×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 3 اسفند 1402  .::.   برابر با : Thursday 22 February 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25131 خبر
پزشکیان: وقتی در مورد ماده ۱۵ قانون اساسی اصرار می‌کنیم، می‌گویند شما پان‌ترکیسم یا پان‌کردیسم هستید

به گزارش همنوا به نقل از ایلنا، در این نشست مسعود پزشکیان در پاسخ به پرسشی درباره اصل ۲۷ قانون اساسی در مورد آزادی برگزاری تجمعات اعتراضی مسالمت‌آمیز و اتفاقات اخیر کشور گفت: بر اساس قانون هر کسی می‌تواند اعتراض کند و باید به این اعتراضات مجوز داده شود تا معترضان بتوانند اعتراضات خود را بصورت قانونی برگزار کنند که متاسفانه در جمهوری اسلامی تاکنون چنین اجازه‌ای به چنین اعتراضاتی که خلاف نظر سیاست‌گذاران بوده، داده نشده است در نتیجه نداشتن چارچوب مشخص اجرای قانون بصورت انزجاری طور دیگری خود را نشان داده است که امروز مشاهده می‌کنیم.

وی تاکید کرد: آنچه که قانون بوده، اجرا نشده و چارچوبی برای آن تعیین نشده است و به همین دلیل امروز با مشکلاتی مواجه شده‌ایم. معتقدم که قانون مشکلی ندارد و گفته که هر کسی اعتراض دارد، اجازه دارد بیاید اعتراض کند ولی مجریان به هر کسی که اعتراض دارد می‌گویند که نمی‌توانی اعتراض کنی؛ همین موضوع باعث می‌شود که موضوع بماند تا منفجر شود.

علی خضریان نماینده مردم تهران هم در این نشست طی سخنانی ابراز داشت: ضمن موافقت با این مسأله که در یک مواردی می‌توانستیم بهتر عمل کرده و اصلاحات هم داشته باشیم، می‌خواهم یک نکته‌ای را کنار این قضیه عرض کنم، هر کدام از ما که در حوزه علوم سیاسی تحصیل می‌کنیم، مطلع هستیم که ما نسبت به آنچه که آرمان‌های یک‌ مردم‌سالاری دینی است، عقب هستیم و این یک مسأله ۴۳-۴۴ ساله است.

وی ادامه داد: سوال می‌شود که در این مدت آیا روند متوقف بوده است؟ خیر. ما رشد داشته‌ایم و می‌توانیم همچنان در مسیر رسیدن به یک مردم‌سالاری دینی رشد و پیشرفت داشته باشیم اما فاصله داریم.

عضو کمسیون اصل ۹۰ مجلس تاکید کرد: من هم همانند آقای پزشکیان فکر می‌کنم می‌توانیم با انجام اصلاحاتی در ساختار، فضا را برای بیان و پذیرش اعتراض آماده کنیم. راهکار این مسأله این است که ما باید مشکلات را تبدیل به مسأله کنیم یعنی معلوم باشد که درخصوص چه موضوعی می‌خواهیم به چه مسأله‌ای اعتراض کنیم؛ هر کجا که ما مسائل را پی‌گیری کردیم، توانسته‌ایم آن را به حصول نتیجه نزدیک کنیم اما هرجا مسائل را تبدیل به مشکل کردیم، علی‌القاعده به بن بست رسیده است.

وی اضافه کرد: در مجموع با آقای پزشکیان موافق هستم که در یک مواردی می‌توانستیم بهتر عمل کنیم.

خضریان درباره این‌که مجلس در بحث اعتراضات مردمی چه باید می‌کرد و چرا کم کاری کرد، گفت: کم کاری نبوده بلکه برای تغییر یک نظام ۲۵۰۰ ساله زمان لازم است.

