×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 5 مهر 1402  .::.   برابر با : Wednesday 27 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 23969 خبر
جزئیات ورود سهامداران عدالت به بورس

به گزارش همنوا به نقل از مهر، علیرضا صالح با اشاره به موافقت رهبر انقلاب با آزادسازی سهام عدالت گفت: سامانه سهام عدالت امروز رونمایی می‌شود و مردم تا ۳۰ روز فرصت دارند انتخاب کنند که آیا می‌خواهند راسا وارد بورس شوند یا خیر.

 

وی توضیح داد: اگر مردم انتخاب کنند که مستقیم وارد بورس شوند، سهام‌شان را جدا کرده و به سپرده گذاری بورس می‌دهیم تا سهام را به نام خودشان کند؛ اما آنهایی که به سامانه وارد نشوند، به معنای آن است که قصد ندارند برای معامله سهام شأن، راسا وارد بورس شوند؛ بنابراین، مدیریت سهام این گروه از مردم از طریق شرکت سرمایه گذاری استانی خواهد بود و مردم سهام آن شرکت‌ها را می‌توانند خریداری کنند. در این صورت سود مثل سالهای قبل است و فرق در این است که یک شرکت سرمایه گذاری سهام مردم را مدیریت می‌کند.

 

وی تصریح کرد: افراد باید توجه داشته باشند که وقتی سهام یک بار به نامشان شد، دیگر نمی‌توانند برگردند و سهامشان را در شرکت سرمایه گذاری استانی بگذارند زیرا در این صورت مشمول مالیات می‌شوند و فقط یک دور از مالیات معاف هستند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم افرادی باید وارد سامانه شوند و سهامشان را در اختیار خودشان بگیرند که حتماً دانش و تجربه لازم برای حضور در بورس را دارند.

 

سامانه سهام عدالت ساعت ۱۴ امروز آماده سرویس دهی می‌شود

 

رئیس سازمان خصوصی سازی با اشاره به زمان فعال شدن سامانه، گفت: سامانه آماده است و از هشت صبح امروز بارگذاری سرورها را آغاز کردیم، احتمالاً ساعت ۱۴ امروز بارگذاری کامل می‌شود. در سایت سازمان خصوصی سازی بخشی را برای آموزش افراد در نظر خواهیم گرفت.

 

وی ادامه داد: تا ۳۰ روز مردم فرصت دارند که انتخاب کنند که آیا راسا می‌خواهند وارد بورس شوند یا خیر. هر ۱۰ روز هم گزارش گیری کرده و گزارش را به بورس می‌دهیم.

 

سهام چه شرکت‌هایی به مردم واگذار می‌شود؟

 

صالح در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر که هر فرد سهام چه شرکتی را می‌تواند در اختیار بگیرد؟ گفت: ۳۶ شرکت بورسی و ۱۴ شرکت غیربورسی داریم؛ سهام شرکت‌های غیربورسی در شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان باقی می‌ماند و از طریق سهام سرمایه گذاری استانی می‌توان ورود کرد تا اینکه به تدریج یکی یکی وارد بورس شوند و سهام آن افراد هم به تدریج جدا و به آنها داده می‌شود.

 

صالح گفت: همه سهامداران از هر ۳۶ شرکت بورسی سهام دارند. در واقع دو نوع سهامدار داریم یک سری از مشمولان تحت پوشش کمیته امداد هستند که تخفیف ۵۰ درصدی داشتند و سهامشان یک میلیون تومانی است و مابقی مشمولان مردم عادی بودند که سهامشان ۵۳۰ هزار تومان بوده است. همه مشمولان به یک میزان از شرکت‌ها سهام را دارند این‌طور نبوده که فردی از یک شرکت سهام داشته باشد و از شرکت دیگر، سهام نداشته باشد.

 

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: هر کسی در این ۳۰ روز اعلام کند که خواهان مدیریت سهام توسط خودش است، از طریق سپرده گذاری بورس، کد بورسی به فرد داده می‌شود. اما احراز هویت فرد، زمانی انجام می‌شود که قصد فروش سهام را داشته باشد. بنابراین تا وقتی قصد فروش سهام خود را نداشته باشد، نیازی به مراجعه حضوری نیست.

 

آزادی عمل و مشوق برای کسانی که مدیریت سهام‌شان در اختیار شرکت‌های سرمایه گذاری استانی است

 

صالح افزود: افرادی که مدیریت سهام را در اختیار خودشان بگیرند نمی‌توانند بلافاصله سهام شأن را بفروشند بلکه باید منتظر بمانند تا شورای عالی بورس مکانیزم و دستورالعمل فروش سهام عدالت را بررسی و تصویب کند و شرایط و نحوه فروش مشخص شود؛ این افراد محدودیت‌هایی دارند؛ اما کسانی که مدیریت سهام شأن توسط شرکت‌های سرمایه گذاری استانی انجام شود، تشویقی دارند و می‌توانند سهام شرکت سرمایه گذاری استانی را خرید و فروش کنند و آزادی عمل بیشتری دارند.

 

بورس ایران به بزرگترین بورس دنیا تبدیل خواهد شد

 

وی اظهار داشت: از یک ماه آینده که سهام عدالت منتقل شود بورس ایران با ۶۰ میلیون سهامدار مستقیم و غیرمستقیم، بزرگترین بورس دنیا می‌شود. بورس قول داده که زیرساخت‌ها را فراهم کند.

 

مشمول کردن ۳۰ میلیون جامانده نیاز به دستور رهبری دارد

 

صالح افزود: سهام عدالت سال ۸۵ با مجوز رهبری ایجاد شد از این رو برای افزودن شرکت‌ها و افزایش تعداد سهامداران و ۳۰ میلیون جامانده از شمول سهام عدالت، نیاز به مجوز مجدد رهبر انقلاب داریم.

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.