×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : شنبه 8 مهر 1402  .::.   برابر با : Saturday 30 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 24067 خبر
پاسداشت روز ملی شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد سید محمدحسین شهریار

به گزارش همنوا به نقل از ایرنا، روز ۲۷ شهریور ماه، سالروز درگذشت شهریار ، بزرگترین شاعر تاریخ معاصر ایران، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، در تقویم کشورمان، روز ملی شعر و ادب فارسی نامیده شده است. به دلیل تقارن این روز با ایام سوگواری اربعین حسینی، به همین مناسبت امروز دوشنبه با حضور اهل فرهنگ و ادب، شعرا و ادبا، مراسمی در بزرگداشت شعر و ادب فارسی در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شد.

شعر فارسی راز صلح و وحدت ایرانیان است

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه شعر و ادب فارسی راز صلح و دوستی ایرانیان و شهریار، عصاره و نماد ملی شعر و ادبیات فارسی است، اظهار کرد: شهریار ظرفیت دارد تا در میان ملت‌های مسلمان به ویژه در حوزه قفقاز و آناتولی به نقطه اتصال فرهنگ‌ ها و آغازگر تمدن نوین اسلامی تبدیل شود.

زین العابدین رضوی خرّم خاطرنشان کرد: به جرات می‌توان ادعا کرد که در دوران معاصر، هیچ شاعری به اندازه استاد شهریار، مردمی نشد، این نشان مردمی بودن استاد است که در یک چنین روزی بعد از سالها یاد او را گرامی می دارند.

وی با بیان اینکه آثار ماندگار استاد حکیم همواره در حافظه ملت باقی ماند، ادامه داد: علت را باید در این گزاره جستجو کرد که شهریار هیچ گاه از حوادث مهم زمانه غافل نشد و دیوان او، ردّ پای مهم تاریخ ایران و آذربایجان است.

خرّم گفت: رمز موفقیت او همان بود که خود روایت می‌کند؛ "عمده شانس من این است که از اول با قرآن و حافظ شروع شد و هنوز هم ادامه دارد." این نکته برای تمام اعصار، درس زندگی است که نظام آموزشی ما و محیط زندگی فرزندان خود را با معجزه الهی قرآن و مکتب شیرین حافظ مانوس کنیم.

وی ادامه داد: شهریار معتقد به تحول و تجدید حیات در شعر ادبی بود و آثار این نوگرایی در بیشتر اشعارش دیده می‏ شود، او از کاربرد مضامین نو، پروایی نداشت و در این زمینه نوآوری‏ های فراوانی دارد.

استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: شخصیت راستین و پایه‌ معنوی استاد شهریار را بهتر از مقام معظم رهبری، کسی توفیق ارزیابی نداشته است؛ ایشان شهریار را با اتکا به ادله و براهین علمی، «حکیم» خوانده‌اند.

رضوی خرم گفت: زبان و شعر قطعا مهمترین عامل برای ارتباطات فرهنگی و انتقال ارزش‌های الهی است، مرحوم استاد شهریار با عنایات خاصه حضرت امیرالمومنین (ع) به نیکی این وسیله گران‌بها را طراوت بخشید و دل‌های آماده را دگرگون ساخت.

وی با بیان اینکه طبق فرموده حکیمانه مقام معظم رهبری حفظ زبان و ادبیات فارسی پس از اسلام و مکتب اهل بیت(ع)، دومین رکن هویت ملی ایرانیان است، افزود: فارسی زبان گسترش و تبلیغ تمدن بزرگ اسلامی بوده و در روزگار اوج و شکوه، این زبان از شرقی‌ترین نقطه یعنی هند و چین تا غربی‌ترین نقطه یعنی آلبانی گسترش پیدا کرده است.

رضوی خرم گفت: در همین تبریز، شهریار بزرگ ضمن آنکه بزرگترین شاهکارهای تاریخ معاصر یعنی "حیدربابایه سلام" و "سهندیه" و "خان نه نه" را در ترکی آذربایجانی آفریده، یکی از بزرگترین شاعران تاریخ ادبیات فارسی نیز به شمار می‌رود.

استاندار آذربایجان شرقی اضافه کرد: این همزیستی خارق العاده فارسی با زبان‌های اقوام و داد و ستد آن‌ها با یکدیگر از ویژگی های بارز تمدن ایران اسلامی است که در هیچ یک از مللِ به اصطلاح متمدن یافت نمی‌شود.

