×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 3 تیر 1403  .::.   برابر با : Sunday 23 June 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25643 خبر
خط انتقال بناب فرسوده است/هدر فت ۲۶ درصدی آب

استاندار آذربایجان‌شرقی در این سفر ضمن بازدید از طرح های در دست اجرای ورزشگاه ۱۵ هزار نفری ولایت، بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی و کنارگذر شرقی ۲۰ کیلومتری، ساعتی را صرف بررسی میدانی مشکل «شهرک ولیعصر» بناب کرد که در سال‌های گذشته استخوان لای زخم مدیریت شهری شده و ساکنان آن از فراموشی شان توسط مسو‌ٔولان نهادهای مرتبط، دل پری دارند.
رحمتی، پس از بازدیدهای میدانی هفت ساعته از طرح‌های عمرانی و مسائل و مشکلات مبتلابه بناب و شرکت در آیین افتتاح ورزشگاه ۸/۵ میلیارد تومانی روستاهای پنج‌گانه، به همراه مدیران کل خود در جلسه شورای اداری شرکت کرد. استاندار آذربایجان‌شرقی در این جلسه ۲ ساعته پس از برشمردن مشکلات مبتلابه شهرستان بناب در بخش‌های مختلف، از مدیران کل استانی خواست که گزارش‌های خود را در این ارتباط ارائه دهند. 


 صادرات ۶۰۰ میلیون دلاری بناب در بازه زمانی سه ساله

رضا لعلی، فرماندار  بناب به عنوان میزبان استاندار، نخستین سخنران جلسه شورای اداری بود که با ذکر فهرست وار مزیت‌های نسبی و مشکلات جاری شهرستان اعلام کرد که وقت را برای ارایه گزارش در اختیار مدیران کل میهمان می گذارد.

 لعلی از آغاز عملیات ساخت بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی، نیروگاه سیکل ترکیبی با ۲۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری و شهرک گلخانه ای و کنارگذر شرقی به عنوان نمونه ای از اقدامات عمرانی مهم دولت مردمی در شهرستان بناب نام برد.
وی همچنین اعلام کرد که در سه سال گذشته یک میلیون تن محصول با ۶۰۰ میلیون دلار ارزی آوری از این شهرستان صادر شده است. 
فرماندار بناب این را هم گفت که آب شرب مشکل اصلی شهرستان و رفع آن در گروی ساخت ۶ مخزن آب و حفر ۱۵ چاه جدید است. 
وی تاکید کرد که کشاورزان شهرستان نیز از بابت تامین آب کشاورزی در مضیقه هستند. 


هدر فت ۲۶ درصدی آب شرب در بناب/ اختصاص پنج میلیارد تومان اعتبار به بخش آب شهرستان 
محمد خانی، مدیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی در پاسخ به اظهارات فرماندار بناب اعلام کرد که در پنج روستای شهرستان مشکل آب شرب وجود دارد.  
وی با بیان اینکه ۱۹۵ لیتر در ثانیه، سهم بناب از خط انتقال آب زرینه رود به تبریز است، اعلام کرد که علاوه بر آن اکنون شبکه آب شهر بناب به ۱۱ روستای همجوار نیز خدمات می دهد. 
خانی با بیان اینکه دیگر امکان خبر چاه آب جدید در شهر بناب وجود ندارد، در عین حال معتقد بود که از محل مسوولیت های اجتماعی می توان دو سه چاه قدیمی شهر را به مدار تولید بازگرداند. 
مدیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی همچنین با اشاره به اینکه مدول دوم تصفیه خانه بناب به شدت نیاز است، بیان کرد که این طرح در سازمان مدیریت و برنامه استان در حال صدور ردیف جدید است.
خانی همچنین یادآوری کرد که ۲ سال قبل قرار شده بنیاد مسکن کشور ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای ساخت یک مخزن آب در بناب اختصاص دهد که به گفته وی تاکنون تنها ۲ میلیارد تومان آن اختصاص یافته است. وی از هدر رفت ۲۶ درصدی آب در شهرستان بناب نیز سخن گفت و توضیح داد که این مقدار اگر تنها ۶ درصد کاهش یابد، به اندازه احداث سه چهار مخزن آب صرفه‌جویی به دنبال خواهد داشت.
استاندار آذربایجان‌شرقی نیز پس از شنیدن توضیحات خانی دستور داد برای تکمیل و بهره‌برداری مخزن آب روستاهای پنج‌گانه بناب تا دهه فجر امسال، پنج میلیارد تومان در اختیار شرکت آب و فاضلاب استان قرار داده شود.  

خط انتقال بناب فرسوده است
جلیل‌زاده، معاون شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی نیز در این جلسه اعلام کرد که خط انتقال بناب بیش از ۲۰ سال قدمت دارد و فرسوده است. وی همچنین توضیح داد که کاهش ۴۰ درصدی آب در بناب بیشتر مربوط به مصرف کشاورزی است.  هزینه کرد ۱۰۵ میلیارد تومانی برای بهسازی جاده های بناب  اورجعلی علیزاده، مدیرکل راهداری و حمل و نقل پایانه های استان نیز در این جلسه بیان کرد: پارسال ۱۰ طرح راه سازی از جمله  ۲۵ کیلومتر روکش راه روستایی در شهرستان بناب داشتیم که همه آنها به طور کامل اجرا شده است.
وی افزود: سال گذشته در مجموع ۱۰۵ میلیارد تومان برای بخش راه شهرستان هزینه شده است.  احمدیان، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز با بیان اینکه اکنون ۴۰ تا ۵۰ پزشک متخصص در شهرستان بناب داریم، اعلام کرد: اما در زمینه تامین پزشک عمومی و طب اورژانس مشکل داریم. 


 تکلیف ساخت ۲ هزار و ۸۳۵ واحد نهضت ملی مسکن در بناب
موسوی، مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی نیز در جلسه شورای اداری بناب گفت: تکلیف قانونی نهضت ملی مسکن در شهرستان بناب برای چهار سال ۲ هزار و ۸۳۵ نفر است که از این تعداد متقاضی ۴۰۸ نفر تا به امروز حائز شرایط هستند و پرونده یک‌هزار و ۴۰ نفر نیز در دست بررسی است.  
وی با اشاره به اینکه از مجموع متقاضیان نهضت ملی مسکن در بناب ۲۴۳ نفر تعیین تکلیف قطعی شده‌اند و واحدشان در دست ساخت است، یادآوری کرد که تاکنون  ۲۸۰ قطعه زمین تحویل بنیاد مسکن شده است.  موسوی با بیان اینکه عملیات اجرایی ساخت ۳۰۰ واحد مسکونی در دهکده‌های شهری آغاز شده است، ادامه داد که زمین ۴۰۰ واحد نیز در مرحله آماده سازی است.  مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی یادآوری کرد که در زمینه جوانی جمعیت نیز تا به امروز ۴۶۰ نفر متقاضی در شهرستان بناب وجود داشته که از این تعداد پرونده  ۲۶۰ نفر تأیید و زمین ۱۵۴ واحد تحویل داده شده، ضمن اینکه به گفته وی یک مجتمع ۱۲۰ واحدی  نیز در دست آماده سازی برای تحویل است‌. وی همچنین توضیح داد که ۶ میلیارد تومان برای ساماندهی فاضلاب شهرک ولیعصر اختصاص داده شده است.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.