×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 21 خرداد 1402  .::.   برابر با : Sunday 11 June 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 22061 خبر
دفتر رسمی «برندینگ» در ایران آغاز به کار کرد

به گزارش همنوا به نقل از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ذبیح الله خداییان معاون رییس قوه قضائیه در این مراسم با گرامیداشت روز جهانی مالکیت معنوی(IP DAY) افزود: سازمان جهانی مالکیت معنوی، متناسب با اقتضای شرایط، شعار سال جاری را «نوآوری برای آینده سبز» نامگذاری کرده است و در این روز معمولا در بیشتر کشورها گرامیداشتی برگزار و مباحث و مقولات مربوط به مالکیت معنوی مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد.

وی اظهار داشت: اهمیت توجه به مسائل محیط زیستی موجب شده است تا امسال سازمان جهانی مالکیت معنوی شعار خود را تاکید بر استفاده از نوآوری های سبز انتخاب کند که با توجه به اتفاقات پیش آمده در شیوع ویروس کرونا که فعالیت های جاری کشورها را دچار مشکل کرده و نیز تاکید بر فاصله گذاری اجتماعی، فرصتی شده است تا از نوآوری های مبتنی بر تکنولوژی در انجام امور اداری، آموزشی، کسب و کار و سایر موارد دیگر استفاده شود.

 

معاون رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه نظام مالکیت معنوی می تواند از نوآوری ها و تکنولوژی مبتنی بر فناوری سبز در قالب طرح های صنعتی، علائم تجاری و اختراعات به منظور حفظ محیط زیست حمایت کند، اظهار داشت: خوشبختانه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سالهای اخیر، با الکترونیکی کردن همه فرایندهای ثبتی و حذف فیزیکی پرونده ها در مسیر آینده سبز گام های اساسی برداشته و با تاکیدات اخیر بر اهمیت فناوری به این فرایند شتاب بیشتری می دهد.

خداییان ضمن تشکر از تلاش های سازمان جهانی مالکیت معنوی در ارتقای نوآوری ها وحمایت از مالکیت فکری هم راستا با نیازهای جهانی به ویژه از کمک های فنی وایپو در قالب پروژه های توسعه ای و کمک به تجاری سازی دارایی های فکری گفت: جمهوری اسلامی ایران با توجه به اسناد بالادستی و به خصوص سیاست های کلی نظام حاکم بر برنامه ششم توسعه که بندهای مختلف آن، به ویژه بند 27 مبتنی بر دانش بنیان سازی شیوه های تولید و محصولات صنعتی و خدمات وابسته به آن ، پروژه های متعددی از جمله "توانمند سازی محیط نوآوری به منظور تقویت رقابت پذیری کسب و کار از طریق علائم تجاری و طرح های صنعتی" را با همکاری وایپو در دست اجرا دارد.

 رئیس سازمان ثبت اسنادو املاک کشور اضافه کرد: یکی از پروژه های همکاری با سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO ) پروژه ارائه کمک های فنی به کشورهای عضو است که با هدف استفاده از ظرفیت های علائم تجاری، طرح های صنعتی و نشانه های جغرافیایی به منظور بهبود فضای کسب و کار و ایجاد مزیت رقابتی در تعدادی از کشورها در حال اجرا است.

خداییان خاطرنشان کرد: با توجه به غنی بودن کشور ایران در حوزه نشانه جغرافیایی، توجه به نحوه تولید، بسته بندی و برندسازی محصولات می تواند کمک موثری را برای تجاری سازی و رونق کسب وکار مربوط به همراه داشته باشد.

وی افزود: خوشبختانه سازمان ها و مراجع همکار در این پروژه از جمله مرکز ملی فرش ایران، کمیته امداد امام خمینی (ره)، با توجه به گستردگی فعالیت های اقتصادی در اجرای این پروژه همکاری شایان توجهی دارند و تاکنون سمینارها و کارگاه های متعددی به منظور ارتقای آگاهی عمومی و خصوصی، آموزش، نحوه تبلیغات ، برندینگ و بسته بندی برگزار شده است.

خداییان افزود: اعضای اصلی فعال در این پروژه ضمن دریافت آموزش های لازم، به متقاضیان ثبت علائم تجارتی، طرح و نشانه های جغرافیایی خدمات مشاوره ای از جمله تجاری سازی مالکیت های ثبت شده را از طریق دفتر برندینگ مرکز مالکیت معنوی ارائه می دهند.

 معاون رئیس قوه قضائیه ابراز امیدواری کرد که در اجرای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر جهش تولید و رونق اقتصادی و استفاده از ظرفیت فناوری های نوین، حمایت از دانش و فناوری شرکت های دانش بنیان و استارت آپی و برنامه های پیش رو از جمله راه اندازی دفتر رسمی برندینگ (خدمات مشاوره ای تجاری سازی مالکیت معنوی) که همزمان با گرامیداشت روز جهانی مالکیت معنوی کار خود را رسما با ارائه خدمات مشاوره ای بتواند موجبات رونق تولید و کسب و کار را بیش از پیش فراهم آورد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک ضمن قدردانی از تلاش های اعضای سازمان جهانی مالکیت معنوی به ویژه دکتر گری در کمک به توسعه و ارتقای IP در کشورهای عضو، آنگ معاون دفتر منطقه ای آسیا و اقیانوسیه وایپو، اصفهانی نژاد مشاور دفتر منطقه ای آسیا و اقیانوسیه و زانتی مشاور پروژه توانمند سازی محیط نوآوری (EIE )در ایران، این روز را از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک به عنوان متولی امر مالکیت معنوی در کشور به مقامات سازمان جهانی مالکیت معنوی، اعضای دفتر برندینگ، همکاران ثبتی، صاحبان فکر و اندیشه، محققان، پژوهشگران ، مخترعان و مبتکران که با ثمرات اندیشه تلاش نوآورانه و بینش خلاقانه خود به جوامع بشری خدمت می کنند، تبریک گفت.

