×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 24 تیر 1403  .::.   برابر با : Sunday 14 July 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25726 خبر
دستورالعمل اجرایی ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری

به گزارش همنوا به نقل از فارس، هیربد معصومی معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ضمن اعلام خبر فوق گفت: این دستورالعمل در اجرای تبصره ماده یک آیین نامه ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری، که دی ماه 96 به تصویب هیات وزیران رسید، تهیه و پس از تصویب در کارگروه ملی موضوع ماده (6) آیین نامه یاد شده با حضور نمایندگان دستگاه های عضو، برای اجرا در شهرها به استانداران ابلاغ شد.

وی افزود: در این دستورالعمل، مسئولیت اجرا هریک از سازمانها و دستگاه های اجرایی مرتبط به منظور جلوگیری از ایجاد و تاسیس واحدهای مزاحم مشخص شده است.

معصومی در ادامه گفت: به موجب این دستورالعمل، شهرداری موظف است به هنگام صدور پروانه ساخت و ساز برای کاربری های غیرمسکونی، مطابق طرح تفصیلی مصوب با قید عبارت« بهره برداری و یا واگذاری این ملک توسط مالک و یا بهره بردار، تنها به مشاغل غیر مزاحم که از سوی شهرداری تشخیص داده می شود، مجاز می باشد»؛ از شکل گیری واحدهای مزاحم آتی جلوگیری به عمل آورد. .

وی اضافه کرد: به موجب بند دیگری از این دستورالعمل، شهرداری موظف است با همکاری اداره صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان، برنامه ساماندهی اصناف و مشاغل مزاحم شهری را تهیه نماید و براساس آن، برنامه اقدام همه دستگاه های ذی ربط را تعیین و به تصویب کمیسیون نظارت بر سازمان های صنفی شهرستان برساند و مصوبه کمیسیون لازم الاجراست.

وی افزود: اتاق های اصناف و اتحادیه های صنفی موظفند نسبت به شناسایی واحدهای صنفی بدون پروانه کسب و ساماندهی آنها در سطح شهر اقدام و درصورت عدم تمکین بهره برداران صنفی با متخلفین برابر قانون نظام صنفی برخورد نمایند.

معصومی در ادامه اظهارکرد: به موجب این دستورالعمل، سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و شرکت های تابعه موظف اند همزمان با اجرای برنامه ساماندهی از سوی دیگر دستگاه ها، برنامه ریزی و اقدام لازم درخصوص ایجاد شهرک ها و نواحی صنعتی تخصصی صنفی با هدف پیشگیری از استقرار پراکنده و غیر اصولی کانون های صنفی، صنعتی انجام دهند.

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور افزود: اشخاص حقیقی و حقوقی متقاضی فعالیت به موجب این دستورالعمل موظف اند در زمان احداث، توسعه یا تغییر فعالیت کارگاه، تاییدیه حفاظت فنی و بهداشت کار را بر اساس ماده 87 قانون کار از وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی اخذ نمایند و شهرداری ها نیز در صورت مشاهده هرگونه مزاحمت شغلی، فهرست اسامی واحدهای مزاحم را به ادارات کار اعلام تا با بررسی های لازم، ماده 87 اعمال شود.

وی همچنین با بیان اینکه در صورتی که محل، فاقد مجوزهای لازم باشد شهرداری نسبت به اعلام مراتب به مراجع ذیربط اقدام خواهد کرد، گفت: چنانچه فعالیتی از نظر اصول بهداشتی دارای مسائل و مشکلاتی باشد که رسیدگی به آن در چارچوب شرح وظایف شهرداری نباشد، مراتب طی نامه ای به بالاترین مرجع بهداشتی شهرستان برای اقدام قانونی اعلام می شود.

معصومی افزود: به موجب این دستورالعمل که از سوی وزیر کشور ابلاغ شده است، شهرداری با رعایت آیین نامه ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری و با ارائه ادله کافی، بررسی همه جانبه شرایط کارگاهی، نوع فعالیت و موضوع شکایت می تواند در زمینه نحوه ادامه فعالیت در محل، مهلت اعلام کند.

وی افزود: شهرداری به این منظور مهلت 10 روز برای تمهیدات رعایتی و مهلت 45 روز برای تمهیدات اجرایی در نظر می گیرد.

معصومی اضافه کرد: شهرداری همچنین مهلت حداکثر تا 90 روز برای واحدهای مشمول تعطیل قطعی و مهلت حداکثر تا سه سال برای انتقال به شهرک ها و نواحی صنعتی تخصصی صنفی مشروط به ارائه مدارک معتبر برای انتقال قطعی در نظر خواهد گرفت.

وی گفت: پس از ابلاغ نظریه شهرداری، ظرف مدت 10 روز کاری، متصدی می تواند طبق تبصره ذیل بند (20) ماده (55 ) قانون شهرداری به نظریه شهرداری اعتراض کند. درصورت اعتراض، پرونده توسط شهرداری جهت طرح در کمیسیون به شورای اسلامی شهر ارسال و رای قطعی در این زمینه صادر خواهد شد و رای کمیسیون پس از صدور، توسط شهرداری به متصدی ابلاغ و پس از اتمام مهلت تعیین شده در متن رای، از سوی شهرداری قابل پیگیری و اجراست.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.