وی گفت: ویژگی ارزشمند ایران است که شاعر ملی زبان فارسی، بزرگترین شاعر زبان قومی خود نیز محسوب می‌شود و این ثروت ملی ماست.

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: این مسئله همراستا بودن قومیت هر قوم با ملیت ایرانی بعد از دین و مذهب، بیش از همه توسط ادبیات فارسی که ادبیات عشق و صلح و حماسه است، رقم می‌خورد.

وی افزود: حاصل این همزبانی، تمدنی است با شکوه و وحدتی ملی و ناگسستنی است؛ مگر می شود، وحدت ملیِ ترک و عرب و لُر و تهرانی و اصفهانی و شیرازی و خراسانی و سیستانی را که دارایی‌های مشترکی چون فردوسی، حافظ، سعدی، مولوی، نظامی و شهریار دارند، از هم گسست.

خرّم ادامه داد: شهریار به همه مراتب و مناسبات ملی، دینی و تاریخی ما پرداخته است؛ از اساطیر کهن ایرانی تا پیشوایان مذهبی؛ از مشروطه تا انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، هم عاشقانه برای زبان مادری و رسوم محلی خود سروده و هم با کمال عشق به ساحت ایران ابراز ارادت کرده است. 

وی گفت: شهریار طبیعت ایران‌دوستی و اسلام‌خواهی آذربایجان است و در یک کلام؛ شهریار، ایران با لهجه آذربایجان و تبریز است.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: او همزمان با بیت های متعدد خود که عشق اصیل به زبان ترکی آذری را فریاد می زند در عین حال مسیر خود را از تجزیه‌طلبان جدا می کند.

استاندار آذربایجان شرقی اضافه کرد: آثار استاد حکیم برای دفاع مقدس، شاهکارترین شعرهاست، شهریار زیر بمباران برای رزمنده‌ها، با گریه و اشک اخلاص برای جوانانی که عازم جبهه‌ها هستند، نیز شعر می خواند.

خرّم گفت: این ابیات آنقدر زیبا و متفاوت هستند که حتی کسانی که آشنایی زیادی هم با فن شعر ندارند تفاوت آنها را با شعرهای معمولی درک می کنند؛ باید این درّ ثقیل را ارج نهاد و شجره طیبه‌ای از شاگردان خلف او تربیت کرد.

وی خاطر نشان کرد: امروز دولت مردمی، عزم خود را جزم کرده تا روح تازه‌ای بر کالبد ملت بزرگ ایران بدمد، این مهم با فرهنگ میسور خواهد بود و فعال‌سازی ظرفیت‌ها و استعدادهای درخشان هنری در اولویت بخش فرهنگ قرار دارد تا مفهوم پرتلالو انقلاب اسلامی با تکمیل آثار به عرضه جهانیان برسد.

شعر و ادب فارسی، نگین درخشان ایران در سطح جهانی است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با بیان اینکه برای تبریز و ادبیات آذربایجان افتخار بزرگی است که  روز ملی شعر و ادب فارسی به نام یکی از قلندران معاصر، «شهریار» بزرگ نامیده شده است، افزود: برای ما که در حوزه شعر و ادبیات علاقه های مشترکی داریم باز افتخار ارزشمندی است و امیدواریم که تبریز و آذربایجان بتواند از این فرصت برای نشان دادن ظرفیت های ادبی و ذوقی خود استفاده کند.

سیدقاسم ناظمی خاطرنشان کرد: ما افتخار داریم که معاصر با شهریار بودیم و بسیاری از ما خاطرات زیادی با این شاعر شوریده داریم. امروز ما به عمد تالار وحدت دانشگاه تبریز را انتخاب کرده ایم که این سالن صدای استاد شهریار را در لابه لای آجرهای خود دارد؛ چون استاد شهریار در این سالن شعر خوانده و در هشتادمین سال زندگی خویش در این سالن تجلیل شدند.

وی با بیان اینکه بدون شعر و ادبیات ما در حوزه فرهنگ در سطح ملی و جهانی مقوله اندکی داریم، ادامه داد: برای ما افتخار بزرگی است که جامعه ایرانی با شعر زندگی می کند و با شعر می خوابد و با شعر طلوع می کند و این کفایت می کند که شعر را پاس بداریم و برای شعر قیام کنیم.

