×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 9 خرداد 1403  .::.   برابر با : Wednesday 29 May 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25548 خبر
هزینه ماهیانه نگه‌داری سگ‌ها برابر هزینه تحصیل ۱۴ دانش‌آموز

بهانه اصلی‌شان برای نگهداری از سگ‌ها و گربه‌ها و پت‌های خانگی دیگر حیوان دوستی است اما فارغ از معنای درست این تعریف و مغایرت داشتن نگهداری بسیاری از حیوانات با قانون آپارتمان نشینی مسئله اصلی، حقیقت پشت این ماجراست. چشم و هم‌چشمی، فخر فروشی با نژاد  ویژه حیوان خانگی، بهانه داشتن برای پست‌های پی در پی در فضای مجازی و گرایش پیدا کردن به سبک زندگی غربی همه و همه از مهمترین دلایل افزایش تمایل به نگهداری از سگ‌ها و گربه‌ها در آپارتمان ها بوده است و چه کسی است نداند که این ازدیاد تقاضا چطور چرخه عرضه را به حرکت در آورده است.

با افزایش این تقاضا بازار پت شاپ‌ها بیکار نمانده و روز به روز به تنوع اجناس و البته قیمت وسایل و غذاهای غیر ضروری نگهداری ازاین حیوانات اضافه می‌شود. این روزها نگهداری از این حیوانات خانگی با شرایط متوسط  هزینه‌ای معادل هزینه یک خانواده دو نفره را دارد. کارشناسان بهزیستی می‌گویند با هزینه متوسط نگهداری از سگ‌ها و گربه‌ها در ماه می‌توان نوشت افزار مورد نیاز ۱۴ دانش آموز محروم را فراهم کرد.

 

قیمت سگ ها هم دچار تورم شده است

سگ‌های پامرانین، پیکینیز، روتوایلر، اشپیتز و بیش از همه شیتزو از محبوب‌ترین نژاد سگ‌ها در ایران هستند. در نیمه ابتدایی دهه نود این نژاد از سگ‌ها در ایران قیمتی بین ۵ تا ۱۵ میلیون تومان داشتند. با افزایش قیمت دلار و میزان تورم در نیمه دوم این دهه بهای این سگ‌ها به بالای ۱۶ میلیون تومان رسید و اکنون معمولی‌ترین نژادها با قیمت بیش از ۳۵ میلیون تومان به فروش می‌رسند. البته این قیمت اولیه نیز از حیوانی به حیوان دیگر متفاوت است. برخی نژاد گربه‌ها در ایران با بهای بیش از ۶۰ میلیون به فروش می‌رسند. نژادهای پرشین، اسکاتیش فولد، چین چیلا، هیمالین و اگزاتیک از گران قیمت‌ترین گربه‌ها در ایران هستند که قیمت برخی از آنها بسته به شرایط نگهداری و کمیاب بودن به بیش از ۱۵۰ میلیون تومان نیز می رسد.

کارشناسان می‌گویند بهای اولیه و توافقی در سایت‌های غیرقانونی فروش حیوانات خانگی نشان دهنده این هستند که از ابتدای دهه ۹۰ تا کنون قیمت این نژادها  تورمی ۴۰ درصدی را پشت سر گذاشته است.

 

برآورد اولیه نگهداری از سگ‌ها و گربه ها در سال ۱۴۰۲

تجربه فروشندگان پت شاپ‌ها می‌گوید هر چه در اطرافیان فردی که از سگ‌ها و گربه‌ها نگهداری می‌کند افراد مشابهی حضور داشته باشند میزان خرید لوازم تزیینی، فانتزی و غیرضروری برای پت‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. رامین ۳ سالی می‌شود که آنلاین شاپی برای فروش محصولات جانبی نگهداری از سگ‌ها و گربه‌ها در آپارتمان دارد و این موضوع را تایید می‌کند: «بسیاری از اقلامی که در پت شاپ‌ها به فروش می‌رسند سلیقه‌ای هستند. یعنی بود و نبود آنها برای نگهداری از حیوان خانگی چندان ضروری نیست. این محصولات به هیچ عنوان تولید کشورمان نیستند و بیشتر از چین و ترکیه وارد کشور می‌شوند. به همین دلیل واضح است که بهای آنها وابستگی زیادی به قیمت ارز دارد. با افزایش بهای دلار در سال‌های گذشته نگهداری ماهیانه از سگ‌ها و برخی از گربه‌ها در ماه به حدود  ۸ میلیون تومان رسیده است». رامین می‌گوید که این در شرایطی است که سگ‌ها و گربه‌ها مریض نشوند، به واکسن نیاز نداشته باشند و وسیله جانبی فانتزی گران قیمت برای آنها خریداری نشود.

