×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 30 شهریور 1402  .::.   برابر با : Thursday 21 September 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 23822 خبر
مشکلات نتیجه عملکرد غلط دولت است/ اروپایی ها به مراتب بدتر از آمریکایی‌ها عمل کردند

به گزارش همنوا به نقل از فارس، سیدمسعود میرکاظمی وزیر اسبق نفت در نشست تحلیل و بررسی بسیج اساتید تهران بزرگ در جمع اساتید بسیجی گفت: ما کشور برخورداری هستیم  کشور فقیری نیستیم و همه شما با منابع و پتانسیل‌های کشور اعم از جمعیت جوان بیش از 3 هزار معدن فعال بیش از 500 هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ و خیلی چیزهای دیگر مانند جاده نیروگاه سد، مخابرات و ...  آشنا هستید.

وی ادامه داد: ولی چرا در کشور ما علی‌رغم همه این منابع، شاخص‌های کلان از یک مقبولیت برخوردار نیست مثلا رشد اقتصادی نوسانی یا بالا یا پایین است و در بعضی موارد طبیعی در مورد تورم بحث این است در برنامه به عددی تک رقمی برسیم ولی عمدتا تورم دو رقمی است و مردم را آزار می‌دهد.

میرکاظمی تصریح کرد: در برنامه‌ها هدف این است که بیکاری کاهش پیدا کند ولی متاسفانه می‌بینیم باز هم نرخ جوانان بیکار بالاست و در سایر شاخص ها هم همینطور. خب همه اینها در شرایط اقتصادی مختلف اتفاق افتاده است. مثلا شما ببینید در شرایطی مثل تحریم که یا ضعیف بوده یا قوی این اتفاق افتاده است.

* با مسائل اقتصادی نمی‌شود سیاسی برخورد کرد

وزیر اسبق نفت یادآور شد: این یعنی نمی‌توانیم شرایط اقتصادی را خیلی به تحریم ربط بدهیم تحریم تاثیر دارد اما اما علت اصلی نیست همانطوری که در دولت قبل همه چیز را به نوع مدیریت ربط می‌دادند ولی وقتی خودشان آمدند یک دفعه ای همه مشکلات افتاد گردن تحریم! خب نه آن افراط درست است و نه این تفریط. در واقع با مسائل اقتصادی نمی‌شود سیاسی برخورد کرد باید کارشناسانه و مدبرانه برخورد کرد.

میرکاظمی تاکید کرد: تا الآن دولت‌های مختلفی روی کار آمدند از کارگزاران تا عدالت و اصلاح طلب و ... و بازهم می‌بینیم شاخص ها به همین ترتیب هستند، یعنی برنامه‌ها با آن چیزی که عمل شده فاصله داشته است.

وی خطاب به اساتید دانشگاه ادامه داد: این به شما نخبگان دانشگاهی می‌گوید مشکلی هست که باید دقیق ریشه یابی شود و برایش راه حل داشته باشیم الآن ما جوان حزب اللهی مومن کم نداریم اینها باید زمانی که فراغ بال دارند مثل الان بیایند و برنامه تبیین کنند که اگر یک روزی دولتی تحویل گرفتند همین مسیر را نرویم.

*  کارگزاران راهبردی را به‌کار بردند که سالها پیش منسوخ شده بود 

وزیر اسبق نفت افزود: بخشی از مسائل برمی‌گردد به راهبردهای توسعه ای . متاسفانه در زمان بعد از جنگ زمانی که کارگزاران روی کار آمدند راهبردی را در پیش گرفتند که سالها پیش منسوخ شده بود که همان جایگزینی واردات بود و گفتند بیاید به هر قیمتی که هست تولید کنیم تا واردات نشود  و همین شد که تا میتوانستند ارز دولتی 7 تومانی و بخشش مالیاتی و وام و...

