×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 4 مرداد 1403  .::.   برابر با : Thursday 25 July 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25763 خبر
جوابیه رضا سرابی اقدم به شهردار منطقه هشت تبریز

  به گزارش همنوا از چند روز گذشته زمزمه هایی مبنی بر تعطیلی موزه مشاغل تبریز بر سر زبان ها افتاد. در پی واکنش شهرداری منطقه هشت تبریز، رضا سرابی جوابیه ای در اختیار همنوا گذاشت. موزه مشاغل تبریز یکی از منحصر به فردترین موزه های ایران به شمار می رود که در سال 96 و با حضور  زهرا احمدی‌پور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به طور رسمی افتتاح شد. این موزه به همت رضا سرابی اقدم مجسمه ساز و مجموعه دار تبریزی جمع آوری شده است. اما اکنون و بعد از گذشت قریب به دو سال از افتتاح رسمی این موزه، صحبت هایی مبنی بر تعطیلی این موزه مشاغل به گوش می رسد.

شهردار منطقه هشت: تعطیلی موزه مشاغل کذب محض است

پاک نهاد شهردار منطقه هشت تبریز در این باره گفته است: این مجموعه نه تنها تعطیل نمی شود که استفاده بهینه از فضاهای موجود در این مجموعه در دستور کار قرار دارد. در گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه هشت تبریز چنین آمده است: وی در ادامه مطلب با اشاره به مشکلات حقوقی پیش آمده برای رضا سرابی و توقیف اموال وی توسط اشخاص حقیقی در شکایات مختلف، افزود: آنچه در مورد بخشی از این مجموعه و در رابطه باوسایل استاد سرابی اتفاق افتاده، منجر به تعطیلی این مجموعه نخواهد شد. پاک نهاد با ذکر این نکته که مذاکرات فراوان شهرداری منطقه هشت با استاد سرابی و ارائه پیشنهادات مختلف تاکنون به نتیجه نرسیده، گفت: مسئولین قبلی با وجود چندین پیش نویس، قراردادی با ایشان منعقد نکرده اند که این امر ناشی از مشکلاتی بوده که عموم مردم و رسانه ها در مورد آنها اطلاعی ندارند، ولی مشکلات شخصی و توقیف اموال استاد سرابی با حکم دادگاه و با شکایت افراد حقیقی و از طرفی، پبشنهاد مبالغ غیرمنطقی برای خرید این وسایل، همواره مانع از به نتیجه رسیدن مذاکرات شده است. شهردار منطقه هشت با رد تصمیم قطع همکاری با رضا سرابی اظهار داشت: خود ایشان با ابراز این مطلب که سرمایه گذار خصوصی یافته اند و به خواست سرمایه گذار،  وسایل را در مکانی خصوصی گرد می آورند، کتبا خواستار انتقال این وسایل به مکان دیگری شده اند که شهردار منطقه هشت، انتقال این وسایل را منوط به رد توقیف آنها و ابلاغیه دادگاه دانسته است. مهندس پاکنهاد، با ذکر این مطلب که شهرداری منطقه هشت، آمادگی همیشگی خود را برای میزبانی وسایل استاد سرابی  و همه مجموعه داران شخصی اعلام می کند افزود: تعطیلی موزه مشاغل کذب محض است و این مجموعه بیش از پیش در بخش های مختلف به کار خود ادامه خواهد داد و در صورت انتقال وسایل آقای سرابی که همواره آماده میزبانی وسایل ایشان در این مکان هستیم، این بخش بازسازی شده و باوسایل بیشتر و با ارائه فعالیت های فرهنگی بیشتر به کار خود ادامه خواهد داد. وی با اشاره به فعالیت های موزه بازار و مشاغل افزود: علاوه بر برنامه های فرهنگی و هنری که برای این مجموعه در نظر گرفته ایم، افزایش و توانمندسازی بخش یخچال وقفی صادقیه، موزه عکس و عکاسی استاد جدیدالاسلام، ایجاد فرهنگسرای بازار برای تجمیع اسناد و عکس های بازار، افتتاح رادیو بازار و نیز اکران فیلم های مستند درباره تاریخ و فرهنگ تبریز در سینما تک را در دستور کار قرار داده ایم. شهردار منطقه هشت در پایان با ذکر این نکته که آقای سرابی شرط ماندنشان را انتقال کل مجموعه اعم از طبقات مختلف و یخچال  به ایشان و بیرون گذاشتن موزه عکس و عکاسی عنوان کرده بودند، افزود: از ابتدای امر، استاد جدیدالاسلام هم در این مجموعه حضور داشته اند و باید با حضور ایشان، ادامه حیات بیابد، همچنین بخش یخچال به سبب وقفی بودنش اصلا نمی تواند در اختیار اشخاص قرار گیرد و اگر آقای سرابی در همان محدوده قبلی به فعالیتشان ادامه می دادند و یا با مبالغ غیر منطقی مذاکرات را بی نتیجه نمی گذاشتند، امروز بخشی از این موزه همچنان در اختیار ایشان بود و نیازی به شایعات فضای مجازی نبود.  

