×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه 7 فروردین 1402  .::.   برابر با : Monday 27 March 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 20999 خبر
ایران طرحی برای پایان منازعه قره‌باغ آماده کرده است

به گزارش همنوا به نقل از مهر، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری با اشاره به درگیری‌های قره باغ گفت: ایران اتفاقات و جنگی که در مرزهای شمال غربی کشور در جریان است را با حساسیت و دقت و از نزدیک و در تماس مداوم با همه طرف‌ها پیگیری و دنبال می‌کند.

طرح ایران برای پایان درگیری‌های قره باغ

خطیب زاده افزود: ایران از روز اول به همه طرف‌ها اعلام کرد که مسیر نظامی برای حل و فصل این منازعه چند دهه‌ای وجود ندارد.

وی تاکید کرد: ما مجدداً ضمن احترام به تمامیت ارضی آذربایجان و خروج نیروها از شهرهای اشغالی، تاکید می‌کنیم که باید هرچه زودتر توقف درگیری‌های نظامی برای آغاز گفتگوهای سیاسی فراگیر و زمان‌دار اتفاق بیافتد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ایران در این زمینه طرحی را آماده کرده است که این طرح در چارچوبی که عرض کردم با جزئیات آماده شده است که با مشورت هر دو طرف موضوع و همچنین همسایگان و دولت‌های منطقه پیگیری خواهد شد.

تعرض ناآگاهانه و غیرعمدی به خاک ایران را تحمل نمی‌کنیم

خطیب زاده گفت: امیدوارم هر دو طرف بنا بر رسالت تاریخی از ادامه جنگ و خشونت اجتناب کنند و حقوق اصلی که عدم تعرض به غیر نظامیان است را با دقت رعایت کنند و توجه داشته باشند که ایران نمی‌تواند درگیری در مرزها و تعرض به خاک خود را تحمل کند.

وی ادامه داد: ما به هر دو طرف ارمنستان و آذربایجان گفتیم که توجه، دقت و مراقبت لازم را داشته باشند که این مساله جزو خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران است که مرزهای ایران نباید مورد تعرض ناآگاهانه و غیرعمدی قرار بگیرد.

خطیب‌زاده درباره مسائل پیش آمده بین آذربایجان و ارمنستان گفت: ما در چهارچوب اصول خود پیگیر برقراری صلح و خروج نیروها از مناطق اشغال شده هستیم.

وی ادامه داد: هر طرفی که عدم تهاجم به مناطق مسکونی را رعایت نکند محکوم است. ما معتقدیم که جان غیر نظامی‌ها نباید در خطر باشد و همه طرف‌ها باید کمک کنند تا صلح و آرامش میان دو کشور برقرار شود.

اروپایی‌ها مانع دستیابی ایران به منافع رفع تحریم‌های تسلیحاتی شوند

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سخنان وزیر امور خارجه آلمان گفت: اروپایی‌ها می‌دانند که در چارچوب برجام نباید مانع دستیابی ایران به منافع رفع تحریم‌های تسلیحاتی شوند و ایران از حق خود بهره برداری می‌کند.

خطیب‌زاده ادامه داد: در بحث اقتصادی، اروپایی‌ها به خوبی نشان دادند که در عمل به تعهدات خود ناتوان هستند و حتی اینستکس را نتوانستند عملی کنند. پایتخت سه کشور اروپایی باید بدانند که رفتار آنها و عدم پایبندی آنها به تعهدات در تاریخ خواهد ماند.

وی درباره مذاکرات با طرف عراقی گفت: حفظ ثبات سیاسی و جایگاه مراجع عظام تقلید مورد تاکید ماست و ما همواره بر حاکمیت ملی و حفظ تمامیت ارضی کشور عراق تاکید داریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: روابط ایران و عراق مستحکم است و ما فکر می‌کنیم این روابط با استحکام ادامه دارد.