میرکاظمی اظهار داشت: مثلا بحث تولید سیم و کابل را دادند به دانشگاه امام حسین که به نتیجه برسد و مس را با قیمت پایین دادند، ما بررسی کردیم دیدیم 40 هزار تن نیاز کشور است و 400 هزار تن ظرفیت ایجاد شده که سهمیه بگیرد خب بخشی از اینها کیفیت بالای داشتند ولی مواد اولیه به انها نمی رسید و بخش دیگر هم یک واحد کوچک راه اندازی کرده بودند که مواد اولیه بگیرند و بفروشند حالا آیا این ظرفیت پایدار است؟

وزیر اسبق نفت اظهار داشت: اگر اسناد بین المللی را مطالعه کنیم کشورهایی مثل ما که همین رویه را رفتند دچار مشکل شدند مثلا سال 1965 کره تغییر راهبرد و استراتژیک داد و به سمت توسعه صادرات رفت، یعنی همین بیانات مقام معظم رهبری را اجرا کردند و همچنین در داخل افرادی بدون مطالعه راجع به طرح های مختلف توسعه ای که کدام موفق است و کدام منسوخ شروع کردند به دادن امتیازهای آنچنانی که امروز ما شاهد این هستیم افرادی چند هزار میلیاد دارایی دارند و این نتیجه همین راهبرد بود در واقع نه تنها در کشور توسعه منطقی ایجاد نشد بلکه فاصله طبقاتی هم ایجاد شد.وی گفت: الان تقریبا چهل سال از انقلاب گذشته و حدود 32 سال و به گفته برخی 34 سال کشور دست گروهی خاص بوده است، یعنی وزرا همان آنها بوده اند برنامه و توسعه هم همان بوده. هرچند ممکن است مخالف همدیگر هم صحبت کرده باشند. مثلا زمانی که اصلاحات روی کارآمدند با بد و بیراه به دولت قبل برخورد کردند ولی موقع کار که شد دیدیم همان مسیر و روند رو ادامه دادند.

*  وضعیت کلان اقتصادی وضعیت مناسبی نیست

میرکاظمی تصریح کرد: اما در مورد عملکرد دولت فعلی متاسفانه آن چیزی که گفته می‌شود و آن چیزی که گفته نمی شود و برخی از دستگاه ها منتشر هم نمی کنند وضعیت کلان اقتصادی است که وضعیت مناسبی نیستمثلا امروز نقدینگی بیش از 1700 میلیارد تومان است خب دولت یازدهم با چه عددی تحویل گرفتبا 470 هزار میلیارد تحویل گرفت و امروز 1700 میلیارد تومان نقدینگی داریم وقتی شما بدون پشتوانه خلق پول می‌کنید همین اتفاق می افتد.

وی تاکید کرد: مثلا نقدینگی دولت قبل 89 هزار میلیارد بود در آخر سال 91 و در سال بعد یعنی سال 92 این رقم به 320هزار میلیارد در بودجه کشور رسید. در کشوری که در تحریم است و روز به روز هم این تحریم جدی تر می‌شود و قشر ضعیفش باید کمک شود چنین عمل کردند و جالب است بدانید که حتی 1 ریال به کمیته امداد اضافه نکردند ولی 650 هزار نفر به جمعیت کمیته امداد اضافه شد

میرکاظمی یادآور شد: یا مثلا تامین اجتماعی که بنگاه دولتی نیست باید حقوق کارمندان را حفظ کند ارزشش را هم بالاتر ببرند که بتوانند در آینده حقوق بدهند زمانی که سال 92 دولت را تحویل گرفتند بدهی ها در حدود 40 هزار میلیارد بود در زمان انتخابات  130 هزار میلیارد و امروز بالغ بر 150 هزار میلیارد هستو این روند مثل یک گوله برف هست که از بالا شروع به حرکت کرده و همینطور بزرگتر می‌شود.

* باید برای نجات کشور از همین الان برنامه‌ریزی کنیم

وزیر اسبق نفت گفت: امروز تکلیف دانشگاه خیلی مهم است. باید از همین الان کار شود یعنی به جای اینکه بیائیم نزدیک انتخابات یک گروهی مثلا جمنا درست کنیم باید از همین امروز که فرصت داریم تیم سازی کنیم افراد خوب را شناسایی کنیم، آموزش بدهیم، مرتب مطالعه کنیم تا زمانی که در کشور به آن نقطه رسیدند بدانند چگونه کشور را نجات بدهند.

* اروپایی‌ها در برابر ایران به مراتب بدتر از آمریکایی‌ها عمل کردند

وی با اشاره به کتاب «شورای امنیت و دیپلماسی» روحانی افزود:‌ بنده خواهش می‌کنم کتاب آقای روحانی رو مطالعه کنید. در این کتاب شورای امنیت و دیپلماسی که آقای روحانی نوشته و مذاکراتی که با اروپایی ها داشته جالب است بدانید که اروپایی ها به مراتب بدتر از آمریکایی‌ها عمل کردند.