رضا سرابی: آیا من تجارت کرده ام که بدهی به بار بیاورم؟

اما رضا سرابی اقدم در واکنش به این خبر، جوابیه زیر را در اختیار همنوا گذاشت. « شهردار منطقه هشت اعلام کرده تعطیلی موزه مشاغل شیطنت افراد در فضای مجازی  است. همچنین گفته است بخش کوچکی از موزه مربوط به وسایل رضا سرابی است؛ وسایل رضا سرابی توقیف شده؛ سرابی با یک سرمایه گذار شریک شده و میخواهد  موزه را به جای دیگر منتقل کند. در پاسخ به این شبهات باید بگویم: 1.آقای شهردار موزه مشاغل همچنان که از اسمش هویداست جهت نمایش وسایل قدیمی مربوط به مشاغل قدیمی بازار است و تمام صد در صد وسایل موجود در این مکان متعلق به رضا سرابی است. موزه بدون این وسایل هیچ جاذبه ای ندارد و فضاهای خالی در این مجموعه هیچ اهمیت موزه ای ندارد. 2.اعلام اینکه وسایل توقیف شده، پاک کردن صورت مسئله است . آقای پاکنهاد نمیپرسد که چرا توقیف شده؟ مشکل کجاست؟ راه حل چیست؟ آیا من تجارت کرده ام که بدهی به بار بیاورم؟ آیا مسافرت های آنچنانی رفته ام؟ آیا ملک و وسایل دیگر خریده ام که بدهکار شده ام؟ همه این وضعیت بحرانی من ناشی از تاسیس این موزه است . توقیف وسایل را بهانه قرار ندهید جناب پاکنهاد . طبق دستور شهردار محترم قرار بود کل موزه جهت نگهداری و ارتقاع سطح کیفی آن همراه با یخچال تاریخی در اختیار من قرار گیرد. ولی شما از فرایند واگذاری یخچال طفره می روید؛ احتمالا چون به کس دیگری وعده دادید. 3.شما جهت قیمت گذاری برای موزه، جهت اجاره واگذاری غرفه ها به من و برای تعیین اجاره غرفه ها کارشناس آورده اید. مثل اینکه من در نظر دارم در غرفه داروخانه یا آهنگری و تلگرافخانه و دیگر غرفه ها دادو ستد کنم. 4.آقای پاکنهاد عزیز! موش تمام موزه را فرا گرفته و بسیاری از اسناد و وسایل در حال نابودی است. موزه در ساعات پر بازدید تعطیل است. نظافت در حد صفر، راهنمای موزه ضعیف و اطلاع رسانی آن از صفر هم کیلومترها پایین تر است. آیا شده یک بار به شیشه های غرفه ها و بوفه های سالن جناب جدید اسلام دستمال بکشند؟ شده یک بار گالری یا نمایشگاهی در اینجا که ظرفیت بزرگی دارد برگزار شود؟ میگویید تعطیلی موزه کذب محض است. آیا تعطیلی موزه مگر بیشتر از این می شود؟! در عرض این سه سال افتتاح، چه امکانات و وسایلی به آنجا اضافه کردید؟ فقط بلدید سنگ نوشته افتتاح نصب کنید و خبرش را پخش کنید. 5.موزه را بدهید به صاحبش و بگذارید برای شهر آبروداری کند. من چهل سال خون دل خوردم و این همه وسایل جمع کردم و این موزه را برای مردم تبریز و فرزندان آینده این سرزمین مقدس تاسیس نموده ام. به این راحتی نمیگذارم خرابش کنید.»

قلیزاده: جلسه کمیسیون فرهنگی شورای شهر درباره موزه مشاغل مثبت بود

در این میان کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز دیروز جلسه ای با این موضوع برگزار کرد. این جلسه تلاشی بود برای رفع مشکلات موجود پیرامون موزه مشاغل تبریز. فرج قلیزاده در گفتگو با همنوا در این باره گفت: صحبت هایی مطرح شد و قرار شد که زمین شهرداری در اختیار آقای سرابی باشد. به این معنی که شهرداری برای مدت طولانی زمین را در اختیار سرابی قرار دهد و از سود حاصله درصدی در اختیار شهرداری قرار بگیرد. قلیزاده افزود: در جلسه کمیسیون فرهنگی که با حضور رضا سرابی اقدم برگزار شده بود قرار بر این شد که مدیریت و اشیا در اختیار آقای سرابی بماند و در صورت امکان اسپانسری برای تامین هزینه های  موزه جلب شود. با این همه باید منتظر بمانیم تا تاثیر جلسه کمیسیون فرهنگی شورا بر مناقشه بین سرابی و شهرداری منطقه هشت مشخص شود.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.