×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه 14 اسفند 1402  .::.   برابر با : Monday 4 March 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25174 خبر
بایدن رسما رئیس جمهور آمریکا شد/ ترامپ: قدرت را تحویل می دهم

به گزارش همنوا به نقل از مهر، روند تایید پیروزی بایدن در کنگره آمریکا به رغم حوادث شب گذشته همچنان ادامه دارد. این رویداد که به طور معمول نباید بیش از چند ساعت به طول می‌انجامید، به کابوس دموکراسی آمریکا تبدیل شده است، تا آنجا که بسیاری از صاحبنظران تسخیر کنگره از سوی طرفداران دونالد ترامپ را مایه شرمساری آمریکا می‌دانند. اگرچه ترامپ طرفدارانش را به حفظ آرامش دعوت کرده است، همچنان بر ادعای خود مبنی بر پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ پافشاری می‌کند. این در حالی است که مایک پنس معاون او و بسیاری از جمهوریخواهان ارشد کنگره که زمانی از طرفداران وی محسوب می‌شدند بر پیروزی جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا مُهر تایید زده‌اند.

ترامپ: قدرت را مطابق روال معمول تحویل می ‏دهم

دونالد ترامپ بعد از آنکه کنگره به رغم ناآرامی‏های شب گذشته، جو بایدن دموکرات را به عنوان برنده نهایی انتخابات ۲۰۲۰ اعلام کرد؛ در بیانیه‎ای گفت که در تاریخ ۲۰ ژانویه (اول بهمن) همزمان با برگزاری مراسم تحلیف رئیس‎جمهور جدید، قدرت را در روندی منظم به جانشین دموکرات خود تحویل خواهد داد.

با این حال وی گفت که کاملاً با نتیجه اعلام شده از سوی کنگره مخالف است.

ریچارد هاس: عصر پساآمریکا آغاز شده است

«ریچارد هاس» رئیس اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا، با اشاره به رویدادهای ۶ ژانویه (۱۷ دی) که به تسخیر کنگره آمریکا از سوی طرفداران ترامپ منجر شد؛ در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: شاهد تصاویری هستیم که هرگز گمان نمی‌کردم روزی در آمریکا شاهد آن باشیم. در بعضی پایتخت‌های دیگر بله اما نه اینجا در آمریکا.

بعید است که از این پس، دیگران مثل قبل به ما نگاه کنند؛ احترام بگذارند، بترسند یا متکی شوند. اگر آغاز دوران پساآمریکا تاریخ مشخصی داشته باشد، مطمئناً امروز است.

جو بایدن رسما رئیس جمهور آمریکا شد

با رأی ایالت «ورمونت» به بایدن، نامزد دموکرات‌ها از ۲۷۱ رأی الکترال کالج عبور کرد و رسماً رئیس‌جمهور آمریکا شد.

ماریا زاخارووا: آمریکا دیگر الگوی دموکراسی نیست

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه، در حساب کاربری خود در فیسبوک به ناآرامی‌های شب گذشته آمریکا واکنش نشان داد. ‌

وی پُستی را از «جیل داگرتی» رئیس سابق دفتر سی‌ان‌ان در مسکو به اشتراک گذاشت که مضمون آن چنین بود: آمریکا دیگر هیچگاه نمی‌تواند به جهان بگوید که الگوی دموکراسی است.  

واکنش وزرای کشور و امور خارجه انگلیس به حوادث ۶ ژانویه

«دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس در واکنش به تحولات شب گذشته آمریکا، گفت: این اقدامات خشونت ‏بار که به کارشکنی در روند مشروع انتقال قدرت می‏نجامد؛ هیچ توجیهی ندارد.

«پریتی پتال» وزیر کشور انگلیس نیز آنچه در آمریکا روی داد؛ غیرقابل پذیرش و غیردموکراتیک عنوان کرد و گفت: هیچ توجیهی برای این خشونت وجود ندارد و دونالد ترامپ باید، این اقدام را محکوم کند.

این در حالی است که پیشتر، بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس نیز حمله به کنگره آمریکا را محکوم کرده بود.

حزب دموکرات آمریکا کنترل سنا را در دست گرفت

حزب دموکرات آمریکا با کسب دو پیروزی در انتخابات سنای جورجیا توانست اکثریت کرسی‌ها را در این مجلس تصاحب کرده و بدین ترتیب، کنترل سنا را در دست گیرد.

طبق اعلام مقامات انتخاباتی جورجیا، دو نامزد دموکرات انتخابات سنا در این ایالت توانستند در رقابتی تنگاتنگ بر رقبای جمهوریخواه خود پیروز شده و بدین ترتیب، حزب متبوع آنها اکثریت کرسی‌ها را در سنای فدرال به دست آورد.

طبق آمار اعلام شده از سوی خبرگزاری رویترز، «جون آساف» نامزد ۳۳ ساله حزب دموکرات توانست با کسب ۵۰.۴ درصد آراء «دیوید پردو» سناتور جمهوریخواه این ایالت را (با ۴۹.۶ درصد آرا) شکست دهد.

در رقابتی دیگر در همین ایالت، سناتور «کلی لافلر» جمهوریخواه با ۱.۸ درصد اختلاف (۴۹.۲ درصد آرا) مغلوب رقیب خود «رافائل وارناک» دموکرات با ۵۰.۸ درصد آرا شد.

با پیروزی این دو نامزد دموکرات در انتخابات پنجم ژانویه، حزب دموکرات آمریکا با کسب ۴۸ کرسی (به انضمام ۲ کرسی سناتورهای مستقل؛ برنی سندرز از ورمونت و آنگس استنلی از مِین) ۵۰ کرسی سنا را در برابر ۵۰ کرسی جمهوری‌خواهان تصاحب کند.

