×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه 10 مهر 1402  .::.   برابر با : Monday 2 October 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 24170 خبر
همکاری ایران و عراق برای مهار «گرد و غبار»

به گزارش همنوا به نقل از ایرنا، نظیر عبود فزع روز یکشنبه در دومین روز از برگزاری همایش بین المللی مقابله با گرد و غبار و توفان های ماسه ای ضمن تشکر از ایران برای برگزاری اجلاس مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار اظهار داشت: امروزه موضوع گرد و غبار مورد توجه تمام کشورهای جهان قرار گرفته است و این کنفرانس می‌تواند کمک بزرگی درباره این مخاطره باشد.

وی ادامه داد: می‌دانیم که کشور ایران تحت تاثیر توفان‌های گرد و غبار است و کشور ما نیز همین شرایط را دارد، بیشتر گرد و غبار عراق تحت تاثیر منشاءهای خارجی است که پس از عراق اقلیم ایران را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

معاون وزیر محیط زیست عراق افزود: سال گذشته نیز کنفرانس منطقه‌ای گرد و غبار در ایران برگزار شد که در آن جلسه دو پیشنهاد تفاهم‌ به امضا رسید و ما امسال پیگیر فعال‌سازی این تفاهم‌نامه‌ها به صورت عملی هستیم.


نظیر عبود فزع ادامه داد: ما در آینده‌ای نزدیک آماده همکاری در زمینه کنترل گرد و غبار، مسئله آب و محیط زیست با ایران و سایر کشورها خواهیم بود. جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملل متحد استقبال خوبی از پیشنهادات ما کردند و ما نیز آماده همکاری هستیم.

وی تاکید کرد: امیدواریم نتایج این کنفرانس، پروژه‌های مشترکی را درباره اخطار زودرس گرد و غبار و ایجاد صندوق پشتیبانی بین‌المللی داشته باشد و ما امید داریم پروژه‌های مشترک هرچه زودتر اجرا شود.

معاون وزیر محیط زیست عراق خاطرنشان کرد: ما یک بیانیه پایانی خواهیم داشت که امیدواریم مورد استفاده همه کشورها قرار گیرد.

نظیر عبود فزع درباره اجرا شدن پروژه پایلوت گرد و غبار در چهار استان عراق و ۲ استان ایران گفت: در حقیقت مقابله با این مسئله گرد و غبار تنها از عهده ایران و عراق برنمی‌آید و باید یک هماهنگی منطقه‌ای ایجاد شود، سفر هیات ایرانی به عراق هم برای اجرایی شدن همان تفاهم‌ها بود و مقرر شد در چهار استان عراق و ۲ استان ایران عملیات اجرایی شروع شود.

وی با بیان اینکه یکی از علت‌های ایجاد گرد و غبار در کشور ما کمبود آب است، گفت: در این راستا باید همکاری‌هایی را با ایران و سایر کشورهای منطقه داشته باشیم. ما پروژه‌های پایلوت را به زودی شروع می‌کنیم تا ببینیم چه نتایجی دارد و اگر نتایج مثبت بود، همکاری‌ها را ادامه خواهیم داد.

معاون وزیر محیط زیست عراق تاکید کرد: دولت جدید عراق اولویت خود را محیط زیست و تغییرات اقلیمی قرار داده و در این جهت با همکاری سازمان ملل یک اجلاس ملی را در بصره برگزار کردیم و در این اجلاس قرار شد که کارهای عملی را شروع کنیم.

نظیر عبود فزع خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک نیز یک نشست منطقه‌ای را با حضور کشورهای منطقه در کشور خود برگزار خواهیم کرد. اقتصاد سبز، آب، هم‌زیستی با کربن و تغییرات اقلیمی موضوعات این کنفرانس خواهد بود.

 

حمایت ژاپن از ایران در حوزه مقابله با توفان‌های گرد و غبار

همچنین سفیر ژاپن در ایران در این اجلاس با تاکید بر اینکه از اقدامات ایران در حوزه محیط زیست از جمله مقابله با توفان‌های گرد و غبار حمایت می‌کنیم، گفت: برگزاری اجلاس مقابله با گرد و غبار نتایج موثری را به همراه خواهد داشت.

دولت ژاپن متعهد شده یک میلیارد دلار برای مقابله با توفان اختصاص دهد که هر ساله این میزان را افزایش خواهیم دادآیکاوا کازو توشی، اظهار داشت: همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای مقابله با توفان‌های گرد و غبار بسیار حائز اهمیت است و مشارکت فعال بسیاری از کشورها در اجلاس امروز هم موید همین مطلب است.