وی ادامه داد: اگر مسئله اعتراض را  روی گشت ارشاد و نهی از منکر قرار دهیم، این موضوع پیش از اعتراضات رویش بحث بود که این موضوع درست نیست و به راهکار نمی‌رسد. یا مثلا موضوع اصل حجاب را بررسی کنیم این موضوع بخشی از نظام جمهوری اسلامی است و مجلس نمی‌تواند تصمیم بگیرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مسیر قابل گفت‌وگو است، اما مبدأ چیز دیگری است. اصل مبدأ و مقصد در اختیارات مجلس شورای اسلامی نیست. اما یک مسئله دیگر مثل اعتراضات، به عنوان نقاط ضعف کمیسیون شوراها و امور داخلی در حال بحث بررسی است تا شرایطی را فراهم کنیم برای اینکه اعتراضات امکان برگزاری داشته باشد.

وی با بیان این که مجلس ریل‌گذار است، گفت: مجلس کارهای دیگری می‌توانست انجام دهد. باید از سوی نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه با مردم صحبت و گفت‌وگو شود که باب خشونت باز نشود.

خضریان افزود: شورای امنیت کشور اعلام کرد ۲۰۰ نفر در ایامی که گذشت جان خودشان را از دست دادند که عدد، عدد تلخی است. البته نمی‌گویم همکاران من در حوزه‌های انتخابیه برای صحبت با مردم نرفتند اما می‌شد اتفاق گونه دیگری باشد.

پزشکیان در ادامه این جلسه و در پاسخ به اینکه آیا اقدامات مجلس در این ایام قابل قبول بود یا خیر، گفت: حضرت علی (ع) می‌فرماید با رعیت شفاف باش و در کنار مردم باش و به آنها احترام بگذار و روشن‌گری کن. این کار تو را به خواسته خود می‌رساند، مشکل مدیریت ما این بود که بجای شفاف‌سازی و دادن اطلاعات حرف‌های متفاوت می‌زنیم و گزارش گروه کمیسیون تحقیق هم شفاف نبود و کسی که گزارش را قرائت کرد اصطلاحات پزشکی را هم نمی‌توانست درست ادا کند.

وی تاکید کرد: کسی که آگاهانه عمل می‌کند صرف نظر از نتیجه باید روش را اصلاح کند ما چهل سال است می‌گوییم حجاب باید باشد اما روش را اصلاح نمی‌کنیم.

نماینده مردم تبریز خاطرنشان کرد: ما در مدیریت جریان به دلیل عدم شفافیت بهانه به دست دیگران دادیم، اگر کسی گناه کرد باید با آن برخورد می‌شد ولی به دلیل عدم شفافیت در برخورد با آن باعث آشوب شد در مجلس هم آنچه که تحت عنوان تحقیق بررسی بود را دیدیم که ما را مسخره کردند و در آن جلسه گفتم مشکلی که ما داریم این است که با مردم صادث نیستیم، خدا در قرآن گفت ما از پیامبران پیمان گرفتیم با مردم صادق باشند، ما اگر با مردم صادقانه سخن بگوییم مردم می‌پذیرند.

وی در با بیان اینکه مردم نسبت به صداقت ما شک دارند، تصریح کرد: ما باید این شک را از مردم برداریم که کسی بی‌صلاحیت پست نگرفته و یا دروغ به آنها نمی‌گوید. ما این را در عمل اجرا نکردیم و این مشکلات زاییده رفتار ماست.

پزشکیان با اشاره به برخی ناکارآمدی‌ها، گفت: اگر سیستم داده‌ها و FATF داخلی را اجرا می‌کردیم دیگر کسی در کشور اختلاس و دزدی نمی‌کرد پس ابتدا باید در داخل قوانین را درست اجرا کنیم.

