×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه 2 مرداد 1403  .::.   برابر با : Tuesday 23 July 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25753 خبر
تحلیل عابدینی ازانتخابات فدراسیون فوتبال/کدام گزینه ها شانس دارند

به گزارش هم‌نوا به نقل از مهر، انتخابات فدراسیون فوتبال قرار است روز دهم اسفندماه برگزار شود. این دوره از انتخابات، حساسیت زیادی دارد و چهار گزینه برای رسیدن به صندلی ریاست، رقابت خواهند کرد. علی کریمی، شهاب‌الدین عزیزی خادم، مصطفی آجورلو و کیومرث هاشمی نامزدهای پست ریاست هستند و طیف مختلفی از گزینه‌های ریاست را تشکیل می‌دهند. این در حالی است که حیدر بهاروند سرپرست فعلی فدراسیون تایید صلاحیت نشده و گمانه زنی‌ها حاکی از تلاش او برای بازگشت به انتخابات است.

 

امیر عابدینی رئیس پیشین فدراسیون فوتبال و عضو پیشین مجمع این فدراسیون در گفتگو با خبرنگار مهر تاکید می‌کند رقابت اصلی برای ریاست بین عزیزی خادم و هاشمی است و علی کریمی و مصطفی آجورلو رای کمتری دارند. وی می‌گوید اگر دست خودش بود، علی کریمی را به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب می‌کرد اما عزیزی خادم دو سال است که برای رسیدن به این پست کار می‌کند.

 

عابدینی همچنین با اظهار تعجب از رد صلاحیت بهاروند اعتقاد دارد این اتفاق ریشه در مسائل دیگری دارد و بهاروند چوب جای دیگری را می‌خورد.

 

مشروح گفتگوی خبرنگار مهر با امیر عابدینی در ادامه می‌آید:

 

* خبرگزاری مهر - به عنوان اولین سوال تمایل دارم بدانم آیا شما فکر می‌کنید علی کریمی در انتخابات فدراسیون موفق می‌شود؟

 

- امیر عابدینی: علی کریمی را تمام اعضای مجمع فدراسیون دوست دارند اما به نظرم مجمع، باور رای دادن به کریمی را ندارد. اشکال همین است. کریمی را مجمع عمومی کل فوتبال قبول دارد ولی مجمع فدراسیون که متشکل از بعضی نهادها و هیات‌ها باشگاه‌ها است، چنین باوری ندارد. فکر می‌کنم درصدی که به علی کریمی در مجمع فدراسیون رای می‌دهند، قابل قبول نیست.

 

* به این ترتیب رقابت بین سه گزینه دیگر خواهد بود؟

 

- تصورم این است که رقابت اصلی بین هاشمی و عزیزی خادم است. آجورلو هم مثل کریمی رای زیادی ندارد. در نهایت با شناختی که از عزیزی خادم دارم و حمایت حیدر بهاروند از او، فکر می‌کنم رئیس بعدی فوتبال او باشد.

 

* علی کریمی یک فوتبالی به تمام معناست و به جز سابقه مدیریتی، تمام ویژگی‌های رسیدن به صندلی ریاست فوتبال را دارد. آیا نباید به مجمعی که به کریمی رای نمی‌دهد، شک کرد؟

 

- کریمی به عنوان بازیکن شناخته شده بین‌المللی مورد احترام همه است. او فوق ستاره فوتبال بوده ولی تجربه مدیریتی ندارد. اتفاقاً پیشنهادم به تیم جدید مدیریتی فدراسیون فوتبال این است که صد درصد از افرادی مثل علی کریمی استفاده کنند چون او باید یک دوره کوتاه مدیریتی هم ببیند.

 

* با توجه به عملکرد سوال برانگیز و پر ابهام بعضی از اعضای هیات رئیسه و بعضی از روسای سابق فدراسیون، نمی‌توان این‌طور گفت که صداقت، وجهه بین‌المللی و شخصیت افرادی مثل کریمی می‌تواند ضعف سابقه مدیریتی‌شان را پوشش بدهد؟

 

- اگر بنده اختیار داشتم، قطعاً علی کریمی را به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب می‌کردم و چند مشاور هم برایش می‌گذاشتم. اگر عضو فعلی مجمع بودم، قطعاً رای بنده علی کریمی بود ولی در حال حاضر درباره واقعیت‌ها و به صورت کارشناسی صحبت می‌کنم. اگر می‌گویم کریمی رای مجمع را ندارد، حرف شخصی نیست بلکه کارشناسی است.

