×

منوی اصلی

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه 12 مهر 1402  .::.   برابر با : Wednesday 4 October 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 24170 خبر
مسئله بسندگی زبان فارسی باعث رنجش مردم آذربایجان شده است

به گزارش همنوا به نقل از ایسنا، زهرا ساعی در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود آن که چندین ماه از بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری مبنی بر حرکت به سوی آرمان‌های انقلابی با استفاده از ظرفیت جوانان می‌گذرد، متاسفانه شاهد حرکت دولت در مسیر تحقق این بیانیه نبوده‌ایم وظیفه تمام دولتمردان است تا دستگاه‌های مختلف با پویایی و کارآیی جوانان تقویت کنند.
وی با اشاره به لزوم به کارگیری جوانان در سطوح مدیریتی گفت: به کار گیری جوانان مطالبه ملی از دولت است که مجلس برای تحقق حداقلی آن اصلاح قانون منع به کار گیری بازنشستگان را تصویب کرد اما متاسفانه تاکنون گزارشی از سوی دولت مبنی بر چگونگی اجرای آن ارائه نشده است.
این عضو فراکسیون زنان مجلس با بیان این که بیش از سه میلیون زن سرپرست خانوار داریم تاکید کرد: علیرغم همه شعارها و سخنرانی‌ها هیچ برنامه ریزی معینی از سوی دستگاه‌های متولی برای توانمند سازی و حمایت این قشر وجود ندارد. با توجه به این که فراکسیون زنان مجلس در برنامه پنج ساله ششم توسعه تاکید بر تهیه بانک اطلاعاتی و توانمند سازی  این قشر داشته است زنان سرپرست خانوار هنوز جزو اقشار آسیب پذیر هستند و اگر حمایت‌های لازم را نداشته باشیم نمی‌توانیم مانع از ورود آنها با چرخه آسیب شویم. باید موازی کاری از بین رفته و برنامه محور جلو برویم.
نماینده مردم تبریز در مجلس با اشاره به وضعیت معیشتی مردم گفت: تورم و گرانی بر اقشار کم درآمد جامعه فشار می‌آورد دولت و دستگاه‌های نظارتی توجه لازم را داشته باشند و اولویت‌ها را فراهم نکند. وضعیت حاکم بر بازار، معیشت زندگی خانوارها را تهدید می‌کند مگر دستمزد کارگران چقدر اضافه شده که قیمت کالاها چند برابر شده است؟
ساعی کارگران را زحمتکش‌ترین قشر جامعه دانست و تصریح کرد: آنها این روزها تهدید بیشترین فشارها زندگی خود را می‌گذارند و هیچ دستگاهی پاسخگو شرایط نامناسب آنها نیست. امروز کارگران امنیت شغلی  و بازنشستگان نیز خیالی آسوده برای تامین معیشتی خود ندارند.
این عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر سیاست خصوصی سازی گفت: یادمان نرود که اولین اصل در خصوصی سازی، شفافیت است نگرانی‌ها از خصوصی سازی نیست بلکه از نحوه واگذاری‌ها، مفت فروشی‌ها و فساد و زیر پا گذاشتن قانون است. شرکت ماشین سازی تبریز به عنوان نماد صنعتی آذربایجان با وجود نیم قرن قدمت این روزها حال خوشی ندارد البته مشکل این شرکت در مسائل مالی، فناوری و نیروهای متخصص نیست بلکه از نبود شفافیت و فساد موجود در نحوه خصوصی سازی رنج می‌برد.
ساعی با بیان این که یکی از مولفه‌های اساسی توسعه "سرمایه اجتماعی" است گفت: سرمایه‌ اجتماعی زیربنای توسعه فرهنگی، اقتصادی و سیاسی یک کشور است اهمیت این سرمایه به میزانی که از آن به عنوان ثروت نامرئی یاد می‌کند و از گذر این سرمایه حیاتی است که انسجام، اعتماد متقابل و حسن اطمینان در جامعه به وجود می‌آید.
وی خطاب به نمایندگان در مورد سرمایه اجتماعی تاکید کرد: بیاید روز اول شروع کار خود در مجلس دهم را به یاد آورید که در منظر سرمایه اجتماعی‌مان "ملت" سوگند خوردیم که حامی منافع آنها باشیم. اکنون که منافع ملی در تقویت انسجام، مقابله با فساد و رفع ناکارآمدی است باید یاد سوگندهایمان بیفتیم و تمام توان خود را برای حفظ آن به کار گیریم.
نماینده مردم تبریز در پایان نطق خود با بیان این که زبان جدای ناپذیر زندگی بشر است اظهار کرد: آدمی در قالب  و زنجیر زبان تفکر می‌کند. انسان در قالب زبان احساسات و عواطفش را بروز می‌دهد. اهمیت حفظ زبان مادری به این جهت است که گاهی در یک واژه دنیای از باورها، سنت‌ها و اسطوره‌ها و تاریخ نهفته است. یا مرگ یک واژه منجر به مرگ حجم عظیمی از دانش بومی و فرهنگ می‌شود. چرا ما در آذربایجان نباید ترکی بخوانیم و بنویسم؟ در حالی که قانون رسمی کشور (اصل ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی) این موارد را مجاز شمرده است. من نمی‌توانم زبان مادری خودمان را کتمان کنم. این اتفاق یک بی عدالتی آشکار است. طبق قانون همه باید از آموزش زبان مادری خود برخوردار باشند. از وزیر آموزش و پرورش می‌خواهم که به مسئله بسندگی زبان فارسی که باعث رنجش مردم آذربایجان شده است رسیدگی کنند.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.