×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : پنجشنبه 31 خرداد 1403  .::.   برابر با : Thursday 20 June 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 25632 خبر
مسوولان، آوینی شهید را دوست دارند نه آوینی حی و حاضر را

قربانعلی طاهرفر در این نشست می گوید: با جستار در سایت های اینترنتی در خصوص هنر انقلاب و شهید آوینی مشخص می شود که بیشترین اخبار منتشر شده در این سایت های اینترنتی در این خصوص مربوط به سخنان مسوولان است یعنی این موضوعات فقط در لقلقه زبان مسوولان می گنجد.

کارگردان و فیلم ساز ، می افزاید: به جرات می توان گفت که بیشتر مسوولان جمهوری اسلامی، آوینی شهید را دوست دارند نه آوینی حی و حاضر را، چراکه آوینی حی و حاضر برای آن ها مشکل ایجاد می کند و اگر بود برای آن ها تحلیل و نقدهایی داشت که آن ها نمی توانستند پاسخ وی را بدهند.

وی اظهار می کند: صرفه آوینی برای مسوولان کشور، تبیان، سالن، جشنواره و جایزه ویژه آوینی است نه تفکر آوینی، بنابراین اگر نظریات، مقالات و راه و روش ترسیم شده این شهید بعد از چهار دهه از انقلاب به درد هنر انقلاب و حوزه سینما و مستند سازی می خورد، چرا الان نباید آوینی دیگری داشتیم.

کارگردان و فیلم ساز با بیان اینکه چرا در حوزه انقلاب، آرمان ها و ارزش ها و حتی جبهه مقاومت آوینی نداریم؟ می گوید: برای اینکه ما دچار تغییر نگرش شده ایم و هیچ کس حاضر نیست اعتراف کند و همه دوست دارند سید اهل قلم را شهید داشته باشند و با یک نقل قول از وی یاد کنند.

طاهرفر، با اشاره به اینکه کسی جرات ندارد در مورد آوینی قبل از انقلاب صحبت کند بدون اشاره به تحول وی در بعد از انقلاب، ادامه می دهد: آوینی فقط شهید نشده بلکه افکار و نظریات آوینی نیز شهید شده است.

آوینی به دنبال ماهیت های چون و چرایی سینما بود

مدیر امور سینمایی حوزه هنری آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه آوینی را نباید اسیر سینما و پرده آن کرد، می گوید: محصور کردن هنر انقلابی و هنر و گفتمان شهید آوینی به هنر سینما، جفا به هنر انقلاب و شهید آوینی است.

باغشمال، می افزاید: آوینی شدن مدلی دارد و بر اساس نوشته های این شهید که از خودشناسی شروع کرده، باید رودرواسی و تظاهر به دانایی را کنار گذاشت و در جستجوی حقیقت رفت.

وی با اشاره به هنر شیدایی مدنظر آوینی اظهار می کند: آوینی وقتی از انسان حرف می زند و محوریت انسان را در بحث های خود مطرح می کند، بحث های آن اومانیستی و قهر بشر از آسمان ها نیست بلکه بحث های از بالا به پایین و از آسمان به زمین مطرح می کند.

 مدیر امور سینمایی حوزه هنری آذربایجان شرقی می گوید: در نظر آوینی باید بازنگری در تاریخ انجام شود و آن را نه از زمین به آسمان ها و فیزیکال به معنویت بلکه از آسمان ها به زمین مطرح کرد و خودش می گوید « همه چیز تاریخ هدیه خداست، پیامبران در این تاریخ اسطوره نیستند بلکه حجت هستند».

باغشمال، ادامه می دهد: آوینی با بیان این مباحث تکلیف خود را با ما روشن می کند و اگر سه مدل وی در مورد خودشناسی، تاریخ حجت انبیا و تحول در تاریخ را بشناسیم، آوینی شدن سخت هم نیست.

وی یادآوری می کند: از منظر سینمای آوینی، آوینی یک فیلسوف سینما است و دنبال ماهیت های چون و چرایی سینما بود و در هیچ جا به اندازه سینما ننوشته شاید به خاطر اینکه جلوه گاه بصری سینما خیلی زیاد است.

برچسب ها : ,

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.