 

ثبت ٨٠ هزار اختراع مقابله با کرونا

در ادامه این مراسم، اندرو آنگ مدیر دفتر منطقه آسیا اقیانوسیه سازمان جهانی مالکیت معنوی هم در این نشست ویدئو کنفرانس با اشاره به کمک های این سازمان به عنوان یکی از آژانس های تخصصی سازمان ملل متحد به کشورهای عضو از جمله ایران گفت: این کمک ها در رابطه با ایران در قالب پروژه های مختلف از جمله " توانمند سازی محیط نوآوری به منظور تقویت رقابت پذیری کسب و کار از طریق علائم تجاری و طرح های صنعتی" صورت خواهد گرفت.

وی افزود: مالکیت معنوی باید بتواند توازنی بین دارندگان این حق و مشتریان برقرار کند و در عین حال جنبه های نوآورانه را نیز مدنظر قرار دهد تا بتواند به جامعه بشری در رسیدن به توسعه کمک کند همانطور که درمدیریت و کنترل اپیدمی ویروس کرونا نیز از جنبه های مختلفی همچون اجباری کردن ثبت فنی تولیدات فنی و دارویی مرتبط با این ویروس اقدام کرده است.

مدیر دفتر منطقه آسیا اقیانوسیه "وایپو" همچنین از در دسترس عموم قرار گرفتن 80 هزار اختراع ثبت شده مرتبط با فرآیند مقابله با ویروس از سوی سازمان جهانی مالکیت معنوی خبر داد.

 

تدوین استراتژی ارتقاء برند زعفران و پسته ایرانی

جولیو زانتی مشاور پروژه «توانمند سازی محیط نوآوری به منظور تقویت رقابت پذیری کسب و کار از طریق علائم تجاری و طرح های صنعتی» نیز در این نشست با تاکید بر عدم ایجاد وقفه در اجرای این پروژه در شرایط خاص کشورها در مقابله با ویروس کرونا گفت: تمهیدات لازم را جهت ادامه این پروژه در شرایط موجود بکار خواهیم گرفت.

وی ادامه داد: در این زمینه در سال جاری دو راهبرد را در خصوص تقویت زیر ساختها و تدوین دستورالعمل آموزشی ویژه اعضای دفتر تجاری سازی و تدوین استراتژی ارتقاء برند برخی محصولات ایرانی از قبیل زعفران و پسته را با اولویت به انجام می رسانیم.

 

ارائه خدمات مشاوره ای رایگان به متقاضیان ثبت و تجاری سازی محصولات

رئیس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم در این نشست با بیان اینکه در راستای پروژه توانمند سازی محیط مالکیت معنوی به منظور تقویت رقابت پذیری کسب و کار از طریق برند تجاری، تاکنون دو سمینار با هدف ارتقا آگاهی های عمومی و با حضور همه ذینفعان ایرانی برگزار شده که طی آن کارشناسان وایپو به معرفی کلی پروژه برای ذی نفعان پرداخته اند، گفت: در حاشیه نخستین سمینار، مصاحبه هایی نیز با ذینفعان حوزه نشانه های جغرافیایی به منظور بررسی ظرفیت های لازم این حوزه برای تجاری سازی انجام شد که پس از بررسی نتایج فرش دستباف، پسته و زعفران به عنوان محصولاتی که ظرفیت مناسبی برای تجاری سازی داشتند انتخاب شد.

محمد حسین کیانی افزود: به منظور مدیریت بهتر پروژه تعدادی از کارکنان مرکز به همراه متخصصان بیرونی حوزه برندینگ، تجاری سازی و بازاریابی انتخاب شدند که تا ضمن دریافت آموزش های تخصصی از کارشناسان وایپو بتوانند مشاوره های لازم و تخصصی درخصوص نحوه ثبت علائم، طرح های صنعتی و نشانه های جغرافیایی و نیز روش های تجاری سازی این مالکیت ها را به صورت رایگان در ا ختیار صاحبان کسب و کار که برای برندسازی و تجاری سازی محصولات خود نیازمند مشاوره ور اهنمایی هستند قرار دهند.

وی  گفت: اعضای تیم برندینگ در این دفتر به صورت رایگان خدمات مشاوره ای را در اختیار متقاضیان ثبت و تجاری سازی محصولات قرار دهند.

رئیس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اظهار داشت: با توجه به انتخاب فرش دستباف ایران به عنوان یکی از کالاهای مهم و استراتژیک در این پروژه موسسه نوآوری کره جنوبی اعلام آمادگی کرد تا برای تجاری سازی دو برند فرش دستباف ایرانی با مراجع داخلی کشورمان همکاری داشته باشند.

 براساس این گزارش، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان مرجع ملی مالکیت معنوی در همکاری با وایپو ماموریت ها و فعالیت های مهمی جهت حمایت از حقوق مالکیت معنوی و بسترسازی برای تجاری سازی اختراعات، طرح های صنعتی، علائم تجاری و نشانه های جغرافیایی ایفا می کند.

 

 

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.