×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 19 بهمن 1401  .::.   برابر با : Wednesday 8 February 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 20644 خبر
کمبود یک هزار پرستار در کادر درمان آذربایجان‌شرقی

به گزارش همنوا، عبدالله صفری در نشست خبری به مناسبت روز پرستار، اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت کرونایی تبریز آبی شده ولی این شرایط ناپایدار است و رفتار کرونا به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست به هر حال پرستاران به عنوان مدافعان سلامت همواره در حال تلاش هستند.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به شعار هفته‌ی پرستار با عنوان «تامین حقوق مردم به عنوان خط قرمز جامعه پرستاری، ارتقای جامعه پرستاری و رفع موانع پرستاران،» گفت: پرستاران همواره خسته‌ی کار هستند و قدردانی از تلاش این عزیزان قابل جبران نیست، علاوه بر تلاش و سختی کار، همواره در شرایط کرونا متحمل عوارض روحی و جسمی بیماری کرونا شدند.

وی بیان کرد: حداقل ۱۰۰۰ نفر پرستار باید به کادر درمان استان اضافه شود.

صفری در خصوص اعتراض پرستاران، اظهار کرد: این اعتراضات در تمامی استان‌ها رخ داده بود ولی در استان ما کم‌رنگ بود چرا که مسئولان دانشگاهی به ما اجازه داده‌اند تا سخنان پرستاران را به طور عریان و واضح بیان کنیم.

وی در رابطه با بازنشستگی پیش از موعود، گفت: هر پرستار خانمی که ۲۵ سال سابقه دارد مشروط بر استفاده‌ی مرخصی خود، می‌تواند بازنشسته شود.

محمد ارشدی- مدیر سازمان نظام پرستاری تبریز و حومه با گرامیداشت هفته‌ی پرستاری، گفت: دو سال اخیر با شیوع کرونا جایگاه حوزه‌ی مراقبت و سلامت خود را به خوبی نشان داد و پرستاران به روشنی نشان دادند که مهره‌ی بسیار ارزشمندی هستند چرا که زمانی که افراد دورکاری می‌کردند و حتی عزیزترین افراد از بیمار کرونایی خود دوری می‌کردند، این عزیزان از بیماران کرونایی مراقبت کردند.

وی ادامه داد: انتظار داریم موانع خدمتی پرستاران برطرف شود، در حال حاضر پرستاران از موانع خدمتی گلایه مند هستند این موانع خدمتی باعث می‌شود آنچنان که مردم انتظار دارند، خدمت مناسب ارائه نشود.

وی با بیان این که پرستاران ما از لحاظ جسمی و روحی خسته هستند، گفت: این افراد هر روز با عملیات احیای مریض یا مرگ و میر بیماران و شرایط بدحال بیماران کرونایی مواجه هستند و شرایطی وجود ندارد که نیروها خود را بازیابی کنند به طوریکه اکنون اکثر نیروها در فرسایش روحی قرار گرفته‌اند و نیاز به بازیابی و ریکاوری دارند.

ارشدی ادامه داد: بیشتر پرستاران از این موضوع گلایه دارند که برخی از قوانین که می‌تواند موانع خدمتی را از میان بردارد، اجرا نمی‌شود در این راستا نیز رهنمودهای مقام معظم رهبری نیز ارائه شده ولی هنوز شرایطی برای اجرای آن فراهم نشده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر مراکز مشاوره‌ای پرستاران، خدمات زیادی را به مردم ارائه داده است البته برخی از افراد سودجو وارد این مراکز شده‌اند و توصیه می ‌کنیم مردم از مراکز غیر مجاز جامعه‌ی پرستاری خدمت دریافت نکنند.

مدیر سازمان نظام پرستاری تبریز و حومه در خصوص اعتراضات پرستاران، گفت: پرستار به دنبال تجمعات نیستند بلکه می‌خواهند از مجاری قانونی خواسته‌های خود را محقق کنند.

وی در خصوص تبدیل وضعیت پرستاران، اظهار کرد: تعدد قراردادها تنها معضل پرستاری نیست درحوزه‌ی پرستاری با هفت یا شش نوع قرارداد مواجه هستیم و هر یک نسبت به قوانین، دریافتی متفاوتی دارند شغل پرستاری، شغل حاکمیتی است و سلامت مردم را نمی‌توان به شغل شرکتی واگذار کرد.

وی ادامه داد: اکنون ۴۰ درصد نیروهای موجود در بیمارستان‌های دولتی قراردادی و موقت هستند، اگر شغل حاکمیتی ۴۰ درصد نیروی موقت دارد و مدیری نمی‌تواند برای آن برنامه ریزی دقیق کند قطعا این امر باعث می‌شود خدمت مناسبی ارائه نشود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.