امیدواریم امارات همراه با صهیونیست‌ها غرق نشود

خطیب‌زاده درباره موضع امارات متحد عربی درباره حاکمیت بر جزایر سه گانه ایران گفت: هر کشوری حتی هر چقدر هم خطا کند ما سعی بر رعایت حسن همسایگی می‌کنیم. امارات متحد غربی سال‌هاست که در مسیر غلط حرکت می‌کند. ایران درباره جزایر خود از هیچکس اجازه نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: درباره روابط این کشور با رژیم صهیونیستی هم باید گفت که این رژیم در حال غرق شدن است و برای جلوگیری از آن سعی می‌کند چنگ به هر جایی بزند. امید داریم امارات متحد عربی به اشتباه خود پی برده و همراه رژیم صهیونیستی غرق نشود.

عربستان و رژیم صهیونیستی حق اظهارنظر درباره برجام را ندارند

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سخنان وزیر امور خارجه عربستان مبنی بر نقض برجام از سوی ایران گفت: عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی از همان ابتدا مخالف هرگونه توافق هسته‌ای با ایران بودند پس حق اظهار نظر در این خصوص را ندارند.

وی درباره فعالیت‌های مخفیانه ریاض در عرصه هسته‌ای نیز گفت: عربستان سعودی در چارچوب NPT موظف به رعایت تعهداتش است. ما به دقت در حال بررسی تحولات مرتبط هستیم و به ریاض هم تذکر می‌دهیم که به تعهدات خود پایبند باشد و اجازه دهد مسیرهای حقوقی و بین‌المللی در مورد فعالیت‌های بعضاً پنهان و مخفیانه عربستان در مسئله هسته‌ای پیگیری شود. به نهادهای بین‌المللی هم گفتیم عربستان را نسبت به فعالیت‌های خود پاسخگو کنند.

می‌خواهند روابط تهران و بغداد را مخدوش کنند

خطیب‌زاده خاطر نشان کرد: حفظ ثبات سیاسی در عراق و جایگاه مرجعیت در عراق از ارکان سیاست ایران در عراق است و اجازه مداخله خارجی در عراق را نمی‌دهد. تمامی مساعی جمیله ایران هم برای کمک به این کشور است. البته طرف‌های ثالثی هستند که در پی ایجاد خدشه در روابط تهران و بغداد بوده که این مسئله را هم پنهان نمی‌کنند. روابط دو کشور مردمی، چند لایه و تاریخی است.

رایزنی با کره جنوبی برای وصول مطالبات ایران به کندی پیش می‌رود

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آخرین رایزنی‌ها با کره جنوبی برای دریافت مطالبات ایران از این کشور بیان کرد: رایزنی‌ها با کره جنوبی در جریان است ولی دارای کندی‌هایی است و بر اساس انتظار ما نیست.

وی ادامه داد: در مورد خرید دارو و برخی اقلام توافقاتی با سئول داشتیم اما همچنان با کندی پیش می‌رود به ویژه در خصوص تامین منابع مورد نیاز که از منابع مالی ایران در این کشور در خصوص خرید دارو و همچنین واکسن آنفولانزا و برخی مسائل دیگر است.

خطیب‌زاده گفت: امیدواریم طرف کره‌ای متوجه حساسیت موضوع شده باشد و سرعت لازم را به این گفت‌وگوها بدهد. دولت کره باید روند بازگرداندن مطالبات ایران را تسریع کند.

علاقه‌ای نداریم مساله ویزای توریستی حل شود

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره توقف پروازهای ایران به ترکیه گفت: کرونا یک واقعیت است. پروتکل‌های سفت و سختی از سوی کشورها در این باره وضع شده است. سفارت ما و سازمان هواپیمایی رایزنی‌های لازم را با طرف ترک داشته‌اند.

خطیب زاده ادامه داد: تا زمانی که این سفرها منوط به ایرانیان مقیم، دانشجویان یا کسانی که ویزای بلندمدت دارند باشد، مشکلی وجود ندارد. اما مسئله ویزای توریستی حل نشده و ما هم علاقه‌ای در این باره نداریم. نمی‌شود در این شرایط موضوع سفرهای توریستی و عادی حل شود و درست هم نیست.