وی افزود: اگر اعتراض مورد تایید حاکمیت باشد که اعتراض نیست. اعتراض یعنی کسی که مخالف چیزی است بیاید و اعتراض کند. ما اول انقلاب اجازه ندادیم که هر کسی اعتراض دارد بیاید و اعتراض کند امروزه اقشار مختلف اعتراض دارند و اجازه اعتراض ندادیم، این اعتراض تبدیل به فریاد شده است. متاسفانه خیلی از قوانین اجرا نشده یا قانونی هم وضع نشده تا مردم اعتراض کنند و این را به هر دولت هم می‌گوییم.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: در مورد ماده ۱۵ قانون اساسی وقتی اصرار می‌کنیم می‌گویند شما پان‌ترکیسم یا پان‌کردیسم هستید، اگر قانون اساسی مشکل دارد باید آن را اصلاح کنیم و حتی قانون می‌گوید بازداشت شده‌ها را فقط می‌توانید ۲۴ ساعت نگهدارید بیشتر از آن جرم است، اما اعتراض کنید شما را هم می‌گیرند و وقتی جایی هم اعتراض می‌کنیم برچسب به آدم‌ها می‌زنند تمام این اتفاقات که موجب می‌شود ما بهانه به دشمنان بدهیم و اجازه دهیم از این بستر استفاده کنند.

در ادامه این مناظره خضریان با بیان اینکه با روشنگری و شفاف سازی موافقم اظهار کرد: برای تعیین علت فوت خانم امینی نیاز به زمانی بود و مرجعی علمی باید بررسی‌های لازم را انجام می‌داد. همه می‌پذیریم که اگر در ۲۴ ساعت اول علتی برای فوت اعلام می‌شد، می‌توانست مثل هواپیمای اوکراینی حرف نابجایی باشد، یا اینکه اگر نیروی انتظامی که در جایگاه متهم است، می‌گفت که من کاری نکردم، به او گفته می‌شد که خودت متهم هستی و حرف او شنیده نمی‌شد. همچنین اگر فردی خارج از جایگاه نیروی انتظامی صحبت کند، گفته می‌شد که تو اصلاً از کجا اطلاع داری که صحبت می‌کنی؟ حرف تو شفاف‌سازی نیست بلکه ماست مالی کردن است.

وی تاکید کرد: باید صبر کنیم که جایگاه علمی مربوطه یعنی پزشکی قانونی علت فوت را بیان کند. در این شرایط آقای پزشکیان در برنامه‌ای تلویزیونی علتی برای فوت خانم امینی مطرح کردند و به عنوان یک نخبه به فضای موجود دامن زدند. البته بیانیه شما این موضوع را اثبات می‌کند که منظور شما چیز دیگری بوده است.

این نماینده اصولگرای مجلس افزود: بعد از بیانیه پزشکی قانونی که بیانیه‌ای شفاف و علمی است، توسط بدنه‌ای که به گفته شما و همچنین بر اساس بررسی‌های میدانی اقلیت محسوب می‌شوند، آیا از نظر جامعه‌شناسی سیاسی فضا تغییر کرد؟ مسأله دیگر موضوع حمله تروریستی به حرم شاهچراغ (ع) است؛ داعش می‌گفت که من زدم و اما برخی می‌گفتند که خیر تو نزدی و اینها [جمهوری اسلامی] زده‌اند.

خضریان اظهار کرد: من قبول دارم که شفاف‌سازی  حتماً می‌تواند بهانه‌ها را کم کند و زمینه‌ای را فراهم کند که کسانی که عناد ندارند را در شرایطی که طراخی‌ای که پشت صحنه نباشد را کنار بزند، اما آیا می‌تواند کل قائله را حل کند؟ اگر روی کاغذ بگوییم بله، میدان عمل دو ماه گذشته می‌گوید خیر.

