×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 24 خرداد 1403  .::.   برابر با : Thursday 13 June 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25602 خبر
تاکید بر حفظ تمامیت ارضی آذربایجان/خواهان صلحیم/پاسخ به انتقادها درباره توزیع واکسن آنفلوانزا

به گزارش همنوا به نقل از ایسنا، علی ربیعی سخنگوی دولت در ابتدای نشست خبری این هفته خود با بیان اینکه در آستانه اربعین هستیم، گفت: ملت ما و ملتهای همسایه در این جغرافیای وسیع اهل بیت، همواره در طول قرون مراسم عزاداری برای سالار شهیدان و اصحاب حسین را با شکوه هرچه بیشتر برگزار کرده‌اند. سنت عزاداری، در طول تاریخ یک سنت ایستا و صرفا مناسکی نبوده است.

وی افزود: راهپیمایی میلیونی اربعین را باید جدیدترین مرحله تکاملی این عزاداری دانست. متاسفانه امسال ما به علت شیوع کرونا از برگزاری این مراسم محروم هستیم اما باید این را به مثابه یک فرصت برای تحقق حول فلسفه قیام امام حسین(ع) و فلسفه راهپیمایی اربعین تبدیل کرد.

ربیعی ادامه داد: آرمان حسینی و دوستی اهل بیت یک امر فرامذهبی است. از باکو و قره باغ و شوشا، ایروان گرفته تا تبریز و اصفهان و کابل و هرات و بیروت تا دمشق و بصره و بغداد و آناتولی، ما یک جغرافیای واحد داریم که خاک آن با حب اهل بیت سرشته شده است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: گفتمان حسینی برای ما گفتمان و مقاومت در مقابل متجاوزین به تمامیت ارضی و تفاوتهای مذهبی تبدیل کرده است.

جلوگیری از اجتماعات در شرایط کرونایی امروز مهم است

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه کماکان درخواست ما از هموطنان توجه به دستورالعمل های بهداشتی است، اظهار کرد: جلوگیری از اجتماعات در شرایط کرونایی امروز مهم است. شرایط سخت است و باید بیش از گذشته مراعات کرد.

کشور هفته سختی را پشت سر گذاشت

ربیعی یادآور شد: کشور هفته سختی را پشت سر گذاشت. علی رغم تاکیدات زیاد، متاسفانه رعایت دستورالعمل های بهداشتی در سطح کشور به ۶۰.۳ (شصت و سه دهم درصد) و در تهران ۴۵ درصد درسیده است.

سخنگوی دولت با اشاره به مصوبات اخیر ستاد ملی کرونا برای کنترل شیوع این ویروس اظهار کرد: کمیته نظارت بر پروتکل ها، با توجه به کاهش رعایت دستورالعمل در برخی استانها، برنامه زمانبندی شده ارتقاء رعایت پروتکل ها، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی تا میزان ۸۰ درصد را از استانها اخذ و جهت تصویب به کمیته امنیتی - اجتماعی و انتظامی ارائه کند.

ربیعی ادامه داد: در عرصه اقتصادی با توجه به آسیب دیدن گسترده بخش خدمات، به خصوص حوزه گردشگری، سیاست‌های حمایتی برای حمایت از این بخش اتخاذ شد. مقرر شد بازپرداخت تسهیلات بانکی که قبلا دریافت شده است تا پایان سال ۱۳۹۹ امهال شود.

وی افزود: اجازه داده شد پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی سال ۹۹ و هزینه آب، برق و گاز سال ۹۹ و هزینه های مالیاتی سررسید سال ۹۹ تا پایان امسال مهلت داده شود.

سخنگوی دولت تصریح کرد: با پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده حوزه گردشگری با محوریت بنگاه موافقت شد.

ربیعی با بیان اینکه در شرایط فشار آمریکا بر عدم صادرات نفت یکی از تلاش های ستاد اقتصادی دولت افزایش صادرات غیرنفتی و تمهید بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور است، تاکید کرد: به منظور تحقق این امر یکشنبه ستاد اقتصادی دولت تصمیم گرفت، صادر کنندگانی که نسبت به انجام تعهدات ارزی خود به موقع اقدام نمایند حداکثر تا ۲ هفته مالیات بر ارزش افزوده دریافتی از آنها عودت داده خواهد شد.

