×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 6 اردیبهشت 1403  .::.   برابر با : Thursday 25 April 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25395 خبر
تنفس جنگل های شمال به قیمت تاراج جنگل های شمال غرب!

به گزارش همنوا به نقل از ایسنا منطقه آذربایجان غربی، سرهنگ یوسفعلی ابراهیم پور با بیان اینکه میزان قاچاق چوب در استان نسبت به سال گذشته افزایش بسیار چشمگیری داشته است افزود: قاچاق چوب در سال گذشته و در سطح استان بسیار محدود بود اما در سال جاری تاکنون 450 تن قاچاق چوب کشف و ضبط شده است که مقصد بیش از ۹۰درصد آنها استان های شمالی کشور بوده است.

سرهنگ ابراهیم پور اجرای طرح تنفس جنگل های شمال کشور را اصلی ترین عامل افزایش پدیده قاچاق چوب درسطح استان عنوان و تصریح کرد: اجرای طرح تنفس جنگل های شمال از سه سال گذشته و عدم برنامه ریزی دقیق در راستای تعدیل فعالیت کارخانه های کاغذسازی و چوب بری مناطق شمالی کشور موجب گسترش پدیده قاچاق چوب در سطح کشور شد که از ابتدای سال جاری این پدیده در شمال غرب کشور و استان های آذربایجان غربی و شرقی نمود بیشتری پیدا کرده است.

وی افزود: عدم بازدارندگی قوانین و پایین بودن میزان جریمه ها نیز از دیگر عواملی است که موجب افزایش روز افزون این پدیده شده لست.

فرمانده یگان حفاظت از منابع طبیعی آذربایجان غربی ادامه داد: با همکاری جهادکشاورزی، نیروی انتظامی و مقامات قضائی استان و براساس قانون حفظ ذخایر جنگلی و مطرح کردن موضوع در شورای حفظ بیت المال اقدامات مؤثری در این راستا انجام گرفته است اما با این حال ضعف در نیرو و امکانات مانع از ریشه کن شدن پدیده قاچاق چوب در سطح استان می شود.

وی با اشاره به کمبود شدید نیروی انسانی در سطح استان خاطرنشان کرد: در حاضر در آذربایجان غربی به ازای حفاظت از هر  ۴۵هزار هکتار یک مأمور حفاظت داریم این در حالی است که در میانگین کشوری برای هر ۱۸هزار هکتار یک مأمور حفاظت اختصاص داده شده است و در کشورهایی نظیر ترکیه نیز به ازای هر  ۳هزار هتکار یک مأمور حفاظت از منابع طبیعی اختصاص دارد.

سرهنگ ابراهیم پور با تاکید بر اینکه نظارت کامل بر بافت جنگل های استان برقرار است تصریح کرد: جنگل های بلوط استان در شهرستان های سردشت پیرانشهر و نقده دارای ایستگاه های بازرسی دائمی هستند که امکان قاچاق چوب از این مناطق را به حداقل رسانده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر وسعت جنگل های طبیعی استان در سطح شهرستان های سردشت و پیرانشهر ۱۰۱ هزار هکتار است و ۶ هزار هکتار نیز بصورت پراکنده در سطح سایر شهرستان ها قرار دارد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی اظهار کرد: یگان حفاظت از منابع طبیعی استان با تلاش شبانه روزی خود در صدد صیانت از اراضی طبیعی استان است و شماره تلفن ۱۵۴۴ و همچنین سامانه پیام کوتاه ۱۰۰۰۰۰۰۵۴۴ به صورت شبانه روزی آماده دریافت گزارشات مردم شریف استان در خصوص قاچاق چوب است تا در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به برخورد با خاطیان اقدام شود.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.