در ادامه این مناظره دانشجویی خطاب به خضریان طی اظهاراتی که با تشویق تعدادی از حاضران در جلسه نیز مواجه شد، گفت: آقای خضریان وقتی با دوتا موشک هواپیمای مسافربری را زدند و صدا و سیما علنا این موضوع را انکار می‌کند و پس از فشار رسانه‌های خارجی و انتشار مدارک مربوطه، مجبور می‌شوند که گردن بگیرند، انتظار دارید مردم به چه رسانه‌ای اعتماد کنند؟

خضریان در پاسخ به این دانشجو گفت: در آن بازه هیچ فشاری روی جمهوری اسلامی نبود اگر سنت نمی‌رسد از کسانی که آن روزها بودند بپرس؛ آن موقع خود جمهوری اسلامی با صداقت کامل موضوعی را که باید به افکار عمومی اعلام می‌شد، به عنوان اولین نفر اعلام کرد.

دانشجوی دیگری خطاب به خضریان گفت که آقای ترودو اولین نفر بود، که این نماینده مجلس در پاسخ ادامه داد: هیچ کس به اندازه خود جمهوری اسلامی در موضوع هواپیمای اوکراینی صداقت به خرج نداد. بررسی کنید و ببینید که چه کسی اولین نفر اعلام کرد؛ هیچ فشاری هم نبود و جمهوری اسلامی هم نظر صادقانه خود را اعلام کرد و خودش هم قائل به این بود که خطا را باید اعلام کند و این کار را کرد و مسئولیت خود را پذیرفت. این اولین بار هم نیست که این اتفاق می‌افتد و در زمان جنگ نیز ما هواپیمای خلبان ارتش خودمان را در مرز زدیم؛ البته باید برگردیم و ببینیم که آن روز چه کسی در شورای امنیت ملی منطقه پرواز ممنوع اعلام نکرد؛ حتما قابل بحث و بررسی است و باید ببینیم فردی که امروز دبیر شورای عالی امنیت ملی است یا رئیس‌جمهور وقت باید چه کاری انجام می‌داد و چه کاری انجام داده است. جمهوری اسلامی ایران خودش بر اساس اعلام رهبری که فرمودند باید با صداقت با مردم رفتار کرد، موضوع هواپیمای اوکراینی را اعلام کرد.

وی گفت: امروز نیز من نمی‌توانم و جرائت نمی‌کنم به تیم پزشکی قانونی پرونده مهسا امینی بگویم که آن تیم غیرعلمی بوده است؛ این تصمیم و این تیم سیاسی نبود و حتی آنقدر فضای کشور باز است که می‌توان گفت که ممکن است برخی از آنها از نظر سیاسی با نظام جمهوری اسلامی همراه نباشند.

این نماینده مجلس عنوان کرد: بعد از حرم شاهچراغ اتفاقی رخ داد که نشان می‌دهد صرفاً با مساله‌ای به نام شفاف‌سازی مواجه نیستیم. من هم معتقدم که حتما باید در اطلاع‌رسانی تسریع می‌شد و در موضوع هواپیمای اوکراینی نیز باید زودتر اطلاع‌رسانی می‌شد اما آنچه امروز در میدان در حال اتفاق است صرفا موضوع درگذشت یک فرد نیست و تدارکات آن از قبل چیده شده است و اگر غیر از این بود باید بعد از بیانیه پزشکی قانونی موضوع خاتمه می‌یافت. حتما طراحی پیچیده‌ای که  گسل‌های مختلف اجتماعی را درگیر کرده و بخشی از مردم عزیز ما را به جان هم انداخته، داخلی نیست.

خضریان در واکنش به یکی از دانشجویان که خطاب به وی گفت: « ۲۰۰ نفر کشته شدند که بگویید یک نفر کشته نشده است؟» اظهار داشت: بیشترین کشته‌های این روزها مدافعان امنیت هستند که جان خود را برای امنیت و وحدت این کشور و رهبر معظم انقلاب فدا کردند و می‌کنند و این‌ها ده‌ها برابر این هم ایستاده و خواهند ایستادند تا وحدت و امنیت کشور حفظ شود.