وی افزود: امسال شاهد توفان‌های بی شماری در شرق دور بوده‌ایم و در ژاپن برنامه کنترل گرد و غبار از سال ۲۰۰۲ آغاز شده و ما برنامه‌هایی با کشورهایی همچون چین، کره و مغولستان داشته‌ایم. همچنین سه برنامه عمل با کره و چین امضا کرده‌ایم و اکنون هم انجام برنامه‌های مشترک با کشورهایی از جمله ایران برایمان بسیار حائز اهمیت است.

کازو توشی با تاکید بر اینکه از اقدامات ایران در زمینه مقابله با توفان‌های گرد و غبار حمایت می‌کنیم، گفت: در سال ۲۰۱۴ نیز تفاهم‌نامه میان جمهوری اسلامی ایران و محیط زیست ژاپن منعقد شد و ما به دنبال برگزاری کارگاه‌ها و جلسات فنی مشترک بوده‌ایم.

سفیر ژاپن در ایران با بیان اینکه توفان‌های گرد و غبار باعث بیماری‌های زیادی میان افراد شده است گفت: دولت ژاپن متعهد شده یک میلیارد دلار برای مقابله با توفان اختصاص دهد که هر ساله این میزان را افزایش خواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: قطعنامه پیشنهادی که در این اجلاس مطرح شده در مورد اقدامات پیشگیرانه و همکاری‌های مشترک برای مقابله با توفان‌های گرد و غبار بسیار حائز اهمیت است و برگزاری اجلاس این چنینی که در ایران بود، می‌تواند نتایج موثری را در جهت حفاظت از محیط زیست به همراه داشته باشد.

 

ایران نقش راهبردی در مقابله با توفان‌های گرد و غبار دارد

وزیر محیط زیست جمهوری دموکراتیک کنگو نیز در دومین روز از اجلاس بین‌المللی مقابله با توفان‌های ماسه و گرد وغبار اظهار داشت: ایران نقش راهبردی در مقابله با توفان‌های گرد و غبار دارد.

اوا بازایبا، افزود: باید اقدامات عملی برای مقابله با پدیده‌هایی که محیط زیست را به خطر انداخته انجام داد، دانشمندان در مورد شرایط محیط زیستی در نقاط مختلف جهان هشدار داده‌اند و نباید نسبت به این قضیه بی‌توجه بود.

مسئولیت مبارزه با تغییرات اقلیمی و توفان‌های گرد و غبار جمعی است و همه باید به تعهدات زیست محیطی‌ خود عمل کنیم نباید بگذاریم زمان از دست برود.

وی ادامه داد: آفریقا فقط مسئول چهار درصد آلودگی جهان است و ۸۰ درصد آلودگی از طرف کشورهای گروه ۲۰ انجام می‌گیرد، با وجود اینکه ۵۵ میلیون هکتار از جنگل‌های دنیا در کشور ما وجود دارد و بیشترین میزان جذب گازکربنیک را داریم اما از قربانی‌های آلودگی زیست محیطی در جهان شده‌ایم.

وزیر محیط زیست جمهوری دموکراتیک کنگو تاکید کرد: مسئولیت مبارزه با تغییرات اقلیمی و توفان‌های گرد و غبار جمعی است و همه باید به تعهدات زیست محیطی‌ خود عمل کنیم نباید بگذاریم زمان از دست برود چون میزان خسارت‌های ناشی از این موضوع بسیار افزایش می‌یابد.

وی تاکید کرد: اراده سیاسی در جهان برای مقابله با تغییرات اقلیمی و توفان‌های گرد و غبار لازم است و همه باید علیه این تغییرات گام‌های موثر برداریم همچنین راه‌اندازی صندوق مشترک در این راستا بسیار حائز اهمیت است.

وزیر محیط زیست جمهوری دموکراتیک کنگو گفت: ایران نقش موثری در مقابله با توفان‌های گرد و غبار دارد و ما از این کشور و سازمان ملل بابت برگزار این اجلاس قدردانی می‌کنیم.

 

نقش پیشگامانه ایران برای همکاری‌های بین‌المللی جهت مقابله با توفان‌های گرد و غبار

معاون وزیر محیط زیست جمهوری اسلامی موریتانی به نقش پیشگامانه ایران برای همکاری‌های بین‌المللی جهت مقابله با طوفان‌های گرد و غبار اشاره کرد و گفت: این توفان‌ها عامل بازدارنده در برابر توسعه پایدار است.

مولایی ادریس اظهار داشت: توفان‌های گرد و غبار یکی از چالش‌های محیط زیستی است که بشر در حال حاضر با آن مواجه شده و این مسئله پیامدهای اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی به همراه دارد.