 

* پس می‌توان گفت رئیس بعدی فدراسیون بر اساس رفاقت و نه شایستگی انتخاب می‌شود؟

 

- خیر؛ این‌طور هم نیست. مجمع منافع فوتبال را می‌بیند. اعضای مجمع شاید بگویند ما تجربه و سابقه مدیریتی از کریمی نداریم. آنها به شخصیت کریمی احترامی می‌گذارند ولی تجربه‌ای از مدیریت او نمی‌بینند. بر عکس این قضیه شهاب‌الدین عزیزی خادم است. او در دوره اول ریاست علی کفاشیان، عضو هیات رئیسه بوده است. در باشگاه‌ها هم سابقه کار دارد و مدیریت مختلف را پشت سر گذاشته. او مدیریت اقتصادی هم بلد است، خوب لابی می‌کند و دو سال است که برای رسیدن به ریاست فدراسیون کار می‌کند انتخاب شود. کیومرث هاشمی دیر وارد این عرصه شده است. آجورلو هم همینطور. ضمن اینکه آجورلو یک بار دیگر هم انتخابات را تجربه کرده بود ولی مجمع به او رای نداد. شواهد و قرائن نشان می‌دهد عزیزی خادم شانس اول ریاست است.

 

* شاید یکی از اتفاقات غیر منتظره، رد صلاحیت حیدر بهاروند سرپرست فدراسیون فوتبال برای انتخابات بود. فکر می‌کنید علتش چه بوده است؟

 

- من هم از رد صلاحیت بهاروند تعجب کردم. از بهاروند شناخت کافی دارم. وقتی بنده استاندار لرستان بودم، بهاروند فوتبال بازی می‌کرد و در هیات فوتبال بود. او آدم بی سر و صدا و سالمی است و فوتبال را می‌شناسد. فکر می‌کنم بهاروند چوبِ جای دیگری را می‌خورد؟

 

* منظورتان چیست؟

 

- شاید مثلاً چون بهاروند یک نفر را به عنوان نایب رئیس معرفی نکرده این اتفاق برایش افتاده است. شاید از جای دیگری خط داده‌اند. نمی‌دانم بر اساس کدام مشخصه، بهاروند نباید باشد. او آدم لایقی است. نمی‌گویم بهاروند باید رئیس فدراسیون شود ولی حقش نبود صلاحیتش رد شود.

 

* قبول دارید به هیات رئیسه فدراسیون که بهاروند هم یکی از اعضای آن بود انتقادات زیادی وارد است؟

 

- کارنامه هیات رئیسه فدراسیون مهدی تاج قابل دفاع نیست ولی بهاروند در همان دوره سازمان لیگ را درست جمع کرد. با گرفتارهایی که وجود داشت، بهاروند سازمان لیگ را خوب اداره کرد. بهاروند از نظر شخصی با بنده خوب نیست ولی من وجدان دارم و نمی‌توانم دروغ بگویم و کارهای خوب او را نادیده بگیرم.

 

* گفته می‌شود بهاروند قصد دارد به دلیل رد صلاحیتش به فیفا نامه بزند که این موضوع شاید تعلیق فوتبال را به دنبال داشته باشد.

 

- بهاروند را می‌شناسم؛ مطمئنم او کاری نمی‌کند فوتبال تعلیق شود. بهاروند آنقدر به حفظ فوتبال اعتقاد دارد که فدراسیون ما را به فیفا نمی‌فروشد!

 

* در لیست گزینه‌های حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال، هستند افراد زیادی که سوابق بدی دارند و مشخصاً تایید صلاحیت آنها جای سوال دارد. سوال من از شما این است که مجمع دقیقاً نباید به چه کسانی رای بدهد؟

 

- بعضی از نفراتی که برای انتخابات ثبت نام کرده‌اند، نه برنامه دارند و نه کارنامه. مجمع نباید به خاطر رفاقت رای بدهد. اعضای مجمع به کسانی رای بدهند که برای خدمت آمده‌اند. اگر بنده بودم به علی کریمی رای می‌دادم که هرچند در مدیریت بِکر است اما سالم، رک، شفاف و پاکدست است. او از پیکره فوتبال است. مجمع باید به این ویژگی‌ها توجه کند.

 

* فکر می‌کنید چند نفر از کسانی که ثبت نام کرده‌اند صلاحیت حضور در انتخابات را دارند؟

 

- نمی‌توانم اسم ببرم ولی مجمع باید لیاقت و عدم لیاقت را دست تشخیص بدهد. اگر مجمع صادقانه و خالصانه رای بدهد و به فکر منافع فوتبال باشد، انسان‌های درست رای می‌آورند. به هر حال در بین گزینه‌ها هستند کسانی که اگر رای بیاورند، به نفع فوتبال است.

برچسب ها : ,

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.