گفت‌وگوهای صلح افغانستان باید بین‌الافغانی انجام شود

خطیب‌زاده درباره ناکامی مذاکرات دوحه میان طالبان و دولت افغانستان گفت: این افتضاح تاریخی برای آمریکا باقی می‌ماند که یک بار به بهانه طالبان به افغانستان لشکرکشی کرد، این کشور را به تصرف خود درآورد، مردم بسیاری را کشت، زنان و کودکان را آواره کرد و به مناطق غیرنظامی حمله کرد که بهانه‌شان مقابله با طالبان بود اما ۱۹ سال بعد افتخار می‌کنند با همین گروه در گفت‌وگو نشسته‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه آمریکایی‌ها هم قبلاً و هم امروز در حال اشتباه در معادلات منطقه‌ای و جهانی هستند، گفت: مسیر آمریکا زورگویی است که این مسیر مدت‌ها است که بسته شده است. خلیل‌زاد نماینده مردم افغانستان نیست. گفت‌وگوهای صلح باید میان گروه‌های بین‌الافغانی فارغ از قوم و مذهب انجام شود. چارجوب هم قانون اساسی و دستاوردهای افغانستان در مورد حقوق زنان اقلیت‌ها و اقوام است.

محدودیت‌های تسلیحاتی رفع شود، طبق حق و نیازمان عمل می‌کنیم

وی در مورد اظهارات سفیر روسیه در ایران در مورد عدم وجود مانع برای خرید موشک‌های اس ۴۰۰ اظهار داشت: ایران در ۴۰ سالی که آمریکا و برخی از کشورها محدودیت‌های تسلیحاتی را اعمال کرده بودند، به برکت جوانان و دانشمندان خود بسیاری از نیازهای دفاعی خود را تامین کرده و در زمره صادرکنندگان قرار دارد.

خطیب‌زاده گفت: درباره آمادگی تعاملات ایران و روسیه و سایر کشورها، ایران بر اساس نیازهای خود عمل می‌کند. روزی که محدودیت‌های تسلیحاتی برطرف شود، بر اساس حق و نیاز خود عمل خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد مسائل مطرح شده در خصوص برجام در کمپین‌های انتخاباتی آمریکا گفت: اهمیتی ندارد در داخل کمپین‌های انتخاباتی برای مصارف انتخاباتی چه فرمایشاتی شده است. آنچه برای ما ملاک است، متن برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است. کشوری که به حضور خود در برجام پایان داده و رئیس‌جمهور آمریکا با وقاحت کامل برگه خروج از برجام را نشان داده و کارزار حداکثری برای فشار جهانی علیه ایران به وجود می‌آورد، تفاوتی ندارد چه حزبی به قدرت برسد.

وی ادامه داد: آمریکا از برجام خارج شده و باید متوجه مسئولیت خود باشد. اگر به فرض آنکه این دولت یا هر دولتی به مسیر درست برگردد، مسیر روشن است. آنها باید اشتباه خود را پذیرفته، این جنگ اقتصادی را متوقف، به تعهدات خود برگشته و خسارت‌ها را جبران کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد اظهارات برادر قاضی منصوری نیز گفت: سفارت‌های ایران در خارج کشور، نماینده حاکمیت هستند و نه صرفاً دولت. در موضوعات داخلی آنها تسهیل کننده مواردی هستند که دولت و ارکان حاکمیتی از آنها درخواست می‌کنند. در موضوع قاضی منصوری، مراجع مربوطه احکامی داشتند و پلیس اینترپل به درخواست ایران هشدار قرمز را در مورد ایشان داده بود. تمامی اقدامات سفارت با هماهنگی مراجع ذیربط بوده است.

وی درباره اقدامات وزارت خارجه در حوزه اقتصادی نیز گفت: دیپلماسی اقتصادی مجموعه‌ای از اقدامات نهادها و ارگان‌هایی است که در حوزه اقتصادی، وزارتخانه‌های اقتصادی با مسئولیت مشخص توسعه صادرات، تنظیم بازار، تعاملات پولی، مالی و بانکی وجود دارند که هیچکدام از آن اختیارات در نزد وزارت امور خارجه نیست.