وی همچنین با اشاره به صحبت‌های پیش‌تر خود از گفته‌های پزشکیان در مناظره تلویزیونی شبکه ۲ در روزهای اولیه فوت مهسا امینی خواستار توضیح پزشکیان نسبت به این مسأله شد.

پزشکیان در ادامه تصریح کرد : آن چیزی که من در صداوسیما گفتم و این چیزهایی که اول جلسه از سخنان  حضرت علی خواندم این بود که آقا اگر کسی شک دارد باید رفع کنیم، باید صحبت کنیم. در جامعه یک ذهنیت به وجود آمد که آنجا این دختر را زدند و کشتند؛ خب ما جوری عمل می‌کردیم که مردم را اقناع کنیم که ما رسیدگی کرده‌ایم و برخورد کرده‌ایم.

وی افزود: پزشکی قانونی گزارش داده اما گروهی آن را قبول ندارند یا به آن شک دارند، ما می‌توانستیم یک گروه معتمد دیگر را هم در کار وارد کنیم تا بررسی کنند و گزارش دهند.

نماینده مردم تبریز در بخش دیگر صحبت‌های خود گفت: در هیچ اعتراضی نیروی انتظامی را نمی‌کشند چون اگر نیروی انتظامی نباشد، ما امنیت به خیابان رفتن را هم نداریم، در آمریکا و فرانسه و هیچ جای دیگر نیروی انتظامی را نمی‌کشند اما امروز در کشور می‌کشند و نباید می‌گذاشتیم کار به این نقطه برسد. در سوی دیگر معترضان هم باید توجه  داشته باشند وقتی یک جمعی در کشور به یک موضوع یا شخصی اعتقاد دارند و گروهی به آن توهین می‌کنند، آن گروه طرفدار دیگر خارج از قانون وارد برخورد می‌شود؛ نباید به عقاید و اعتقادات بی‌احترامی و توهین کرد.

وی ادامه داد: در گزارش پزشکی قانونی مواردی وجود داشت که اگر با علم پزشکی به آن نگاه کنیم تردید وجود دارد برای مثال گفتند EF این فرد ۲۰ بوده است درحالیکه کسی که EF اش ۲۰ باشد نمی‌تواند در خیابان راه برو‌د.

خضریان به اشاره صحبت‌های پزشکیان ابراز کرد: اگر شما معتقد هستید ساختار اشکال دارد و انتخابات مسأله دارد و باعث یکدستی ساختار شده و باعث انتقاد شده است، خب شما که نماینده و وزیر بوده‌اید چرا طرح و لایحه ندادید که این را اصلاح کنید، شما که نایب رئیس مجلس بودید.

پزشکیان در مقابل این سوال گفت: در مجلس دهم موضوع اصلاح قانون انتخابات تصویب شد اما شورای نگهبان رد کرد. ما می‌گوییم در انتخابات وقتی جوری تایید صلاحیت کردید که از قبل معلوم شده آقای رئیسی رییس‌جمهور است، چرا دیگر انتخابات برگزار می‌کنید؟

وی ادامه داد: عده‌ای در کشور می‌خواهند از صفر کیلومتر شروع کنند و چرخ را از نو اختراع کنند، مثلاً قانون می‌نویسند برای حقوق هیات علمی، سقف تعیین می‌کنند. نتیجه این می‌شود که استاد دانشگاه و هیات علمی و نخبگان دارند می‌روند. الان من مجموع دریافتی که دارم هزار دلار نمی‌شود درحالیکه اگر یک پرستار از کشور خارج شود، ۴۰۰۰ الی ۴۵۰۰ دلار دریافت می‌کند. خب دیگر نیروی متخصص برای کشور نمی‌ماند.

