×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : شنبه 1 مهر 1402  .::.   برابر با : Saturday 23 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 23874 خبر
نیروگاه حرارتی تبریز در صورت رفع نشدن مشکلات پلمب می‌شود

به گزارش همنوا، احمد موقری گفت: متأسفانه موضوع رفع مشکلات نیروگاه حرارتی تبریز و بناب مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفته که در صورت رفع نشدن فوری مشکلات نیروگاه، اقدامات قانونی لازم از جمله برخورد قضائی با عاملین اصلی و عندالاقتضا تعطیلی نیروگاه به عمل خواهد آمد.

موقری با بیان اینکه بر اساس گزارشات ارائه شده سطح آلودگی ناشی از نیروگاه حرارتی در شهر و مناطق کشاورزی غیر قابل تحمل است، اظهار داشت: بهانه مسئولان نیروگاه مبنی بر مصوبه نهادهای بالادستی برای استفاده از سوخت مازوت پذیرفتنی نیست، چرا که هیچ مرجعی در کشور این اجازه را به خود نمی‌دهد که ناقض حقوق مردم و بسترساز وقوع جرم باشد.

وی افزود: موضوع استفاده از سوخت مازوت حتی بر فرض اینکه بر اساس دستورات بالادستی برای تأمین نیروی برق، توجیهی برای آلودگی هوا نبوده و حداقل ترین کار تهیه و نصب فیلترهای لازم بود که در این مدت بنا به بهانه‌های متعدد مورد غفلت واقع گردیده است و این مساله مورد قبول مراجع قضائی نبوده و مراجع و افراد مسئول باید پاسخگو باشند و در صورت عدم ارائه توضیحات قابل قبول، با روش‌های مقتضی جلوی انتشار آلودگی و ادامه وقوع جرم را خواهیم گرفت.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان اضافه کرد: مسئولان ذیربط نیروگاه باید پاسخگو باشند چرا که علیرغم اطلاع از موضوع و همچنین با توجه به تذکرات سال‌های گذشته خود را مقید به رعایت مسائل زیست محیطی ندانسته و در حوزه‌های مختلف باعث آلودگی زیست محیطی شده‌اند.

موقری خاطرنشان کرد: با عنایت به عدم تمایل به رفع مشکل و متوقف کردن این موضوع و نبود برنامه‌ای دقیق برای کاهش آلودگی در سال‌های گذشته به اتهام آلودگی زیست محیطی پرونده قضائی تشکیل شده است.

وی تشریح کرد: با توجه به آمار و گزارشات ارائه شده توسط کارشناسان مشکلات پیش آمده قطعاً ترک فعل محسوب شده و دستگاه‌های ذیربط از جمله محیط زیست و شرکت گاز استان و نیروگاه حرارتی در مرجع قضائی باید پاسخگو باشند.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان خاطرنشان کرد: در بحث تأمین نیروی گاز شرکت گاز استان مکلف به تأمین گاز نیروگاه‌های حرارتی استان همسطح با سایر نیروگاه‌های کشور بوده و در صورت عدم انجام اقدامات لازم برای تأمین گاز نیروگاه، اقدام مقتضی به عمل خواهد آمد.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.