی و کارشناسی می دانم هر چند بهتر بود که در عرصه عمومی این مسائل بیان نمی‌شد.

وی افزود:‌ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یک وزارتخانه علمی است و در اوج پاندمی کرونا اختلاف سیاستی و مدیریتی پیش می آید و نباید آنرا سیاسی کرد. نوپدید بودن و ناشناخته بودن ویروس کرونا برای جامعه پزشکی در همه دنیا محل اختلافات علمی و مدیریتی شده است.

سخنگوی دولت گفت: نه آقای دکتر نمکی و نه آقای دکتر ملک زاده هیچ کدام دغدغه  سیاسی ندارند و از جناح‌ها می‌خواهیم به این مسئله از منظر سیاسی دامن نزنند. یک  اختلاف نظر علمیو کارشناسی بوده است. توصیه دولت این است که حوزه سلامت ملی تلقی شده و به نزاع سیاسی تبدیل نشود. مساله کرونا یک امر ملی بوده و جان مردم جای کار سیاسی نیست.

ربیعی اضافه کرد: مدیریت نظام سلامت جناب آقای دکتر نمکی همواره مورد حمایت رییس جمهور و همه اعضای دولت بوده و همچنان هم مورد حمایت است و همه باید به مدیریت وزارت بهداشت کمک کنیم. شخصیت آقای دکتر نمکی، اقدامات و زحماتی که دارند می کشند قابل تشکر است و همه جامعه و دولت قدردان ایشان هستند و از تلاش های علمی پژوهشگران از جمله آقای ملک زاده هم تقدیر می‌کنیم.

** دولت ورشکسته آمریکا به آخر راه رسیده

سخنگوی دولت  در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه پمپئو مدعی شده کارزار فشار حداکثری ضد ایران موفق بوده و همچنان همه گزینه‌ها روی میز است گفت: بدترین وزیر امور خارجه تاریخ آمریکا به خوبی می داند که فشار حداکثری بر ایران جز شکست و سرافکندگی برای او و آمریکا نتیجه ای نداشته است. اما آنها تا امروز بخاطر تکبر و کوته نظری حاضر به پذیرش این شکست نبوده اند.

ربیعی تاکید کرد: البته اگر هدف از فشار حداکثری و تحریم های بی سابقه، به سختی انداختن معیشت مردم ما و اختلال در دسترسی آنها به دارو و غذا بوده و می‌خواستند ایرانیان سراسر جهان را با قطع ارتباط آنها با شبکه مالی بین‌المللی به درد سر بیاندازد و و یا اگر می‌خواستند مردم ما را به این نتیجه برسانند که رهبرانی سنگدل و بدون عاطفه انسانی، رهبری آمریکا را به دست داشتند، باید بگوییم که در این راه موفق بوده‌اند.

وی ادامه داد: لازم به یادآوری به این دولت ورشکسته آمریکا نیست که دیگر هیچ گزینه‌ای روی میز آنها باقی نمانده و به آخر راه رسیده‌اند.  واقعیت آن است که تاریخ مصرف این سیاست های شکست خورده و طراحان آن به پایان رسیده و ما توجهی به این لفاظی های توخالی نداریم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آقای ظریف قرار است در اولین فرصت جهت رایزنی ها در مورد موضوع قره باغ و موضوعات مشترک به آذربایجان و روسیه سفر کند و نظر شما در مورد این رایزنی‌ها و همچنین آخرین وضعیت صلح چیست؟ گفت: البته همانطور که پیش از این اعلام شده، برنامه سفر آقای ظریف به دلیل ضرورت شرکت وی در جلسه بررسی بودجه تغییر کرده اما به هر حال ما به موجب رابطه دوستانه ای که با هر دو کشور همسایه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان داریم، به رایزنی های معمول با همه طرف ها ادامه خواهیم داد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: می‌خواهیم اطمینان پیدا کنیم که اولاً صلح بدست آمده از سوی طرف های درگیر بطور کامل رعایت خواهد شد و ثانیاً، این صلح پیش درآمدی برای حل و فصل دائم و پایدار اختلافات در قره باغ بوده و مسیر آینده را برای تامین منافع دو کشور و توسعه دسته جمعی و عادلانه در فضایی صلح آمیز فراهم خواهد کرد.

ربیعی تصریح کرد: ما می دانیم که زندگی و روان مردم در منطقه قره باغ از حوادث خشونت بار روزهای گذشته آسیب دیده و امیدواریم که همه کشورهای منطقه به موازات تلاش های دیپلماتیک برای تثبیت صلح با همه توان خود برای ترمیم این زخم ها و تسکین آلام مردم آسیب دیده از جنگ هم کمک کنند.

برچسب ها : ,

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.