خضریان در ادامه مناظره خطاب به پزشکیان گفت: آنچه که از فرمایش شما متوجه می‌شوم نظام مسائل است و می‌پرسم نقش شما در حل‌ این مسائل چیست؟ بگویید من یک طرح را ثبت کردم اما نشد، مثلا یک طرح و ایده را در نظام بانکی تدوین کردم اما نشد، بگویید چه قدمی در حل مسائل کشور برداشتید؟

وی ادامه داد: نمی‌شود در قدرت باشید ولی اپوزیسیون همان قدرت باشید! من که در سال‌های قبل دانشگاهی بودم و مسئولیت نداشتم و دو سال است مسئول شدم اما شما در همه سال‌ها مسئولیت داشتید، مگر کارگر را با دلار تنظیم کردیم که پزشک را با دلار حقوق بدهیم، نمی‌شود همه منابع کشور سمت پزشکان برود اما بقیه جامعه فقیر شوند، من برای آن سقف را پیگیری کردم و با صدای بلند می‌گویم، آیا همه جامعه دسترسی به پول پزشکان را دارند؟ درصد زیادی از کل بودجه برای بخش درمان است کل کشور درگیر این بحث شده است که بودجه دانشگاه علوم پزشکی تهران هیات امنایی نشود و همه انسجام هم دارند خداراشکر و من پیگیری می‌کنم که این اتفاق رخ دهد که هیئت امنایی شد.

نماینده تهران ادامه داد: شما بگویید برای مردم چه کردید؟ از قدرت پیاده شوید بعد بگویید به این دلایل من از منافع قدرت استفاده نمی‌کنم چون نمی‌شود کار کرد.

پزشکیان بیان کرد: متاسفانه امروزه دولت، مجلس و قوه قضائیه برای خود یک سفره‌ای درست کرده است و برای مردم هم یک سفره دیگر ایجاد کرده است این در دوره‌های گذشته وجود داشته است اگر راست می‌گوییم مسئولان هم بروند در سفره مردم بنشینند.

وی افزود: سقف حقوق هیئت علمی ما کم است و خیلی‌ها رها کردند و رفتند آن چیزی که در قانون نوشته شده است باید یکسان اجرا شود باید همه بروند با مردم هم سفره شوند چرا مسئولان برای خودشان بخش جداگانه ایجاد کرده‌اند؟ اگر راست می‌گوییم که به فکر مردم هستیم باید همانند آنها زندگی کنیم.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی گفت: آن چیزی که در مجلس مصوب شده است، باید درست اجرا شود تمام مشکلات حل خواهد شد بنده به صراحت اعلام می‌کنم که در هیچ کجا و در هیچ بخش خصوصی سهم ندارم و بچه‌های بنده هیچ کجا نیستند.

در ادامه خضریان درباره طرح ممنوع الخروجی دانشجویان سیاسی گفت: بیایید ثابت کنید من مخالف فعالیت دانشجویان سیاسی هستم.

وی درباره گرانی آزادسازی مدارک تحصیلی دانشجویان بیان کرد: روز شنبه از کلاس دانشگاه علامه آمدم بیرون زنگ زدم سازمان دانشجویی و توضیحات خواستم. افرادی که در دانشگاه‌های ما به صورت روزانه تحصیل می‌کنند طبق قانون باید در یک بازه زمانی یک خدمتی انجام دهند زیرا از بیت‌المال استفاده می‌کنند، حال کسی قبول ندارد هزینه تحصیلش را باید پرداخت کند. چرا این عدد یکباره افرایش پیدا کرد، سالانه طبق تورم افزایش پیدا می‌کند اما طبق ترک فعل ۹ ساله این عدد چند برابر شده است.

وی ادامه داد: حتما باید یک فرمول و عددی وجود  داشته باشد. حال سوال به وجود می‌آید این عدد طبق کدام فرمول است، لذا من گفتم در بودجه و یا برنامه توسعه هفتم بگذاریم. سرانه دانشگاه‌ها مشخص است، لیسانس علوم پزشکی با فنی فرق دارد و باید بر اساس فرمول یک عدد منصفانه پرداخت شود.