ناظمی خاطرنشان کرد:- شعر پارسی و در کنار آن ترکی آذربایجانی و عربی، کردی و زبان های دیگر در یک چیز مشترکند و این محل اشتراک، اهمیت دادن به شعر و ادبیات است و به همین ارزش ما هم مفتخریم و باید تلاش کنیم و از این فرصت برای طرح مباحث معنوی و انسانی در سطح جهانی بکوشیم.

وی دلیل عدم حضور برخی از مهمانان داخلی و خارجی دعوت شده به این همایش را لغو پروازهای برنامه ریزی شده عنوان کرد و گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز از جمله این مهمانان بود که از مدت ها قبل برای حضور ایشان برنامه ریزی شده بود اما به دلیل لغو پرواز امروز از حضور در این همایش ملی بازماند.

ناظمی در پایان سخنان خود پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را خطاب به همایش ملی روز شعر و ادب فارسی قرائت کرد.

به گزارش ایرنا، نزدیک به دو دهه از تصویب نام گذاری روز ملی شعر و ادب فارسی می گذرد، اما این امر مهم فرهنگی هنوز از سوی مسئولان فرهنگی و متولیان امر فرهنگ جدی گرفته نشده و با نهایت تاسف هنوز عده ای درصددند که این مناسبت را با یک مناسبت دیگر و شخص شهریار را با یک شخص دیگر جایگزین کنند؛ با اینکه شهریار یک شاعر ملی است و در دو زبان فارسی و ترکی شعر سروده است، اما غنای اشعار فارسی اش چنان بلند است که ادبا و اهل قلم، او را به حق حافظ زمان نامیده اند.

در بیان نام گذاری این روز همین بس که این پیشنهاد اگرچه بار اول توسط یکی از نمایندگان مجلس ششم شورای اسلامی و به بیانی یکی از دوستان صمیمی این شاعر بزرگ مطرح شد، اما به تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده و مصوبات این شورا لازم الاجراست.

شهریار علاوه بر اینکه بزرگ ترین شاعر دوران ما و یکصد سال اخیر است، می توان گفت درخشان ترین وجه شهریار به تعبیر رهبر معظم انقلاب شناختن رسالت اجتماعی و عمل کردن به آن است؛ شهریار در حوزه ادبیات، شاعری است که تفوق او بر سایر شاعران سده اخیر بی هیچ چشم و چراغی قابل مشاهده است.

انصافا کدام‌یک از شاعران معاصر به‌ اندازه شهریار از شهرت و محبوبیت عام برخوردار است؟ به‌ قول شاعر بزرگ معاصر، هوشنگ ابتهاج (سایه)، سالروز تولید یا مرگ هر شاعر و ادیبی را هم جز شهریار برمی‌گزیدند، بالاخره کسانی می گفتند چرا او و شاعری که من معتقدم نه؟ اما در این که شهریار محل اجماع خواص و عموم مردم است، دیگر جای بحث و اختلافی نمی‌تواند باشد.

علی اصغر شعردوست، پیشنهاد دهنده نامگذاری سالروز مرگ استاد شهریار به نام روز ملی شعر و ادب فارسی، درباره چرایی این انتخاب گفته است: « در این انتخاب و پیشنهاد من به معاصرت توجه داشتم؛ به عبارتی برای توجه بایسته به شعر و شاعران امروز باید شاعر مورد نظر مناسبتی با دوران ما می داشت، از سوی دیگر همگاهی این مناسبت با هر کدام از شعرای متقدم گذشته بحث برانگیز بود، همان پیش بینی که بعد از تصویب این موضوع در انتقادها مطرح بود. عده ای معتقد بودند مناسبت شعر و ادب فارسی باید پیوند با حکیم ابوالقاسم فردوسی داشته باشد و عده ای از منتقدان به تناسب آن به حافظ یا سعدی اعتقاد داشتند، به همین ترتیب برخی به همگاهی روز شعر و ادب با مولوی معتقد بودند و هرکدام استدلال هایی داشتند که به فرض قبول پیشنهاد هر کدام، باز هم جای مجادله و مباحثه باز بود. اما به دلایل گفته‌شده و بسیاری دلایل دیگر به شاعر بزرگی از شاعران هم‌روزگار نظر داشتم و در میان شاعران و بزرگان شعر معاصر کشور استاد سید محمد حسین شهریار، به گواهی بسیاری منتقدان و محققان برجسته و به تصریح همگنانش، همچنین تأیید ذوق عمومی، درخشان ترین چهره شعر معاصر ایران است».

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.