وی اظهار کرد: در ازای هر درصدی از انجام تعهد ارزی، متناسب با همان میزان از مالیات بر ارزش افزوده مسترد می شود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه بانک مرکزی به صورت هفتگی لیست اینگونه صادرات کنندگان را به سازمان مالیاتی ارسال خواهد کرد، گفت: همچنین به منظور تسهیل در فرآیند تجارت و ایجاد امکان رصد آن و به منظور حفظ یکپارچگی و جامعیت اطلاعات سامانه جامع تجارت، و نیز حذف دوباره کاری در فرآیند تجارت، گمرگ جمهوری اسلامی موظف است تبادل اطلاعات با بازرگانان و دستگاههای ذیربط و فرآیند تجارت را صرفا از طریق این سامانه به انجام برساند.

 

فاصله شهر و روستا در بهره مندی از امکانات بسیار کاهش یافته است

ربیعی با یادآوری اینکه امروز روز روستا و عشایر است، گفت: خوشبختانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و به خصوص در دولت تدبیر و امید فاصله شهر و روستا در بهره مندی از امکانات و خدمات زیربنایی بسیار کاهش یافته است.

وی ادامه داد: استراتژی این دولت معکوس کردن روند مهاجرت بوده است و حمایت‌های دولت در حوزه خدمات زیربنایی مانند گازلوله‌کشی، راه آسفالته، آب آشامیدنی سالم، مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی، خدمات بهداشتی و درمانی و اینترنت باعث شد این استراتژی ثمربخش باشد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: بر همین مبنا برای اشتغال پایدار روستایی، ۲۲ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی در اختیار روستاییان قرار گرفته است. سرانه درآمد روستائیان پیش از دولت یازدهم منفی نهصدهزار تومان بود که هم‌اکنون به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است.

ربیعی با بیان اینکه منابع سهم اشتغال روستایی از پنج درصد به ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده  است، اظهار کرد: تسهیلات نرخ بیکاری روستایی از ۸.۷ درصد به ۷.۳ درصد کاهش یافته که ۱.۴ درصد کاهش نرخ بیکاری روستایی را رقم زده است که تاثیرات خوبی در  تثبیت جمعیت روستایی داشته است.

وی یادآور شد: در حوزه گازرسانی روستایی بیش از ۸۸ درصد روستاهای کشور به شبکه گازرسانی متصل شده‌اند. در حالی که قبل از دولت تدبیر و امید این میزان ۱۵ درصد بوده و دولت تصمیم دارد تا پایان فعالیت خود این میزان را به ۱۰۰ درصد افزایش داده تا روستای بدون گاز در کشور وجود نداشته باشد.

سخنگوی دولت گفت: اکنون حدود ۹۵ درصد راه‌های روستایی کشور آسفالت هستند و ۴۵ درصد خانه‌های روستایی مقاوم سازی شده اند.

ربیعی با اشاره به وضعیت آموزش در روستاها اظهار کرد: در حوزه آموزش و پرورش نرخ پوشش پیش دبستانی روستایی از ۳۸ به ۷۱ درصد افزایش یافته و نرخ پوشش دانش آموزان روستایی نیز ۲۳ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: بیش از ۳۲۰۰ مدرسه شبانه روزی در مناطق روستایی ایجاد شده و ۸۰ درصد فعالیت نهضت سوادآموزی در روستاها متوجه زنان است.

سخنگوی دولت گفت: ۵۰ درصد مدارس آموزش و پرورش و ۳۰ درصد کلاس‌ها در مناطق روستایی تشکیل می شود و سالانه بیش از ۲۵۰ هزار معلم حداقل ۲۰۰ روز در مناطق روستایی حضور دارند.

ربیعی با بیان اینکه تمام مدارس خشتی و گلی که حدود ۱۰۰۰ کلاس بود جمع آوری شده است، تاکید کرد: بیش از ۷۸۰۰  پروژه با ۲۷ هزار کلاس روستایی با مساحتی بالغ بر ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار متر مربع به گونه ای که هر روز به طور متوسط ۱۱ کلاس روستایی و در سراسر کشور حدود ۲۹ کلاس درس در این دولت احداث شده است.

وی افزود: ۷۶ هزار و ۲۰۰ مدرسه با سرمایه‌گذاری ۱۸۰ میلیارد تومانی به شبکه هوشمند مدارس دانا متصل شده‌اند.