خضریان گفت: دانشجویان باید یک خدمتی به کشور کنند اما باید هر دانشگاه بر اساس سرانه‌اش افزایش قیمت انجام دهد. کسی نگفته است شما از کشور خارج نشوید، شما خدمت‌تان را به کشور انجام دهید.

وی اظهار داشت: هیچکس مانع خروج کسی نمی‌شود اما به مقداری که از پول مردم خرج‌تان شده است، خدمت کنید. اما باید دید سرانه یک دانشجو چقدر است و عدد را تعیین کرد. باید به فرمول منطقی رسید این مسئله را به مرکز پژوهش‌ها سپردیم کارشناسی کند تا در بودجه و برنامه هفتم جای دهیم. اما کسی که نمی‌خواهد به مردم خدمت کند، هزینه تحصیلش را بپردازد و برود.

در ادامه این مراسم، دانشجویی خطاب به پزشکیان گفت که «اینجا جای تسویه حساب سیاسی و درون مجلسی شما نیست؛ شما را هم دیدیم زمانی که لباس نظامی به تن داشتید». وی همچنین خطاب به خضریان گفت: آقای خضریان شما کسی هستید که از طرح صیانت دفاع کردید، وقتی فضای مجازی را می‌بندید، انتظار دارید صدای مردم شنیده شود؟ شما طراح ممنوع الخروجی و جریمه مالی برای دانشجویان سیاسی هستید؛ خجالت نمی‌کشید که ممنوع‌الخروجی را به عنوان تنبیه بیان می‌کنید؟

این دانشجوی معترض ادامه داد: اصل قانون حجاب مورد تائید مردم نیست؛ شما می‌گویید گفت‌وگو کنیم در حالی که ما در دنیای موازی هم با شما زندگی نمی‌کنیم و ایرانی که ما در آن زندگی می‌کنیم با ایرانی که شما در آن زندگی می‌کنید فرق می‌کند؛ چراکه شما دردهای ما را ندارید. زمان اصلاح گذشته است و مردم در خیابان می‌گویند که نه اصلاح‌طلب نه اصولگرا.

پزشکیان در واکنش به اظهارات این دانشجو به ارائه توضیحاتی درباره پوشیدن لباس سپاه پرداخت و گفت: درباره پوشیدن لباس سپاه، من باز هم می‌پوشم؛ سپاه با آنچه که الان شما می‌بینید خیلی فرق می‌کند؛ سپاهی اگر نبود، الان مملکت ما را تجزیه کرده بودند. ما جبهه رفتیم و از این مملکت دفاع کردیم. من وابسته به هیچ جناح و دسته و گروهی نبوده و نیستم.

وی در پاسخ به دانشجویی که فریاد زد و گفت که اصلاحات دیگر پاسخگو نیست، با تاکید بر اینکه از نظر من غیر از اصلاح راه دیگری نداریم، خطاب به او اظهار کرد: در زمان تحصیل در دانشگاه با چپ و راست و کومله و دموکرات بحث می‌کردیم اما  هیچ وقت با هم دعوا نمی‌کردیم. ممکن است شما به موضوعی  معتقد باشید اما من نباشم اما نباید دعوا کنیم. البته ما مقصریم که نتوانستیم با شما صحبت کنیم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه «اعتقاد دارم که باید فضا را برای گفت‌وگو باز کرد»، افزود: من مقداری مشکل دارم از اینکه بعضی وقت‌ها ما حاضر نیستیم حرف بشنویم و یکسری از برادران و خواهران در کشور نمی‌خواهند حرف گوش دهند و می‌گویند که باید اطاعت کنیم در حالی که اطاعت بدون دلیل فایده‌ای ندارد و من از چیزی اطاعت می‌کنم که درباره آن دلایل و شواهد متقنی وجود داشته باشد. نباید با انگ زدن و کنار گذاشتن هر کسی که مخالف ماست، رفتار کنیم؛ متاسفانه این کار را کردیم اما باید این روند را اصلاح کنیم.