 

حق ویزیت سگ‌ها دو برابر ویزیت بیماران نیازمند

آنهایی که چند سال از سگ‌ها و گربه‌ها نگهداری کرده‌اند می‌گویند حق ویزیت این حیوانات خانگی در مناطق مختلف متفاوت است. هزینه یک معاینه ساده از ۱۲۰ هزار تومان شروع می‌شود و اگر نیاز به بررسی و آزمایش و تزریق دارو باشد هزینه درمان سربه فلک می‌کشد. این درحالی است که بعضی از این حیوانات از حضور در کلینیک‌های دامپزشکی به شدت مضطرب می‌شوند. اگر در این محیط ها سر و صدا کنند آرامش حیوانات بیمار دیگر از بین می‌رود و روند درمان آنها نیمه کاره باقی می‌ماند.

«پیمان رزمی »این تجربه را داشته و به همین دلیل درمان سگش را در خانه پیگیری می‌کند: «واقعیت این است که خیلی‌ها از میزان وابستگی به حیوان خانگی اطلاعی ندارند. شاید در ماه‌های اول برای سرگرمی این سگ را به خانه آوردیم و حالا ۶ سال است برای ما مثل عضوی از خانواده شده. به او وابسته هستیم و حاضریم از هزینه‌های خودمان کم کنیم تا بتوانیم همچنان نگهداری‌اش را ادامه بدهیم».

پیمان می گوید که سگ‌شان دچار نوعی آلرژی عفونت‌زا شده است و به همین دلیل دامپزشک  به مدت ۳ ماه هر دو هفته یک بار به خانه‌شان رفت و آمد داشته و حق ویزیت بالاتری دریافت کرده است: «به دلیل نوع بیماری و همین طور اضطراب و سرو صدایی که سگ‌مان می‌کرد نمی‌توانستیم به کلینیک مراجعه کنیم. سال گذشته هزینه معاینه در خانه به ۶۰۰ هزار تومان رسید. داروهای این حیوانات خانگی در ایران تولید نمی‌شود و تامین آنها حدود ۳ میلیون تومان برای ما هزینه داشت».

هرچه سن حیوان خانگی بالاتر برود هزینه درمان و حق ویزیت بیشتر می‌شود. پیمان می‌گوید سگ‌هایی که بیش از ۸ سال دارند دو بار در ماه باید ویزیت شوند: «این سگ‌ها مستعد بیماری‌های بیشتری هستند چرا که دیگر از سن جوانی‌شان فاصله گرفته اند. در این سن وابستگی به سگ‌ها هم بیشتر می‌شود و صاحبان آنها نمی‌توانند بی‌خیال‌شان شوند به همین دلیل ممکن است آنقدر که برای سلامت این حیوانات خانگی هزینه می‌شود برای اعضای خانواده کاردرمانی ویژه‌ای صورت نگیرد. در این سن مصرف روزانه ویتامین برای حیوان خانگی اجباری می‌شود این در حالی است که با این هزینه‌ها خود ما نمی‌توانیم از مکمل‌های دارویی مفید استفاده کنیم».

 

هزینه ماهیانه نگهداری از سگ‌ها ۱۴ برابر هزینه یک دانش آموز

بیش از ۱۰ میلیون سگ خانگی در کشور وجود دارد و به طور میانگین ماهیانه بین ۴ تا ۸ میلیون تومان برای نگهداری از آنها هزینه می‌شود. این در حالی است که برای بازگرداندن دانش آموزی که به دلیل فقر از تحصیل محروم مانده تنها یک چهارم این هزینه مورد نیاز است.

«سمیه رحمانی » در مدارس شبانه‌ای  که ویژه کودکان کار راه‌اندازی شده فعالیت می‌کند و می‌گوید که هزینه سالانه ثبت نام در این مدارس رقمی بین یک میلیون و تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است: «شاید باورش سخت باشد اما والدین و سرپرستان این کودکان گاهی توانایی پرداخت همین هزینه اندک را نیز ندارند و به همین دلیل این بچه‌ها از حضور در کلاس درس محروم می‌شوند».

رحمانی می‌گوید اگر کمک خیران نباشد این کلاس‌ها برای همیشه تعطیل می‌شوند: «ما با کمک خیران هر ماه برای این کودکان نوشت افزار تهیه می‌کنیم. با رقم ۸ میلیون تومان برای یک کلاس درس ۱۴ نفره می‌توان نوشت افزار مورد نیاز را تهیه کرد. هزینه‌های این مدارس توسط خیران تامین می‌شود و در صورت قطع شدن این مشارکت‌ها، مدارس اینچنینی به سمت تعطیلی دائمی پیش می‌روند».

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.