×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : شنبه 12 اسفند 1402  .::.   برابر با : Saturday 2 March 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25165 خبر
16 هزار خانواده تبریزی در فقر مطلق/شهرداری مادر خرج نهادهای دیگر شده است

به گزارش همنوا، روح الله رشیدی در جلسه امروز شورای شهر تبریز با اشاره به گزارش اطلس رفاهی و پایش فقر شهرهای ایران که در سال‌99 منتشر شده است، اظهار داشت: 11 هزار و 500 خانوار تبریز عضو معلول دارند و 7 درصد از جمعیت عضو کمیته امداد هستند.

او ادامه داد: 18 درصد زن سرپرست خانوار داریم و 35 درصد خانوارها هیچ خودرویی ندارند.22 درصد هم در دهک‌های پایین جامعه قرار دارد.

رشیدی با تاکید بر اینکه تمام منابع شهری باید به سمت ارتقای رفاه اجتماعی مردم برود، گفت: بودجه شهر تبریز نیز باید در کاهش فقر و ایجاد اشتغال نه در شهرداری بلکه در شهر نقش ایفا کند.

عضو شورای شهر تبریز از خزانه متمرکز شهرداری به عنوان قلک و ورودی واحد نام برد و افزود: هنوز ساز و کار اجرایی و عملیاتی خزانه متمرکز مشخصنشده است و به نظر ما باید خروجی آن غیرمتمرکز باشد. باید توزیع اعتبارات نقش خود را در کاهش فقر شهری نشان دهد.

او ادامه داد: شورا و شهرداری نقش مستقیمی در مسائل حاشیه‌نشینی دارد و نقش خزانه متمرکز نیز باید در این زمینه مشخص شود. اگر بخواهیم دو یا سه اولویت برای سال آینده نام ببریم، حتما باید یکی این باشد که خزانه متمرکز چه نقشی در رفع حاشیه‌نشینی و بافت فرسوده خواهد داشت.

رشیدی با بیان اینکه شهرداری مادر خرج نهادهای دیگر شده است، گفت: باید به صورت شفاف به مردم گزارش دهیم و پرداخت‌های شهرداری به دیگر نهادها به صورت شفاف به مردم ارائه شود. ریال به ریال بودجه شهر باید در جهت منافع عامه و منافع خاص قرا گیرد. هر چقدر این منافع خاص باشد به شهر زیان می‌رسد. باید به صورت شفاف معلوم شود که شهرداری با دیگر نهادها جه ارتباطی دارد و عایدی آن برای مردم چیست؟

عضو شورای شهر تبریز با تاکید بر اینکه باید نشتی‌های بودجه گرفته شود، تصریح کرد:در برخی از ادوار شهرداران برای بقا در قدرت، با پول مردم با دیگر نهادها و افراد خارج از شهردار رابطه برقرار کرده‌اند. اگر در برابر درخواست‌های غیرمعمول مقاومت شود، ریال به ریال آن به نفع شهر هزینه خواهد شد.

او ادامه داد: آفت شهر ما ارتباط مدیران برای خدمات‌دهی به شهر است نه ضوابط. چرا باید افراد بیرون از شهرداری متنفذ در این نهاد باشند و مودت و همکاری در کارکنان را از بین برده باشند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.