سخنگوی دولت همچنین اعلام کرد: از میان ۳۸ هزار و ۶۷ مدرسۀ روستایی، ۱۳ هزار و ۶۳۶ مدرسه توسط ایرانسل، ۴ هزار و ۴۸۲ مدرسه توسط همراه‌ اول و ۱۹ هزار و ۹۴۹ مدرسه نیز از طریق اینترنت ثابت شرکت مخابرات ایران، به شبکۀ اینترنت دسترسی پیدا کرده‌اند. تعداد ۳۸ هزار و ۳۳۳ مدرسۀ شهری نیز، از طریق اینترنت ثابت شرکت مخابرات ایران، به شبکۀ اینترنت متصل شده‌اند.

ربیعی یادآور شد: از دیگر اقدامات زیرساختی مهم صورت گرفته در این زمینه اتصال ۹۹.۵ درصد جمعیت روستایی به شبکه سراسری برق است و در حوزه آب آشامیدنی سالم و شبکه لوله کشی ۹۰ درصد روستاها به شبکه آب‌رسانی متصل هستند.

سخنگوی دولت ادامه داد: همچنین در مدیریت امور روستا ۹۵ درصد روستاهای کشور دارای مدیریت دهیاری هستند که اعتبارات خوبی هم در این حوزه پیش بینی شده است.

وی تأکید کرد:جمعیت تحت پوشش صندوق مشتمل بر بیمه شدگان و مستمری بگیران از ۱۳۶ هزار و ۶۵۴ نفر در ابتدای فعالیت دولت یازدهم به یک میلیون و ۲۷۸ هزار و ۷۳۹ نفر تا پایان شهریور ماه سال ۱۳۹۹ افزایش یافته که بیانگر رشدی ۹۵ درصدی است.

ربیعی گفت: همچنین روز گذشته با حمایت کامل دولت یک میلیون ۴۴۰ هزار بیمه شده به جمعیت این صندوق اضافه خواهند شد که مجموعه بیمه شدگان حدود ۲میلیون و ۷۰۰ هزار نفر خواهد شد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: تحقق این مهم به معنای برداشته شدن گامی بسیار حایز اهمیت در تحقق اصل ۲۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و نظام تامین اجتماعی فراگیر و حمایت از خانوار روستایی و عشایری در برابر تکانه های اقتصادی در دوران کهولت سن، از کارافتادگی و فوت سرپرست خانوار مبتنی بر شان و کرامت انسانی و بدون تحمیل بار مالی به بودجه عمومی دولت جهت تامین هزینه های حمایتی است.

وی افزود: این مصادیق بیش از آن که عدد و رقم باشند، نشان از یک تحول در رویکرد سیاستگذاری «ساخت‌وسازی» است. در این رویکرد سعی شده سازوکارهایی برای بهبود وضعیت روستاها به شکل برنامه‌های توانمندسازی، ارتقای درآمد مبتنی بر تولیدات جدید با حفظ زندگی در روستا، نگاهی به مسائل رفاهی مانند افزایش بیمه‌های سلامت و تأمین اجتماعی و محوریت دادن به مزیت‌های محلی تعبیه شود که امیدوارم تداوم یابند.

 

به حفظ تمامیت ارضی آذربایجان تاکید داریم

تخلیه مناطق اشغالی آذربایجان مورد تاکید ایران است

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره مواضع ایران در خصوص اختلافات آذربایجان و ارمنستان، گفت: این موضع پیش از این اعلام شده است. به حفظ تمامیت ارضی آذربایجان تاکید داریم. تخلیه مناطق اشغالی آذربایجان مورد تاکید ایران است. دخالت طرفهای ثالث را زیانبار میدانیم. راه حل منطقه را نظامی نمی دانیم و از آسیب رسیدن به جان شهروندانمان در مناطق مرزی نگرانیم و پیگیری می کنیم. خواهان صلح در منطقه هستیم.

 

ایران درگیری و تعرض در خاک خود را تحمل نمی کند

سخنگوی دولت ادامه داد: مواضع رسمی ایران در سیاست خارجی صرفا از طریق دولت و وزارت خارجه است. ایران درگیری و تعرض در خاک خود را تحمل نمی کند حتی اگر غیر عامدانه باشد. ایران از کنشگران معدود است که روابط بسیار خوبی با دو کشور  آذربایجان و ارمنستان دارد تا هر چه زودتر این جنگ پایان یابد.

وی در پاسخ به پرسشی در زمینه بازگشت ارز ایران به کشور، اظهار کرد: ۸ میلیارد دلار  از خرداد ماه از سوی تجار وارد چرخه کشور شده است. سیاست های تشویقی برای بازگرداندن ارز در نظر گرفته شده است. گسترش صادرات بیش از پیش در دستور کار است و کمیته های ویژه ای صادراتی تشکیل شده. تلاش برای بازگرداندن ارزهایمان در خارج از کشور انجام شده است.