وی با تاکید بر اینکه موضوع توفان‌های گرد و غبار یک مسئله فرامرزی است و همه کشورها باید به آن توجه کنند، گفت: ما هم پیگیر این موضوع هستیم و اقداماتی را در این راستا انجام داده‌ایم. راه‌اندازی سامانه‌های هشدار زودهنگام و رصد پایش‌ها صورت می‌گیرد و برنامه‌ها برای پیگیری این موضوع در حال انجام است.

معاون وزیر محیط زیست جمهوری اسلامی موریتانی گفت: توفان‌های گرد و غبار عامل بازدارنده در برابر توسعه پایدار است و سبب می‌شود که علاوه بر آسیب به بشر هزینه‌های زیادی در این راستا اختصاص داده شود لذا پیشگیری از چنین رخدادهایی حائز اهمیت است.

وی با تاکید بر نقش پیشگامانه ایران برای همکاری‌های بین‌المللی جهت مقابله با توفان‌های گرد و غبار گفت: پیشنهاد انجام توافقنامه چند جانبه در این اجلاس بسیار خوب است و ما از آن حمایت می‌کنیم چرا که نظم دهنده برنامه کشورها ذیربط است.

اهمیت اجرای پروژه‌های مشترک بین المللی برای حفاظت از محیط زیست و مقابله با توفان‌های گرد و غبار
همچنین رئیس دپارتمان هماهنگی‌های بین‌المللی محیط زیست در ترکمنستان بر اهمیت اجرای پروژه‌های مشترک بین المللی برای حفاظت از محیط زیست و مقابله با توفان‌های گرد و غبار تاکید کرد.

بردی بردیف اظهار داشت: ۸۰ درصد کشور ترکمنستان را صحرا پوشانده و این کشور در آسیای میانه با گرد و غبار مواجه است.

وی افزود: همچنین کشورها در آسیای میانه با کمبود آب مواجهند و کشور ترکمنستان هم از این موضوع مستثنی نبوده‌ است، افزایش تغییرات جوی را در جهان شاهد هستیم همچنین در ترکمنستان تحت تاثیر کریدورهای خشکی منطقه قرار گرفته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه وزارت محیط زیست ترکمنستان ارگان اصلی اجرای سیاست‌های دولت در حفاظت از محیط زیست است گفت: همکاری‌های بین‌المللی برای حفاظت از محیط زیست ضرورت دارد و اجرای پروژه‌های مشترک مدنظر ما قرار دارد.

رئیس دپارتمان هماهنگی‌های بین‌المللی محیط زیست در ترکمنستان خاطرنشان کرد: اهدای کمک از طریق صندوق‌های بین‌المللی و بانک‌های اروپایی و بانک‌های توسعه اسلامی حائز اهمیت است و باید به این مسئله توجه داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه ترکمنستان برنامه‌های مشترکی با سازمان ملل برای امنیت غذایی و کشاورزی دارد، گفت: همچنین ترکمنستان موافقت‌نامه‌های متعدد با کشورهای مختلف امضا کرده است و استراتژی کلی ما انجام همکاری‌های بین‌المللی است.


 

لزوم بسیج منابع مالی کشورها برای حفاظت از محیط زیست

دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار گفت: در مدت دو روز برگزاری اجلاس بین المللی مقابله با توفان‌های گرد و غبار نمایندگان حدود ۵۰ کشور بر لزوم بسیج منابع مالی کشورها جهت حفاظت از محیط زیست تاکید کردند.

علی محمد طهماسبی بیرگانی اظهار داشت: از روز گذشته تاکنون طی سخنرانی‌هایی که نمایندگان کشورهای مختلف داشته‌اند بر موضوع بسیج منابع مالی کشورها جهت حفاظت از محیط زیست تاکید شده است، همچنین بر ضرورت استفاده از تجربیات مشترک سخنرانی‌های زیادی صورت گرفت.

مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: همه حاضران در این جلسه به این مسئله اذعان دارند که هیچ دولتی به تنهایی نمی‌تواند در جهت مقابله با تغییرات اقلیمی و توفان‌های گرد و غبار و ماسه مقابله کند بنابراین همکاری‌های بین المللی قطعاً باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

طهماسبی بیرگانی گفت: در این دو روز بر حمایت صندوق‌های بین‌المللی و اقدام عمل مشترک تاکید شد، همچنین بهره‌بندی کشورها از سامانه‌های سیستم هشدار سریع و زود هنگام ضرورت دارد که البته برخی از کشورها در این زمینه بهره‌مند شده‌اند ولی برخی از کشورها هنوز نیازمند این مسئله هستند.

اجلاس بین المللی مقابله با طوفان‌های ماسه و گرد و غبار ۱۸ و ۱۹ شهریور ماه در تهران برگزار می شود.

 

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.