خطیب‌زاده گفت: معاونت دیپلماسی اقتصادی در وزارت خارجه با این درک احیا شد تا این کارها را بکنیم. اینکه وزیر خارجه گفته ما فوق دکترای دور زدن تحریم‌ها را داریم، یک حرف نیست. تحریم‌های اقتصادی فقط یک حرف نیست بلکه یک کمپین حداکثری برای فشار دادن گلوی ملت ایران است.

کاهش ارزش پول ملی به دلیل تحریم‌هاست

وی با بیان اینکه آمریکا در مورد یک کشور یک حرفی می‌زند و ناگهان ارزش پول آن کشورها به نصف می‌رسد، گفت: مردم تحت فشار بوده و ارزش ملی پول ایران به خاطر فشارها و تحریم‌ها کاهش یافته است اما در مقابل مقاومت مردم، تاب‌آوری و قدرت اقتصاد ایران را نشان می‌دهد.

خطیب‌زاده درباره آخرین وضعیت سندهای راهبردی اقتصادی ایران با روسیه و چین گفت: این سندها امروز آغاز نشده است. هرچند برخی از مخالفان و معاندان درباره این نقشه‌راه اظهاراتی را مطرح کرده‌اند اما از سفر رئیس‌جمهور چین به تهران در دستورکار قرار گرفته و بارها میان تهران و پکن رد و بدل شده است. ما این کارها را نمی‌کنیم که به کشوری وابسته شده یا تاب‌آوری اقتصادی خود را کاهش دهیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه از معدود کشورهای دنیا هستیم که مولفه‌های اصلی توسعه اقتصادی را در داخل کشور داریم، گفت: تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران ما از این پتانسیل‌ها آگاه هستند. من نوید خوبی را به ملت ایران می‌دهم. اتفاقات بزرگی در ایران رخ می‌دهد. خیلی‌ها دوست دارند که این را نشنیده بگیرند و نبینند. ما شرمنده مردم ایران هستیم اما قول می‌دهیم با تمام قوا در اقتصاد مقاومتی و درون‌زا متمرکز شویم. اسناد راهبردی با سایر کشورها برای افزایش ظرفیت‌بخشی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره دخالت‌های سایر نهادها در وظایف وزارت امور خارجه گفت: زیبایی ایران در همین گفت‌وگوها و پویایی‌های سیاسی است. ما تک صدایی در داخل نداریم که از افتخار ماست.

سیاست خارجی را نباید گروگان سیاست داخلی کرد

وی ادامه داد: تمام گروه‌ها حق اظهارنظر دارند اما مواضع جمهوری اسلامی از سوی وزارت امور خارجه بیان می‌شود. آنچه از سوی من یا وزیر امور خارجه بیان می‌شود، مواضع ایران است. مواضع ما در موضوع قره‌باغ روشن است که شفاف‌ترین موضع یک کشور در این باره است.

خطیب‌زاده درباره صحبت‌های ظریف درباره کارشکنی عده‌ای در داخل کشور در امور دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: سیاست خارجی را نباید گروگان سیاست داخلی کرد. هر وقت مسائل سیاست خارجی وابسته به مسائل داخلی شده، منافع ملی تامین نشده است. سیاست داخلی را به سیاسیون و سیاست خارجی را به دیپلمات‌های کارکشته جمهوری اسلامی واگذار کنید که منافع ایران را دنبال می‌کنند. همواره سعی کردیم نماینده شایسته‌ای برای ایران سربلند و نه یک جریان باشیم.

آمریکا باید پاسخگوی ترور سردار سلیمانی باشد

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و اینکه اگر ترامپ دوباره مجدداً انتخاب شود امکان مذاکره مجدد هست، گفت: سیاست ایران در قبال آمریکا دقیق و محاسبه شده و برآمده از ابعاد مختلف در نظام بین‌الملل است. ایالات متحده مسئول ترور بزدلانه، ناجوانمردانه و در نیمه‌های شب در عراق است و در سطح ملی آمریکاست که باید پاسخگو باشد.