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی اعمال پروتکلهای بهداشتی و نظارت بر رعایت آن در جامعه از سوی دولت، گفت: در حوزه ادارات، اصناف، مشاغل و حمل و نقل، افرادی که پروتکل ها را رعایت نکنند خدمات به آنها ارائه نمی شود. همچنین افرادی که مبتلا شدند و رعایت نمی کنند، تحت اقدامات حقوقی قرار می گیرند؛ درباره این سازوکار شنبه تصمیم گیری نهایی می شود.

 

اختیار تعطیلی مراکز را به استان ها واگذار کردیم

سخنگوی دولت گفت: برای محل های پرتراکم هم که افراد رعایت نکنند، جریمه در نظر گرفته می شود و روز شنبه این موارد جمع بندی می شود. اختیار تعطیلی مراکز را به استان ها واگذار کردیم.

 

زمان مناسب تزریق واکسن آنفلوانزا تا نیمه آذر است

تا پایان مهر ماه ۱۰ برابر سال گذشته تزریق رایگان خواهیم داشت

 

وی در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی توزیع واکسن آنفلوانزا و انتقادهای مطرح شده درباره کیفیت توزیع آن، تاکید کرد: زمان مناسب تزریق واکسن آنفلوانزا تا نیمه آذر است. تا پایان مهر ماه ۱۰ برابر سال گذشته تزریق رایگان خواهیم داشت. تاکنون به یک میلیون و سیصد هزار نفر از افراد واجد شرایط واکسن تزریق شده است و مابقی هم پوشش داده خواهد شد.

ربیعی تصریح کرد: صعب العلاج بودن برای دریافت واکسن آنفلوانزا معیارهایی دارد اما برخی به این موضوع توجهی ندارند. واردات بعدی که از این واکسن انجام شود نیز برای افراد بالای ۶۵ سال است.

حفظ امنیت شهروندان وظیفه دولت است

وی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره موضع دولت برخورد با بدحجابی و بی‌حجابی در سطح جامعه، گفت: انتساب و استناد اخبار و مواضعی که از سوی برخی ائمه جماعات مطرح شده بود از سوی دفاتر آنها تکذیب شد که باید تشکر کنیم که زمینه‌ سواستفاده را از ناآگاهان داخلی و شیاطین خارجی که قصد دارند بر ضد جمهوری اسلامی مسئله سازی کنند، گرفتند.

سخنگوی دولت اظهار کرد: سابقه نشان می‌دهد در این موارد همواره دو گروه آماده سوء استفاده هستند، یک گروه برای حمله به نظام بهانه می‌کنند و گروه دیگر برداشت‌های اشتباه می‌کنند و منتظر اقدامات غیرقانونی علیه حقوق دیگران می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه حفظ امنیت شهروندان بر اساس قانون اساسی و قوانین موضوعه تکلیف و وظیفه حاکمیت و دولت است، گفت: در برخورد با تخلفات هم باید بر اساس مقررات عمل شود و هم اجرای آن باید بر اساس حفظ امنیت باشد و نه ایجاد اخلال در امنیت؛ خوشبختانه موضوع رسمی هیچکس در حاکمیت این گونه رفتارها نیست.

 

پی گیر بازپس گیری ارزهای کشور از کره جنوبی هستیم

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره بازپس گیری منابع ارزی ایران از کره جنوبی گفت: بانک مرکزی و وزارت امور خارجه در حال پی گیری موضوع هستند، با همه کشورهای در حال رایزنی هستند و هیات‌هایی هم به برای پی گیری اعزام خواهند شد.

سخنگوی دولت گفت: امروز هم در ستاد اقتصادی دولت در این زمینه مذاکره شد و قرار شد هیات‌هایی به کشورهایی که ایران در انها منابع ارزی دارد اعزام شوند که قطعا تاثیر گذار خواهد بود.

وی افزود: در این شرایط نمی خواهیم از کشوری نام ببرم. عملکرد این کشورها در حافظه تاریخی مردم ایران باقی خواهند.

ربیعی تصریح کرد: کره جنوبی تحت تاثیر سیاست‌های آمریکا، مردم ایران را از حقوق مسلم خود محروم کرده است، اخیرا درباره دارو بحثی را مطرح کرده اند که عدد آن اصلا قابل توجه نیست.

وی گفت: نه به عنوان سخنگوی دولت، بلکه به عنوان یک ایرانی به برخی کشورها می گویم امروز شهامت عدم همراهی با ظلم مسلم ترامپ - که این ظلم باقی نخواهد ماند- برای مردم ایران مهم است.