باراک اوباما: ترامپ معترضان را به اعمال خشونت آمیز در کنگره تحریک کرد

«باراک اوباما» سیاستمدار دموکرات و رئیس جمهور پیشین ایالات متحده در بیانیه‌ای اقدامات تحریک آمیز «دونالد ترامپ» رئیس جمهور فعلی آمریکا را عامل یورش معترضان به ساختمان کنگره آمریکا خواند.

اوباما در این بیانیه اعلام کرد: «تاریخ به درستی خشونت امروز در کنگره را به یاد خواهد آورد؛ خشونتی که رئیس جمهور فعلی با ادامه دادن به دروغی بی اساس در مورد نتیجه انتخابات قانونی [سوم نوامبر] به عنوان یک ننگ و رسوایی بزرگ برای کشور ما رقم زد».

معاون مشاور امنیت ملی آمریکا استعفا کرد

در پی ناآرامی‌های مدنی در آمریکا که به اشغال کنگره از سوی طرفداران ترامپ منجر شد، «متیو پاتینگر» معاون مشاور امنیت ملی آمریکا از سمت خود استعفا کرد.

از سرگیری نشست کنگره برای تایید نتایج انتخابات آمریکا

نشست کنگره برای شمارش آرای الکترال و تایید پیروزی جوبایدن که در پی حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره تعلیق شده بود، پس از حدود ۶ ساعت ازسرگرفته شد.

گفتنی است که نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا روز چهارشنبه برای تایید نتیجه نهایی انتخابات بر اساس آرای تایید شده گزینشگران در حال برگزاری بود که آرای ایالت آریزونا با اعتراض سناتور تد کروز و ۶ نماینده جمهوری‌خواه دیگر مواجه شد.

پس از آن، دو مجلس به منظور رسیدگی به این اعتراض از هم جدا شدند اما ساعتی از نشست بررسی این اعتراض نگذشته بود که به دلیل حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره به حالت تعلیق درآمد.

ترامپ باز هم مدعی تقلب در انتخابات آمریکا شد

رئیس جمهور آمریکا علیرغم انتشار پیامی ویدئویی و درخواست از معترضان برای ترک ساختمان کنگره و بازگشت به خانه‌هایشان، مجدداً ادعای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر این کشور را تکرار کرد.

«دونالد ترامپ» در این پیام ویدئویی که در صفحه توئیترش منتشر شده است، گفت: ما انتخاباتی داشتیم که از ما ربوده شد ولی همین حالا باید به خانه بازگردید. ما صلح می‌خواهیم.

وی با سخت توصیف کردن این برهه در آمریکا، افزود: نمی‌خواهیم به هیچ کسی آسیب وارد شود. این انتخابات، متقلبانه بود اما نباید توسط این افراد بازی داده شویم.

رد اعتراض به نتایج انتخابات در «پنسیلوانیا»

مجلس سنای آمریکا با ۹۲ رأی منفی در مقابل هفت رأی مثبت، اعتراض جمهوری‌خواهان به نتیجه الکترال کالج در ایالت کلیدی پنسیلوانیا را رد کرد.
بحث‌ها درباره اعتراض جمهوری‌خواهان به نتایج این ایالت در سنا به‌دلیل آنکه سناتوری درباره آن صحبت نکرد، بسیار زودتر از موعد معمول به پایان رسید اما صحبت‌ها در مجلس نمایندگان ادامه دارد.
تمدید ۱۵ روزه وضعیت اضطراری و قوانین منع تردد در واشنگتن دی‌سی

شهردار واشنگتن دی سی اعلام کرد وضعیت اضطراری و منع تردد در این شهر به مدت ۱۵ روز و تا زمان برگزاری مراسم تحلیف بایدن تمدید می‌شود. این مراسم قرار است ۲۰ ژانویه (اول بهمن) برگزار شود.

توئیتر دسترسی ترامپ به حسابش را تعلیق کرد

توئیتر دسترسی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به حساب کاربری خود در این شبکه اجتماعی را به مدت ۱۲ ساعت تعلیق کرد.

این اقدام پس از تعلیق دو پیام تحریک آمیز دونالد ترامپ درباره تقلب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا صورت گرفت.

توئیتر در عین حال هشدار داد که در صورت تکرار نقض قوانین این شبکه اجتماعی، دسترسی رئیس جمهور آمریکا به صورت دائم مسدود خواهد شد.

۴ کشته و ۵۲ بازداشتی در حمله معترضان به کنگره

حمله معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به کنگره این کشور ۴ کشته برجای گذاشته است که به گفته پلیس از طرفداران ترامپ هستند. همچنین تاکنون ۵۲ نفر در این اعتراضات توسط پلیس آمریکا بازداشت شده‌اند.

احتمال عزل ترامپ بالا گرفت

شبکه سی بی اس آمریکا روز چهارشنبه به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که اعضای کابینه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور در حال بررسی این گزینه هستند که با استناد به اصلاحیه ۲۵ اُم قانون اساسی آمریکا رئیس جمهور کنونی این کشور را از قدرت خلع کنند.

طبق این گزارش، آنها هنوز به طور رسمی پیشنهاد خود را به «مایک پنس» معاون رئیس جمهور ارائه نکرده‌اند؛ مقامی که اصلاحیه مزبور وی را در دو هفته پایانی به عنوان رئیس جمهور آمریکا معرفی خواهد کرد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.