وی با تاکید بر اینکه ما شخصی به نام ترامپ نمی‌شناسیم ما رئیس جمهور آمریکا را می‌شناسیم و آمریکا باید پاسخگوی ترور سپهبد شهید سلیمانی باشد، اظهار داشت: در سطح شخصی، ترامپ به اندازه کافی به جامعه جهانی و ملتش نشان داده که چه ویژگی‌هایی دارد و دایره ادب اجازه نمی‌دهد نزدیک شوم به بیان این ویژگی‌ها.

خطیب زاده با بیان اینکه آمریکا جنگ اقتصادی و تروریسم اقتصادی علیه ایران را آغاز کرده است، تصریح کرد: این ایالات متحده است که باید به مسیر درست برگردد. دولت فعلی و بعدی برای ما تفاوتی نمی‌کند. ما ترور سردار شهید را نه می‌بخشیم و نه فراموش می‌کنیم و مسئولان ما گفته‌اند ما اهل تهدید نیستیم، ما اهل اقدام هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ادعای برخی رسانه‌ها درباره انتقال تجهیزات نظامی از سوی ایران به ارمنستان گفت: گزارش‌هایی را که بعضاً در ترکیه پخش شده، دیده و رد کرده‌ایم. در مسیر ارمنستان هستیم و متعهدیم مسیر ورود اقلام غیرنظامی و ضروری به این کشور حفظ شود. ایران اجازه نقل و انتقال و سواستفاده‌ای از مرزها را نمی‌دهد. همه باید کمک کنند این آتش خاموش شود و اجازه ندهیم این آتش غیرنظامیان را بسوزاند. ایران به دنبال حل دائمی این بحران منطقه‌ای است تا خشونت‌ها متوقف شود.

وی درباره اظهارات وزیر جنگ اسرائیل درباره ایجاد ائتلاف منطقه‌ای علیه ایران گفت: آنها نگران مرزهای خودشان باشند. رژیم اشغالگر قدس در یک بحران هویتی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دامنه‌دار در حال غرق شدن است. این اظهارات ارزشی برای پاسخ دادن ندارد. هر کسی که در این منطقه به این خانه سست بیاویزد، خود را بدنام کرده است. اسراییل جواب خود در مرزهای خود را گرفته و بازهم خواهد گرفت.

خطیب‌زاده در باره طرح روسیه در مورد امنیت خلیج فارس اظهار داشت: نباید در مورد خلیج فارس دغدغه‌ای داشت. این امنیت همواره تامین شده و امنیت سایر کشورها در این آبراهه نیز تامین شده است. طرح روسیه هم جدید نیست و حدود یک دهه قبل به شکل دیگری طرح شده بود. این طرح مجدداً مطرح شده که به طرح ایران نزدیک است. ایران از هر طرح فراگیر و جامعی که منافع ایران و سایر کشورها را تامین کند، حمایت می‌کند ولی طرح صلح هرمز را کامل‌ترین طرح می‌داند.

وی درباره بازرسی از دومین محل مورد نظر آژانس گفت: روابط ایران و آژانس همواره فنی و حرفه‌ای بوده است. هر وقت آژانس از فشارهای سیاسی طرف‌های ثالث دور شده، روابط طرفین فنی بوده است. دسترسی‌ها در این چارچوب فراهم شده است. آژانس متعهد شده از فشارها فاصله بگیرد و ایران هم برای حسن نیت این دسترسی‌ها را برای حل و فصل دائمی مسائل مطرح شده، داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره عدم صدور ویزا برای دانشجویان از سوی سفارت آلمان و مشکلات پیش آمده برای دانشجویان گفت: حوزه شنگن مقررات خاصی را دارد که ویزاهای توریستی و موقت امکان ورود به آن را ندارند. موضوع مهمی برای ماست که در حال رایزنی هستیم. برخی از موضوعات هم حل و فصل شده است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.