ربیعی تاکید کرد: بهانه‌جویی‌های بیهوده و غیرواقعی و ترس زیاد از آمریکا نباید باعث شود یک جامعه و ملت از حقوق مسلم خود دور بماند.

 دولت به دنبال تامین کالاهای اساسی مردم از طریق ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی است

ربیعی در پاسخ به سئوالی درباره موضع دولت در رابطه با طرح تامین کالاهای اساسی مطرح در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این طرح و دیگر ایده‌های مطرح درباره استفاده از ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی در دولت در حال بررسی و نهایی شدن هستند.

سخنگوی دولت گفت: وقتی می خواستیم بسته کمک معیشتی به مردم ارائه کنیم هم قصد دولت ارائه کالا بود و اکنون نیز ایده های مختلفی درباره چگونگی استفاده از ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی برای رساندن کالاهای اساسی به دست مصرف کننده نهایی مطرح است که امروز هم ستاد اقتصادی دولت این طرح‌ها را بررسی کرد.

ربیعی با ابراز نگرانی نسبت به وجود شکاف قیمتی بین هزینه پرداختی برای واردات کالاهای اساسی و هزینه ای که مصرف کننده نهایی می پردازد، افزود: دولت نظارت‌ها را تقویت خواهد کرد تا مانع هرگونه سوءاستفاده از این موضوع شود.

سخنگوی دولت با اشاره به بررسی طرح مجلس برای تامین کالاهای اساسی اقشار کم درآمد در سازمان برنامه و بودجه کشور تصریح کرد: علت مخالفت کارشناسان سازمان برنامه و بودجه با این طرح منبع مشخص شده برای تامین مالی این طرح است.  تامین کالاهای اساسی مردم از طریق ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی است

ربیعی با بیان اینکه محل تامین مالی طرح مجلس، تبصره ۱۴ بودجه سال ۹۹ است، گفت: حقوق کارکنان وزارتخانه هایی مثل نفت و نیرو که وظیفه تامین مالی هدفمندی یارانه ها را برعهده دارند از محل تبصره ۱۴ پرداخت می شود.

وی با یادآوری این موضوع که بسته معیشتی کمکی خانوار هم از تبصره ۱۴ تامین مالی می شود، تاکید کرد: دولت الان در تامین منابع مالی آخرین بسته کمک معیشتی پرداختی به مردم با مشکل روبه رو شد و مجبور شد از خزانه وام بگیرد زیرا در شرایط کرونا میزان مصرف بنزین تغییر کرد و صادرات با مشکل مواجه شد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: در تامین مالی همین بسته معیشتی هم از محل تبصره ۱۴ در برخی از ماه ها با مشکل مواجه هستیم.

ربیعی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی توصیه کرد: این گونه طرح‌ها که بار مالی دارند را از قبل با دولت و نظام کارشناسی کشور در میان بگذارند زیرا ارائه آنها بدون پشتوانه کارشناسان بدنه اجرایی کشور ممکن است تبعاتی در افکار عمومی داشته باشد.

وی با تاکید بر این موضوع که اراده دولت بر تامین کالاهای اساسی مردم از طریق ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی است، اظهار کرد: به خاطر فشار تحریم ها، ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی کم شده که امیدواریم با بهبود شرایط بتوانیم آنرا به کالاهای بیشتری تسری دهیم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه امروز هم کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی تامین می شود، گفت: سال آینده هم پیش بینی کردیم تمام ارز حاصل از کل فروش نفت خام کشور را به دارو و کالاهای اساسی اختصاص دهیم.

ربیعی درباره ابتلای رییس‌جمهوری آمریکا به ویروس کرونا و تاثیر آن بر بازارهای اقتصادی گفت: مساله اصلی ما در این زمینه گفتمان حیات است، برای ما زندگی همه انسان‌ها و در میان آنها همه ایرانیان و حق دسترسی همه ایرانیان به دارو و اقلام مورد نیاز مهم است.

سخنگوی دولت گفت: در حالی که ترامپ امروز در همه دنیا نفرت‌پراکنی می‌کند و انسان‌های زیادی ناشی از سیاست‌های او کشته می شوند و دستور ترور سردار بزرگ ما صادر می‌کند، اما ما مثل ترامپ به مرگ دیگران نمی‌اندیشیم.

