×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه 6 خرداد 1403  .::.   برابر با : Sunday 26 May 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25530 خبر
وزیر علوم: نسخه واحدی برای بازگشایی دانشگاه‌ها قابل ارائه نیست

به گزارش همنوا به نقل از وزارت علوم، منصور غلامی در نشست مجازی معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های سراسر کشور بر لزوم جلب مشارکت دانشجویان در تحلیل و ارزیابی دستاوردهای دوران شیوع کرونا و به کارگیری و حفظ این دستاوردها تاکید کرد.

 

وی با اشاره به اینکه این‌گونه نشست‌ها جزء دستاوردهای آموزش عالی به واسطه درگیری با بیماری شایع جهانی شناخته می‌شود، اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا به نوعی به توفیق اجباری برای آموزش عالی کشور تبدیل شد. امروز محدودیت‌های زمانی و مکانی برای برگزاری نشست با مدیران استانی برداشته شد و باید بتوانیم از این ظرفیت به وجود آمده مانند دیگر ظرفیت‌ها همچون آموزش مجازی در سطح دانشگاه، منطقه و کشور استفاده کنیم.

 

غلامی افزود: معاونت فرهنگی و اجتماعی اقدامات قابل توجهی در ماه‌های اخیر در ارتباط با دستاوردهای آموزش عالی کشور در دوران شیوع کرونا انجام داده است.

 

وزیر علوم با تاکید بر اینکه مشکلی در ارتباط نسل جوان با تکنولوژی‌های روز نداریم و جوانان به راحتی با این تکنولوژی‌ها ارتباط برقرار می‌کنند، خاطرنشان کرد: مهم این است که در ارائه خدمات به جامعه مخاطب خود یعنی دانشجویان، دقیق، سریع و باکیفیت لازم عمل کنیم و از ظرفیت دانشجویان، تشکل‌های فرهنگی و همکاران هیأت علمی استفاده کنیم. کشور ما به خوبی توانست در زمینه کنترل شیوع بیماری اقدام کند و آمار و اطلاعات منتشر شده نیز در این بخش آماری واقعی و شفاف بوده است.

 

هیچ نسخه واحدی برای بازگشایی دانشگاه‌ها قابل ارائه نیست

 

غلامی در ادامه سخنان خود با اشاره به تصمیم های ستاد ملی کرونا برای بازگشایی دانشگاه‌ها، گفت: هیچ نسخه واحدی برای همه دانشگاه‌های کشور قابل ارائه نیست و تاریخ بازگشایی فقط تاریخ شروع ستادی محسوب می‌شود. تصمیم‌گیری در خصوص جزئیات و فواصل پذیرش بر عهده دانشگاه است تا توزیع جمعیت را مبتنی بر شیوه نامه های بهداشتی به خوبی کنترل و ساماندهی کنند. دانشگاه‌ها باید به سوی حفظ نظم برقرار شده در دوران اخیر برای مسیر پیش روی محیط‌های دانشجویی حرکت کنند.

 

وی خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی، نظم برقرار شده اجباری بوده و امید است در آینده به انتخاب تبدیل و وارد عادات و رفتارهای ماندگار شود.

 

غلامی در ادامه افزود: اکنون زمان آن فرارسیده که برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات مناسب برای ترم و سال تحصیلی آتی انجام شود.

 

توجه معاونت فرهنگی به تاکیدات مقام معظم رهبری

 

وزیر علوم با اشاره به دیگر موضوع فرهنگی قابل توجه در دانشگاه ها، خاطرنشان کرد: موضوع حائز اهمیت دیگر در زمینه فضای فرهنگی دانشگاه‌ها مثل حجاب و عفاف است. مقام معظم رهبری در دیدار مجازی اخیر خود با دانشجویان تأکید مستقیم بر مسأله حجاب داشتند. ارزیابی من این بود که با توجه به طیف سنی جوانان دانشجو، وضعیت کلی حجاب و عفاف محیط‌های دانشجویی مثبت ارزیابی می شود.

 

وی با بیان اینکه معاونت فرهنگی و اجتماعی باید در زمینه نکات تاکید شده از سوی رهبر انقلاب توجه داشته باشند، تاکید کرد: با گذر زمان مدیران فرهنگی و اجتماعی متوجه لذت کار کردن در ارتباط با جوانان می‌شوند. باید تلاش کنیم تا انرژی جوانان را حفظ کنیم و این انرژی نباید به گونه‌ای با سرکوب مواجه شود. وظیفه شما پرورش جوانان پرانرژی و با استعداد کشور برای ورود به جامعه است.

 

غلامی با تاکید بر حفظ و تداوم دستاوردهای این دوره،‌ افزود: پیشنهاد پایانی من برای معاونت های فرهنگی و اجتماعی در سراسر کشور این است که دانشجویان را در جمع‌آوری و تحلیل نکات مختلف درباره ماه‌های اخیر دخیل کرده و از نقطه‌نظرات آنان در این زمینه استفاده کنند. نگذاریم دستاوردهای دوران کرونا به خاطره دوران کرونا تبدیل شود. تغییرات مثبت صورت گرفته در دانشگاه‌ها و محیط‌های دانشگاهی در این دوره را باید حفظ کرد و ادامه داد.

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.