میرکاظمی با اشاره به عملکرد تیم مذاکره کننده در مذاکرات هسته ای گفت: نتیجه مذاکرات این شد که هسته‌ای تعطیل شد، حتی ساخت سانتریفیوژ را هم تعطیل کردند، از هزراران نفر بازرسی انجام شد، حتی برخی از مراکز هسته ای و نظامی تعطیل شدند به این بهانه که رونق اقتصادی ایجاد شود و گفته شده که دانشمندان هسته ای را مثل زندانی ها می‌گذاشتند کنار دیوار و از چهره روبه رو و بغل عکس می‌گرفتند و با اطلاعات کاملی که دادند به سازمانی که دست یهودی ها بود متاسفانه بعد از آن هم ترورها شروع شد.

وزیر اسبق نفت اضافه کرد: وقتی اروپایی ها به هیچ کدام از وعده های خود که به وجود آمدن رونق اقتصادی بعد از تعطیلی هسته ای بود عمل نکردند آقای روحانی نامه نوشت که پس چه شد مگر قرار نبود رونق اقتصادی ایجاد شود که خود آقای روحانی می نویسد اروپایی ها در جواب حتی حاضر نشدند قول هایی را که داده بودند بررسی کنند.

وی با اشاره به عملکرد نامناسب اقتصادی دولتمردان گفت: روزی که آقای جهاگیری اعلام کرد دلار 4200  است و هرکسی غیر از این عمل کند قاچاقچی است همان لحظه به دوستانم گفتم فاتحه کشور خوانده شد و تنها منفذی که داشتیم شد قاچاقچی.

* ما بارها به دولت گفتیم که شما تحریم رو نمی‌شناسید

میرکاظمی اظهار داشت: باور کنید ما بارها به دولت گفتیم که شما تحریم رو نمی‌شناسید اینقدر ذوق زده عمل نکنید اروپا نه احمدی نژاد می‌شناسد نه خاتمی و دولت و مجلس برایشان یکی است آنها با نظام مشکل دارند که در جواب می‌گفتند احمدی نژاد رفته و الآن روحانی آمده و از این به بعد اروپا می‌آید و کشور گل و بلبل می‌شود، بر همین اساس چینی ها را از کشور بیرون کردند قرارگاه را از پروژه های عمرانی کنار گذاشتندو در آخر خطا در محاسبات کشور داری باعث بروز چنین مشکلاتی در کشور شد.

* برای برون‌رفت از مشکلات با کمک نظریه‌پردازان دانشگاهی و کسانی که سابقه اجرایی دارند تشکیل کمیته بدهید

وی افزود: بنده خواهشم این است دوستان در زمینه های مختلف تشکیل کمیته بدهند از کسانی که در دستگاه اجرایی بودند کسانی که در دانشگاه ها نظریه هایی دارند کمک بگیرند تا واقعا برون رفت ایجاد شود.

وزیر اسبق ارشاد تاکید کرد:‌ با روند فعلی وقتی فکر می‌کنم تا سال 1400 چه اتفاقی قرار است در کشور بیفتد واقعا تنم می‌لرزد بعد هم تمام مشکلات را می‌زنند به پای نظام که اصلا ربطی به نظام ندارد این مشکلات نتیجه عملکرد غلط دولت است انصافا ضعیف ترین دولت در طول چهل سال انقلاب اسلامی دولت یازدهم و دوازدهم بوده و این حرف طبق شاخص هاست. جالب اینکه آقای روحانی می گفت ما هرچه با اروپا به توافق می رسیدیم اینها تا می رفتند و می آمدند نظرشان عوض شده بودو بعد فهمیدیم اروپا بعد از توافق با ما می رفتن با آمریکا صحبت می کردند و آلآن که آقای روحانی ما می رویم با کدخدا مذاکره می کنیم به همین دلیل است.

وی گفت: اگر وضعیت نظرسنجی هادر آمریکا روی رئیس جمهور بالا یا پایین شود روی اقتصاد آلمان تاثیر می‌گذارد خب آلمان هیچوقت نمی‌آید اقتصاد خودش رو بخاطر روابط با ما به مخاطره بی‌اندازد یا همین چین که 500 میلیارد دلار با آمریکا روابط تجاری داره چطور می آید با 30 میلیلاد دلار ما کار کند این است که باید رفت به سمت اقتصاد مقاومتی و برنامه ریزی و بهره وری کردن. این ثروت‌های ملی که داریم ولی تا وقتی که این نگاه های لیبرالی وجود داره نگران باید باشیم.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.