ربیعی با یادآوری ابتلای خود به بیماری کرونا گفت: امیدوارم ابتلا به کرونا برای ترامپ تجربه خوبی شود تا بیشتر به مسائل انسانی فکر کند باید بداند با ظلم و بازی کردن با جان انسان‌ها دیگران چه می کشند، دیگرانی که در معرض داروهایی که او دریافت می‌کند اما آنها دسترسی ندارند چه سختی‌هایی می‌کشند.

وی با بیان این که از واکنش بازار به ابتلای کرونا به ترامپ، تحلیلی ندارم، اظهار داشت: امیدوارم کووید ۱۹ این تاثیر را بر روی رییس جمهوری آمریکا داشته باشد که نسبت به جان انسان‌ها و مسائل جهان انسانی فکر کند و نگاه بی رحمانه خود را به سلامت و حق زندگی مردم جهان تغییر دهد.

واکنش سخنگوی دولت به حرف و حدیث ها درباره لغو جلسه سران قوا

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره لغو نشست سران قوا تصریح کرد: چندروزی است که اخبار و موضع گیری‌ها را رصد می‌کنم، که در شرایط امروز کشور این سخنان و مواضع برای افکارعمومی مضر و بی‌انصافی است.

وی ادامه داد: متاسفانه اصطلاحاتی شکل می گیرد که ما تاکنون این ادبیات را در ساخت سیاسی به این شکل نداشتیم، ما چنین واژگانی نداشتیم که از تریبون‌های رسمی نماینده‌ای بگوید دولت از بالا تا پایین این گونه است و اتهام بزند.

ربیعی افزود: اگر همین تعابیر و اهانت‌ها را درباره یک قوه دیگر بیان می‌شد چه اتفاقی می‌افتاد؟ خوشبختانه امروز عده ای با حمله به دولت تخلیه می‌شوند، اشکال ندارد و دولت این را هم به جان می‌پذیرد. البته عملکرد همه قوا جای نقد دارند ما هم قابل نقد هستیم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه اساساً رمز پیشرفت و پویایی ما این است که بتوانیم با نقدهای راهگشا مسائل کشور را دنبال کنیم ولی استفاده از چنین تعابیری اساسا درست نیست، اظهار کرد: اخلاق را در جامعه مساله بسیار مهمی است. ایده‌ها از همین بیانات همه ما که در ساخت حاکمیت هستیم شنیده و الگوبرداری می‌شود.

وی افزود: آنچه که مطلع هستم پیشنهاد جلسه را خود آقای رییس‌جمهوری دادند، وقت و زمان آن را هم مشخص کردند؛ زمانی که رییس محترم مجلس به بیمارستان تشریف بردند، از وزیر محترم بهداشت سوال شد که این بازدید در کدام بخش‌ها و تا چه اندازه بوده گفتند که در بخش‌های مبتلایان حتی در بخش‌هایی که افراد خیلی بدحال هم بستری هستند، این بازدید صورت گرفته است؛ ممکن است فرد خودش نگیرد ولی امکان انتقال آن وجود دارد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه رهبری الگوی مناسبی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی است ادامه داد: در کمیته بهداشتی ستادملی کرونا توصیه شد که بهتر است چند وقت نشست به عقب بیفتد و تأخیر صورت بگیرد. البته بازدید و سرکشی به مراکز درمانی هم امر نکویی است و ما امر نکو را باید بگوییم که خوب است ولی باید در شرایطی باشد که اگر بازدید هم صورت گرفته باید بنابر نظر وزارت بهداشت در زمان خاص باشد و بعد از زمانی که اطمینان از عدم انتقال حاصل شد، جلسه سران قوا برگزار شود.

وی افزود: از قبل و زمانی که این اتفاق نیفتاده بود من دیدم کسی پیش‌بینی کرده بود که اینجا بازدید می‌شود و این اتفاق هم می‌افتد مثل اینکه پیشگو بودند و پیش‌بینی کردند. نباید چنین اتفاقاتی بیفتد.

ربیعی تصریح کرد: ما همواره به نظرات و تصمیمات احترام گذاشتیم؛ البته همه باید به هم احترام بگذاریم و با حسن نیت به مسایل نگاه کنیم و اگر تصمیمی گرفته می‌شود احساس کنیم که عقبه کارشناسی پشت آن بوده و حسن نیت بوده است.

وی گفت: زمان برای تشکیل جلسه فراوان است و باز هم بعد از حصول اطمینان و بنابر نظر وزارت بهداشت جلسه حتما برگزار خواهد شد.

برچسب ها : , ,

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.