دانشجویی در ادامه از پزشکیان پرسید که چه کسی نمی‌گذارد کار کنید؟ که این نماینده مجلس پاسخ داد: مجموعه روند است؛ الان دولت هرکسی ره برای رأی اعتماد به مجلس می‌آورد رای می‌دهیم وقتی این کار را نمی‌کردیم می‌گفتند که شما نگذاشتید؛ ما می‌گوییم الان قدرت دست شماست، هرچه شما بگویید می‌پذیریم؛ برجام را پاره کنید و سفره مردم را رنگی کنید.

وی ادامه داد: من معتقدم که باید برجام را می‌پذیرفتم و در دنیا گفت‌وگو می‌کردیم و در داخل نیز با مردم گفت‌وگو کنیم اما اینها می‌گویند که نه؛ من هم می‌گویم که باشد. در گذشته اعلام می‌کردند که چرا مردم گرسنه هستند، اما الان که بدتر شده است؛ دلیل این وضعیت آن است که داریم راه غلطی را طی می‌کنیم که ما را به سمت فقر و گرفتاری می‌برد.

این نماینده مجلس با اشاره به معرفی مهرداد بذرپاش به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی از سوی دولت با تاکید بر اینکه از پلیتکنیک و صنعت و مکانیک که راه و ساختمان نمی‌سازند، گفت: ولی من رای می‌دهم به او تا ببینیم چگونه می‌خواهد این کار را بکند. قرار بود از تورم جلوگیری کنند و مسکن و اشتغال ایجاد کنند اما چرا نمی‌شود؟ چون از نظر علمی شدنی نیست. می‌گویند که فلان کار و بهمان کار را می‌کنیم؛ باشد الان قدرت در دست آنهاست و ما هم آنها را کمک می‌کنیم تا مشکل مردم را حل کنند.

در ادامه این مناظره علی خضریان با تاکید بر اینکه اصلاً کسی دنبال ممنوع‌الخروجی دانشجوی سیاسی نیست، خطاب به دانشجویی که او را پیشنهاد دهنده طرح ممنوع‌الخروجی دانشجویان سیاسی عنوان کرد، گفت: آینده این موضوع را نشان می‌دهد؛ شما باید ادعایی که می‌گویید من دنبال ممنوع‌الخروجی دانشجوی سیاسی هستم را ثابت کنید.

خضریان در پاسخ به سوالی در مورد پیش‌نویس طرح ممنوعیت خروج دانشجویان معترض گفت: ما طرحی برای ممنوع خروجی نداشتیم، هیچکس به دنبال برخورد با دانشجویان معترض نیست، اما طبق قوانین موضوعه،یک جرم سیاسی داریم کسی که جرم سیاسی داشت به سمت حبس و بقیه مجازات می‌رود، من هیچ قضاوتی در مورد کسی ندارم، فرض می‌کنیم کسی جرم مرتکب شده است و  خارج از شأن یک نخبه دانشگاهی است که ۷ سال زندان برود اما ایده این است مجازات جایگزین طراحی شود.

وی ادامه داد: به جای حبس باید کار تربیتی شود، در کمیته‌ای متشکل از نمایده بنیاد نخبگان، نهاد رهبری، ریاست‌ جمهوری و بخش‌های دیگر بگویند یک فرد تعهد خدمت تربیتی داشته باشد و سپس بتواند برود، البته کسی که در حوزه جرم سیاسی کاری کرده، نمی‌توان  دانشجویی که در شرایط جوزدگی رفتاری کرده را زندانی کرد و تبدیل به اپوزیسیون کرد، البته باید کار علمی شود و مرکز پژوهش‌ها و سایرین نظر دهند. آن وقت ببینیم کسی می‌گوید دانشجو باید برود زندان.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.